ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی و نحوه مواجه با آن یکی از دغدغه‌های مهم زوج‌های جوان در زمان نامزدی و بعد از ازدواج است و البته یکی از عوامل مهم در اختلافات زناشویی بین زوج‌های جوان نیز، همین مداخله‌های نابجا است. گرچه معمولا والدین و اطرافیان گمان می‌کنند که این دخالت‌ها با نیت خیر خواهی صورت می‌گیرد؛ ولی اکثر مواقع تاثیرات منفی بر روابط گذاشته و ممکن است حتی به طلاق زوجین هم منجر شود. اختلاف و درگیری بین خانواده‌ها، فاش کردن اسرار زندگی زناشویی، عدم آشنایی زوجین جوان با مهارت‌های مدیریت زندگی، وابستگی‌های بیش از حد عاطفی به والدین، نداشتن استقلال مالی و... از مهم‌ترین دلایل دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی زوجین است. در حالیکه زوجین به راحتی می توانند با بهره بردن از مشاوره خانواده و مشورت با افراد متخصص، مشکلات خود را برطرف کنند و با راهکارهای پیشگیرانه مانع از دخالت اطرافیان شوند. برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی

 از مهم‌ترین دلایل دخالت والدین و اطرافیان در زندگی زوج‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

اینفوگرافیک دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی

 اینفوگرافیک دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی

1- عدم اطمینان والدین به آمادگی فرزندانشان برای شروع یک زندگی مشترک

نقش خانواده در ازدواج و سرنوشت فرزندان بسیار پراهمیت و پررنگ است. به خصوص در شرایطی که فرد از نظر اقتصادی به خانواده خود وابسته باشد. والدین می‌خواهند نتیجه یک عمر تلاش و تجربه خود را در مورد نحوه زندگی، چگونگی معاشرت و ارتباط صحیح با همسر، چگونگی صرفه جویی در هزینه‌ها و... به فرزند خود منتقل کنند. از طرفی نیز حق خود می‌دانند که در سرنوشت فرزندشان سهمی داشته باشند.

2- فاش کردن اسرار و مشکلات زندگی مشترک برای اطرافیان و دوستان

برخی از زوجین به دلیل شرایط خاصی که خودشان ایجاد کرده‌اند، فرصت بیشتری برای مداخله اطرافیان در زندگیشان فراهم می‌کنند. زوج‌هایی که بسیاری از رازهای زندگی را برای دوستان و آشنایان خود تعریف می‌کنند یا مشکلاتشان را به بیرون از جمع دو نفره می‌برند با دخالت‌های بیشتری نیز مواجه می‌شوند. در صورتی که بهترین فرصت برای بازگو کردن مشکلات روابط زناشویی، صحبت کردن با یک فرد متخصص است. با بهره گیری از مشاوره ازدواج می توانید مشکلات و تعارضاتی که در زندگی زناشویی با آن مواجه می‌شوید را بدون مورد قضاوت واقع شدن، بیان کنید. علاوه بر این راهکارهای مناسب و علمی نیز برای حل مشکلات ارائه می‌شود.

3- وجود مشکلات شخصیتی در زوجین و عدم توانایی در تصمیم گیری

دلایل دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی می‌تواند ریشه در ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری خاص زوجین داشته باشد. به گونه‌ای که اطرفیان و به خصوص والدین به توانایی و مهارت های زندگی زوج‌های جوان برای اداره امور زندگی اعتماد نداشته باشند و دخالت در زندگی آنان را صحیح بدانند. زوج‌هایی که مهارت‌ حل مسئله یا قدرت تصمیم گیری ندارند و در برخورد با مشکلات زندگی از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند، شرایط را برای دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی فراهم می‌کنند.

4- دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی | عدم آمادگی زوج‌ها برای ازدواج

تازه عروس و دامادها که در کسب مهارت های لازم برای ازدواج و زندگی موفق نبوده و قابلیت تعیین و تشخیص شرایط مطلوب برای زندگی خود را ندارند، شرایط را برای دخالت دیگران فراهم می‌کنند. باید اذعان نمود شاه کلید شروع دخالت‌های والدین و اطرافیان در زندگی زوج‌های جوان، ریشه در وابستگی عاطفی و مالی آنان به خانواده‌هایشان دارد. با کاهش وابستگی به خانواده بعد از ازدواج، اطمینان والدین و اطرافیان به زوجین برای اداره زندگی خود بیشتر شده و سطح مداخلات به صورت قابل توجهی کاهش می‌یابد.

5- اختلاف و درگیری بین خانواده‌ها

در گذشته ازدواج‌ها به صورت سنتی صورت می‌گرفت و خانواده‌ها شناخت بیشتری نسبت به هم داشتند؛ ولی امروزه که دوستی‌های قبل از ازدواج بیشتر رایج شده و افراد خود همسرشان را انتخاب می‌کنند، میزان آشنایی و شناخت خانواده‌ها نسبت به هم کمتر شده است و در مواردی که اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج زیاد باشد احتمال دخالت والدین در زندگی فرزندشان نیز بیشتر می‌شود.

پیامد های دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی

به مرور زمان و با شدت یافتن دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی زوجین، مشکلات آنان روز به روز بیشتر می‌شود؛ تا جایی که ممکن است حتی به تصمیم برای طلاق و جدایی زن و شوهر منتهی شود. زمانی که زوجین نمی‌توانند زمام زندگیشان را به دست بگیرند و برای خودشان تصمیم بگیرند، اطرافیان شروع به دخالت خواهند کرد. ازدواج و ساختن زندگی مشترک بر اساس نظرات و تصمیمات والدین یا اطرافیان باعث بی ثباتی در زندگی خصوصی می‌شود. پیشنهاد می کنیم در این خصوص مقاله دخالت والدین در ازدواج را مطالعه فرمایید.

روش‌های موجود برای مقابله و جلوگیری از دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی

روش‌ها و راهکارهایی برای کاهش و کنترل دخالت والدین در ازدواج و کارشکنی‌های اطرافیان در زندگی مشترک زوجین وجود دارد که عبارتند از:

1. مدیریت روابط

بهتر است موارد ضروری برای عــمه درمانی و مشاوره گرفتن از خویشاوندان خود را مدیریت نمایید تا والدین و اطرافیان به پذیرش و درک استقلال شما و همسرتان دست یابند و فقط در مواقع ضروری به کمک شما بپردازند. در واقع عمه درمانی یک اصطلاح طنز آمیز در مورد کسانی است که تخصص در امر مشاوره ندارند و صرفا با سخنانی تکراری و معمولی سعی دارند خود را متخصص امر مشاوره معرفی کنند و بعضا نیز با ارائه راهکارهای غیر کارشناسی و نامناسب شرایط افراد را بحرانی تر می کنند.

2. دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی | مشخص کردن مرزها

برای جلوگیری از دخالت دیگران بهتر است برنامه مشخصی داشته باشید. البته این به معنای قطع رابطه با دیگران نیست؛ بلکه مدیریت و هنر برقراری ارتباط با دیگران به گونه‌ای است که روزنه‌های دخالت بی مورد دیگران در زندگی را مسدود نماید. با رعایت احترام در مقابل کمک‌های صمیمانه و با محبت اطرافیان، طوری رفتار کنید تا آنان پی ببرند که ادامه دخالت‌های نابجای آن‌ها حتی اگر دلسوزانه باشد نه تنها در حل مشکلات شما تاثیر گذار نیست بلکه ممکن است آتش اختلافات را شعله ورتر سازد و زندگی مشترکتان را با خطر مواجه نماید. 

3. کمک گرفتن از روانشناس

تشکیل و مدیریت زندگی مشترک به منظور برقراری روابطی متعادل و تعاملی درست، میان خانواده‌ها و همسر، یکی از مهم‌ترین وظایف زوجین است. باید پذیرفت که سوء برداشت‌ها و چه بسا اختلاف نظر با خانواده همسر، تاحدودی امری طبیعی و غیر قابل انکار است. مشاوره خانواده کمک می‌کند تا با بررسی تعارضات خانوادگی و نقش هر یک از اعضا بتوانید به تفاهم در زندگی مشترک در جهت حل‌ مسائل و چالش‌ها دست یابید که در تحکیم بنیان خانواده موثر است. 

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

با کمک گرفتن از روانشناس می‌توانید مشکلات خود در زندگی مشترکتان را تشخیص داده و آن‌ها را میان خود حل کنید. همچنین می‌توانید با دریافت راهکارهایی مناسب، حدود رابطه با خانواده همسر و اطرافیان را مشخص کرده و اجازه دخالت را به آنان ندهید. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی  این امکان را برای شما مهیا کرده تا در هر کجا که هستید به صورت تلفنی با روانشناسان صحبت کرده و از آنان کمک بگیرید. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*