ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

معرفی تست لنگرگاه شغلی رایگان | 8 لنگرگاه شغلی مختلف برای شما

معرفی تست لنگرگاه شغلی رایگان در مقاله امروز. توسعه شغلی فقط به دست آوردن مهارت ها و دانش مورد نیاز برای جابجایی نقش ها در شرکت نیست، بلکه ارزیابی مستمر خود برای تحقق آرزوهای بلندمدت فرد را نیز شامل می شود. برای انجام این کار، باید یک حس قوی از اینکه چه کسی هستید و از کار خود چه می خواهید داشته باشید. چه چیزی بر انتخاب های شغلی، سطح رضایت و گاهی اوقات بهره وری شما تأثیر می گذارد؟ یک متخصص روانشناسی سازمانی و پویایی شغلی، هشت "محور شغلی" را برای کمک به پاسخ به این سوال شناسایی کرد که به تست لنگرگاه شغلی مشهور شده است. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره شغلی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


لنگرگاه شغلی چیست؟

مفهوم لنگرگاه شغلی توسط ادگار شاین، استاد سابق دانشکده مدیریت اسلون معرفی شد. مدل اصلی کارهای او در دهه ۱۹۷۰ ریشه دارد، اما یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ این مدل را به شکل امروزی گسترش داده است. انگیزه همه افراد در محل کار یکسان نیست و جاه طلبی های افراد نیز متفاوت است. بنابراین باید بدانید که چرا کاری را که انجام می دهید دوست دارید، چه چیزی این کار را برای شما لذت بخش، جالب و محرک می کند.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شغل مناسب کلیک کنید.
ادگار شاین، یکی از بنیانگذاران در حوزه روانشناسی سازمانی مدرن، خاطرنشان می کند که افراد جهت گیری خاص و منحصربفرد خود را به شغل و کار دارند و بر همین اساس همه با یک سری اولویت و ارزش های مشخص به کار خود نزدیک می شوند. این مفهوم به عنوان "لنگرهای شغلی" شناخته می شود که نشان دهنده ترکیبی از شایستگی شغلی ادراک شده شخص است و شامل استعدادها، انگیزه ها، ارزش ها و نگرش هایی است که به شغل فرد ثبات و جهت می دهد و به عنوان "محرک" یا "انگیزه " آن شخص در نظر گرفته می شود.

معرفی تست لنگرگاه شغلی رایگان | بالاترین نیازهای یک فرد

لنگر شغلی بالاترین نیازهای یک فرد و عوامل زندگی کاری را نشان می دهد که ممکن است فرد مایل به رها کردن آن ها نباشند. بسیاری از افراد واقعاً در مورد نیازها و شایستگی های خود آگاه نیستند و انتخاب شغلی نامناسبی انجام می دهند که منجر به نارضایتی و ناامیدی در کار می شود.
افراد با شناخت صحیح لنگر شغلی خود، بینش کافی برای انتخاب شغلی هوشمندانه و مناسب پیدا می کنند. شناخت صحیح در طول فرآیند مطالعه و تعاملات اجتماعی، در نتیجه تجربه به دست آمده در سال های اولیه یک حرفه شکل می گیرند. جهت گیری های شغلی ایجاد شده به طور قابل توجهی پایدار هستند و می توانند برای مدت طولانی ثابت بمانند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رازهای موفقیت شغلی کلیک کنید.  

اهمیت لنگرهای شغلی

تقریباً همه سازمان ها ادعا می کنند که در تلاشند بهترین منافع کارکنان خود را تامین می کنند. اما در عمل، مشاغل کارگران و کارمندان را با بهترین منافع سازمان "مدیریت" می کنند نه کارکنان. اغلب افراد شغل اشتباهی را انتخاب می کنند و آن را با ارزش‌های واقعی خود ناسازگار می‌دانند و در نتیجه احساس ناآرامی و نارضایتی و از دست دادن بهره‌وری دارند. بهبود این امر مستلزم متکی شدن به خود برای انتخاب و مدیریت حرفه شخصی است. لنگرهای شغلی به فرد کمک می کند شغل مورد نظر را مفهوم سازی کند تا حوزه های اصلی شایستگی، انگیزه ها و ارزش های شغلی فرد را در بر بگیرد.
اغلب اوقات، این لنگر شغلی درک شده بر خلاف برنامه های شغلی سازمانی است و کارکنان در مورد برنامه های شغلی خود دچار احساس ناهماهنگی می شوند. بنابراین، بسیاری از سازمان ها به دنبال شناسایی لنگرهای شغلی درک شده کارکنان خود برای توسعه برنامه های توسعه شغلی منطبق هستند. ادگار اچ شاین هشت گزینه حرفه ای از این دست را شناسایی کرده است. این هشت دسته لنگر شغلی در تحقیقات طولی کشف شدند. متعاقباً در مطالعات مختلف در مورد مشاغل مختلف در کشورهای مختلف انجام و تأیید شدند. در ادامه به شرح مختصری از هر یک از آن ها پرداخته شده است.  
معرفی تست لنگرگاه شغلی رایگان

هدف از تعریف لنگرگاه های شغلی

هدف از تعریف لنگر شغلی این است که مشخص کنید آیا شخصیت شما با آرزوهای حرفه ای شما مطابقت دارد یا خیر. در زمان‌های تغییر، برای تعریف چگونگی یک حرفه موفق، احتمالاً تحت تأثیر محیط اطراف قرار می‌گیرید. غالباً نه تنها این واقعیت که برنامه های شغلی در حال تغییر هستند، بلکه عمدتاً این تغییر به این دلیل است که افراد به شدت بر چگونگی تعریف یک شغل موفق توسط دیگران در اطراف تأثیر می گذارند. یک مسیر خطی افزایش حقوق و مسئولیت در طول زمان. برای بازگرداندن فرد به انگیزه های اصلی، ادگار شاین پرسشنامه ای اختراع کرد با ۴۰ سوال که انجام آن بسیار آسان و همچنین رایگان است.
در پرسشنامه انواعی از سوالات را می پرسند که در آن شما میزان اهمیت اهداف خاصی را برای خود ارزیابی می کنید. بسته به رتبه بندی خود، متوجه خواهید شد که چه نوع شغلی شما را خوشحال و راضی می کند. هشت لنگرگاه شغلی مشخص شده‌اند و به احتمال زیاد، یکی از آن ها بیشتر از دیگران ویژگی شما را توصیف می کند.

1-شایستگی فنی و عملکردی (TF)

افرادی که در صلاحیت فنی یا عملکردی بالا هستند کاملاً آگاه به جوانب شغل انتخابی هستند.  آن ها در درجه اول انگیزه تولید کار بسیار مؤثر در زمینه خاصی از تخصص ها را دارند. افراد با چنین شایستگی‌هایی ترجیح می‌دهند شغل‌های رضایت‌بخش فنی مانند مهندسی، تحلیل‌گری سیستم را انتخاب کنند یا می‌توانند در حوزه‌های عملکردی مختلف مدیریت مانند مالی، تولید و بازاریابی فعال باشند. این دسته از افراد با محتوای کار برانگیخته می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره انتخاب رشته کلیک کنید.
تمایل دارند با تخصص خود بسیار قوی شناسایی و تثبیت شوند. برای آن ها، توانایی موفقیت و شناخته شدن در زمینه های تخصصی، مفهوم خود را تعیین می کند. افراد دارای این لنگر به ندرت موقعیت عمومی را ترجیح می دهند. بیشتر علاقه دارند به چالش کشیده شوند و از مهارت خود برای مقابله با چالش ها با انجام درست کار، بهتر از دیگران خود را نشان بدهند.

2-شایستگی مدیریت عمومی (GM)

پیشرفت در نردبان شرکت برای به عهده گرفتن سطوح بالاتر مسئولیت انگیزه اصلی برای افرادی است که در شایستگی مدیریتی لنگر انداخته اند. بر خلاف افراد فنی/عملکردی، ویژگی‌های اساسی این افراد این است که ترجیح می‌دهند به اوج برسند، می‌خواهند مدیر باشند. افراد مستقر در شایستگی مدیریتی باید در سه حوزه اساسی مدیریت یعنی تحلیلی، بین فردی و عاطفی در مهارت ها برتری داشته باشند. شایستگی تحلیلی، توانایی شناسایی و تجزیه و تحلیل و مهارت های حل مسئله در شرایط نامشخص، با اطلاعات ناقص است.
شایستگی تحلیلی به آن ها کمک می کند تا مشکلات را شناسایی و تجزیه و تحلیل کنند و موقعیت هایی را برای حل آن ایجاد کنند. آن ها با قبول مسئولیت های بالاتر، پیشرفت می کنند. شایستگی بین فردی با توانایی نظارت و تأثیرگذاری بر افراد، رهبری و کنترل و ایجاد انگیزه در آن ها برای دستیابی به اهداف سازمانی مشخص می شود. توانایی و تمایل به مدیریت انواع موقعیت های بین فردی و گروهی مانند حل مسئله و مقابله با موقعیت های نامطلوب را دارند.
شایستگی عاطفی به ظرفیت پرانرژی و فعال ماندن همراه با حفظ آرامش بدون اضطراب یا احساس گناه بیش از حد در زمان استرس زیاد، بحران های عاطفی و بین فردی و هنگام شکست اشاره دارد. آن ها صلاحیت می یابند و از قدرت رهبری برای به دست آوردن کنترل بر چنین موقعیت هایی، بدون مشکل خاصی استفاده می کنند. افراد دارای شایستگی مدیریتی با هر سه ویژگی مشخص می شوند.

3-خودمختاری و استقلال (AU)

افرادی که به این شایستگی پایبند هستند نیاز اولیه و اساسی دارند که با قوانین و رویه خود کار کنند. آن ها دوست دارند با سرعت خود کار کنند، از قالب خود پیروی کنند، زمان خود را به دلخواه صرف کنند و تا حد ممکن از دیگران مستقل بمانند. معمولاً آن ها از رعایت استانداردها اجتناب می کنند و به تنهایی راحت تر کار می کنند. فرد دارای خودمختاری از نظر وفاداری و تعهد به سازمان و کارفرما آزاد است. آن ها ترجیح می دهند در صورت از دست دادن استقلال، از ترقی یا انتقال به مشاغل هم خودداری کنند. چرا که همچنان می کوشند آزاد، مستقل و متکی به خود باشند.
برای این منظور، این نوع افراد خودمختار به دنبال دستیابی به سطح تحصیلات عالی هستند. ساعات کاری ثابت، عدم تنوع کار، قانون کار تعریف شده و غیره، مانع از مستقل شدن آن ها از نظر عملکردی می شود که برای آن، شغل را ترک می کنند و مشاوره و کار آزاد خود را شروع می کنند. معلمان، اساتید، متخصصان تبلیغات، متخصصان مدیریت از این دسته هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه معلم خصوصی کلیک کنید.

4-امنیت و پایداری (SE)

افرادی که نیاز اولیه به امنیت و ثبات دارند، ترجیح می دهند که شغل مطمئن و پایدار را به جای شغل چالش برانگیز و پرخطر انتخاب کنند. ثبات و تداوم بیشتر عامل تعیین کننده اولیه برای این نوع افراد برای هدایت زندگی است. آن ها تا حد امکان از خطرات و عدم اطمینان اجتناب می کنند و عموماً در مشاغل خود به نوعی در حبس ابد هستند. افراد مستقر در این شغل ها ترجیح می دهند در شرکت های دولتی کار کنند که همه چیز تقریبا قابل پیش بینی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نقش خانواده در انتخاب شغل کلیک کنید.

5-معرفی تست لنگرگاه شغلی رایگان | خلاقیت کارآفرینی (EC)

فردی که توسط لنگر کارآفرینی هدایت می شود، میل درونی قوی برای راه اندازی یک کسب و کار جدید برای خود دارد. او تمام انگیزه و شجاعت خود را صرف غلبه بر همه موانع و انجام ریسک ها می کند. با یک میل شدید برای به دست آوردن منافع شخصی و به رسمیت شناختن دستاوردهای خود هدایت می شود. با توجه به خلاقیت، چنین افرادی ترجیح می دهند تکالیف کاری چالش برانگیز را انجام دهند. آن ها از طریق طراحی نوآورانه محصول و فرآیند، زمینه را برای شناسایی خود فراهم می کنند.
نیازهای فرد کارآفرین با افراد خودمختار متفاوت است. کارآفرینی ریشه محکمی دارد و برای مالکیت اختصاص داده شده است. تولید یک محصول یا خدمات قابل فروش و سودآور بدون توجه به فناوری و بدون توجه به رشته فکری، هدف فعالیت کارآفرینانه است. اساساً هدف، کسب درآمد زیاد است. این نوع افراد به ندرت برای مدت طولانی برای دیگران کار می کنند. آن ها بسیار مشتاق هستند که همیشه فعال باشند تا برای شرکت خود کار کنند. هزینه زیادی برای مالکیت صرف می کنند و برای آن ها میزان موفقیت با ثروت سنجیده می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه موفقیت در زندگی کلیک کنید.

6-خدمات و وقف به یک علت (SV)

افراد رضایتمند در خدمت رسانی، اساساً انگیزه های قوی دارند که کار خود را وقف دیگران کنند و حتی اگر گاهی در خدمت دیگران زندگی کنند خوشحال تر خواهند بود. آن ها خدمات خود را با کار در موقعیتی ارائه می دهند که در آن فرصتی برای خدمت مستقیم به دیگران به دست آورند. مشاوران، پزشکان، درمانگران، پرستاران یا سایر مشاغل و مشاغل کمکی یا حمایتی از این دسته هستند.
خدمات همچنین ممکن است شامل ارائه راحتی، سرگرمی، آموزش ورزشی، گسترش فعالیت‌های پشتیبانی شخصی یا تجاری، دستیار شخصی یا اداری یا هر نوع خدمات پشتیبانی دیگری از این قبیل باشد که نشان دهنده کمک به دیگران باشد. در این زمینه میتوانید از مشاوره تلفنی فردی نیز کمک بگیرید.
این افراد برای حفظ و تحقق مجموعه ای از ارزش ها تعهد دارند که آن ها را برای زندگی خود و همچنین برای دنیای بزرگتر بسیار مهم می دانند. همین امور باعث تجلی فداکاری در بین آن ها می شود. معمولا پول انگیزه مهمی برای این دسته از افراد نیست. آن ها به دنبال شناسایی کار و هدف خود همراه با حمایت مالی و کاری هستند. وقف به یک هدف خیریه تنها گزینه این دسته از افراد به شمار نمی رود. دانشمندی که میل و علاقه شدید به محیط زیست دارد، ممکن است شغلی را آغاز کند و در خدمت هدف باشد.
معرفی تست لنگرگاه شغلی رایگان

7-معرفی تست لنگرگاه شغلی رایگان | چالش خالص (CH)

افرادی که تحت تأثیر چالش قرار می گیرند، اغلب به دنبال مشکلات دشوار هستند زیرا می توانند با آن مقابله کنند. چالش ها در بالاترین سطح ممکن برای این نوع افراد اهمیت دارند. آن ها موفقیت را بر اساس پیروزی در جنگ یا موفقیت در بازی، پیشنهاد قرارداد یا فروش تعریف می کنند. غلبه بر موانع، بهترین بودن، کسب رتبه اول، شکست دادن رقبا، رسیدن به بالاترین سطح، پیشی گرفتن از اهداف قبلی و غیره شعاری است که آن ها در زندگی خود دنبال می کنند.
دغدغه اصلی این افراد بیشتر تجربه چالش است تا ماندن در حوزه کاری یا شغل خاص. آن ها اغلب به دنبال تنوع در شغل و همچنین در زندگی خود هستند. در غیاب یا عدم چالش، آن ها معمولا به شدت ناراضی می شوند و تمایل دارند شغل خود را به دلیل بی حوصلگی در شغل فعلی تغییر دهند و به شغل خود تنوع ببخشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رضایت شغلی کلیک کنید.

8-سبک زندگی (LS)

کار وسیله اصلی ابراز وجود برای افراد دارای لنگرگاه سبک زندگی نیست. آن ها اساسا علاقه مند به تضمین یک زندگی متعادل با علایق مختلف هستند. آن‌ها خانواده، دوستان، سرگرمی‌ها، فعالیت‌های تفریحی و اوقات فراغت و همچنین مطالعه و یادگیری و سایر موضوعات مرتبط با کار را در شغل و زندگی خود بسیار مهم می‌دانند. آن ها تمایل دارند که خودپنداره خود را با در نظر گرفتن کل سبک زندگی خود توسعه دهند. نحوه تعریف و درک آن ها از سبک زندگی، عامل اصلی تعیین کننده در انتخاب شغل آن ها است.
آن ها ترجیح می دهند مشاغل و سازمان هایی را انتخاب کنند که به آن ها امکان می دهد تمام بخش های اصلی زندگی خود را در یک مجموعه یکپارچه در کنار هم قرار دهند. معمولاً تصمیمات شغلی زندگی آن ها را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

9-معرفی تست لنگرگاه شغلی رایگان | سایر لنگرها

پیچیدگی رفتار، چندین دسته دیگر از نگرانی های شغلی را شناسایی کرده است. اگرچه هیچ یک به طور مداوم به عنوان "لنگر" نشان داده نشده اند. "تنوع"، "وضعیت یا هویت" و "قدرت" به عنوان لنگرهای اضافی پیشنهاد شده است. به عنوان مثال، پیشوندهایی مانند سرگرد، سرهنگ، سرتیپ که قبل از نام پرسنل نظامی استفاده می شود، بر انواع خاصی از لنگر شغلی دلالت دارد. شما میتوانید برای انتخاب شغل مناسب از تست هالند نیز کمک بگیرید.
چنین شناسایی به قدری قابل مشاهده است که آن ها یونیفرم های ویژه مطابق با سطوح خود در سازمان را دریافت می کنند. نیازهای وابستگان و استعدادهای بین فردی برای کار کردن برای یک هدف، جستجو برای قدرت، نفوذ، کنترل و تنوع شغلی نمونه هایی از دیگر لنگرهای شغلی است که افراد سعی می کنند در نقش های شغلی خود به آن دست یابند.  

سخن آخر درمورد معرفی تست لنگرگاه شغلی رایگان

برای چه چیزی در حرفه خود تلاش می کنید؟ انگیزه اصلی شما هنگام درخواست برای اولین شغل خود چه بود و چه چیزی در این مسیر تغییر کرده است؟ به طور طبیعی، زمانی که افراد به طور حرفه ای برای چیزی تلاش می کنند که با شخصیت آن ها همخوانی داشته باشد، رضایتمندتر و موفق تر هستند. اگر به تغییر شغل فکر می کنید یا مطمئن نیستید که به چه مسیر شغلی وارد شوید، زمان آن است که انگیزه خود را از طریق تست لنگرگاه های شغلی بررسی کنید.
شناسایی لنگرهای شغلی به شما این امکان را می دهد که نقاط قوت خود را درک کنید و شغل مناسبی را انتخاب کنید که سود مالی را به همراه دارد و رضایت درونی را از کار به ارمغان می آورد. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*