ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک یابویی چند روز طول می کشد؟ همه چیز در مورد ترک یابویی

ترک یابویی چند روز طول می کشد؟ از بین مواد افیونی یکی از خطرناک ترین و اعتیادآورترین مواردی که برای انسان می تواند دردسرآفرین باشد هروئین است. برای ترک این ماده ی مخدر از روش های زیادی استفاده می شود که امروز در این مقاله درمورد بعضی از آن ها به اختصار مطالبی را خواهید خواند اما اصل مطلب و هدف این مقاله بالا بردن شناخت شما از روش های سنتی ترک اعتیاد است که درگذشته به آن « ترک یابویی » گفته می شد! برای آشنایی بیشتر با این نوع ترک از مشاوره ترک اعتیاد راهنمایی بخواهید.

تماس با مشاور

 

ترک اعتیاد به روش یابویی

از قدیم الایام رسم بوده است که اگر عضوی از افراد خانواده درگیر و گرفتار بند اعتیاد به مواد مخدر می شد افراد خانواده بسیج شده اتاقی را برای او تدارک دیده، امکانات محدود که یادآور هر نوع مصرفی در گذشته بوده باشد را از دور کرده و یک تخت و طناب در آن جا نگه می داشتند. فرد معتاد یا اصطلاح بهتر؛ بیمار را به تخت می بسته و در اتاق را نیز قفل می کردند. این روش به ترک اعتیاد یابویی معروف شد. روش ترک یابویی یعنی همین مکان و مشخصاتی که پیش تر گفته شد به اضافه این که مصرف مواد مخدر در فرد بیمار را ناگهانی قطع می کردند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش اصولی ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.
فرقی نمی کند در روز مصرف او زیاد بوده باشد یا به صورت تفریحی دو سه روز در هفته بوده باشد به هرحال از آخرین مصرف مواد فرد بیمار دیگر دوز مصرفی مجددی به او داده نمی شد و این پروسه یعنی ترک یابویی پس از هشت روز به سرانجام می رسید. این یکی از روش های ترک اعتیاد در خانه بوده و هست که به روش ترک اعتیاد « یابویی » معروف است.  در این روش فرد به یک باره مصرف مواد مخدر خود را قطع می کند بدون استفاده از درمان نگهدارنده با متادون یا داروهای ترکیبی دیگر کمک بگیرد. به این روش ترک یابویی نیز گفته می شود. تحمل عوارضی که در این شکل پدید می آید و یا دردهایی که فرد بیمار به دلیل قطع سریع مواد می کشد بسیار بالا است.

ترک یابویی چند روز طول می کشد؟

این که شما در این روش مواد مصرفی خود را به ناگاه قطع می کنید باعث عکس العمل های بسیاری در بدن شما می شود که می تواند کاملا اشکار باشد و بعضا تا دو هفته طول بکشد. این دوره ی دو هفته ای می تواند بسیار طاقت فرسا باشد. به این روش انتقاد زیاد شده است اما انتقاد اصلی این روش این است که وقتی شما ناگهان مواد مصرفی خود را قطع کنید بدنتان دچار شوک شدید جسمی و روحی می شود.
به هر جهت امروزه این روش دیگر منسوخ شده است چرا که احتمال بازگشت در آن هم زیاد بوده است و علت این بازگشت پذیری هم در این نهفته است که وابستگی روانی فرد معتاد از مواد از بین نمی رود و ریشه های اصلی انتخاب مصرف مواد نیز بر سر جای خود باقی مانده است که برای همین امر درمان روانشناسی به نوبه ی خود لازم است  

دیگر روش های ترک اعتیاد

روش های ترک اعتیاد هر نوع ماده ی افیونی از گذشته تا کنون تنوع بسیاری داشته است. درمورد ترک هروئین از دارو برای سم زدایی که اصطلاحا ترک  و پاک سازی فیزیکی را به نحوی راحت تر می کند در دسترس است. استفاده از روان شناسی و روان کاوی نیز در درمان سوءاستفاده از مواد مخدر می تواند به شدت موثر باشد چرا که اساسا گرفتاری در دامن اعتیاد به دلایل روانی اتفاق می افتد. درنتیجه استفاده از متدهای روان درمانی برای کمک به اصلاح تفکر بیمار، تاثیر در تصمیم گیری های آینده مفید است. تحقیقات تا به امروز اثبات این مدعا بوده است که حقیقتا استفاده از هر دو روش دارویی و روانشناسی در ترک اعتیاد افراد بسیار اثرگذارتر بوده است.

1-ترک یابویی چند روز طول می کشد؟ | ترک در مراکز درمانی

با گذشت زمان مراکز ترک اعتیاد، کمپ ها و ... برای ترک اعتیاد افراد تاسیس شد. برخی بیمارستان ها بخش تخصصی ترک الکل یا مواد مخدر را راه اندازی کردند. در سال های اخیر کمتر کسی است که در خانه مشغول ترک اعتیاد خود باشد. چرا که ترک اعتیاد گاهی علائم ترک بسیار حاد و شدیدی نشان می دهد و در این شرایط بودن در مراکز درمانی مجهز باعث می شود که اگر اتفاق نگران کننده ی جسمی برای بیمار رخ داد امکانات لازم برای رسیدگی به او و بازگشت او در صورت لزوم به زندگی مهیا باشد. بسیاری از افراد معتاد که متاسفانه امکان پرداخت هزینه ها را ندارند به کمپ ترک اعتیاد مراجعه می کنند که در این صورت باید خانواده های افراد دقت کافی را جهت انتخاب یک کمپ امن مبذول بدارند.
ترک یابویی چند روز طول می کشد؟

2-ترک یابویی چند روز طول می کشد؟ | ترک با متادون

درمان اعتیاد با استفاده از داروی متادون در چندین سال اخیر مورد توجه عموم قرار گرفته است اگرچه روش درست ومطمئنی نیست. اما به هر صورت بسیاری از مراکزترک اعتیاد برای درمان از این دارو استفاده می کنند. علت این انتقاد و نقص این دارو برای ترک این است که درواقع شما هروئین را ترک نمی کنید بلکه با متادون سبک مصرفی خود را جایگزین می کنید! مصرف کننده برای دستیابی به بهبودی راستین باید مجددا پس از ترک کامل هروئین حالا متادون را ترک کند.

3-ترک یابویی چند روز طول می کشد؟ | انجمن معتادان گمنام

انجمن NA‌ یا همان Narcotics Anonymous به فارسی به آن معتادان گمنام گفته می شود. این روش اعتیاد از غرب آمده است. احتمالا در فیلم وسریال های زبان اصلی دیده اید که آن ها برای هر نوع اعتیادی از این قبیل جلسات دارند، از جمله ترک الکل، مواد افیونی، اعتیاد به سکس و .. حتی برای خانم هایی که از بارداری خود مدتی را گذرانده و برای رویارویی با چالش های فرزندپروری و ... گروهی از تازه مادران تشکیل شده که می توانند از فشارهای روانی وارده پس از زایمان و بچه دار شدن باهم صحبت کرده و تجربیات خود را باهم به اشتراک می گذارند.
در روش ترک اعتیاد به روش NA درواقع برای ترک و چگونگی ترک مواد مخدر راه حل و راهکاری ارائه نمی دهند بلکه روش هایی را آموزش می دهند که یک فرد معتاد بتواند در ترک و در واقع عدم بازگشت و عود مجدد مواد فعال بماند.
برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله 12 قدم ترک اعتیاد را نیز مطالعه کنید.

4-ترک یابویی چند روز طول می کشد؟ | روش ترکیبی

خب تا به این جا تمام روش های ترک اعتیاد معروف نام برده شد اما بهتر است قسمت نهایی مقاله را با این گفتار ببندیم که کدام یک از این روش ها یا چه روشی برای ترک هروئین بهتر جواب می دهد؟ همانطور که پیش تر مشاهده نمودید گزینه های درمانی متعددی برای ترک اعتیاد وجود دارد که تقریبا همگان موفق عمل کرده اند.
در دوره سم زدایی برای ترک اعتیاد می توان به مدت کوتاهی با تجویز از پزشک از داروهایی استفاده کرد که مسیر ترک را برای فرد بیمار هموارتر کند یا از روانشناس حاذقی کمک گرفته تا بیمار با دردهای واقعی روحی خود روبه رو شده و به کمک روان شناس راه درمانی برای آن یبابد طوری که نیاز به اعتیاد مجدد نباشد. گاها فرد معتاد حمایت افراد خانواده پدری خود و یا خانواده ی زناشویی خود را در مسیر اعتیاد خود از دست می دهد لازم است روان شناس بیمار تمام تلاش خود را به کار ببندد که در راه ترک اعتیاد که راه طاقت فرسایی است حمایت لازم را به بیمار بدهند و نحوه صحیح رفتار با معتاد را به اطرافیان اموزش دهد.
شرکت در جلسات NA نیز پس از ترک اعتیاد توصیه می شود چرا که هر فرد مراقبی خواهد داشت که می تواند به او در پاک ماندن از مواد کمک رسانی به موقع کند. اگر فرد از مشکلات بی شماری در کنار اعتیاد رنج می برد نظیر افسردگی، دو قطبی، اسکیزوفرنی و اعتیاد و هر اختلال روانی دیگری که  نیاز به کمک مشاوره روانشناسی و حمایت افراد خانواده دارد، بهتر است در مراکز تخصصی بستری شود.  

آشنایی با هروئین

هروئین در سال 1874 توسط یک شیمی دان انگلیسی از مورفین تولید شد. درسال 1898 توسط شرکت دارویی بایر به تولید انبوه خود رسید. به دلیل مشکلات سوءمصرف مورفین هدف این کار این بود که به جای مصرف مورفین از هروئین روی بیماران کار شود. اما معلومشد که هروئین هم چندان تفاوتی با مورفین نداشته و اعتیاد آور است.
در اولین بارها که این ماده ی مخدر در جهان عرصه شد مردم به حدی از تاثیرات اولیه ی این مواد هیجان زده می شدند که اسم آن را به خاطر اول کلمه هروئین « هیرو» به معنای قهرمان گذاشتند اما خیلی زود حباب آرزوهایشان ترکیده و متوجه شدند که  این داستان سرابی بیش نیست! امروزه همه می دانید که پس از قطع مصرف هروئین علائم ترک ظاهر می شود از جمله تعریق، درد عضلانی، آبریزش بینی، اسهال، احساس سرما و گرما، لرز و پرخاشگری و ...
برای کسب اطلاعات در مورد ترک اعتیاد به هروئین کلیک کنید.

نحوه ی عمکلرد هروئین در بدن

برای این که بتوانید به سراغ ترک یک ماده ی مخدر در اطرافیان وبستگان درجه ی یک خود یا دوستان خود بروید ابتدا باید بدانید با چه چیزی روبه رو هستید و اصلا هروئین چیست و عملکرد آن چگونه است. هروئین یک نوع ماده ی مخدر است از مشتقات اپیوئیدها (Opioid)  که البته از مرفین و گل گیاه خشخاش تهیه می شود. گونه های دیگری از مواد مخدر نیز موجود است از جمله مرفین، تریاک، کدئین، اکسی کنتین، ویکودین و ... ماده ی مخدر هروئین چنان چه بارها در فیلم ها  و سریال ها یا در کلیپ های آموزنده در مورد تبعات زیان بار اعتیاد دیده اید یک ماده ی پودری است به رنگ سفید.
اگرچه می تواند به رنگ قهوه ای یا یک ماده چسبنده ی سیاه نیز در بازار موجود باشد که به آن هروئین تار سیاه هم گفته می شود که در ایران مصرف کنندگان آن را با نام های دیگری نظیر گرد یا دوا هم می شناسند. هروئین به جز نام هایی که به طور عامیانه درجوامع رواج دارد اسامی علمی خاص خود را داراست از جمله دیامورفین یا دی استیل مرفین که یک ماده اعتیادآور و بی نهایت خطرناک است.
این ماده باعث اختلال در سیستم عصبی فرد شده و او را به شدت به خود وابسته می کند. این ماده خطرناک به سرعت وارد مغز شده و فورا به مرفین تبدیل می شود و به گیرنده های افیونی که مسئول کنترل درد هستند می چسبد. در این حالت نواحی خاصی در مغز که مسئول ایجاد احساسات خوشایند هستند را فعال می کند. برای درک بهتر پیشنهاد می شود مقاله تاثیر مواد مخدر بر مغز را نیز مطالعه نمایید.  
ترک یابویی چند روز طول می کشد؟

سوءمصرف دارو

بعضا پیش می آید که افراد پس از گذشت یک دوره مریضی به انواع داروهای اعتیادآور وابستگی پیدا می کنند. داروهایی نظیر اکسی کنتین و ویکودین، که زمانی که تمام می شوند مصرف کنندگان گزارش می کنند که نسبت به نبود آن ها درحال نشان دادن علائم ترک دارو هستند. اما متاسفانه مواردی شامل سومصرف داروی عمدی نیز دیده می شود که به دلیل ارزان بودن این دارو از آن برای نئشگی و اعتیاد استفاده می کنند بدون این که به تبعات و عوارض دارویی آن توجهی داشته باشند.
هر فردی که درحال مصرف مواد مخدر باشد پس از به اتمام رسیدن عملیات کشیدن یا تزریق کردن به صورت وریدی، برای لحظاتی احساس سرخوشی و یا نئشگی شدیدی را تجربه می کند. پوست افراد گرم شده حالت ملتهب به خود می گیرد. دهانشان خشک و دست و پایشان سنگین می شود.
اگر هر فردی قبل از استفاده و مصرف این مواد برای اولین بار به این فکر کند که این فقط یک احساس زودگذر و آنی است و برای مدت کوتاهی دراین حالت خواهد ماند و حقایق زندگی بر قوت خود باقی خواهد ماند و این کار یک واقعیت تلخ دیگر به زندگی اش می افزاید شاید دیگر دست به انجام این عمل نزند. اما متاسفانه کمتر کسی در هنگام انجام این عمل به عاقبت آن می اندیشد.  

عوارض اعتیاد به هروئین

خب این همه از این ماده بد گفته شد اما هنوز گفته نشده چرا این ماده بد است؟ این ماده ی مخدر به مغز و سیستم تنفسی مصرف کننده اش حمله می کند و به آن دو عضو مهم صدمه می زند. آسیب های جدی که می تواند جبران ناپذیر باشد به عنوان مثال پس از مدتی فرد دچار اختلال اراده شده و تبدیل به یک عروسک خیمه شب بازی خواهد شد. مصرف کننده ی مواد هروئین برای ساعات طولانی پی در پی خواب آلوده و کسل است عملکرد ذهنی اش هم به خاطر تاثیر هرو در سیتسم عصبی مرکزی اش دچار اختلال می شود. برای درک بهتر عوارض اعتیاد به هروئین کلیک کنید.
کارکرد قلب کند بوده و در برخی اوقات مصرف این ماده می تواند به واکنش حاد منجر شود. مشخصه ی این اختلال، شروع ناگهانی و حاد علائم مربوط به فروپاشی کارکرد سیستم قلبی و عروقی است که می تواند به ایست قلبی و مرگ فرد منتهی شود. جدی ترین اثر فیزیولوژیکی هروئین، افت تنفسی است. وقفه تنفسی رایج ترین علت مرگ ناشی از مصرف بیش از حد از ماده است. برای اطلاعات بیشتر درباره تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.
مصرف طولانی مدت هروئین باعث اختلالات حافظه، افسردگی وزوال مغزی می شود. یبوست، پریودهای نامنظم در زنان و هم چنین ناباروری وک اهش میل و توانایی جنسی نیز جز عوارض این ماده مخدر است. بیماری های خونی از جمله هپاتیت B و C، عفونت های خونی و ایدز عوارض بسیاری جدی بدخیم تزریق هروئین به علت استفاده از سرنگ های مشترک است. معتادانی که دچار وابستگی فکری به مواد  مخدر هستند این کار را مهم ترین هدف زندگی خود می دانند و معمولا منجر به رفتارهای ناخوشایند و ارتکاب جرم جهت تهزیه هزینه ی مواد می شود.

ترک یابویی چند روز طول می کشد؟ | علائم ترک هروئین

اعتیاد به این ماده افییونی سمومی را وارد بدن می کند که منجر به آسیب جدی به کلیه و کب می شود. از طرفی این نوع اعتیاد باعث بالا رفتن چربی و فشارخون در افراد نیز می شود. پس از قطع مصرف در فرد معتاد علائم ترک بروز می کند از جمله درد عضلانی، بی خوابی، بی قراری، عطسه، آبریزش بینی، یبوست، اسهال، تهوع و استفراغ، ضعف و بی حالی، احساس سرما و گرما، لرز، پرخاشگری، کاهش میل جنسی و ..این که هر فرد پس از ترک هروئین تاچه حد خماری و علائم ترک را نشان می دهد نسبت به هر فرد دیگر متفاوت است از طرفی تحمل این درد ترک و علائم ترک هروئین نیز در افراد متفاوت است. اما خبر خوب این که جزء هر دسته ای که باشید علائم ترک پس از مدتی از بین می رود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*