ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اعتیاد تزریقی | آشنایی با خطرات تزریق مواد و روش های ترک مصرف تزریقی

اعتیاد تزریقی به عنوان "مصرف مواد مخدر داخل وریدی" شناخته می شود. خطرات تزریق مواد نسبت به دیگر گونه های مصرف زیاد است. مصرف داخل وریدی دارو شامل تزریق یک ماده به داخل سیاهرگ با استفاده از سرنگ می باشد. این روش سومصرف مواد، اثرات سریع و شدیدی را ایجاد می کند زیرا فرآیند متابولیسم عبور اول را که همه داروهای خوراکی تحت آن قرار می گیرند دور می زند. در حالت عادی دارو ابتدا باید در روده ها جذب شود، به کبد منتقل شود و قبل از رسیدن به کبد تحت فرآیند متابولیک کبدی قرار گیرد اما در روش تزریق دارو سریعا به مغز می رسد. در نتیجه تزریق مواد مخدر یکی از انواع خطرناک سوء مصرف مواد است و باید از آن اجتناب شود. برای آشنایی بیشتر با مضررات آن از مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

 

اعتیاد تزریقی و خطرات تزریق مواد

تزریق به طور معمول در رگ انجام می شود، اما تزریق دارو درست زیر پوست، که اغلب به آن "پوپینگ پوست" می گویند، نیز رواج یافته است. کاربران همچنین ممکن است یک ورید را از دست بدهند و در نهایت دارو را به عضله تزریق کنند. تقریباً همه داروها را می‌توان با حل کردن قرص‌ها، پودرها یا نمک‌ها در محلول مایع و استفاده از سوزن زیرپوستی برای رساندن مایع به داخل سیاهرگ تزریق کرد. برای آشنایی با راه های درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.
این روش اغلب به مصرف خوراکی دارو ترجیح داده می شود زیرا تزریق یک ماده آن را بسیار سریعتر به مغز می رساند. مصرف خوراکی مواد به این معنی است که مصرف‌کننده باید منتظر بماند تا ماده قبل از رسیدن به مغز، هضم و از طریق روده‌ها جذب شود. در نتیجه باعث می شود دارو در سیستم پخش شده و به طور قابل توجهی برای ایجاد اثرات طول بکشد و در نتیجه افزایش طولانی تر با شدت کمتری اثرگذاری انجام شود.
با این حال، یک داروی تزریقی فقط باید قبل از ارسال خون اکسیژن دار به مغز، از قلب و سیستم تنفسی عبور کند. این فرآیند تنها چند دقیقه طول می کشد و دارو عمدتاً به یکباره به مغز می رسد. این امر وضعیتی را ایجاد می کند که معمولاً به عنوان "عجله" از آن یاد می شود. احساس سرخوشی شدیدی که ممکن است فقط چند ثانیه طول بکشد تا به حد استاندارد برسد و پس از حدود پانزده تا بیست دقیقه تمام می شود. بنابراین مصرف کنندگان انواع مواد مخدر که تزریق را ترجیح می دهند، به احتمال زیاد به رفتارهای مکرر تزریق روی می آورند و بلافاصله پس از، از بین رفتن اثرات، دوزهای بیشتری مصرف می کنند.
برای کسب اطلاعات در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

علائم اعتیاد تزریقی

تظاهرات بالینی برای بیمار مصرف کننده داروهای IV بسته به ترکیبی که بیمار استفاده می کند متفاوت است. به عنوان مثال اختلال سوء مصرف مواد را می بینید و اختلال مصرف مواد افیونی و سوء مصرف مت آمفتامین؛ در مکان ها و زمان هایی که به طور معمول فرد مشغول کار یا فعالیت های روزمره زندگی می باشد. برای آشنایی با آمفتامین و متامفتامین کلیک کنید.

عوامل و دلائل خطرساز

اعتیاد به مواد مخدر در برخی از خانواده‌ها شایع‌تر است و احتمالاً اثرات بسیاری از ژن‌ها را نشان می دهد. اگر فردی یکی از خویشاوندان خونی خود مانند والدین یا خواهر و برادری با مشکلات الکل یا مواد مخدر داشته باشد، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اعتیاد به مواد مخدر قرار دارد.

 • جنسیت و سلامت روان: مردان دو برابر بیشتر، از مواد مخدر استفاده می کنند. اختلال سلامت روان مانند افسردگی، اختلال کمبود توجه، بیش فعالی یا اختلال استرس پس از سانحه، خطر سوء مصرف مواد را افزایش می دهد.
 • فشار همسالان: جوانان بیشتر مستعد فشار همسالان هستند و عاملی قدرتمند در مصرف و سوء مصرف مواد است. عدم مشارکت خانواده در مسائل نوجوانان و جوانان، عدم وابستگی به والدین ممکن است خطر اعتیاد را در نتیجه همنوایی با همسالان افزایش دهد.
 • واکنش دفاعی:اضطراب، افسردگی و تنهایی از دیگر عوامل مرتبط با مشکلات روحی می باشد که استفاده از مواد مخدر می تواند به عنوان یک واکنش دفاعی، راهی برای مقابله با احساسات شدید ان ها باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله ترک اعتیاد در خانه را مطالعه کنید.
اعتیاد تزریقی

الگوی سومصرف اعتیاد تزریقی

الگوهای زمانی و نحوه و مکان تزریق می تواند در طول زمان تغییر کند. به طور معمول، فردی که تزریق می‌کند، در الگویی قرار می‌گیرد که برای تعادل نیاز به بالا رفتن بیشتر شدن دوز تزریق، علائم ترک و آنچه از نظر مالی امکان‌پذیر است، به کار می رود. برخی از افرادی که داروهای تزریقی (PWID) استفاده می کنند، چندین بار در روز در دوزهای کمتر تزریق می کنند تا مقدار بالای پایدار داشته باشند. سایر PWID فقط چند بار در روز تزریق می کنند. آن ها منتظر می مانند تا علائم ترک یا خماری و حالات آن شروع شود، به طوری که افزایش مصرف دارو در این میان چشمگیرتر است و تضاد بین ترک و مصرف زیاد، متمایزتر است. هنگامی که افراد به طور آشفته و بی برنامه از داروهای تزریقی استفاده می کنند، زندگی فردی نیز آشفته شده و خطرات سلامتی حتی بیشتر می شود.

داروهای قابل تزریق عبارتند از:

 • هروئین کوکائین
 • مت آمفتامین خلسه
 • کتامین ، پی سی پی
 • داروهای تجویزی مانند Vicodin و Adderall

تغییر طریقه مصرف مواد به روش سریع‌تر سوء مصرف مواد، نشانه‌ای از اعتیاد در حال پیشرفت است و احتمال بروز اعتیاد را افزایش می‌دهد. مصرف مواد مخدر تزریقی نیز با نگرانی های جدید و جدی تری برای سلامت همراه است.  تزریق با احتمال بالای ابتلا به یک بیماری جدی به دلیل روش معمول استفاده از سوزن های مشترک، قرار دادن کاربران در معرض پاتوژن های منتقله از خون مانند HIV و ویروس هپاتیت C همراه است. برای آشنایی با علائم اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

آثار و عوارض اعتیاد تزریقی

تزریق یک دارو باعث می شود که فورا وارد جریان خون شده و باعث افزایش سرعت انتقال دارو به مغز می شود. اثرات آن اغلب در عرض یک دقیقه پس از تزریق دارو احساس می شود. با توجه به اثراتی که به سرعت احساس می شود و به شدت پاداش دهنده است، استفاده از مواد مخدری مانند هروئین می تواند خطر ابتلای مصرف کننده به اعتیاد و همچنین احتمال تجربه مصرف بیش از حد را افزایش دهد.  برای آشنایی با علائم اعتیاد به هروئین کلیک کنید.

1-خطرات تزریق مواد

مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی به دلیل انگ اجتماعی اضافی، افزایش قابل ملاحظه خطر بیماری های عفونی، پیامدهای سلامتی مصرف مواد تزریقی و اعتیاد به خود فرآیند تزریق، چالش های منحصر به فردی دارند. تثبیت سوزن زمانی است که افراد نه تنها به مواد مخدر، بلکه به رسم کشیدن مواد مخدر خود به داخل سوزن و عمل تزریق آن نیز معتاد می شوند.
هروئین، کوکائین، مت آمفتامین ها، محرک های تجویزی، و مواد افیونی تجویزی می توانند از طریق ورید به جریان خون تزریق شوند. کاربران محل های تزریق گسسته روی بدن را ترجیح می دهند اکثر کاربران با تزریق در ساعد خود شروع می کنند. هنگامی که زخم، التهاب در محل تزریق، وریدهای آسیب دیده یا فرو ریخته، ضایعات یا کبودی به وجود می آید، دسترسی به آن وریدها بسیار دردناک یا غیرممکن می شود.
در نتیجه معتادان از نواحی دیگر بدن مانند گردن، کشاله ران، دست ها، پاها یا صورت جهت تزریق استفاده می کنند. هرچه محل تزریق بیشتر قابل مشاهده باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که فرد معتاد سعی کند آن را با لباس، آرایش یا خالکوبی بپوشاند. توانایی شناسایی علائم مسیر یکی از راه های تشخیص اعتیاد تزریقی است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

2-مشکلات قلبی عروقی خطرات تزریق مواد

تزریق مکرر دارو می تواند به مرور زمان منجر به سایر مشکلات سلامتی شود. با وجودیکه که اکثر مصرف کنندگان IV متخصصان پزشکی آموزش دیده نیستند، پیدا کردن رگ در اطراف ناحیه ترجیحی تزریق برای آن ها آسان است. اگرچه خون می تواند به وریدهای دیگر تغییر مسیر دهد، اما با گذشت زمان، منجر به گردش خون ضعیف شده که با مشکلاتی مانند عفونت و خطر بالای سکته همراه است. این تنها یکی از پیامد ها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر  است.
تزریق داروهای تجویزی محلول یک مشکل منحصر به فرد است زیرا این داروها معمولاً در قرص هایی یافت می شوند که اغلب دارای پوشش محافظ هستند. در واقع حل کردن کامل آن ها غیرممکن است و در نتیجه ذرات ریز به داخل رگ ها تزریق می شود. این ذرات می توانند گیر کرده و در شریان ها از جمله اطراف قلب و مغز تجمع کنند. این ذرات همچنین تمایل دارند در عضله قلب رسوب کرده و فرسوده شوند که در ادامه می توانند احتمال پارگی شریان را افزایش دهند.

3-حباب هوا از خطرات تزریق مواد

اولین پاسخ به این مساله این است که اگر حباب، انتقال خون به مغز را قطع کند، ممکن است فردی به دلیل حباب هوا در رگ خونی بمیرد.  این وضعیت که توسط Medical News Today توصیف شده است، آمبولی هوا نامیده می‌شود و اغلب در غواصان اعماق دریا که خیلی سریع به سطح آب بازمی‌گردند، رخ می‌دهد. آمبولی هوا در نتیجه فشار هوا ایجاد می‌شود به این صورت که حباب‌های هوا را به جریان خون فشار می‌دهد.در این رابطه مطالعه مقاله عوارض اعتیاد به هروئین پیشنهاد می شود.
همانطور که توسط یک مطالعه از مجله Anesthesiology توضیح داده شده است، مقدار هوای مورد نیاز برای ایجاد یک حباب بالقوه کشنده نسبتا زیاد است؛ حدود ۲۰۰ میلی لیتر، که معادل حدود سه چهارم فنجان است.  به همین دلیل، بعید است که بتوان هوای کافی را توسط سرنگ های درگیر در مصرف دارو برای ایجاد آمبولی هوا تزریق کرد.
با این وجود، هر گونه مصرف داروی تزریقی، خطر واکنش‌های مختلفی را در پی دارد که می‌تواند باعث مشکلات شدید سلامتی، از جمله مرگ شود.

4-مشکلات پوستی از خطرات تزریق مواد

تزریق دارو از طریق سوزن، بیش از مصرف آن ها از طریق اندام های داخلی، آسیب می رساند. افرادی که دارو تزریق می کنند، چه با سرنگ یا IV، در معرض انواع مختلفی از آسیب ها به پوست قرار می گیرند که می تواند نتیجه تزریق منظم و مکرر، استفاده از سوزن های بالقوه آلوده، یا تزریق تصادفی به چربی یا عضله به دلیل از دست دادن ورید باشد؛ خطایی که به نام «ترکیدن پوست» شناخته می شود. ترکیدن پوست منجر به شکل گیری یک توده دردناک می شود و به طور بالقوه می تواند جریان خون را در ناحیه آسیب دیده قطع کند.
برخی از مشکلات پوستی ناشی از مصرف مواد مخدر به دلیل مصرف دارو رخ می دهد. به عنوان مثال، افرادی که متم را تزریق می کنند ممکن است گاهی اوقات احساسی مانند خزیدن حشرات روی پوست خود داشته باشند که می تواند باعث خراشیدگی یا پاره شدن پوست و در نتیجه ایجاد زخم های باز شود. برای آشنایی با روش های درمان اعتیاد به مواد مخدر  کلیک کنید.
مت می تواند رگ های خونی نزدیک سطح پوست را از بین ببرد و در نتیجه آسیب پوستی ایجاد شود و توانایی بدن در بهبود پوست را مهار کند. مقاله ای از Medscape تنها برخی از مشکلات پوستی دیگر را که می تواند در اثر تزریق مکرر دارو ایجاد شود، شرح می دهد که عبارتند از:

 • کبودی شدید، آبسه ها
 • عفونت های باکتریایی شدید پوستی مانند سلولیت
 • عفونت های قارچی

5-عواقب تزریق مزمن

پیامدهای پزشکی استفاده از تزریق مزمن شامل اسکار و یا فروپاشی رگ‌ها، عفونت رگ‌های خونی و دریچه‌های قلب، آبسه‌ها و سایر عفونت‌های بافت نرم است. خطرات مشترک برای داروهای تهیه شده با بسیاری از مواد شیمیایی تقلبی، بایندرها و سایر مواد سمی (مانند هروئین تار سیاه) به آسیب گسترده به اندام های زیر منجر می شود. کبد. کلیه ها، ریه ها و مغز.

6-آسیب به شریان ها از خطرات تزریق مواد

تزریق مکرر و مزمن داروهایی مانند هروئین منجر به اسکلروز وریدی یا از دست دادن رگ‌های تزریقی می شود. سپس مصرف‌کنندگان به تزریق عضلانی یا زیر جلدی روی می‌آورند، نه داخل وریدی. این افزایش در تزریق عضلانی به نوبه خود می تواند منجر به خطراتی مانند فاسیای نکروزان و کزاز و موارد زیر می شود.

 • بوتولیسم زخم: باکتری کلستریدیوم بوتولینوم که در اثر سوراخ سوزن وارد زخم می شود، می تواند منجر به فلج و مرگ شود.
 • گاز گانگرن: این عفونت بالقوه کشنده اغلب توسط کلستریدیوم پرفرنجنس ایجاد می شود و می تواند منجر به مرگ بافت شود.

7-بیماری های عفونی از خطرات تزریق مواد

مصرف کنندگان مواد مخدر داخل وریدی مزمن در معرض خطر ابتلا به مشکلات سلامتی طولانی مدت مرتبط با مصرف مداوم هستند. اگرچه انواع مختلف داروها خطرات سلامتی درازمدت متفاوتی دارند، برخی از نمونه‌هایی از پیامدهای بالقوه عبارت هستند از:

 • ایدز در نتیجه ویروس HIV
 • هپاتیت مزمن که منجر به سرطان کبد یا سیروز می شود
 • سوءتغذیه و کاهش وزن شدید
 • افزایش خطر خودکشی، اضطراب عملکرد جنسی
 • پوسیدگی ماده سفید در مغز این امر بر تنظیم رفتاری و تصمیم گیری تأثیر منفی می گذارد

 

پیشگیری از خطرات تزریق مواد

اگر خود شما اعتیاد تزریقی دارید یا فردی که می شناسید مصرف کننده مواد مخدر داخل وریدی است، بهتر است آگاهی داشته باشید چه راه هایی وجود دارد که از طریق آن می توان مضرات تزریق سرنگ را کاهش داد. برنامه های تعویض سرنگ می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت کمک کند و اغلب خدمات پیشگیرانه را ارائه می دهد، مانند:

 • آزمایش HIV، هپاتیت C، بیماری های مقاربتی (مانند سیفلیس، HIV) و سل
 • ارجاع به برنامه های ترک اعتیاد
 • واکسیناسیون هپاتیت A و B و مشاوره های سلامت روان و اعتیاد

اعتیاد تزریقی

درمان اعتیاد تزریقی

بستری کردن و نگهداری در کمپ، از جمله برنامه هایی است که مستلزم همراهی خانواده است. اینکه شما در طول مدت برنامه درمانی در مرکز اقامت داشته باشید و در عین حال خدماتی مانند سم زدایی برای ترک، درمان، مشاوره گروهی، نگهداری پزشکی و برنامه ریزی مراقبت های بعد از آن را دریافت کنید.

1-درمان سرپایی برای ترک اعتیاد تزریقی

این برنامه‌ها بر اساس برنامه شما عمل می‌کنند تا مجبور نباشید برای دریافت خدمات توانبخشی، مسئولیت‌های خانه، محل کار یا مدرسه خود را در معذوریت قرار دهید. این شیوه برای کسانی که از اعتیاد شدید به مواد مخدر رنج می برند مناسب نیست.

2-برنامه های دوازده مرحله ای

این برنامه ها برای ترک اعتیاد تزریقی شامل دو بخش تمرکز بر حمایت گروهی و درمان فردی می شود. در درمان گروهی، مربیانی و مشاورانی که می توانند منبع کمکی با حفظ پرهیز بیمار از سومصرف باشند حضور دارند. در درمان فردی، یک درمانگر از تکنیک های مختلفی برای کمک به کشف مسائل اساسی مربوط به اعتیاد استفاده می کند و مهارت های مقابله ای را برای استفاده در موقعیت های استرس زا ایجاد می کند. اگر تمایل به ترک دارید مقاله  برنامه 12 قدمی ترک اعتیاد پیشنهاد می شود.

3-مدیریت فیزیوتراپی

با توجه به ماهیت فیزیوتراپی، درمانگران اغلب زمان بیشتری را به درمان و شناخت بیماران نسبت به سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی اختصاص می دهند. به همین دلیل، فیزیوتراپیست ها فرصت ایجاد اعتماد در رابطه درمانگر و بیمار را دارند. بیماران بیشتر احتمال دارد که مصرف مواد غیرقانونی خود را با درمانگری که به او اعتماد دارند فاش کنند.  با توجه به دستورالعمل های موجود برای متخصصان مراقبت های بهداشتی در مورد ارزیابی خطر مصرف مواد مخدر غیرقانونی، "ممکن است بیماران در مورد استفاده غیرقانونی مواد مخدر اظهار نظر نکنند.
دلایل آن عبارتند از ترس از عواقب قانونی و نگرانی در مورد محرمانه بودن. بیماران باید در مورد حریم خصوصی و محرمانه بودن داده های خود احساس راحتی کنند تا رفتارهای خود را با ارائه دهندگان خود به اشتراک بگذارند.
از ابزارهای غربالگری مانند تست غربالگری الکل، سیگار کشیدن و درگیری با مواد برای شناسایی افراد سوء مصرف کننده مواد استفاده کنید. بخشی از مدیریت مبتنی بر شواهد افرادی که به طور غیرقانونی از مواد مخدر استفاده می کنند شامل مشاوره مختصر توسط متخصص مراقبت های بهداشتی می شود. شامل یک گفتگوی ساده با یک بیمار است که آن ها را از خطرات بالقوه سلامتی و عواقب مصرف غیرقانونی مواد مخدر آگاه می کند. در نهایت، برای فیزیوتراپیست بسیار مهم است که بتواند فرد را به منابع درمانی مناسب در جامعه ارجاع دهد.

خطرات تزریق مواد | سخن آخر

هم تولید غیرقانونی مواد مخدر و هم  تزریق مواد مخدر در سال های اخیر به معضلی جهانی تبدیل شده است. مصرف تزریقی مواد مخدر به کشورهایی که قبلاً مشکل کمی با آن داشتند، سرایت کرده است. هم مصرف تزریقی مواد مخدر و هم عفونت ایدز می توانند به سرعت در یک جامعه گسترش یابند. اعتقاد بر این است که معرفی و افزایش سریع مصرف مواد مخدر تزریقی مسئول افزایش چشمگیر عفونت در برخی مناطق است.
مصرف تزریقی مواد مخدر با عوارض موضعی و سیستمیک زیادی برای فرد همراه است و همچنین با انتقال بیماری‌های عفونی از طریق استفاده از سوزن مشترک و فعالیت جنسی همراه است. در چین، در آسیای مرکزی و در بسیاری از کشورهای اروپای شرقی، مصرف تزریقی مواد مخدر عامل اصلی خطر ابتلا به عفونت اچ آی وی است. برای کسب آگاهی بیشتر در این رابطه می توانید از مشاوره روانشناسی کمک بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*