ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بی خوابی بعد از ترک اعتیاد | درمان بی خوابی ترک اعتیاد

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بی خوابی بعد از ترک اعتیاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بی خوابی بعد از ترک اعتیاد یکی از شایع‌ترین مشکلات افراد بعد از کنار گذاشتن مواد است. این مساله یکی از عوامل هشداردهنده‌ایست که در بسیاری از مواقع سبب می‌شود تا فرد به مصرف مجدد ماده اعتیادآور سوق پیدا کند. به همین دلیل ضروری است تا افراد راهی برای درمان آن پیدا کنند. درمان بی‌خوابی بعد از ترک اعتیاد با استفاده از روش‌ها و داروهای گوناگون امکان‌پذیر است. در این مقاله توضیحات کاملی در مورد علل و درمان بی‌خوابی بعد از ترک اعتیاد داده شده است. اگر پس از ترک، علاوه بر بی‌خوابی با چالش‌های دیگری نیز رو به رو هستید، می‌توانید مقاله بعد از ترک اعتیاد را مطالعه نمایید. 

گیف


بی خوابی بعد از ترک اعتیاد

بی خوابی یکی از شایع‌ترین عوارضی است که بعد از ترک اعتیاد به مواد مخدر به وجود می‌آید و حدوداً بین 97 درصد افراد ترک کرده دیده می‌شود. خواب کافی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در زندگی شما وجود دارد و بر کیفیت زندگی‌تان اثر می‌گذارد. خواب باعث ایجاد آرامش و کاهش استرس می‌شود، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و مغز را فعال‌تر می‌کند و می‌تواند در بهبود سریع‌تر و رهایی از اعتیاد نیز بسیار کمک کننده باشد. اما در مقابل، کمبود خواب موجب تحریک‌پذیری، عصبانیت، اضطراب و افسردگی می‌شود و قدرت تصمیم‌گیری و تمرکز افراد را کاهش می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر مشکلات خواب بر سلامت روان کلیک کنید.

مشکلات خواب می‌توانند تا حدی غیر قابل تحمل شوند که فکر فرد را به سمتی بکشانند که تنها راه خوب خوابیدن، مصرف مجدد مواد مخدر است و این یعنی خطر بازگشت اعتیاد افزایش می‌یابد. بنابراین مشکلات خواب، یکی از مهم‌ترین بخش‌های درمانی برای ترک اعتیاد پایدار است و باید به آن توجه ویژه‌ای شود. در اصل روند بهبودی و درمان اعتیاد هم می تواند با مشکلات خواب و بیداری تهدید شود. بنابراین درمان اختلال خواب گامی اساسی در کنار سایر عوامل بعد از ترک است. برای کسب اطلاعات در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

اینفوگرافیک بی خوابی بعد از ترک اعتیاد

 اینفوگرافیک بی خوابی بعد از ترک اعتیاد

مشکلات خواب بعد از ترک اعتیاد

بسیاری از افراد بعد از ترک اعتیاد به مواد اعتیادآور، دچار مشکلات خواب می‌شوند اما در بعضی افراد این مشکل بعد از چند روز از بین می‌رود و خواب آن‌ها نرمال می‌شود. در سایر افراد ممکن است این مشکلات خواب به سه شکل زیر ادامه پیدا کند:

کم خوابی: این افراد شب‌ها نمی‌توانند به راحتی به خواب بروند، دچار بی خوابی بعد از ترک اعتیاد می‌شوند و این مشکل بسیار آن‌ها را آزار می‌دهد.

کاهش کیفیت خواب: گروهی از افراد از کیفیت خواب خود شکایت می‌کنند و مدعی هستند که خواب خستگی آن‌ها را از بین نمی‌برد و روز بعد به قدری خسته‌اند که انگار شب گذشته اصلا خوابی نداشته‌اند.

خواب بریده بریده: اگر چه این افراد بیشتر از گروه‌های قبلی می‌خوابند اما خواب آنان منقطع و بریده بریده است و بدن نمی‌تواند به آرامش لازم برسد.
برخی مواد مخدر مانند شیشه و کوکائین منجر به اختلالات خواب می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات خواب کلیک کنید.

عوارض بی خوابی بعد از ترک

بی خوبی بعد از ترک باعث مشکلاتی برای فرد می شود که از آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_عدم احساس راحتی و آرامش

_تغییرات شدید خلقی

_اضطراب شدید

_احتمال بروز توهم

_احتمال مبتلا شدن به اختلالات افسردگی
برای اطلاعات بیشتر در مورد افسردگی کلیک کنید.

بی خوابی بعد از ترک اعتیاد چند روز طول می‌کشد؟

مدت زمان بی خوابی بعد از ترک با توجه به شرایط فرد و میزان مصرف او متفاوت است. حتی نوع ماده مصرفی نیز می‌تواند در افزایش این دوره یا کاهش آن نقش داشته باشد. این دوره زمانی با ترک اعتیاد اصولی و تحت نظارت پزشک متخصص تا حد بسیار زیادی کاهش می‌یابد. بهبود خواب فرد پس از یک دوره مشکلات خواب از نشانه‌های سم‌زدایی کامل تلقی می‌شود. مشاوره ترک اعتیاد نقش اساسی در کاهش اینگونه مشکلات دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

درمان بی خوابی بعد از ترک اعتیاد

همان طور که گفته شد مشکلات خواب می‌تواند خطر عود اعتیاد را افزایش دهد. برای جلوگیری از این اتفاق باید به درمان مشکلات خواب خود بپردازید. برای درمان بی خوابی روش‌های مختلفی وجود دارد ولی اصلی‌ترین کار برای درمان این مشکل، پیدا کردن ریشه اصلی بی‌خوابی است. گاهی ریشه بی خوابی در استرس و اضطراب شماست. علاوه بر این بی خوابی یکی از بارزترین علائم افسردگی است و در نتیجه قدم اول این است که به یک روانشناس مراجعه کنید تا با انجام یک ارزیابی روانی دقیق به فهم بهتری از مشکل خود دست پیدا کنید و با دید روشن‌تری برای درمان بی‌خوابی اقدام نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.

1. دارو درمانی برای درمان بی خوابی بعد از ترک اعتیاد

دارو درمانی، یکی از روش‌های موثر برای درمان بی خوابی است. بنزودیازپین‌ها و باربیتورات‌ها از جمله گروه‌های دارویی هستند که در درمان بی خوابی استفاده می‌شوند. اما باید از مصرف خودسرانه این داروها خودداری کنید و برای گرفتن نسخه مناسب به پزشک مراجعه نمایید. زیرا این داروها خود اعتیاد آورند و می‌توانند منجر به اعتیاد دارویی شوند. یکی دیگر از معایب درمان دارویی این است که معمولا با قطع مصرف دارو، بی خوابی با شدت بیشتری برمی‌گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان بی خوابی کلیک کنید.

2. رفتار درمانی شناختی

در این نوع روش درمانی به شما کمک می‌شود تا بتوانید افکار و عادت‌های مضر خود را تشخیص دهید و این افکار را با افکار بهتر و استراتژی‌های مقابله‌ای مناسب‌تری جایگزین کنید. در رفتار درمانی شناختی به طور خاص به شما کمک می‌شود تا با افکاری که مانع خواب شما می‌شود، مبارزه کنید و از اضطراب‌ها و استرس‌های خود رها شوید. تکنیک‌های مختلفی ممکن است در رفتار درمانی شناختی برای درمان بی خوابی استفاده شوند، بعضی از آن‌ها عبارتند از:

بهداشت خواب: در این تکنیک به شما کمک می‌شود تا بدانید چه رفتارهایی را انجام دهید یا ندهید تا بتوانید خواب مناسب‌تری داشته باشید، مانند عدم استفاده از کافئین و گوشی همراه قبل از خواب، انجام ورزش به طور منظم و...

تکنیک‌های آرام‌سازی: در تکنیک‌های آرام‌سازی مانند مدیتیشن، ذهن آگاهی و تمرینات تنفس عمیق، شما به آرام کردن عضلات و ذهن خود می‌پردازید تا اضطراب را از خود دور کنید و با آرامش بیشتری به خواب روید و کیفیت خواب بالاتری را تجربه کنید. برای کسب اطلاع در زمینه ذهن آگاهی کلیک کنید.

تحمل بیدار ماندن: در این روش از شما خواسته می‌شود با وجود فراهم بودن شرایط خواب تلاش کنید تا بیدار بمانید؛ به این ترتیب این فکر که "اگر تا صبح نتوانم بخوابم چه اتفاقی برای من می‌افتد؟" و استرس ناشی از آن در شما از بین برود.

3. بی خوابی بعد از ترک اعتیاد | طب سنتی

از دیدگاه طب سنتی، گروهی از گیاهان هستند که در تنظیم چرخه خواب افراد مؤثرند و استفاده از آن‌ها در کاهش بی خوابی بعد از ترک می‌تواند بسیار مفید باشد. به طور مثال گیاه بابونه، گیاهی است که به آرام‌بخشی معروف است و می‌توانید شب‌ها قبل از خواب، از آن‌ها استفاده کنید. حتی می‌توانید از روغن بابونه برای ماساژ دادن سرخود استفاده نمایید.

به گفته متخصصین طب سنتی، دم کرده گل بیدمشک اعصاب را آرام و خواب را زیاد می‌کند. تخم گیاه شوید نیز خاصیت خواب‌آوری دارد و باعث افزایش هورمون‌های آرام‌بخش می‌شود. گیاه گشنیز، جوشانده ترخون و سبزیجاتی مثل هویج و کدوتنبل به دلیل داشتن ویتامین A برای رفع بی خوابی مؤثرند، به این ترتیب می‌توانید در رژیم غذایی خود از آن‌ها استفاده کنید. هم چنین زنیان هم به عنوان گیاهی موثر از قدیم برای درمان بی خوابی شناخته شده است. زنیان را می توانید بعد از جوشاندن با عسل هر شب قبل از خواب میل کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد زنیان و ترک اعتیاد کلیک کنید.

4. اتاق خواب آرامش بخش و برنامه خوابی منظم

سعی کنید محلی ثابت برای خواب خود مشخص کرده و هر شب در یک جای متفاوت نخوابید. اتاق خود را از هر نور و یا صدا شدید دور نگه دارید و از بالش و تشک مناسب استفاده کنید تا در طول شب بدن شما در حالت آرامش قرار گیرد. داشتن یک برنامه خواب ثابت و منظم بسیار کمک کننده است. سعی کنید هر شب در یک زمان مشخص به خواب روید تا چرخه خوابی شما تنظیم شود. داشتن برنامه زمانی برای خواب و بیداری به سلامت روان و کیفیت زندگی شما نیز کمک می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد تنظیم خواب کلیک کنید.

5. کمک گرفتن از دیگران

نقش حضور خانواده و عزیزان را در این دوران به هیچ عنوان فراموش نکنید. مشلات خواب بسیار آزاردهنده هستند پس این احساس را با آنان در میان بگذارید و حتی از آنان بخواهید که برخی شب‌ها را با شما بگذرانند تا کمی از سختی آن کاسته شود. همچنین آنان می‌توانند برخی شب‌ها به شما سر بزنند و احتیاجاتتان را برطرف کنند. فردی که احساس بی خوابی دارد بهتر است این مسئله را با خانواده در میان بگذارد تا دوباره وسوسه مجدد مصرف مواد را به علت بی خوابی پیدا نکند. بر ای اطلاعات بیشتر در مورد غلبه بر وسوسه بعد از ترک کلیک کنید.

6. تغذیه، ورزش و خواب منظم

برای درمان بی خوابی بعد از ترک اعتیاد باید یک برنامه خواب منظم را در پیش بگیرید و همواره به آن پایبند باشید. روزها با ورزش کردن خود را خسته کنید و از چرت‌های روزانه بپرهیزید. این گونه می‌توانید شب با خستگی بیشتری به خواب بروید. تغذیه مناسب و ورزش نقش بسیار مهمی در افزایش خلق و خو دارند. از مصرف کافئین بپرهیزید چراکه کیفیت خواب شما را برهم می‌زند. به نوعی سبک زندگی شما بهتر است بعد از ترک تغییر کند و از روزمرگی همیشگی، بی برنامگی، رژیم ناسالم غذایی و بی نظمی در خواب پرهیز شود. تغییر روند زندگی به دلیل عادت های فرد به راحتی امکان پذیر نیست و نیاز به مشاور و روانشناس هم دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سبک زندگی کلیک کنید.

7. مدیریت اضطراب

اضطراب ارتباط مستقیمی با کیفیت خواب دارد. حتی اگر فرد قبلا اختلالات اضطرابی نداشته باشد نیز ممکن است در فرایند ترک آن را تجربه کند. توصیه می‌شود که برای کنترل و مدیریت اضطراب از یوگا، مدیتیشن و ورزش استفاده کنید و حتما با یک فرد متخصص مشورت نمایید تا راهکارهای کنترل اضطراب را به شما آموزش دهد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره کنترل استرس کلیک کنید.

8. مواجه با نور خورشید

بدن انسان به طور طبیعی در هنگام صبح هورمون های خواب مانند ملاتونین را سرکوب کرده و شب هنگام مجددا آن ها را فعال می کند تا فرد احساس خواب کرده و به خواب برود. ملاتونین هورمونی است که توسط غده کاجی مغز تولید می شود و به تنظیم ساعات خواب و بیداری کمک می کند. ترشح و سرکوب هورمون های مربوط به خواب با استفاده از نور و مخصوصا نور خورشید صورت می گیرد. صبح که از خواب بیدار می شوید برای چند دقیقه در مقابل نور خورشید قرار بگیرید تا بدن به طور کل از خواب بیدار شود. با نزدیک شدن به ساعات شب نیز سعی کنید کم کم نور محیط را کاهش دهید تا مغز فرمان خواب را صادر کند. قبل از خواب از گوشی و لب تاب استفاده نکنید چرا که نور آن ها مانع از ترشح به اندازه هورمون های خواب می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد ملاتونین کلیک کنید.

9. بیوفیدبک

در این روش درمانی فرد می آموزد که واکنش های بدنش نسبت به عوامل استرس زا چیست و این گونه می تواند آن ها را کنترل نماید تا استرس و اضطراب کاهش یافته و خواب بهتری را تجربه نماید. درمان بیوفیدبک در گستره ای از بیماری های عصبی و عضلانی استفاده می شود. این درمان با دستگاه های دیداری و شنیداری ابتدا انجام می شود. فرد به حس گر های ویژه ای وصل می شود و نتایج در قالب تصویر یا صوت نمایش داده می شود.  پس از کسب مهارت بیمار بدون ابزارها کار را انجام می دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت دو درمان نوروفیدبک و بیوفیدبک کلیک کنید.

ضرورت درمان بی خوابی بعد از ترک اعتیاد

درمان بی خوابی بعد از ترک اعتیاد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که خواب یکی از مهم ترین مولفه های سلامت جسم و روان است و در صورت مشکلات در خواب سیستم بدن به طور کل تغییر پیدا کرده و با مشکلات زیادی رو به رو می شود. این شرایط برای فردی که اخیرا سابقه اعتیاد داشته و تازه ترک کرده بسیار خطرناک است چرا که با خود فکر می کند با مصرف مواد می تواند دوباره خواب راحتی را تجربه کند و در نتیجه احتمال بازگشت به اعتیاد بسیار افزایش می یابد. برای درمان بی خوابی بعد از ترک علاوه بر رعایت موارد فوق، لازم است که با یک فرد متخصص در حوزه اعتیاد نیز ارتباط داشته باشید. متخصصان و روانشناسان حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه یاری تان کنند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی و مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*