ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

معرفی کتاب به نوجوانان و روش های تشویق کودک به مطالعه


 

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با معرفی کتاب به نوجوانان  پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


معرفی کتاب به نوجوانان و علاقه مند سازی آنان به مطالعه شیوه خاصی می طلبد. با دیجیتالی شدن زندگی نوجوانان، کتاب ها با جذابیت رسانه های اجتماعی، بازی ها، تلفن های هوشمند، رسانه های دارای صفحه نمایش و کارهای مدرسه برای دوران نوجوانی جایگزین شده و وارد رقابت شده اند. اگر نوجوان شما با مطالعه مشکل دارد، مجبور کردن او برای نشستن و انجام این کار واقعا چالش برانگیز است. اما لزوماً نباید این روند علاقمند کردن به مطالعه به نبردی تمام ناشدنی تبدیل شود. راهکارهایی وجود دارد برای ترغیب او به مطالعه بیشتر که می توانید استفاده کنید. معرفی کتاب به نوجوانان بهتر است طبق اصولی از جمله ارزیابی سطح خواندن نوجوان و بر مبنای موضوعات مورد علاقه آن ها صورت بگیرد.  
 

تماس با مشاور

                                             
 

معرفی کتاب به نوجوانان

گزارش مطالعه کودکان و خانواده در استرالیا(۲۰۱۶) نشان داد که ۹۲ درصد از نوجوانان ۱۵ تا ۱۷ ساله و ۹۰ درصد از نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ ساله بیشتر از کتاب هایی که به انتخاب خود خریداری کرده اند لذت می برند و با احتمال زیاد خواندن آن ها را به پایان می رسانند. همین گزارش نشان داد که حدود ۷۰ درصد از نوجوانان اگر به کتاب های مورد علاقه دسترسی بیشتری داشته باشند به همان نسبت بیشتر کتاب می خوانند.

ترجیحات موضوعی  نوجوانان برای کتاب

طبق تحقیقات به عمل آمده، موضوعاتی که نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله به خواندن آن ها علاقه نشان می دهند به ترتیب اولویت به شرح زیر بوده است. اگاهی از این فهرست می تواند به والدین هنگام معرفی کتاب به نوجوانان راهنمای خوبی باشد.

 • موضوعاتی که آن ها را می خنداند.
 • موضوعاتی که منجر به استفاده از تخیل می شود.
 • موضوعات معمایی که نیاز به حل یک راز یا مشکل داشته باشد.
 • دارای شخصیت هایی باشد که آرزو می کنند به جای آن ها باشند.
 • با محتوای یک داستان ساختگی (داستانی).
 • چیز جدیدی به آن ها بیاموزد.
 • غیر داستانی مبتنی بر زندگی واقعی شخصیت ها.
 • کمی ترسناک باشند.
 • در مورد چیزهایی باشد که آن ها در زندگی خود تجربه می کنند.
 • دارای شخصیت هایی باشد که عاشق هستند.
 • دارای شخصیتی شبیه به خود آن ها داشته باشد.

 

اهمیت مطالعه برای نوجوانان

وظیفه سیستم آموزشی در مدارس فقط آموزش خواندن به کودکان نیست؛ بلکه آموزش شیوه های اجتماعی شدن و بخشی از اجتماع بودن از طریق مطالعه منابع غیردرسی نیز جز وظایف آموزشی به کودکان است. مطابق با نتایج یک تحقیق در نیوزیلند با عنوان رشد استقلال، خلاصه یافته های کلیدی از پروژه یادگیرندگان شایسته نوجوان، نوجوانانی که از مطالعه کردن لذت می برند، در مدرسه و در تعامل با جنبه های مختلف جامعه بیش از سایرین که مطالعه نمی کنند موفق خواهند بود.

روبرو شدن با پیچیدگی جهان اطراف

ادامه پیدا کردن عادت به مطالعه به طور گسترده، در سنین نوجوانی به آن ها کمک می کند با دنیای پیچیده خود روبرو شوند و برخی از مسائل مربوط به بزرگسالان را که باید با آن ها دست و پنجه نرم کنند، بهتر درک کنند. میفهمند که آن ها در نحوه اندیشیدن به مسایل تنها نیستند و دیگرانی وجود دارد، همانطور که آن ها فکر می کنند و احساس می کنند به مسایل نگاه کنند.

 • توسعه دایره لغات و گسترش واژگان
 • گسترش تخیلات و در پی آن شکوفایی بیشتر خلاقیت
 • رشد توانایی در مهارت نوشتن
 • افزایش اعتماد به نفس هنگام صحبت کردن

 معرفی کتاب به نوجوانان

تغییر عادات مطالعه

برای نوجوانان، عادت مطالعه تغییر یافته است. خواندن ممکن است به شکل کتاب های الکترونیکی یا مقالات آنلاین باشد. اما ترشح دوپامین پاداش دهنده هنگام مطالعه و بررسی آخرین مطالب در یوتیوب، پیام ها یا فیدهای رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام، در مغز نوجوان بسیار قوی تر است. جای تعجب نیست که تحقیقات نشان می دهد نوجوانان کمتر از قبل کتاب می خوانند. 
همانطور که مفهوم خواندن در فضای دیجیتال گسترده می شود، تا حدی باید به این نکته واقف شد که فرصت های مطالعه نوجوانان نیز در همان سمت و سو گسترش می یابد. با وجود چنین رقابت سختی، همکاری معلمان و کارکنان کتابخانه ها برای مشارکت هر یک از نوجوانان و دانش آموزان در مطالعه، اهمیت بیشتری پیدا می کند. برای درک بهتر این موضوع از مشاوره تلفنی فردی راهنمایی بخواهید.  

نکاتی برای تشویق به مطالعه

همه چیز را واقعی کنید. بین توانایی خواندن فرزند خود و گزینه های آینده او در زندگی ارتباط صریح برقرار کنید.  اگر او در مورد دانشگاه یا مسیر شغلی خود فکر می کند، در مورد روش های مطالعه برای موفقیت او مباحث صادقانه داشته باشید. الگوهایی را بیابید که علاقه ای به خواندن نداشتند اما پشتکار نشان داده اند و موفق شدند. فقط مراقب بحث باشید که به موعظه کردن تبدیل نشود. فرزند خود را تشویق کنید تا با شما در یک بارش فکری شرکت داشته باشد و برخی از ایده هایی را که مورد بحث قرار می دهید به چالش بکشد

1-حق انتخاب بدهید

بهترین راه برای تشویق نوجوانان به مطالعه این است که به او اجازه دهید هر چیزی را که برایش جذاب است بخواند، خواه کتاب های کمیک، کتاب آشپزی یا رمان های عاشقانه در مورد خون آشام ها یا زامبی ها. کتاب هایی که او را جذب کرده است احتمالا مورد علاقه شما نیستند اما از ترجیحات او دلسرد نشوید. خواندن، خواندن است. از هرگونه تمایل والدگری برای کنترل و سانسور انتخاب های او اجتناب کنید. برای آشنایی با روش های تشویق کودکان و نوجوانان به مطالعه وقت بگذارید.

2-در مورد سطح کتاب نوجوان سوال کنید

یکی از بزرگترین دلایلی که نوجوانان مطالعه نمی کنند این است که کتاب های مناسب خود ندارند. با آن ها درباره سطح مطالب صحبت کنید. ببینید آیا آن ها قادر به درک آنچه در حال رخ دادن طی داستان است، هستند. کتاب ها و داستان هایی که بسیار آسان هستند(زیر سطح نوجوانان) خسته کننده و کتاب های بسیار سخت (بالاتر از سطح مطالعه نوجوانان) برای ادامه دادن ناامید کننده هستند. ترفند این است که یک کتاب "درست" پیدا کنید. بسیاری از نوجوانان وسوسه می شوند کتاب هایی بخوانند که سطح مطالعه آن ها پایین تر از رده سنی نوجوانان است، زیرا با آن ها راحت هستند. 
هر چند وقت یکبار اجرای چنین شیوه ای خوب است اما کمک چندانی به رشد مهارت مطالعه در آن ها نمی کند و ممکن است به خاطر سرعت در خواندن خسته شوند. برخی دیگر وسوسه می شوند کتاب هایی بخوانند که درک آن ها بسیار سخت است با این هدف که می خواهند شما یا همسالان خود را تحت تأثیر قرار دهند، اما به سرعت ناامید می شوند و چیزی از کتاب یاد نمی گیرند. در این مورد مطالعه مقاله روش صحیح درس خواندن پیشنهاد می شود. 
هر بار که کتابی را برمی دارند از آن ها بخواهید کتاب را دسته بندی کنند. مثلا خیلی ساده، قبلاً آن را بارها خوانده ام، قبلا نخوانده ام اما بیشتر آنچه را که کتاب می گوید درک می کنم، طرح داستان را درک نمی کنم و نمی توانم آنچه را در کتاب اتفاق افتاده خلاصه کنم. همچنین ایده خوبی است که به فرزند خود اجازه دهید از فناوری های کمکی که مطالعه کردن را برای او آسان تر می کند استفاده کند، مانند کتاب های صوتی.

3-الگوسازی کنید

بهترین راه برای ایجاد فرهنگ مطالعه در خانه این است که تا حد امکان مطالعه کنید. هرچه فرزند، بیشتر شما را در حال مطالعه ببیند احتمال تقلید از این رفتار بیشتر می شود. با ورود نوجوان به دبیرستان این رویه تغییر می کند. نوجوانان حتی بیشتر در برابر هر پیامی که دلالت بر"همانطور که من می گویم عمل کنید، نه مانند من"  داشته باشد مقاومت می کنند. بنابراین به آنچه میخواهید انجام دهد، ابتدا خود شما عمل کنید.

4-درباره آنچه می خواند بحث و گفتگو کنید

در مورد مطالبی که نوجوان می خواند به شیوه های معنی دار پرسش و پاسخ انجام دهید. سوال بپرسید و بحث را مشتاقانه دنبال کنید. محیطی برای بحث عمیق و تفکر انتقادی ایجاد کنید. تمرین خوب صحبت کردن در مورد مطالبی که می خواند می تواند چندین نتیجه مفید داشته باشد. به عنوان مثال، اگر فرزند شما دارای نارساخوانی یا بیش فعالی است، ممکن است صحبت از یک داستان را به خواندن آن ترجیح دهد. با خواندن بخش های کوتاه و سپس بحث در مورد آن ها، به او کمک کنید تا انگیزه خواندن را حفظ کند.

5-در برابر میل خود به انتقاد مقاومت کنید

به عنوان مثال نوجوان شما یک خواننده بی میل است و بی انگیزگی در او موج می زند. می خواهید از کنارگذاشته شدن مطالعه توسط او به طور کلی جلوگیری کنید. این بدان معناست که احتمالا نظرات منفی خود را درباره آنچه انتخاب می کند به سمت او روانه می کنید. اگر داستان های خون آشامی را که او درگیر مطالعه آن است دوست ندارید، انتقاد خود را به او منتقل نکنید. اگر فکر می کنید کتاب های الکترونیکی از جلد کاغذی کم اهمیت تر هستند، هنگام خواندن کتاب الکترونیکی توسط نوجوان، این نظر را با او به اشتراک نگذارید. مدارا کنید و او را به مطالعه تشویق کنید؛ حال به هر شکلی که باشد.

6-سری موضوعات جذاب بیابید

نوجوانانی که به اولین کتاب از یک مجموعه دلبستگی پیدا می کنند می توانند شخصیت ها یا موضوعات مشابه را از طریق بسیاری از کتاب های دیگر از همان مجموعه را دنبال کنند. برای نوجوانانی که مشکل در یادگیری و تفکر دارند، شروع یک کتاب جدید می تواند دلهره آور باشد. اما آشنایی با یک سری از کتاب های مشابه، درک متن را آسان کرده و می تواند احساسات منفی مرتبط با شروع به مطالعه کردن به عنوان یک فعالیت جدید را کاهش دهد. شخصیت ها یا مضامین مناسب را بیابید. حتی خوانندگان بی میل هم معمولا مشتاق هستند کتاب بعدی یک مجموعه را انتخاب کنند.(مانند سری کتاب های هری پاتر).

7-مطالعه را به علاقه نوجوان پیوند دهید

اگر نوجوانی علاقه به مطالعه ندارد و یا علاقه اش کمتر شده است می توانید با جستجوی راه هایی برای ارتباط برقرار کردن بین خواندن و دیگر موضوعات مورد علاقه اش، او را تشویق به ادامه مطالعه کنید. به عنوان مثال، اگر نوجوان شما به رابطه با حیوانات علاقه دارد و می خواهد با حیوانات سر و کار داشته باشد، توضیح دهید که مطالعه برای یادگیری بیشتر در مورد علوم دامپزشکی و اشنایی با دنیای حیوانات چقدر مهم خواهد بود.

8-مطالعه را به شبکه های اجتماعی گره بزنید.

اگر فرزند شما از ارسال پیام کوتاه به دوستان و ارسال پست در شبکه های اجتماعی خوشش می آید، می توانید به او تکالیف کوچکی بدهید که از این علایق به نفع خواندن مطالب استفاده کند. به عنوان مثال او را تشویق کنید تا بلاگ راه اندازی کند یا وبلاگ ها را دنبال کند. هر از گاهی از او بخواهید پست های جالب را با صدای بلند برای شما بخواند.

9-از علاقه او به رویدادهای جاری استفاده کنید

روش هایی را که دانش آموز دبیرستانی شما می تواند از طریق مطالعه برای اطلاع از آنچه در جهان او اتفاق می افتد به دست آورد، برجسته کنید. فرزند خود را تشویق کنید تا روزنامه بخواند یا مشترک یک مجله شود. برای نوجوانانی که مشکل در یادگیری و تفکر دارند، مطالعه ممکن است خسته کننده به نظر برسد. اما اگر فرزند شما به ورزش، سیاست، افراد مشهور، موسیقی علاقه مند است، همیشه نامی را برای او پیدا کنید که شاید بخواهد درباره ش مطالعه کند.
او را تشویقش کنید کتاب هایی انتخاب کند که پنجره ای نو به سمت مسایلی مانند زندگی و تجربیات دیگران، پیشینه آن ها و موارد دیگر باز و نگاه تازه ای را به بیماری، معلولیت، هویت جنسیتی، مذاهب، درک نوجوانان دیگر در فرهنگ های مختلف ایجاد کند و او را به تفکر درباره این ها وادارد.  
معرفی کتاب به نوجوانان

معرفی کتاب برای نوجوانان

وقتی نوبت به کتاب هایی می رسد که باید برای نوجوانان خوانده شود، داستان های درخشان کم نیستند. از داستان های کلاسیک روی سن تا داستان های دیستوپی مدرن. این لیست کوچک شامل کتاب هایی است که برای مطالعه نوجوانان مناسب خواهد بود.

1-معرفی کتاب برای نوجوانان | کشتن مرغ مقلد

یکی از داستان های بسیار دوست داشتنی تمام دوران، کشتن مرغ مقلد، یکی از خواندنی های قدیمی است که هم در بین بزرگسالان و هم بین نوجوانان محبوب بوده است.  کشتن مرغ مقلد یکی از معتبرترین داستان های روی سن است. داستان پیشاهنگ و پدرش آتیکوس است که برای مبارزه و درک تعصب در جامعه کوچک خود تلاش می کنند. حتی با وجود گذشت سال ها، این رمان کلاسیک، بصیرت و درس هایی را برای نوجوانان امروزی ارائه می دهد.

2- معرفی کتاب برای نوجوانان | زنان کوچک

زنان کوچک داستانی جاودانه درباره خواهران، خانواده و عشق است. اخیراً خوانندگان امروزی بیش از هر زمان دیگری با خواهران مارچ ارتباط پیدا کرده اند. وقتی پدرشان به جنگ می رود آن ها برای کمک کنار مادر خود می مانند و با رسیدن به سن بزرگسالی، زندگی و عشق خود را دنبال می کنند. این کتاب باعث می شود شما هم بخندید، هم گریه کنید و ارتباط با خواهر خود را حتی بیشتر دوست داشته باشید.

3-مجموعه کتاب هفت جلدی مدرسه جاسوسی

در مجموعه مدرسه جاسوسی، بنیامین ریپلی دوازده ساله در محرمانه ترین آکادمی جاسوسی سیا استخدام می شود. او چندین مأموریت موفق علیه سازمان جاسوسی اسپایدر با جاسوس دیگرش اریکا هیل دارد. این کتاب برنده دو جایزه معتبر شده است.

4-معرفی کتاب برای نوجوانان | دنیای سوفی

دنیای سوفی رمانی است شیرین از نویسنده نروژی یوستین گاردر در سال ۱۹۹۱. داستان سوفی آموندسن، یک نوجوان نروژی را دنبال می کند که با پرسیدن "تو کیستی؟" با تاریخ فلسفه و مشاهیر فیلسوف در دوران های مختلف، در نامه ای از یک فیلسوف ناشناس آشنا می شود.

5- معرفی کتاب برای نوجوانان | شازده کوچولو

شازده کوچولو رمانی است از نویسنده و هوانورد فرانسوی آنتوان دو سنت اگزوپری. اولین بار در آوریل ۱۹۴۳ در آمریکا به زبان انگلیسی و فرانسوی در ایالات متحده منتشر شد. داستان درباره یک شاهزاده جوان است که از سیارات مختلف در فضا، از جمله زمین دیدن می کند و موضوعاتی چون تنهایی، دوستی، عشق و فقدان را مورد بررسی قرار می دهد. شازده کوچولو علیرغم سبک نوشتاری کتاب به شکلی ساده، مشاهداتی عمیق در مورد زندگی، بزرگسالان و طبیعت انسان ارایه می دهد. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر درباره کتاب های مناسب نوجوانان یا روش های علاقه مند سازی آنان به مطالعه دارید از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی کمک بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*