ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پیشگیری از اعتیاد به اینترنت | راهکارهای عملی


در مورد روش‌های پیشگیری از اعتیاد به اینترنت چه می‌دانید؟ امروزه با استفاده روز افزون از فضای مجازی اعتیاد به اینترنت بسیار رایج شده است. به همین خاطر افراد بسیاری به دنبال روش‌هایی برای جلوگیری از اعتیاد به اینترنت هستند تا بتوانند استفاده از فضای مجازی را در خود و بخصوص فرزندانشان مدیریت کنند. درمان و پیشگیری از این مسئله نیاز به بهره بردن از راهکارهای فردی و جمعی دارد تا بتواند بیشترین اثربخشی را داشته باشد. اگر شما نیز در میزان مصرف اینترنت با چالش‌هایی مواجه شده‌اید، در ادامه این مقاله به ارائه راهکارهای مختلفی برای پیشگیری از اعتیاد به اینترنت پرداخته‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما سودمند باشد. برای آگاهی از ترک اعتیاد کلیک کنید.

خوشحال می شویم پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را برای دیدن ویدیوهای بیشتر دنبال کنید.

تماس با مشاور

اعتیاد به اینترنت به چه معناست

اعتیاد به اینترنت یکی از انواع اعتیاد رفتاری است که فرد به اینترنت وابستگی شدیدی دارد و با استفاده از آن و وسایلی که می‌توان از اینترنت بهره برد به کاهش تنش‌ها و مقابله با استرس‌های روزمره خود کمک می‌کند. اعتیاد به اینترنت تنها به میزان ساعاتی که فرد در اینترنت سپری می‌کند محدود نمی‌شود و در کنار آن زمان‌هایی که فرد در اینترنت فعالیت‌های غیر ضروری نیز انجام می‌دهد را شامل می‌شود. متاسفانه این نوع اعتیاد افراد بسیاری را درگیر خود کرده است و انواع مختلفی نیز دارد. به همین دلیل بهره بردن از راهکارهایی برای پیشگیری از اعتیاد به اینترنت ضرورت دارد. برای آگاهی از انواع اعتیاد به اینترنت کلیک کنید.

اینفوگرافیک پیشگیری از اعتیاد به اینترنت

 اینفوگرافیک پیشگیری از اعتیاد به اینترنت

علائم اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت نشانه هایی دارد که شامل موارد زیر می شود:

_ ضعف در کار یا تحصیل: معمولا کسانی که دائم در فضای مجازی هستند، بیش تر وقت مفید خود را از دست می دهند. آن ها به تدریج به جای وقت بیش تر برای کار یا تحصیل به سرگرمی با فضای مجازی می پردازند.

_ تمایل زیاد به اینترنت: اگر ساعاتی اینترنت قطع باشد یا در مکانی باشند که امکان اتصال به اینترنت نباشد، به هم می ریزند.

_ تمایل به دوری از اطرافیان: کسی که اعتیاد به اینترنت دارد فضای مجازی را به دورهمی و جمع های دوستانه و خانوادگی ترجیح می دهد. برای آگاهی از  اعتیاد به اینترنت کلیک کنید.

پیامدهای اعتیاد به اینترنت

اینترنت و فضای مجازی هرچند اسباب پیشرفت انسان ها را فراهم کرده است اما استفاده بیش از حد از آن عوارضی دارد که موارد زیر را در بر می گیرد:

_ کاهش روابط عاطفی و ارتباط با اطرافیان

_ مشکلات روانی چون اضطراب، افسردگی و...

_ مشکلات جسمانی مانند ضعیف شدن بینایی و...

_ کاهش عملکرد شغلی و تحصیلی

_ کاهش روابط انسانی و اجتماعی

_ تغییر عقاید و باورها

برای آگاهی از اعتیاد به شبکه های اجتماعی کلیک کنید.

پیشگیری از اعتیاد به اینترنت | راهکارهایی برای والدین

اگر نگران اعتیاد فرزندان خود هستید، ما در ادامه به راهکارهایی اشاره کرده‌ایم که می‌توانند در پیشگیری از اعتیاد به اینترنت به والدین کمک کنند.

1- افزایش تفریحات خانوادگی: تفریح‌های دسته جمعی و خانوادگی‌تان را افزایش دهید. البته فراموش نکنید که در این مورد سلیقه فرزندتان را در نظر بگیرید. گاهی اوقات تفریحات مورد علاقه والدین می‌توانند برای فرزندان ملال آور باشند. 

2-وضع قوانین برای استفاده از اینترنت: قوانینی برای استفاده از ساعات اینترنت از کودکی برای آن‌ها وضع کنید. البته حواستان باشد قوانین بیش از حد سختگیرانه نباشد، قابلیت انعطاف داشته باشد و متناسب با سن کودک باشد. از قوانین خودتان تخطی نکنید و در مورد آن‌ها با فرزندتان مذاکره کنید.

3- ایجاد سرگرمی‌هایی متفرقه: سرگرمی‌های فردی مجزایی برای فرزندتان تعریف کنید. واضح است که مهم استعداد و سلیقه کودکتان است. کودکانی که سرگرمی‌ها و استعدادهای پرورش یافته‌ای در دنیای واقعی دارند، اوقات کمتری در دنیای مجازی می‌پردازند و کمتر به این نوع اعتیاد رفتاری مبتلا می‌شوند. برای آگاهی درباره اعتیادهای رفتاری کلیک کنید.

4- جلوگیری از اعتیاد به اینترنت ؛ بهبود روابط خانوادگی: هرچقدر دنیای واقعی جذابتر باشد، فرزندتان کمتر نیاز به پناه بردن به دنیای مجازی خواهد داشت. اگر مشکلاتی با کار، همسر یا خانواده‌هایتان دارید سعی کنید با استفاده از کمک‌های حرفه‌ای مشکلاتتان را حل کنید تا محیط منزلتان آشفته و پر تشویش نباشد.

پیشگیری از اعتیاد به اینترنت | راهکارهای فردی

اگر می‌خواهید بر میزان استفاده از اینترنت خود کنترل بیشتری داشته باشید و از اعتیاد به اینترنت پیشگیری کنید از نکات زیر استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از راهکارهای فردی می‌تواند در درمان اعتیاد به اینترنت نقش موثری داشته باشد. برای شناخت بیشتر درباره درمان اعتیاد به اینترنت کلیک کنید.

1- ابتدا و انتهای روز خود را با چیزی غیر از اینترنت بگذرانید

سعی کنید برای شروع صبح‌هایتان برنامه‌ای غیر از اینترنت داشته باشید. برای مثال ورزش کنید، صبحانه برای خانواده آماده کنید، موسیقی آرامش بخش یا مفرح گوش کنید. هرکاری جز استفاده از شبکه‌های مجازی در آغاز صبح می‌تواند وابستگی شما را به شروع روزتان با اینترنت کم کند.

قبل از به خواب رفتن شبکه‌های مجازی را کنار بگذارید. می‌توانید قبل از خوابیدن کتاب بخوانید، لیوانی شیر گرم بنوشید، تمرین‌های تنفسی یا ریلکسیشن انجام دهید. گذشته از این استفاده از گوشی هوشمندتان در اوقات پایانی شب باعث برهم خوردن نظم خواب و بروز اختلالات خواب نیز خواهد شد.

برای اطلاع بیشتر درباره اختلالات خواب کلیک کنید.

2- میزان ضرورت فعالیت های مجازی خود را بررسی کنید

تعداد پیام‌های حیاتی در شبکه‌های مجازی و ایمیل‌هایتان را بشمارید. بعد از مدتی متوجه می‌شوید با چند ساعت کنار گذاشتن گوشی هوشمندتان چیزی را از دست نمی‌دهید.

3- برای خود محدودیت هایی وضع کنید

برای این که بتوانید استفاده از اینترنت را در خود کنترل کنید و در راستای پیشگیری از اعتیاد به اینترنت قدم بردارید لازم است که محدودیت‌هایی را برای خود وضع کنید.

- اینترنت را با خودتان همه جا نبرید. برای مثال هنگام غذا خوردن حواستان را متمرکز به چیزی که می‌خورید بکنید. یا هنگام صحبت با اطرافیان گوشی را از خود دور کنید. قبل از به اشتراک گذاشتن هر چیز جالب صبر کنید و فکر کنید. ببینید آیا واقعا لازم است که آن‌ها را به اشتراک بگذارید؟

- نوتیفیکشن‌های غیر ضروری را خاموش کنید.

- هنگام گذراندن وقت با دیگران یا هنگام فعالیت‌های مورد علاقتان گوشی خود را در حالت سکوت قرار دهید.

- وقتی در حال انجام یک کار هستید ، فقط همان را انجام دهید.

- ساعات مشخصی را از روز برای کارهای مشخصی تعیین کنید. برای مثال چک کردن ایمیل‌هایتان یا پیام‌های مهمتان را محدود به ساعات خاصی بکنید تا در طول زمان احساس مداوم نیاز به چک کردن گوشی تان از بین برود.

- در صورتی که از وای فای استفاده می‌کنید برای زمان‌هایی که خارج از منزل یا محل کار هستید بسته اینترنتی تهیه نکنید تا بتوانید به پیشگیری از اعتیاد به اینترنت در خود کمک کنید.

اعتیاد به اینترنت | کلام آخر 

اعتیاد به اینترنت باعث می‌شود که فرد دائما به طور وسواسی به فکر استفاده از اینترنت باشد و هنگام دور شدن از فضای مجازی احساسات ناخوشایندی نظیر پریشانی و اضطراب را تجربه کند. افرادی که دچار اعتیاد به اینترنت هستند معمولا با غرق شدن در فضای مجازی تلاش می‌کنند که از مشکلات زندگی روزمره خود فرار کنند. به همین دلیل است که دور شدن از اینترنت آن‌ها را دستخوش هیجانات منفی می‌کند.

ترک اعتیاد به اینترنت همیشه آسان نیست و ممکن است با استفاده از راهکارهای عمومی مطرح شده در مطلب فوق نتوانید این رفتار را اصلاح کنید. اما جای نگرانی نیست چرا که مراجعه به مشاوره روانشناسی به شما کمک می‌کند تا بتوانید ریشه اعتیاد به اینترنت را در خود پیدا کنید و به حل و فصل آن بپردازید. درمانگر در جلسات مشاوره ترک اعتیاد با ارائه راهکارهای عملی مناسب برای مقابله با وسوسه به شما کمک خواهد کرد تا از بازگشت مشکل نیز پیشگیری کنید. برای شناخت بیشتر درباره مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

اینترنت و فضای مجازی آسیب های زیادی را بر افراد در هر رده سنی وارد می کند. استفاده زیاد از فضای مجازی به معنی سبک زندگی نادرست و برنامه ریزی غلط می باشد. بنابراین مزاجعه به روانشناس حائز اهمیت است. روان شناسان و متخصصان ما در حامی می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. برای آگاهی از درمان اعتیاد کلیک کنید.

سوالات متداول

اعتیاد به اینترنت با چه عوارض و پیامدهایی همراه است؟

اعتیاد به اینترنت تاثیرات منفی خود را بر جنبه‌های مختلف زندگی از جمله خانوادگی، روابط بین فردی، تحصیلی و شغلی می‌گذارد. در کنار این مسئله شما بعد از مدتی دچار مشکلات جسمی مانند چاقی، مشکلات کمر و چشم می‌شوید. در کنار آن از لحاظ روانی نیز ارتباط خود را با دنیای اطراف از دست داده و به مرور افسرده می‌شوید به همین دلیل همواره متخصصان به پیشگیری و درمان اعتیاد به اینترنت تاکید دارند.

برای اطلاع بیشتر درباره عوارض و پیامدهای اعتیاد به اینترنت کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*