ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آسیب های وابستگی شدید به دوست و جنبه های مختلف آن

آسیب های وابستگی شدید به دوست چیست؟ ارتباط با دوست تا زمانی که دو طرفه پیش می رود و هر دو از حمایت عاطفی هم بهره می برند و یکدیگر را دوست دارند؛ اما ضمن حفظ دوستی، زندگی شخصی خود را دارند و به تنهایی و مستقل می توانند اهداف شخصی خود را دنبال کنند، یک ارتباط سالم و بدون دغدغه است. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


آسیب های وابستگی شدید به دوست

وابستگی به دوست صمیمی می تواند مشکلات عاطفی زیادی برای فرد به وجود بیاورد. زیرا اصولا در چنین حالتی نیازهای عاطفی فرد برآورده نمی شود. و هرچه بیشتر به رابطه چنگ می زند، کمتر مورد توجه قرار میگیرد. زمانی که یک فرد در ارتباط عاطفی با دوست خود دچار تنیدگی و اتصال عاطفی می شود، دهندگی بیشتری دارد درحالی که گیرندگیی، هم اندازه ی آن ندارد، سطح بالای عدم تعادل در ارضای نیازها وجود دارد، می توان گفت یکی از اشخاص دچار وابستگی رابطه شده که ادامه ی چنین رابطه ای می تواند به مرور زمان اعتماد به نفس شخص را از بین ببرد و او را در موقعیت بدی قرار دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع وابستگی کلیک کنید.  

دلایل وابستگی شدید

در اغلب موارد وابستگی شدید فرد در رابطه با دیگران می تواند ریشه های روانی داشته باشد که به دوران کودکی او باز می گردد. ازجمله این ریشه های روانی موارد زیر است.

1-آسیب های وابستگی شدید به دوست | زندگی در خانواده ی نابسامان

از ویژگی های یک خانواده ی نابسامان، آشفتگی، عدم محبت به همدیگر و فرزندان، عدم سازگاری با همدیگر و مشکلات زندگی، وقت نگذراندن با کودکان و درگیری های لفظی یا فیزیکی و... است در چینن فضایی کودکان به بالندگی و رشد روانی و عاطفی دست پیدا نمی کنند و آن جنبه از وجودشان که باید سرشار از عشق شود، تهی باقی می ماند و باعث می شود در بزرگسالی در اثر کمبود محبت به دیگران بیش از حد وابسته باشد.

2-کمبود توجه و محبت

اگر هر زمانی که کودک به شما رجوع می کند که با شما صحبت کند، از شما طلب عشق کند و شما را در آغوش بگیرد مدام به او بگویید کاری برای انجام دادن دارید، بگویید خسته هستید، عجله دارید هر بار از توجه و محبت به او سرباز بزنید، او را تشنه ی محبت رها می کنید. چنین کودکی در بزرگسالی با حس دوست نداشتنی بودن، افرادی را جذب می کند که به اندازه کافی به او توجه نمی کنند و برعکس فرزند شما به شدت به آنها وابسته شده و آسیب می بیند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نشانه های کمبود محبت در کودکان کلیک کنید.

3-آسیب های وابستگی شدید به دوست | برخوردهای منتقدانه

اگر در کودکی در زمان های لازم کودک خود را به خاطر کارهایش مورد تقدیر قرار ندهید، و برعکس بابت اشتباهات کوچک بیش از اندازه او را سرزنش کنید، به او القا می کنید که نمی تواند از عهده مشکلات خود برآید. به این ترتیب این کودک با کمبود اعتماد به نفس بزرگ می شود، با کوچکترین التفاوت و توجهی که مواجهه می شود، مجذوب دوستان و اطرافیان می شود و برای به دست آوردن تایید دیگران خودش را به مشقت می اندازد. متاسفانه بعد از مدت کوتاهی به شدت به منبع تایید خود وابسته می شود و رابطه را از تعادل خارج می کند. در نهایت از روابط عاطفی خود آسیب می بیند.  

آسیب های وابستگی شدید به دوست | تشخیص وابستگی شدید

افراد وابسته نشانه های رفتاری دارند که در ارتباط با دیگران و بروز چسبندی عاطفی باعث از بین رفتن ارتباط سالم و آسیب خودشان و خسته شدن مخاطب می شوند که برخی از این نشانه ها عبارتند از:
 • شخص وابسته باور دارد که بدون مخاطب زندگی معنا ندارد
 • به تنهایی و بدون دوست خود احساس ارزشمندی نمی کند
 • برای رفع نیازهای عاطفی به دوست خود وابسته است
 • به شکل افراطی برای تایید شدن به دوست خود نیازمند است
 • تصویری بدون نقص از رابطه دارد
 • نسبت به اطرافیان دوست خود حساس و حسود است
 • در تنهایی و فقدان دوست احساس پوچی و اضطراب دارد
 • امنیت عاطفی و روانی او وابسته به حضور دوستش است
 • از احساس دوست خود نسب به خودش اطمنیان ندارد
 • عزت و اعتماد به نفس فرد به وجود و حضور دوست وابسته است
 • ترس از تنهایی و طرد شدن دارد
 آسیب های وابستگی شدید

آسیب ها و عوارض وابستگی شدید

وابستگی شدید به دیگران آسیب های زیادی به شخصیت فرد وارد می کند که متاسفانه فرد وابسته تا زمانی که در رابطه قرار  دارد و یا حتی زمانی که از رابطه خارج شده به آنها توجه چندانی ندارد. از مهمترین آسیب ها و عوارض وابستگی افراطی عبارتند از:

1-تعلل در تصمیم گیری و عدم توانایی نه گفتن

افرادی که به دوست یا دوستان خود وابسته می شوند در زندگی روزمره خود در ساده ترین تصیمیات هم تعلل می کنند و در انتخاب و گزینش یک لباس، تفریح در یک مکان خاص، انجام یک کار ساده نیازمند این هستند که نظر مخاطب خود را بدانند و به نظر دوست یا مخاطب خود به شدت وابسته هستند. این موضوع باعث می شود ترجیح می دهند که دیگری به جای آنها تصمیم بگیرد و مسئولیت تصمیمات و انتخاب ها را واگذار می کنند.
این نداشتن جرات برای گفتن نه از ترس طرد شدن و تنها ماندن ریشه می گیرد، چون می ترسند به واسطه نه گفتن مورد پذیرش قرار نگیرند و حذف شوند. بنابراین در مقابل خواسته دیگران، دوست یا مخاطب، مقاومت نمی کنند که به مرور باعث از بین رفتن، اعتماد به نفس، انگیزه و خودابرازی آنها می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه نه بگوییم کلیک کنید.

2-بودن در روابط متعدد و اشتغال به کار بدون علاقه

اگر به هر دلیلی از یک رابطه ی عاطفی خارج شوند، از ترس تنهایی به سرعت یک جایگزین برای خود پیدا می کنند و ماجرای وابستگی را با شخص جدید از سر می گیرند. اما مشکل اصلی آنها خروج از قواعد یک رابطه سالم است که باعث می شود اطرافیان به سرعت از او فاصله بگیرند.
از آنجایی که این افراد به تایید دیگران نیاز دارند و سعی در راضی نگه داشتن دیگران می کنند، کارهایی را که دوست ندارند به خاطر دیگران انجامی می دهند و به این شیوه ی زندگی کردن عادت می کنند. تا جایی که متوجه نیستند که در این رابطه تبدیل به شخص قربانی شده اند. زمانی که در ازای قربانی کردن خود طلب محبت می کنند و دریافت کافی ندارند احساس قربانی بودن باعث رنجش و عذاب شان می شود.

3-آسیب های وابستگی شدید به دوست | کمبود عزت نفس و بازنده عاطفی

کسی که به شدت به دوست خود وابسته می شود، برای راضی نگه داشتن او تلاش زیادی می کند و در این مسیر از علاقه مندی های خود چشم پوشی می کند. خودش را نادیده می گیرد و تمام هم وغم خود را می گذارد تا به هر وسیله ای دوست خود را نگه دارد؛ بنابراین در فاصله ی زمانی کوتاهی عزت نفس خود را از بین می برد، تا مگر بتواند حمایت عاطفی دوستش را داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه حفظ عزت نفس کلیک کنید.
فرد وابسته معمولا چیز باارزشی دریافت نمی کند. اولین کسی است که قبلا از دیگران خودش را نادیده گرفته و نابود می کند. فرد وابسته با توجه بیش از حد به رابطه  به خودتحقیری دست می زند و در نهایت در رابطه ی عاطفی بازنده است. روابطی که در آن یک طرف تمام خودش را خرج می کند و به خواسته هایش نمی رسد، توازنی وجود ندارد و باعث حس باخت می شود.  

راهکارهای درمان وابستگی شدید

برای این که بتوانید از چنین روابطی برای همشه خارج شوید باید ببینید دقیقا در کدام تله ی روانی گرفتار هستید و خود را به کمک راهکارهای مناسب خلاص کنید. تعدادی از روش های رهایی از وابستگی به شرح ذیل است

1-شناسایی ترس ها و تله ها و درمان تله روانی خود

در اکثر موارد وابستگی افراطی ریشه در مشکلات روانی دارد. بیشتر مواقع یک ترس شما را هدایت می کند و باعث وابستگی می شود. به این فکر کنید دقیقا از چه چیزی نگران هستید؟ اگر این دوستی را از دست بدهید چه اتفاقی می افتد؟ آیا ترس هایتان واقعی هستند؟ آیا انقدر آزار دهنده و لاعلاج هستند که باعث شوند شما در یک چرخه ی وابستگی اسیر شوید؟
در نهایت بعد از فکر کردن به ترس هایتان متوجه خواهید شد که طرد شدگی در کودکی باعث این چرخه ی معیوب شده، یا شاید توجهی که نیاز داشتید دریافت نکردید یا دوستی که به او علاقه مند بودید، ناگهان شما را ترک کرده، به هر حال می توانید این مشکل را حل کنید. زمانی که بدانید چرا در دام روابط وابسته می افتید، بهتر درک می کنید که چگونه می توانید آن را مدیریت کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه غلبه بر ترس کلیک کنید.

2-تجربه تنهایی و شناخت هویت واقعی خود و هدف چینی

تنهایی علی رغم معایبی که دارد وقتی یک حرکت انتخابی و با هدف انجام شود فواید زیادی دارد. یک فرد وابسته از تنهایی می ترسد، بنابراین بهترین تمرین برای او شاید تجربه ی تنهایی باشد. مواجهه با زندگی که کسی در آن نیست که شما به آن وابسته باشید می تواند حقایق زیادی را برایتان روشن کند. در تنهایی به الگوهایی که شما را در دام این روابط گرفتار می کند فکر کنید و بر رفتارها و عادات خود در روابط تان متمرکز شوید تا بفهمید دقیقا چه می کنید و چگونه به دیگران وابسته می شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه لذت بردن از تنهایی کلیک کنید.
پرداختن به علایق دیگران و از خودگذشتگی ها باعث می شود شما از خود واقعی تان فاصله بگیرید. اگر دوستی که به زندگی شما معنا می دهد نباشد شما چطور زندگی می کنید یا به چه کارهایی مشغول می شوید و یا چه چیزهایی را دوست خواهید داشت. اینها کمک می کند بفهمید چطور شخصیتی هستید. قابلیت ها و توانمندی هایتان را نگاه کنید فکر کردن به ارزش های فردی باعث می شود از پیله شدن به دیگران دست بردارید.
با چیدمان زندگی خود با هدف ها و علاقه مندی ها، به زندگی خود معنا دهید. غنای زندگی خود را بالا ببرید، در یک زندگی باکیفیت کمتر احساس کمبود می کنید و کمتر نیاز به حضور دیگران خواهید داشت. دنبال کردن اهداف جدید به هویت با ارزش و مستقل شما کمک می کند. زندگی به کمک معیارهای درست باعث می شود، مدیریت کاملی بر جنبه های روانی شخصیت خود داشته باشید و خودتان را پذیرا باشید.
آسیب های وابستگی شدید

3-پذیرفتن مسئولیت عواطف و یافتن راه حل برای مسائل خود

دیگران مسئول مشکلات و احساسات شما نیستند. شما نمی توانید دیگران رامجبور به درک شرایط خود کنید. زمانی که درگیر تجربه ی احساسات متفاوت می شوید تنها کسی که مسئول این احساسات هست فقط شما هستید. نمی توانید از دیگران توقع داشته باشید برای احساسات شما کاری بکنند. بهترین کار این است که عاقلانه نسبت به مشکلات عاطفی خود رفتار کنید و برای از بین رفتن مشکلات خود کاری بکنید. بدون اینکه بار روانی آنها را به دیگران تحمیل کنید.
در زمان هایی که فشارهای روانی متحمل می شوید یا احساس تنهایی می کنید یا هر نوع حس منفی دیگری، سعی نکنید با جایگزین های نامناسب آنها را پاسخ بدهید. انتخاب دوست جدید و وابستگی به او راه حل مناسبی نیست. می توانید پیاده روی کنید یا به دنیای ورزشی پا بگذارید راه های زیادی برای تخلیه نیازهای روانی است که می توانید از آنها استفاده کنید و نیازهای خود را کاور کنید.

4-تقویت اعتماد به نفس و دوست داشتن خود

یکی از دلایل مهمی که شما را به سمت روابط ناپایدار سوق می دهد، عدم اعتماد به نفس است. سعی کنید با آموزش مهارت های ارتباطی، ظرفیت های کاری یا هر قابلیت دیگر که برای شما مناسب است خودتان را مجهز کنید. روحی که حس غنا داشته باشد به دیگران وابسته نمی شود. اعتماد به نفستان که بالا برود کمتر احساس کمبود می کنید.
به جای اینکه مدام به نیازهای دیگران فکر کنید به علاقه مندیها و گرایشات و دنیایی که شاید درونتان باشد و شما نادیده گرفتید توجه کنید. کودک درونتان چه چیزی طلب می کند. برای خود وقت بگذارید و وجود خودتان را در آغوش بگیرید. با کمی دقت متوجه می شوید که علایق زیادی دارید که به آنها بی توجهی کردید و پیگیری آنها حالتان را خوب می کند.

5-درک محدودیت های دیگران و گسترش روابط اجتماعی

این که شما با شخصی دوست هستید باعث نمی شود که کاملا برای نیازهای عاطفی شما وقت بگذارد و شما نیز نمی توانید متوقع باشید که او کامل شما را حمایت کند. اطرافیان برای خود مسئولیت ها و محدودیت هایی دارند که مجبورند مطابق با آن ها زندگی کنند و خواسته های شما می تواند بار اضافی زندگی آنها باشد. بنابراین درک کنید که آنها به زمان خود نیاز دارند تا به کارهایشان رسیدگی کنند و به تعهدات خود برسند. شما باید بیاموزید به تنهایی و مستقلا برای پیامدهای زندگی خود تصمیم بگیرید و عمل کنید.
قسمت مهم مسئولیت ها و تعهدات شما به عهده ی خودتان است که باید به تنهایی آنها را به دوش بکشید. اما برای اینکه بتوانید ارتباطات سالم و تعاملات خوبی داشته باشید می توانید دایره روابط اجتماعی خود را گسترش دهید. به جای اینکه به روابط عمیق و چسبنده دامن بزنید با افراد مختلف ارتباط بگیرید. چنین ارتباطاتی می تواند تجربیات و علم بیشتری به زندگی شما هدیه دهد و کمک کند دریابید که روابط لزوما به وابستگی نیاز ندارد.  

سخن آخر درمورد آسیب های وابستگی شدید به دوست

اگر شما نیز وابستگی به یک دوست، مخاطب یا هر فردی را تجربه کرده اید متوجه هستید که به موازات تلاش مضاعف برای راضی کردن مخاطب خودتان را تخریب می کنید. بنابراین برای حفظ عزت نفس تان سعی کنید به کمک هزاران راه جایگزین به شخصیت، زندگی و زمان خود بها بدهید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*