ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دخالت والدین در ازدواج | چگونه با مخالفت والدین در ازدواج برخورد کنیم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با دخالت والدین در ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


دخالت والدین در ازدواج فرزندان، مناقشات و چالش‌های بسیاری را بین والدین و زوج‌های جوان به وجود می‌آورد. عدم درک متقابل والدین و فرزندان از یکدیگر، به اختلافات آن‌ها دامن می‌زند. اما چرا اغلب والدین در انتخاب‌ها و تصمیمات فرزندان برای ازدواج دخالت می‌کنند؟ آن‌ها اغلب به فکر خوشبختی و صلاح فرزندانشان هستند، اما این دلایل برای فرزندان قانع کننده نیست و تنها فشار روانی آن‌ها را افزایش می‌دهد. در این شرایط نحوه برخورد مناسب با دخالت‌های والدین و البته در نظر گرفتن توصیه‌ها و راهنمایی‌های آن‌ها در ازدواج اهمیت می‌یابد. مشاوره ازدواج می تواند بهترین راهکار برای پیشگیری از دخالت والدین در امر ازدواج باشد. زمانی که مشاوره ازدواج راهنمایی انتخاب و پیشبرد اهداف ازدواج را بر عهده می گیرد، والدین با اطمینان قلبی بیشتری کمتر دخالت خواهند کرد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره ازدواج کلیک کنید.

تماس با مشاور

آیا دخالت والدین در ازدواج شما حق آن هاست؟

والدین در اکثر مواقع بخاطر صلاح فرزندانشان در ازدواج آن‌ها دخالت می‌کنند. در واقع اغلب والدین تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا به فرزندانشان کمک کنند در امر مهم ازدواج بهترین و کامل‌ترین انتخاب را داشته‌ باشند. یکی از اصلی‌ترین دلایل آن، احساس وظیفه‌ای است که نسبت به فرزندان و آینده‌ی آن‌ها دارند. اما فرزندان باید با تعیین معیارهای انتخاب همسر مناسب برای خود مسئولیت انتخابشان را بر عهده بگیرند. چند مسئله که باعث می‌شود والدین خود را در تصمیمات فرزندانشان دخالت دهند به شرح زیر است:

 

اینفوگرافیک دخالت والدین در ازدواج

اینفوگرافیک دخالت والدین در ازدواج

1. سن کم احتمال دخالت والدین در ازدواج را بیشتر می‌کند

سن کم

والدین به دلیل تجربه بیشتر و سن کم فرزندانشان، فکر می‌کنند آن‌ها توانایی تصمیم گیری درست را ندارند. تا حدودی این مسئله درست است. اما نباید فراموش کرد که تفاوت نسل ها و اختلافات فرهنگی دوره زندگی والدین و فرزند، بسیار متفاوت است. گاه دخالت‌های والدین در ازدواج فرزندان کم سن و سالشان به زندگی زناشویی و روابط آن‌ها بعد از ازدواج نیز کشیده می‌شود و اغلب مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

2. عدم استقلال فرزندان : اجازه به دخالت والدین در ازدواج

بسیاری از فرزندان که قصد ازدواج دارند، معمولا با عدم استقلال دست و پنجه نرم می‌کنند و همین مسئله باعث می‌شود تا والدین توان انتخاب و تصمیم گیری را در فرزند خود نبینند و به او اعتماد نکنند. لازم است فرزندان حداقل در سنین خاصی، تجربه مستقل شدن، حداقل از نظر مالی و شغلی را داشته باشند. در این صورت والدین با دیدن زندگی مستقل فرزندان اعتماد بیشتری به فرزندان خود خواهند کرد و مسیر دخالت ها مسدود خواهد شد.

3. دخالت والدین در ازدواج | وابستگی اقتصادی به والدین

امروزه تقریبا تمام جوانان برای تأمین هزینه‌های ازدواج مثل مسکن، خودرو، مراسم ازدواج و لوازم منزل، به والدین وابسته هستند و بدون کمک آن‌ها نمی‌توانند زندگی مشترک را شروع کنند. بنابراین والدین این حق را به خود می‌دهند که برای فرزندشان تصمیم بگیرند و همسر او را انتخاب کنند. این مسئله در درجه اول ممکن است منطقی به نظر برسد، اما توجه داشته‌باشید که انتخاب همسر مسئله مهمی است که تمام زندگی آینده فرزند شما را درگیر می‌کند و نباید از این ابزار به عنوان اهرم فشار استفاده کنید. بنابراین لازم است جوانانی که قصد ازدواج دارند آمادگی برای ازدواج را در زمینه های مالی و اقتصادی جدی تر در نظر بگیرند، سپس اقدام به ازدواج نمایند.

دخالت والدین در ازدواج | سخت گیری والدین برای ازدواج

ازدواج یکی از شخصی‌ترین تصمیمات زندگی هر فرد است و والدین لازم است بدانند که جز توصیه و راهنمایی نمی‌توانند نقش دیگری در ازدواج فرزند داشته باشند و برای آن‌ها تعیین تکلیف کنند. نقش خانواده در ازدواج البته که انکار نشدنی است، ولی برای تأثیرگذاری باید در تمامی مراحل زندگی فرزندتان حضور داشته باشید. فرزندان نیز باید بدانند که مسئولیت ازدواج با خودشان است و در صورت شکست در این مسئله، باید عواقب آن را بپذیرند. 
در صورتی که قصد دارید به جای فرزندانتان تصمیم بگیرید و برای یک انتخاب به آن‌ها فشار وارد می‌کنید، بنابراین منطقی است که مسئولیت شکست‌های این ازدواج را نیز بر عهده بگیرید. کاری که متاسفانه اغلب والدین از آن سر باز می‌زنند.

 

تصمیم نهایی با خود فرزندان است

اهمیت خــانواده در تمام امور زندگی فرزندان انکارناپذیر است اما دخالت والدین در ازدواج و فشارهای آن‌ها در رابطه با انتخاب‌های فرزندانشان، تنها کار را برای آن‌ها سخت‌تر می‌کند و منجر به فاصله و سردی در روابط خانوادگی می‌شود. اما والدین تا چه حد می‌توانند در ازدواج فرزندان خود دخالت کنند؟ گاه والدین اراده و اختیار را از فرزندان خود سلب می‌کنند و با تمام قدرت سعی در رقم زدن یک ازدواج مــوفق برای فرزندان خود هستند. توجه داشته‌باشید که نظر و تصمیم نهایی با خود فرزندان است. چرا که مسئولیت بزرگی است که برای تمام عمر زندگی آن‌ها را در بر می‌گیرد و تنها خودشان می‌توانند عواقب آن‌ها را بر عهده بگیرند. بهتر است والدین تنها نظرات مخالف و موافق خود را اعلام کنند و جوانب و عواقب تصمیمات را برای فرزندان شرح دهند اما به آن‌ها فرصت دهند تا خود تصمیم نهایی را اتخاذ کنند.

 

دخالت والدین و تمایل افراد به ازدواج پنهانی

با مخالفت والدین چگونه برخورد کنیم؟

گاه دخالت والدین در ازدواج افراد را تحت تأثیر احساسات و هیجانات آن‌ها قرار می‌دهد. افراد ممکن است از روی لجبازی با خانواده و یا با تصمیم گیری احساسی به صورت پنهانی و بدون اطلاع خانواده با شخص مورد نظر خود ازدواج کنند و دست به انتخابی غیر عاقلانه بزنند. توجه داشته‌باشید که در این شرایط باید تمام عواقب کار خود را بپذیرید و توقع نداشته‌باشید خانواده به سادگی شما را ببخشد. فقط کافی است خود را جای آن‌ها تصور کنید. در بسیاری مواقع واکنش‌های منفی بسیاری از جمله طرد شدن از جانب خانواده رخ می‌دهد.

ازدواج پنهانی ریسک بسیار بالایی دارد. در صورتی که دست به انتخاب درستی در مورد انتخاب همسر زده‌باشید و در یافتن همسر خوب موفق عمل کرده باشید، ممکن است بتوانید اعتماد آن‌ها را بار دیگر جلب کرده و شرایط مساعدی را ایجاد کنید، از طرفی ممکن است آن‌ها شما را نبخشند و هرگز داخل خانواده پذیرفته نشوید. این اوضاع زمانی بدتر می‌شود که متوجه شوید در انتخاب خود برای همسر و شریک زندگی، دچار اشتباه شده‌اید.

 

چه زمانی می‌توان بدون رضایت والدین ازدواج کرد؟

ازدواج بدون رضایت والدین پیامدهایی را برای شما به همراه دارد و همواره توصیه می‌شود بدون رضایت آن‌ها ازدواج نکنید. مگر این که والدین از قدرت تصمیم گیری کافی و سلامــت روان بهره‌مند نباشند و مخالفت‌های آنان غیر منطقی باشد. برای مثال فردی که اختلال شخصیت پارانوئید دارد، نسبت به همه چیز و همه کس شک افراطی به خرج می‌دهد؛ مسلما مخالفت‌ها و دخالت‌های چنین شخصی در ازدواج فرزندش اعتبار ندارد. خانواده‌هایی که در آن‌ها پدر و مادر سلامت روانی ندارند نمی‌توانند تصمیمات سالمی برای فرزندان خود بگیرند. توصیه می‌شود در این شرایط حتما از مشاور و روانشناس کمک بگیرید. 
طبق آمار موجود در مواقعی که والدین نسبت به ازدواج فرزندان خود رضایت نداشتند قریب به 88% از ازدواج ها با شکست و یا عدم رضایت زناشویی مواجه شده اند. در مقابل کسانی که با رضایت والدین ازدواج کرده اند با آمار 85% رضایت زناشویی خود را اعلام نموده اند.

مخالفت و دخالت خانواده دختر در ازدواج

اغلب دخترانی که بدون رضایت خانواده ازدواج می‌کنند در آینده مشکلاتی را در زندگی مشترک خود تجربه می‌کنند و ممکن است منبع حمایتی خود را در خانواده از دست بدهند. اغلب مردان دخالت‌های خانواده دختر را نوعی توهین به خود قلمداد می‌کنند و معمولا از راه اصرار و پافشاری و قهر و مخالفت برای رسیدن به خواسته خود استفاده می‌کنند. برای جلب رضایت خانواده دختر بهتر است علل مخالفت آن‌ها را به صورت دقیق مشخص کنید، از افراد مطمئن به عنوان واسطه استفاده کنید، دلایل منطقی را بپذیرید و صبر و شکیبایی به خرج دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مخالفت خانواده دختر در ازدواج کلیک کنید.

 

مخالفت و دخالت های خانواده پسر در ازدواج

گاه مخالفت و دخالت‌های خانواده پسر با دلایلی همچون عدم علاقه به دختر مورد انتخاب پسر، ترس مادران از جدایی از پسرشان و مستقل شدن او صورت می‌گیرد. گاهی خانواده پسر مخالفت خود را به صورت کارشکنی در روابط زوجین نشان می‌دهند و حتی آن‌ها را با حرف‌های خود بر سر دو راهی قرار می‌دهند. مخالفت‌ها و دخالت‌های خانواده پسر اغلب به معنای عدم اعتماد و اطمینان به انتخاب فرزندشان است. از این منظر بهتر است باری دیگر ملاک‌های خود را در انتخاب شخص مورد نظر ارزیابی کنید و سعی کنید دلایل اصلی مخالفت خانواده را بیابید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مخالفت خانواده پسر در ازدواج کلیک کنید.

 

چگونه با مخالفت و دخالت والدین در ازدواج خود برخورد کنیم؟

معمولا به دلیل نداشتن مهارت حل مسئله، والدین و فرزندان نمی‌توانند به طور سازنده‌ای اختلافات و تفاوت‌ها را با هم مطرح کرده و حل کنند. یکی از بهترین راه‌ها در این حالت، کمک گرفتن از مشاوره قبل از ازدواج است. اما راه‌ها و پیش شرط‌های دیگری که می‌توانید در این شرایط انجام دهید عبارت‌اند از:

_سعی کنید با رفتار و گفتار پخته و مناسب، نظر والدین را نسبت به داشتن صلاحیت و توانایی‌های خود جلب کنید.

_درباره پیامدهای به تأخیر انداختن ازدواج با والدین صحبت کنید. مقاله ازدواج در سن بالا را مطالعه کنید.

_نظرات و انتقادات صحیح آن‌ها را بپذیرید و درباره اختلافاتتان باهم به تبادل نظر محترمانه بپردازید.

_در صورتی که مطمئن بودید خانواده بدون دلیل منطقی و از سر لجبازی با شما مخالفت می‌کنند، سعی کنید از دیگران، بزرگتر‌ها و روانشناس برای تغییر نظرشان استفاده کنید.

 

چطور بفهمم تصمیمم برای ازدواج درست است؟

امروزه دوستی‌های قبل از ازدواج فرایند ازدواج را دستخوش تغییراتی کرده است. به طور کلی در هر کدام از انواع ازدواج باید سعی کنید بدون تعارف و رودربایستی، تمام ویژگی‌های مثبت و منفی طرف مقابل خود را بررسی کرده و بتوانید به عنوان یک شخص ثالث، از بیرون به همسر آینده خود نگاه کنید. برخی از نکاتی که باید برای ازدواج در فرد مورد علاقه خود بررسی کنید عبارت‌اند از:

1- برای جلوگیری از دخالت والدین در ازدواج باید بتوانید به فرد مقابل اعتماد کرده و به او متعهد باشید.

2- توجه کنید که اختلاف نظر‌ها چگونه به نتیجه‌ای ختم می‌شود. اگر شما یا همسر آینده‌تان با لجبازی در زندگی زناشویی، خود محوری یا بدون توانایی حل مسئله نتوانید باهم کنار بیایید به مشکل بر می‌خورید.

3- اعتقادات دینی خود را بررسی کنید. باید در این زمینه به اشتراکات و تفاهم در زندگی مشترک برسید

4- آیا شما آن چیزی هستید که همسرتان می‌خواهد؟

5- درباره تمایل به داشتن فرزند با هم صحبت کنید.

6- درباره میزان و نحوه ارتباط با خانواده‌ها و محل زندگی خود نیز باید توافق کرده باشید.

7- باید میزان از خود گذشتگی خود برای زندگی و همسرتان را بسنجید.

8- با صحبت در مورد مسائل مالی و درباره داشتن حساب مالی مشترک یا جدا و نحوه خرج کردن حقوق و پول‌های خود به توافق برسید.
9- ویژگی‌های ظاهری فرد مورد علاقه تان باید به دلتان بشیند. درست است که نباید ازدواج بر مبنای ویژگی ظاهری باشد، اما شما قرار است چهره همسرتان را هر شب و هر روز ببینید.

 

به جای جبهه گیری با دخالت های والدین در ازدواج چه کنیم؟

تمام مطالبی که گفته شد، بیان مسئله به صورت تئوری است و باید در عمل، به کمک یک روانشناس متخصص، تمام افراد مؤثر در ازدواج بررسی شوند. ازدواج تصمیمی مهم و اساسی است که برای یک عمر گرفته می‌شود. بنابراین نباید در آن عجله کرد و بهترین کار این است با بررسی تمام جنبه‌های آن، با صبر و حوصله تصمیم بگیرید.

بنابراین جدای از تمام مخالفت‌ها واقع بینانه به موضوع نگاه کنید. آینده خود را تنها به خاطر لجبازی و یا از روی احساسات به خطر نیاندازید. رفع مخالفت خانواده دختر در ازدواج و یا مخالفت خانواده پسر در ازدواج هر کدام راه حلی دارد که نیاز به صبر و حوصله دارد. برای این منظور بهتر است به یک شناخت پیش از ازدواج دست یابید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با کادر متخصصان مجرب با ارائه مشاوره های تخصصی یاریگر شما خواهد بود. برای کسب اطلاعات در مورد مشاوره روانشناسی کلیک کنید.
 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*