ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درونگرایی | علل، نحوه تشخیص و نحوه برخورد با افراد درون گرا

درونگرایی یک ویژگی شخصیتی است که در یک سوم افراد دیده می شود، اما به دلیل اینکه کمتر در معرض دید هستند، بسیای از آن‌ها به چشم نمی‌آیند. در درونگرایی، عواطف، احساسات، علایق و دغدغه‌های فرد به دنیای درون ذهنش معطوف می‌شود و بیشتر به کند و کاو و جستجو در درون خود می‌پردازد. افراد درونگرا از تنهایی خود لذت می برند و جمع انرژی آن‌ها را می‌گیرد. اما منزوی و گوشه گیر نیستند و جمع‌های مخصوص خود را دارند. باور عموم درباره این افراد اغلب اشتباه است و به آن‌ها برچسب‌های مختلفی زده می‌شود. این مطلب به طور کامل درباره درونگرایی، ویژگی‌های آن‌ها، مکانیسم بدنی و راه های شناسایی درونگرایی پرداخته است.

تماس با مشاور


درونگرایی چیست؟

درون گرایی چیست؟

درونگرایی گرایش به دنیای خصوصی و اندیشه‌ها و احساسات درونی خود است. افراد درونگرا معمولا گرایش به دنیای بیرون و جمع ندارند و تنهایی خود را بیش از هرچیز ترجیح می‌دهند. آن‌ها بجای اینکه حرف بزنند، بیشتر فکر می‌کنند. ترجیح می‌دهند به طور مستقل و تنها کار کنند و از کار گروهی فراری هستند. اگر شما یک درون گرا هستید، به احتمال زیاد به همین دلیل به دنیا آمده‌اید.

افراد درون گرا انرژی خود را نه از طریق دیگران، بلکه از تنهایی خود کسب می‌کنند. معمولا سوالاتشان را خودشان با خودشان حل می‌کنند. تمرکز آن‌ها بالاست و می‌توانند چند کار را به طور همزمان انجام دهند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله برونگرایی را نیز مطالعه کنید.

تفاوت درونگرایی و افسردگی

درونگرایی از نشانه‌های افسردگی نیست، باید دقت کنید که افسردگی خود را به درون گرا شدن نسبت ندهید. تفاوت عمده افسرده‌ها و درونگراها در طول مدت و نیت آن‌ها است. افراد افسرده معمولا قبل از دوره افسردگی، مشکلی با جمع نداشتند و حالا در دوره افسردگی خود گرایش به انزوا پیدا کرده‌اند. افراد درون گرا در تمام طول زندگی این خصلت را دارند و به دوره خاصی مربوط نمی‌شود. افراد افسرده، از تنهایی خود لذت نمی‌برند و برایشان آزاردهنده است، اما نمی‌توانند در خلاف آن کاری کنند، اما درونگراها از تنهایی خود همیشه لذت می‌برند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.

علت درونگرایی چیست؟

علت درونگرایی چیست؟

مهم‌ترین دلیلی که برای درونگرا بودن مطرح می‌شود، نقش فیزیولوژی و هورمون‌های بدن است. روشی که بدن شما به محیط خارج پاسخ می‌دهد نقش مهمی در تعیین سطح برون گرایی و درونگرایی شما دارد. شبکه‌ای از نورون‌ها در مغز هستند که مسئول تنظیم مقادیر آشفتگی مثل خواب و بیداری، تحریک‌پذیری و مقابله با تهدیدات است. این سیستم در افراد درونگرا سطح تحریک پذیری پایین‌تری دارد.

یعنی نسبت به برونگراها، راحت‌تر تحریک می‌شوند. مثلا فرد برونگرا برای اینکه به تحریک برسد باید میزان بالایی از محرک‌ها وارد بدنش شود، اما درونگرا‌ها با محرک‌های کمتری به این بی قراری می‌رسند و اطلاعات بیشتری از محیط می‌گیرند. به همین دلیل سعی می‌کنند از محیط‌های تحریک آمیز دوری کنند. تربیت خانواده، تجربیات شخصی، جو محیط و ژنتیک نیز از دیگر دلایل درون گرا بودن است.

نحوه رفتار با درون گراها

درونگرایی خود یک ویژگی است، نه اختلال. درست مثل چپ دست بودن که ممکن است در برخی از جایگاه‌ها برای شما دشواری ایجاد کند اما کاملا عادی است و باید پذیرفته شود. واژه‌هایی مثل گوشه گیر، افسرده، خجالتی، جمع گریز یا مضطرب به اشتباه برای درونگراها استفاده می‌شود و آن‌ها را آزرده می‌کند. درونگرایی اختلال نیست. کاری که شما باید بکنید این است که آن‌ها را بپذیرید، به تنهایی آن‌ها احترام بگذارید و با اصرار یا کنایه، سعی نکنید که خلوت آن‌ها را به هم بزنید. همچنین درونگرایی در شخصیت‌های اسکیزوئید، بخشی از وجود آن‌ها محسوب می‌شود. با اطلاع از نحوه برخورد با شخصیت اسکیزوئید نیز می‌توانید راحت تر با او کنار بیایید. برای کسب اطلاع از نحوه برخورد با شخصیت اسکیزوئید کلیک کنید.

درونگرایی خود را تشخیص دهید

برای اینکه بتوانید به این پرسش پاسخ دهید، لازم است که 8 مورد زیر را در خود بررسی کرده و پیدا کنید.

1 – کنار مردم و دیگران انرژی خود را از دست می‌دهید؟

از حضور در جمع‌ها خسته می‌شوید و انرژی خود را از دست می‌دهید. پس از بودن در یک جمع، نیاز به تنهایی و آرامش برای خودتان دارید تا دوباره شارژ شوید. درونگراها برعکس شخصیت اجتنابی در جمع اذیت نمی‌شوند، بلکه ممکن است بسیار هم لذت ببرند، اما ترجیح می‌دهند این جمع، دوستان صمیمی و قدیمی آن‌ها باشند و تمایلی به جمع‌های جدید ندارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شخصیت اجتنابی کلیک کنید.

2 – از تنهایی لذت می‌برید

از تنهایی لذت می برید

کتاب خواندن، پیاده روی، دیدن تلویزیون و گوش دادن به موسیقی در خلوت خود، کارهایی است که درون گراها دوست دارند. البته آن‌ها همیشه نمی‌خواهند تنها باشند، اما اگر زمان طولانی در یک جمع باشند، تمایل به عقب نشینی و شارژ مجدد در تنهایی دارند.

3 – شما یک گروه کوچک از دوستان صمیمی دارید

افرادی که درونگرایی دارند مردم را دوست دارند، اما معمولا از یک گروه کوچک دوستان قدیمی و نزدیکشان بیشتر لذت می‌برند. روابط عمیق و طولانی را معیار صمیمیت می‌دانند.

4 – دیگران شما را فردی آرام می‌دانند و شناختنتان برایشان دشوار است

کلمات را به سختی و با دقت انتخاب می‌کنید. هر حرفی را نمی‌زنید. محافظه کار هستید و کمتر درباره خودتان حرف می‌زنید.

5 – تحریک و توجه بیش از حد باعث پریشانی و احساس ناتوانی شما می‌شود

فعالیت در محیط‌های شلوغ، برای شما ترسناک است و احساس ناامنی می‌کنید. ذهن شما به هم می‌ریزد و تمرکزتان را از دست می‌دهید.

6 – شما خیلی هوشیار و آگاه هستی

شما خیلی هوشیار و آگاه هستید

اگر زمان زیادی صرف بررسی تجربه‌های شخصی خود می‌کنید و احساس خوبی نسبت به دانش و بینش خود دارید، ممکن است درونگرا باشید.

7 – دوست دارید با تماشا کردن یاد بگیرید

دوست دارید به جای تجربه کردن و دستکاری کردن برای یادگرفتن کارها، از طریق مشاهدات آن را یاد بگیرید. در صورتی که برونگرایان از طریق آزمون و خطا یاد می‌گیرند و معمولا در تصمیم‌هایشان مردد هستند.

8 – شغل‌های مستقل را ترجیح می‌دهید

مشاغلی که نیاز به تعامل دارد برای شما جذاب نیست. نویسندگی، برنامه نویسی، حسابداری، هنر و... مشاغل و کارهایی است که شما دوست دارید. برای موفقیت در انتخاب شغل مناسب و دیگر زمینه‌های زندگی بهتر است به یک خودشناسی برسید. بهتر است با تست‌های شخصیت و مشاوره روانشناسی به یک شناخت کامل از خود دست یابید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب شغل مناسب کلیک کنید.

درونگرایی | سخن آخر

در اکثر اجتماعات افراد برونگرا بیشتر در معرض توجه قرار می‌گیرند و محبوبیت بیشتری دارند. همچنین ممکن است موقعیت‌های بهتری پیش رویشان قرار گیرد. در مقابل درونگرایی یکی از ویژگی‌های شخصیتی است که متاسفانه در فرهنگ و جامعه جا نیافتاده و همانطور که گفتیم تعبیرها و صفات ناخوشایندی به آن‌ها نسبت داده می‌شود. تمام این موارد گاه باعث می‌شود افراد درونگرا اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و با خود بی‌اندیشند که نکند افسرده هستند.

توجه داشته‌باشید که درونگرایی نیز مزایای به خصوصی دارد. بنابراین بهتر است افراد درونگرا به جای تأثیر پذیری از افکار و صحبت‌های دیگران، به شناخت و درک بهتر وجود خود بپردازند و از استعدادها و توانایی‌های مرتبط با درونگرایی برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت استفاده کنند. پیشنهاد می‌کنیم برای شناخت بهتر خود و سنجش میزان درونگرایی و برونگرایی از مشاوره تلفنی فردی کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه درون گرایی و زندگی با آن می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*