ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

صمیمیت با فرزندان | راه های افزایش صمیمیت با فرزندان

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با صمیمیت با فرزندان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


صمیمیت با فرزندان به معنای توانایی ایجاد حس نزدیکی و رابطه عمیق با آنهاست. برخی والدین تصور می‌کنند که فرزندان باید بزرگ شوند تا بتوانند با آن‌ها ارتباطی نزدیک برقرار کنند، در صورتی که همدلی با فرزندان باید از کودکی آغاز شود تا مهارت‌های دوست داشتن و صمیمی شدن را از همان کودکی یاد بگیرند‌. در یک خانواده سالم همه اعضا با یکدیگر احساس نزدیکی کرده و خود را جزئی از یک کل می‌دانند، پس در زمان سختی به حمایت یکدیگر می‌شتابند و اجازه نمی‌دهند عضوی از این خانواده در هر موقعیتی که باشند، به سختی بیافتد. اگر احساس می‌کنید با وجود تلاش‌هایتان هنوز هم از نتوانسته‌اید با فرزندان و دیگر اعضای خانواده رابطه‌ای صمیمانه برقرار کنید، زمان آن رسیده تا از مشاوره خانواده استفاده نمایید. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

راه های افزایش صمیمیت با فرزندان

برای ایجاد رابطه‌ای صمیمانه با فرزندان لازم است مراحل رشدی و توانایی‌های کودک خود را در سنین مختلف بشناسید. شما با درک فرزندتان، راحت‌تر با او ارتباط برقرار می‌کنید. صمیمیت در خانواده لازمه رشد و پیشرفت اعضای آن می‌باشد.

برخی از راه‌های افزایش صمیمیت با فرزندان عبارتند از:

1- احترام به فرزندان و گوش دادن به صحبت‌های آن‌ها، باعث می‌شود فرزندان حس ارزشمندی را در وجود خود حس کرده و احساس تعلق پذیری داشته باشند‌.

2- با محبت به فرزندان‌تان به آن‌ها آرامش و اطمینان بدهید. همچنین مشارکت دادن آنان در تصمیم گیری‌ها باعث افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان  و استقلال در آن‌ها می‌شود.

3- با فرزندان خود صحبت کنید و از دغدغه‌ها و مشکلات آن‌ها جویا شوید، حامی فرزندانتان باشید و سعی کنید راه حلی برای مشکلاتشان پیدا کنید.

4- به عهدهایی که با فرزندان خود می‌بندید عمل کنید، رازدار خوبی باشید تا اعتماد فرزندتان را جلب کنید.

5- برای صمیمیت با فرزندان‌، انتظارات و خواسته‌های خود را از فرزندانتان تعیین کنید و به گونه‌ای آن‌ها را مطرح کنید که بتوانند درک کنند.

6- به جای فرزندانتان تصمیم نگیرید و به آن‌ها حق انتخاب دهید تا آنچه را که می‌خواهند انجام دهند. در مواجهه با اشتباهات نوجوان خود با صحبت کردن سعی کنید مسئله را حل کنید. در تصمیم گیری‌ها خودخواه نباشید‌.

7- در آخر فرزندانتان را همانطور که هستند بپذیرید و از مقایسه کردن آن‌ها و فرق گذاشتن بین فرزندان اجتناب نمایید، فقط سعی کنید زمینه‌ی رشد آن‌ها را فراهم کنید.

اینفوگرافیک صمیمیت با فرزندان

 اینفوگرافیک صمیمیت با فرزندان

صمیمیت با فرزندان نه رفاقت با آن ها

معنای رفیق بودن با صمیمیت تفاوت دارد؛ در سبک فرزند پروری ایده آل باید با قاطعیت با فرزند خود رفتار کنید و مرزهای خودتان را مشخص کنید تا رابطه‌ی پدر و مادری حفظ شود.

فرزندان خود را به درستی تربیت کنید و دائما چالش‌ها و مشکلات زندگی آنان را برطرف نکنید، ولی برای حل آن‌ها به فرزندانتان کمک کنید. رفتاری متناسب با علایق، شخصیت و سن فرزند خود داشته باشید و در عین حال رابطه دوستانه بین فرزندان خود ایجاد کنید. والدین باید از ثبات روانی برخوردار باشند تا بتوانند فرزندان خود را به خوبی تربیت کنند و یک خانواده سالم‌ تشکیل دهند.

چرا باید با فررندان خود صمیمی باشیم؟

فرزندان شما نیاز دارند تا در رابطه با مسائل زندگی‌شان با کسی صحبت کنند، شما باید با ایجاد فضایی محبت آمیز و ایمن این فرصت را به فرزندان خود بدهید تا درباره‌ی مسائلی که ذهنش را درگیر کرده با شما صحبت نمایند. حتی می‌توانید در رابطه با مسائل جنسی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با او صحبت کنید. رفتار صحیح والدین با فرزندان در سن بلوغ اهمیت زیادی دارد، چرا که مسائل جنسی نیز به دیگر مسائل اضافه می شوند.
در صورت صمیمیت با فرزندان و داشتن نقش حامی؛ آنان اعتماد به نفس بالاتری پیدا می‌کنند و مسئولیت‌های خود را با دلگرمی بیشتری انجام می‌دهند.

یکی از مشکلاتی که اغلب خانواده ها با فرزندان نوجوان خود تجربه می کنند، مخفی کاری و پنهان کاری نوجوان است. البته این مسئله در سنین نوجوانی امری شایع است که به دلیل تغییرات فیزیکی و روانی که ایجاد می شود، نوجوان کمی منزوی شده و تمایلی به ارتباط نزدیک با اطرافیان ندارد. اما اگر این مسئله بیش از حد باشد می تواند نمایانگر عدم صمیمیت و ارتباط صحیح اعضاء خانواده باشد.

کارهایی که باعث عدم صمیمیت با فرزندان می شود

گاهی اوقات والدین رفتارهایی می‌کنند که باعث رنجیده شدن فرزندان می‌شود و صمیمیت بین آن‌ها کاهش می‌یابد. همانطور که والدین می‌توانند رابطه‌ی نزدیکی با فرزندان خود برقرار کنند، اشتباهات تربیتی والدین نیز به راحتی می تواند این صمیمیت را از بین می‌رود. در ادامه به برخی از این رفتارها اشاره می‌شود:

1. سرزنش کردن مداوم فرزندان به خصوص وقتی که کار اشتباهی انجام می‌دهند باعث می‌شود تا اعتماد به نفس آن‌ها کاهش یافته و بیشتر نگران و مضطرب شوند.

2. مسخره کردن و تحقیر نوجوانان باعث می‌شود که احساس بی‌ارزشی کنند و منزوی و گوشه گیر شوند. مسخره کردن از مهم‌ترین موانع در صمیمیت با فرزندان است.

3. بی‌توجهی به علایق فرزندان، تصمیم گرفتن به جای آنان و مخالفت کردن‌های مداوم با فرزندان باعث می‌شود که فرزندتان در آینده قدرت تصمیم گیری و انتخاب نداشته و همچنان نیاز باشد شما برای او تصمیم بگیرید.

4. از بحث و مشاجره‌های زیاد با فرزندان اجتناب کرده و خود را کنترل کنید، زیرا با داد و فریاد خود را ضعیف نشان می‌دهید. همچنین باید فضایی را در خانه ایجاد کنید که فرزندان بدون ترس با شما صحبت کنند. با ایجاد انگیزه در نوجوانان بگذارید تا در مسیر زندگی کوشش و خطا کنند تا درس بگیرند‌.

5. در جمع از فرزندتان بدگویی نکرده و او را دعوا نکنید. زیرا با این کار غرور آن‌ها جریحه دار می‌شود و تاثیرات مخربی بر ذهن‌شان می‌گذارد.

6. و در آخر شما الگوی رفتاری فرزندتان هستید و هنگامی که خطایی انجام می‌دهد شاید از شما خود یاد گرفته، بنابراین به جای سرزنش کردن او ابتدا خودتان را اصلاح کنید.

تاثیر خدمات روانشناسی بر صمیمت با فرزندان

ارتباط خوب و صمیمی با فرزندان از اصول مهم تربیت فرزند است که به شما کمک می‌کند تا فرزندان سالم و موفقی تربیت کنید. روانشناس به شما کمک می‌کند تا فرزند خود را بهتر بشناسید و با آگاهی از تفاوت‌های میان خود و آن‌ها، درک و همدلی بیشتری با فرزندان‌تان داشته باشید. روانشناسان و متخصصان مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در هر کجا که هستید، یاری‌تان کنند. چنانچه امکان مشاوره حضوری برای شما فراهم نیست می توانید از طریق مشاوره تلفنی، با متخصصان و مشاوران مرکز در ارتباط باشید و مشاوره تخصصی دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.


 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*