ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

صمیمیت بین زوجین | ویژگی ها و موانع صمیمیت زوجین


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با صمیمیت بین زوجین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


صمیمیت بین زوجین چقدر اهمیت دارد؟ آیا صمیمیت بین زوجین در طول زمان کاهش می‌یابد؟ در جوامعی که دختران و پسران موقعیت‌هایی برای آشنایی و معاشرت کمی دارند صمیمیت بین دو جنس در رابطه اغلب نادیده گرفته می‌شود. در حالی که روابط دختر و پسر در دوران کودکی و نوجوانی به شناخت دوجنس از یکدیگر کمک می‌کند. صمیمیت بین زوجین در طول زندگی مشترک، زن و مرد را به درک واقع بینانه‌تری از رابطه‌شان می‌رساند. حل اختلافات و مسائل زندگی بدون داشتن یک درک مشترک امکان پذیر نخواهد بود. در این مقاله درباره ویژگی‌های صمیمیت بین زوجین، رابطه صمیمانه و راه‌های افزایش صمیمت بین زوجین صحبت کرده ایم. اما پیشنهاد می کنیم در صورتی که در روابط زناشویی و زندگی مشترک خود با مشکلات لاینحلی روبرو هستید و تاکنون به نتیجه مطلوبی نرسیده اید، با مشاوره خانواده برای رفع مشکلات عاطفی خود گام موثری بردارید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

صمیمیت بین زوجین

ما انسان‌ها در بستری از روابط اجتماعی به دنیا می‌آییم، رشد می‌کنیم، آسیب می‌بینیم و ترمیم می‌شویم. در واقع در همه شرایط ما نیاز به حضور دیگر انسان‌ها و قرار گرفتن در روابط صمیمانه با آن‌ها داریم. صمیمیت به عنوان توانایی برقراری ارتباط با دیگران با حفظ فردیت تعریف می‌شود. یعنی فرد به درجه ای از رشد و بــلوغ عاطفی می‌رسد تا بتواند به زندگی یک فرد دیگر ورود عاطفی، فکری، اجتماعی، فیزیکی و معنوی داشته باشد؛ بدون اینکه نگران از دست دادن فردیت خودش باشد.

صمیمیت عنصر اساسی هر رابطه عمیقی است که منجر به پیشرفت آن می‌شود. لزوما صمیمیت چیزی نیست که بین زوجین دیده شود، در رابطه والد فرزندی، روابط دوستی و صمیمیت بین خواهر و برادر و... هم صمیمیت به اشکال مختلف وجود دارد. معمولا وقتی قرار است کیفیت یک رابطه را بسنجیم، آن را بر اساس صمیمیت مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. صمیمیت در واقع نوعی به اشتراک گذاری، گشادگی و نزدیکی هیجانی است.

اینفوگرافیک صمیمیت بین زوجین

 اینفوگرافیک صمیمیت بین زوجین

ویژگی‌های یک رابطه صمیمانه

در یک رابطه صمیمانه طرفین در عین داشتن هویت مجزا و مستقل، یک کل متحد را تشکیل می‌دهند. استقلال خود را از دست نمی‌دهند و در یکدیگر ذوب نمی‌شوند. می‌توانند انتظارات و عقاید خود را بیان کنند بدون اینکه ترس از طرد شدن داشته باشند. مسئولیت‌های خود را می‌پذیرند و در پی تغییر دادن فرد مقابل نیستند.

هر دو می‌توانند از وجود هم لذت ببرند، به هم متعهد باشند، چالش‌های پیش رویشان در رابطه را مدیریت کنند و حریم خصوصی خود راحفظ کنند.

صمیمیت از منظر رشدی

افراد در طول رشد دورهای مختلفی را پشت سر می‌گذارند. در هر سنی یک چالش و تکلیف رشدی وجود دارد که باید بر آن غلبه کنند. غالبا در سنین بعد از دوران نوجوانی، یعنی در اوایل جوانی بحران صمیمیت پیش می‌آید، یعنی انرژی روانی نوجوان صرف برقراری روابط صمیمانه می‌شود.

در همین سنین معمولا به سمت ایجاد رابطه‌ای پایدار با فردی از جنس مخالف می‌روند، ازدواج می‌کنند و تلاش می‌کنند تا با شریک عاطفی خود صمیمی‌ شوند. پیش نیاز دست‌یابی به صمیمیت، پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز دوران نوجوانی است. نوجوانی که بـحران هویت را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد، به راحتی با دیگران رابطه صمیمانه ایجاد می‌کند.

نکات مهم در افزایش صمیمیت بین زوجین

راهکارهای زیر در افزایش صمیمیت رابطه به شما کمک می‌کند:

1. شناخت یکدیگر

برای افزایش صمیمیت شما نیاز به شناخت یکدیگر و صبـور بودن در مقابل هم را دارید. صمیمیت چیزی نیست که یکباره به وجود بیاید. هرچند ممکن است صمیمی شدن با برخی افراد به ظاهر راحت‌تر به نظر برسد، ولی در هرحال برای رسیدن به ازدواج موفق صرف وقت و انرژی از جانب هر دو طرف رابطه حائز اهمیت است. برای صمیمی شدن با فرد مقابل نیازی نیست که خودتان را تغییر دهید و یا بخواهید او تغییر کند. تفاوت‌های فردی را ببینید و بپذیرید.

2. خود افشایی

راز شروع صمیمیت، خودافشایی است. تا زمانی که شما از خودتان، از احساسات، عقاید و زندگی‌تان صحبت نکنید؛ تلاش طرف مقابل‌تان برای صمیمی شدن بی حاصل خواهد بود. فراموش نکنید که تعارضات و چالش‌ها بخش جدایی‌ناپذیر از هر رابطه‌ای است و با یادگیری مهارت‌های لازم برای ازدواج می توانید مانع بروز بسیاری از تعارضات شوید.

3. درک متقابل

با شریک زندگی‌تان صادق باشید، خود را جای او بگذارید و سعی کنید دنیا را از دریچه‌ی چشمان او نگاه کنید؛ در این صورت قدمی بزرگ به سمت نزدیکی و صمیمیت برداشته‌اید. برای برقراری ارتباط صحیح با همسر و ایجاد ازدواج موفق لازم است مولفه‌های صمیمیت را که در ادامه ذکر کرده‌ایم بشناسید.

مؤلفه‌های صمیمیت بین زوجین

در هر رابطه صمیمانه‌ای به فراخور شرایط، مؤلفه‌های زیر درگیر می‌شوند:

1. صمیمیت عاطفی:

صمیمیت عاطفی ساده‌ترین نوع صمیمیت است. در این شکل از صمیمیت و رابطه عاطفی شما می‌توانید هیجانات، احساسات و سایر تجارب دردناک یا لذت بخش را به راحتی با شریکتان در میان بگذارید. اگر صمیمیت عاطفی به درستی شکل گرفته باشد، حتی حفظ رابطه عاطفی از راه دور در شرایطی که زوجین کنار یکدیگر نیستند نیز موفقیت آمیز خواهد بود.

2. صمیمیت روانشناختی:

صمیمیت روانشناختی کمی گسترده‌تر از صمیمیت هیجانی است و موجب برقراری ارتباط موثر و موفق بین افراد می شود. در این نوع از صمیمیت شما به راحتی می‌توانید عقاید، افکار، احساسات و جنبه‌های مختلف شخصیت خود را برای فرد مقابلتان بیان کنید. در واقع شما در صحبت کردن با شریکتان می‌توانید گشاده و صادق باشید و از این بابت نگران نباشید.

3. صمیمیت عقلانی:

در صمیمیت عقلانی قادر به بیان عقاید، علایق، استدلال‌ها، بحث در مورد مسائل می‌باشید. مثل اینکه بتوانید با هم در مورد یک کتاب، فیلم یا شعر صحبت کنید.

4. صمیمت جنسی:

صمیمیت جنسی مختص به روابط زوجین و شرکای عاطفی است. پس هر دو طرف به راحتی می توانند رابطه جنسی برقرار کنند، می‌دانند چگونه به هم لذت بدهند، نگران سوء استفاده جنسی نیستند و در کنار هم از لذایذ جنسی لذت می‌برند.

5. صمیمیت جسمی:

صمیمیت جسمی متفاوت از مسائل جنسی است. در این نوع از صمیمیت نوع برقرار کردن رابطه دو طرف با هم حائز اهمیت است. گونه ای که دو نفر به هم نزدیک می‌شوند، به هم نگاه می‌کنند، نوازش و بوسه‌های غیر جنسی شامل این نوع صمیمیت است.

6. صمیمیت بین زوجین: معنویت

یکی از بالاترین مراتب صمیمیت می‌باشد. صمیمیت معنوی دقیقا ربطی به دین یا مذهب مشترک ندارد. چنین زوجی معنای مشترک و تفاهم در زندگی مشترک خود دارند. معنا چیزی خلق کردنی است، متاسفانه بسیاری از زوجین به این مرحله نمی‌رسند. در صورتی که معنویت و رابطه عاطفی ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند.

موانع ایجاد صمیمیت بین زوجین

بزرگ‌ترین مانع صمیمیت زوجین موانع خوب گوش دادن به یکدیگر است، مانند عجله کردن در جواب دادن و یا گوش کردن انتخابی؛ که هر دو مانع از شناخت و درک درست از همدیگر می‌شود. گاهی نگرانید چیزی را بشنوید که دوست ندارید و یا نگران قضاوت شدن هستید. این امر ممکن است مانع خودافشایی شما شود.

گاهی اوقات با قضاوت عجولانه در مورد دیگران، یا نشان دادن واکنش‌های افراطی در مقابل گفته‌های آن‌ها، زخم زبان زدن و تحقیر کردن، موانعی بر سر راه صمیمیت خلق می‌شوند. در زمان‌هایی که زوجین نمی‌توانند مسائل را بین خود حل کنند، مراجعه به مشاوره خانواده تنها راه‌حلی است که آن‌ها را در رسیدن به خانواده‌ای سالم و بهبود کیفیت روابط راهنمایی می‌کنند.
سخن آخر
صمیمیت بین زوجین از ضروریات بسیار مهم پایداری در زندگی زناشویی است. در واقع صمیمیت پیش نیاز همدلی و دلبستگی در زندگی مشترک است. اگر زوجین نتوانند به روابط صمیمانه ای با یکدیگر دست یابند، این امر می تواند به مرور زمان منجر به طلاق عاطفی شده و زن و شوهر برای همیشه مانند دو غریبه که زبان و عقاید مشترکی ندارند، در کنار یکدیگر زندگی خواهند کرد. لازم است در چنین شرایطی با مداخله و مشاوره روانشناسی روابط سرد و غیر صمیمی زوجین اصلاح شود. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی می تواند در این امر همراه شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سؤالات متداول

چرا صمیمیت بین زوجین کم میشود؟

حل نکردن اختلافات مرتبط با هر یک از مؤلفه‌های صمیمیت از جمله معنویت، روابط زناشویی، عقاید و عواطف، در زمان مناسب و یا نادیده گرفته شدن نیازهای یکدیگر منجر به دلسردی و کاهش صمیمیت بین زوجین می‌شود.

درمان عدم صمیمیت چیست؟

پیش از هر چیز بهتر است تا افکار منفی و بازدارنده را کنار بگذارید و به شناخت دقیق خصوصیات همسر خود بپردازید؛ پس از آن لازم است تا مهارت‌های زندگی مشترک و نحوه ارتباط صحیح با همسر خود را بیاموزید. با در نظر گرفتن تفاوت‌های جنسیتی و شخصیتی می‌توانید به درک کامل‌تری از روابط خود برسید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*