ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان اعتیاد به اینترنت

 

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با درمان اعتیاد به اینترنت پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

درمان اعتیاد به اینترنت چگونه است؟ آیا می‌توان به افرادی که به اینترنت وابستگی شدیدی دارند برای ترک فضای مجازی یاری رساند؟ اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی از مشکلات رایج در زندگی‌های امروزی است. شاید این مشکل را در خود نیز شناسایی کرده یا در اطرافیان خود دیده باشید. برخلاف آنچه که اکثر افراد فکر می‌کنند، اعتیاد به اینترنت امکان پذیر است و از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا توانایی فرد را در انجام کارهای روزانه کاهش می‌دهد. باعث می‌شود فرد زمان زیادی را در طول روز به دلیل اختصاص به فضای آنلاین از دست بدهد. اگر شما هم احساس خطر کرده‌اید و فکر می‌کنید که استفاده بیش از اندازه از اینترنت در زندگی شما خللی ایجاد کرده، در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا با استفاده از راهکارهای عملی از این مشکل رهایی پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

علائم اعتیاد به اینترنت

نشانه هایی که معمولاً با اعتیاد به اینترنت مرتبط است به شرح زیر است:

1. اشتغال به اینترنت: صرف زمان زیاد برای فکر کردن یا برنامه ریزی برای زمان بعدی آنلاین شدن روی اینترنت.
2. تلاش های ناموفق برای کنترل و محدود کردن یا کاهش استفاده از اینترنت: به دلیل عدم جایگزین مناسب برای صرف وقت و همچنین وجود سازگاری مدارهای پاداش دهی مغز به فرد در جریان دریافت مطالب دلخواه و جذاب در فضای آنلاین، فرد قادر به مقاومت در برابر وسوسه های مصرف اینترنت نیست.
3. بی توجهی به مسئولیت ها: نادیده گرفتن وظایف مهم مانند کار، مدرسه یا روابط به دلیل استفاده بیش از حد از اینترنت.
4. علائم ترک: احساس بی قراری، تحریک پذیری یا افسردگی در هنگام تلاش برای کاهش یا توقف استفاده از اینترنت.
5. از دست دادن علاقه به فعالیت های دیگر: از دست دادن علاقه به سرگرمی ها یا فعالیت هایی که قبلاً از آن ها لذت می بردید به نفع گذراندن زمان بیشتر آنلاین.
6. فرار از احساسات منفی: استفاده از اینترنت به عنوان راهی برای اجتناب یا کاهش احساس اضطراب، افسردگی یا تنهایی.
7. صرف زمان بیش از حد آنلاین: صرف زمان قابل توجه بیشتر از آنچه برای اینترنت در نظر گرفته شده است که اغلب منجر به غفلت از سایر جنبه های مهم زندگی می شود.
8. انزوای اجتماعی: کناره گیری از تعاملات اجتماعی، چه آنلاین و چه آفلاین، به نفع صرف وقت به تنهایی در اینترنت.
9. تظاهرات فیزیکی: تجربه علائم فیزیکی مانند سردرد، کمردرد یا فشار چشم به دلیل تماشای بیش از حد صفحه نمایش.
10. تضادها و بروز تعارضات در روابط: تجربه درگیری با اعضای خانواده، دوستان یا شرکا به دلیل بی توجهی به روابط شخصی به نفع فعالیت های آنلاین.

اینفوگرافیک درمان اعتیاد به اینترنت

 

راهکارهای عملی برای درمان اعتیاد به اینترنت

در ادامه به 8 راهکار عملی برای درمان اعتیاد به اینترنت اشاره می‌شود. عمل کردن به این راه‌حل‌ها در درمان اعتیاد به اینترنت بسیار سودمند است.

۱. پذیرفتن، قدم اول در درمان اعتیاد به اینترنت

در ابتدای درمان هرشکلی از اعتیاد از جمله اعتیاد به اینترنت باید این مسئله را به عنوان یک مشکل بپذیرید. طرز فکر خود را تغییر دهید و قبول کنید که در حال آسیب رساندن به خود هستید. تا زمانی که پذیرش اتفاق نیفتد، درمان نیز شروع نخواهد شد. برخی افراد استفاده خود را عادی می پندارند با این توجیه که کار و سرگرمی دیگری ندارند اما واقعیت این است که صرف کردن زمان زیاد برای اینترنت در تحصیل، شغل، زندگی و روابط آن ها اختلال ایجاد کرده است. پس قدم اول برای ترک اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی پذیرش و جلوگیری از انکار این موضوع است.

2. درمان اعتیاد به اینترنت؛ پیدا کردن عامل زیر بنایی

در خود کنکاش کنید و با خود صادق باشید. ببینید که علت استفاده بیش از اندازه شما از اینترنت چیست؟ اگر علت اصلی‌تری وجود داشته باشد باید به فکر درمان آن باشید. برای فهم این موضوع بهتر است به روانشناس مراجعه کنید. در بسیاری از موارد گذراندن بیش از حد زمان در فضای مجازی ناشی از علت دیگری است. به عنوان مثال ممکن است فرد به دلیل عدم اعتماد به نفس در رویارویی با انسان‌ها در دنیای واقعی، به ارتباطات مجازی روی بیاورد.

کمبود اعتماد به نفس ممکن است خود به علت مهارت پایین در برقراری روابط اجتماعی و یا تجربیات تلخ گذشته در هنگام برقراری ارتباط با دیگران و مواردی از این قبیل باشد. گاهی اوقات اختلالاتی نظیر افسردگی بر فرد چیره شده و باعث می‌شود که او به همین رابطه مجازی نصفه و نیمه بسنده کند و توان برقراری رابطه در دنیای واقعی را نداشته باشد.

هم چنین ممکن است به علت مسائل دیگری مثل اختلال شخصیت اجتنابی، فرد در برقراری ارتباطات واقعی ناتوان باشد و درگیر استفاده بیش از حد از اینترنت شود. برای اطلاعات بیشتر درباره موضوع می‌توانید به مقاله اختلال شخصیت اجتنابی مراجعه نمایید.

3. به پیامدهای اعتیاد به اینترنت فکر کنید

بسیاری از افراد اعتیاد به اینترنت را به اندازه کافی جدی نمی‌گیرند و از پیامدهای آن آگاهی کافی ندارند. همین امر باعث می‌شود که دیرتر برای درمان و یا پیشگیری از پیامدهای این مساله اقدام کنند؛ درنتیجه اعتیاد در آن‌ها شدت زیادی پیدا می‌کند. از جمله پیامدهای رایج در اعتیاد به اینترنت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_از دست دادن شغل
_از دست دادن روابط عاطفی
_مشکلات مالی
_مشکلات روحی و روانی متعدد نظیر احساس تنش مزمن، اضطراب و افسردگی
پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله عوارض و پیامدهای اعتیاد به اینترنت را مطالعه فرمایید.

4. محدود کردن زمان استفاده از اینترنت

داشتن برنامه‌ریزی مشخص در زندگی، یکی از راهکارهای مؤثر در درمان اعتیاد به اینترنت است. اگر احساس کردید که در عمل کردن به برنامه‌ریزی موفق نیستید، می‌توانید از خانواده کمک بگیرید تا به شما تذکر دهند. همچنین بهترین راه این است که به تدریج زمان استفاده از اینترنت را کم کنید مثلاً هر بار نیم ساعت کمتر از دفعه قبل از اینترنت استفاده نمایید. برای درمان اعتیاد به اینترنت باید راهکارهای مناسبی را اتخاذ کرد و به انجام آن ها پایبند بود.

به این منظور می‌توانید از برنامه‌ها و نرم‌افزارهای زمان سنج استفاده نمایید. حتی می‌توانید ساعت زنگ‌دار خود را کوک کنید تا بعد از یک ساعت به صدا در بیاید و شما متوجه شوید که زمان استفاده از اینترنت به پایان رسیده است. از دیگر راهکارها این است که حجم اینترنت محدود خریداری کنید، مثلاً حجم روزانه بخرید و خود را ملزم کنید بیش از یک‌بار در طول شبانه روز حجم نخرید.

5. استفاده از تشویق و تنبیه برای درمان اعتیاد به اینترنت

تشویق و تنبیه یکی از راهکارهای مؤثر و عملی در درمان انواع اعتیاد به اینترنت است. تحقیقات نشان داده که استفاده از تشویق مؤثرتر است. اگر فقط در زمان معین شده از اینترنت استفاده کردید، خود را تشویق کنید و به خود پاداش بدهید. پاداش می‌تواند هرچیزی باشد که شما از آن لذت می‌برید. مثلاً می‌توانید به خاطر این کار به سینما بروید یا خود را به خوردن یک خوراکی خوشمزه مهمان کنید. این را به خاطر بسپرید که اینترنت و فضای مجازی پیچیده و دارای انواع بسیاری است که با توجه به جاذبه هایش ترک آن به راحتی ممکن نیست. پس کوچکترین قدم ها را برای ترک آن بردارید ولی هم چنان به کمک مشاور و روانشناس نیاز دارید.

6. پیدا کردن سرگرمی در خارج از فضای مجازی

ممکن است با خود فکر کنید که اینترنت و فضای مجازی تنها سرگرمی شماست و به جز آن هیچ سرگرمی دیگری وجود ندارد، اما با کمی خلاقیت می‌توانید سرگرمی‌های سودمندی برای خود بیابید. مثلاً می‌توانید پیاده‌روی کنید، مطالعه نمایید، در باشگاه ورزشی عضو شوید، یک رشته ورزشی که به آن علاقه دارید را انجام دهید، یک هنر یاد بگیرید و یا در حیطه شغل و رشته تحصیلی‌تان دوره‌ای بگذرانید. این‌ها علاوه بر اینکه به طور سالمی وقت شما را پر می‌کنند، برای سلامت و بهبود زندگی‌ نیز بسیار مفید هستند. نکته مهم این است که شما می توانید سبک زندگی خود را تغییر دهید و برای کلیه فعالیت های خود زمان مشخصی تعریف کنید تا از روزمرگی همیشگی و وقت گذرانی صرف با اینترنت خارج شوید. برای آشنایی بیشتر در زمینه پیشگیری از اعتیاد به اینترنت کلیک کنید.

7. بیشتر کردن ارتباط با خانواده و دوستان

رابطه چهره به چهره با عزیزان یکی از مؤثرترین راه‌ها برای درمان اعتیاد اینترنتی است. چرا که بسیاری از مواقع اعتیاد به اینترنت ناشی از کمبود ارتباطات سالم و مؤثر در زندگی می‌باشد. در نتیجه اگر برای بهبود این روابط تلاش کنید به طور غیر مستقیم باعث کاهش وابستگی خود به اینترنت می‌شوید. اینترنت و اعتیاد به شبکه های اجتماعی گاهی سبک خاصی از زندگی را یاد می دهد که مناسب نیست. بنابراین فضای مجازی هم رابطه میان فردی را به حاشیه می برد و هم تاثیرات نامطلوب بر آن می گذارد. با کم کردن استفاده از اینترنت مهارت های کلامی و میان فردی خود را با دوستان و خانواده تقویت می کنید.

8. سعی کنید کمتر سمت کامپیوتر و گوشی خود بروید

سعی کنید وسایلی که ارتباط شما را با دنیای مجازی فراهم می‌کنند، کمتر لمس کنید. مثلاً وقتی برای لحظه‌ای گوشی خود را در دست می‌گیرید و صفحه آن را روشن می‌کنید، انواع نوتیفیکیشن‌ها را روی صفحه می‌بینید و وسوسه می‌شوید که آن‌ها را چک کنید. ممکن است حس کنید هر لحظه چیزی در جریان است که شما از آن بی‌خبرید. اما اگر گوشی خود را کمتر در دست نگه دارید و از آن دور باشید، کمتر وسوسه خواهید شد. می‌توانید برای اینکه تماس‌ها و پیام‌های مهم را از دست ندهید گوشی ساده‌ای که قابلیت اتصال به اینترنت را ندارد تهیه کنید و آن را نزد خود نگه دارید. یکی از دغدغه های والدین خرید گوشی تلفن همراه برای فرزندان است. نگرانی والدین در مورد استفاده هایی که فرزند از موبایل خواهد کرد و وابستگی ایجاد خواهد شد، همیشه وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله گرفتن موبایل برای نوجوانان را مطالعه فرمایید.

اینفوگرافیک درمان اعتیاد به اینترنت

 

درمان اعتیاد به اینترنت؛ بی‌اثر بودن راهکارها 

ممکن است با وجود تمام تلاش‌ها نتوانید مشکل خود را به تنهایی حل کنید. در واقع درمان وابستگی شدید به اینترنت نیازمند دریافت خدمات حرفه‌ای است. پس در این شرایط باید به یک روانشناس مراجعه کنید. او به شما کمک خواهد کرد تا ریشه‌های مشکل خود را بشناسید و با حل و فصل آن‌ها به طور زیربنایی، به درمان اعتیاد به اینترنت بپردازید. اعتیاد به فضای مجازی نوعی اعتیاد رفتاری محسوب می شود. پس لازم است درمانگر در روند درمان به طور مؤثرتری با وسوسه‌های استفاده از اینترنت مقابله کنید. درمان‌هایی نظیر درمان شناختی-رفتاری که توسط روان شناسان مورد استفاده قرار می‌گیرد، از موثرترین روش‌ها در درمان اعتیاد به اینترنت به شمار می‌رود.

اگر فرزند درگیر این مسئله است

این توصیه‌ها را می‌توانید در مورد فرزندانتان که درگیر استفاده بیش از حد به اینترنت شده‌اند نیز به کار ببرید. همواره به کار و میزان فعالیت آن ها نظارت داشته باشید اما به این نکته توجه کنید که کنترل بیش از حد و استفاده از روش‌های سرسختانه و اعمال زور و قدرت، روابط شما با فرزند را دچار تنش می‌کند و نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت. قاطعانه عمل کنید نه زور گویانه. همواره همدلی و محبت را چاشنی روابط خود با فرزند کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. مشاوره تربیت کودک می‌تواند شما را در این زمینه بیشتر راهنمایی نماید. همچنین می توانید برای آشنایی بیشتر مقاله اینترنت برای کودکان را مطالعه فرمایید.

سخن آخر

چگونه متوجه می شوید که اعتیاد به اینترنت Internet addiction (IA) دارید؟ هیچ الگوی رفتاری خاصی اعتیاد به اینترنت را تعریف نمی کند. این رفتارها زمانی که کنترل زندگی معتادان را به دست گرفته و غیرقابل کنترل می شوند مشخص می گردد که عبارتند از: استفاده اجباری از اینترنت، مشغول بودن دائمی به آنلاین بودن، دروغ گفتن یا پنهان کردن میزان یا ماهیت رفتار آنلاین و ناتوانی در کنترل یا مهار رفتار آنلاین. اگر الگوی استفاده از اینترنت شما به هر شکلی با زندگی شما تداخل داشته باشد به طور مثال بر کار، زندگی خانوادگی، روابط، مدرسه و غیره تأثیر می گذارد ممکن است مشکل داشته باشید.

علاوه بر این اگر متوجه شدید که از اینترنت به عنوان وسیله ای برای تغییر منظم خلق و خوی خود استفاده می کنید، ممکن است نشانه ای از اعتیاد به اینترنت باشد. توجه به این نکته مهم است که زمان واقعی صرف شده در اینترنت نیست که تعیین می کند آیا مشکل دارید یا خیر، بلکه این زمان است که تعیین می کند چگونه بر زندگی شما تأثیر می گذارد.

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

همانطور که گفته شد کمک گرفتن از خدمات روانشناسی تاثیر بسیار زیادی در درمان اعتیاد به اینترنت خواهد داشت. اما امروزه بسیاری از افراد به دلایل متعددی چون کمبود زمان، مشکلات رفت و آمد، مسائل مالی و معذب شدن در حضور رواشناس از خدمات مشاوره حضوری استفاده نمی‌کنند و در نتیجه در فرایند درمان با مشکل مواجه می‌شوند. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی این امکان را فراهم کرده تا در هر کجا که هستید با متخصصان و روانشناسان این مرکز تماس بگیرید و از طریق تلفن خدمات مشاوره را دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره تلفنی در خصوص وابستگی به اینترنت و انواع اعتیاد رفتاری کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*