ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک کلونازپام در خانه چند روز طول میکشد؟

ترک کلونازپام در خانه نیز ممکن است. اگر با سوءمصرف مواد دست و پنجه نرم می کنید اقدام برای ترک آن می تواند سخت باشد. بااین حال وقت گذاشتن برای پاک ماندن و هوشیاری تان یکی از بهترین راه هایی است که می توانید زندگی خود را به مسیر اصلی اش بازگردانید. اگر به موادمخدری نظیر کلونازپام وابسته هستید بدانید که شما می توانید خیلی راحت هر روزه به مصرف این دارو وابسته شوید که به خودی خود می تواند منجر به ناراحتی، افسردگی، اعتیاد و از دست دادن کنترل زندگی شما شود.  

تماس با مشاور

کلونازپام چیست؟

کلونازپام یک نوع بنزدودیازپین است نوعی دارویی که به عنوان یک مضعف کننده بر روی سیستم عصبی مرکزی فرد برای کاهش عملکردهای بدن مانند ضربان قلب، فشار خون استفاده می شود. دلیل استفاده از این دارو کمک به کاهش احساس غم در اختلالات عاطفی است که باعث اختلالات خلقی یا سلامت روان رایج مانند اختلالات هراس، اضطراب یا افسردگی می شوند. به هر جهت مصرف کلونازپام می تواند باعث وابستگی دارویی شود.
معمولا مصرف کنندگان در صورت مصرف مدتی از این دارو از نظر جسمی و روانی به آن وابسته می شوند زیرا این امر می تواند باعث ایجاد یک عادت مخرب شود که می تواند منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود. علاوه بر این افرادی که این دارو را مصرف می کنند نباید بلافاصله مصرف دارو را بدون نظارت یک متخصص یا مشاوره افسردگی قطع کنند.
اگر چه علائم ترک کلونازپام ممکن است ناخوشایند باشد باید با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا باید مصرف دارو را قطع کنید یا چه زمانی بهتر است این کار را انجام دهید؟ چگونه علائم ناخواسته را در طول دوره از شیر گرفتن کاهش دهید. مطمئن شوید که علائم خود را کنترل می کنید تا از هر گونه عوارض جانبی خطرناکی که ممکن است از قطع فوری مصرف این دارو رخ دهد جلوگیری کند.

لزوم ترک اعتیاد

برای شروع دوباره ی لذت بردن از زندگیتان، معاشرت مجدد با مردم و گرفتن تصمیمات هوشمندانه برای آینده خود باید مجددا هوشیاری خود را به دست آورید. اگرچه این می تواند برای شما زمان سختی باشد و باید چندین روز یا چندین هفته از علائم ترک ناخوشایند را تحمل کرده و پشت سر بگذارید گذراندن این دوران در زندگی شما را قوی تر می کند و به شما شفافیت لازم در زندگیتان را می دهد. اما در هر صورت ترک اعتیاد امری ضروری است.

ترک کلونازپام در خانه

درحال حاضر اگر شما به کلونازپام معتاد هستید باید علائم ترک کلونازپام را پشت سر بگذارید تا به طرف دیگر یعنی هوشیاری قدم بگذارید. هنگامی که شما این دوره چند روزه یا چندهفته ایی را سپری می کنید رفتن به یک مرکز توانبخشی معتبر برای کار با متخصصانی که بهترین علاقه ی شما را در ذهن دارند به خوبی در این تجربه مسلط هستند و می دانند چه کاری باید انجام دهید می تواند مفید باشد. از آن جائی که در این دوران سخت شما هم عوارض جانبی و هم جسمی را تجربه می کنید بهتر است برای ترک اعتیاد در خانه یکی از نزدیکان درجه ی یک کنار شما باشد تا بتواند شما را در این مسیر دشوار یاری کند. اما ابتدا بدانید اصلا کلونازپام چیست.  

رایج ترین علائم ترک کلونازپام

دانستن رایج‌ترین علامت ترک کلونازپام می‌تواند به شما کمک کند تا در امان باشید و از عوارض جانبی ناخواسته‌ای که ممکن است از قطع ناگهانی مصرف این دارو رخ دهد جلوگیری کنید. از آن جائی که این دارو به تنظیم اختلالات خلقی و آشفتگی های عاطفی کمک می کند در صورت قطع مصرف این ماده بدون مشورت با متخصص می تواند بسیار مضر باشد. با پزشک خود صحبت کنید تا تصمیم بگیرید که چه زمانی باید خود را از این دارو جدا کنید، چگونه باید مصرف این دارو را متوقف کنید و چگونه علائم ترک کلونازپام را کاهش دهید.
تقریباً 10-15٪ از مصرف کنندگان قوی ترین قرص بنزودیازپین پس از قطع مصرف از علائم ترک رنج می برند. جدول زمانی ترک کلونازپام کلونازپام (کلونوپین) برای درمان تشنج و اضطراب استفاده می شود. زمانی که طبق تجویز مصرف شود موثر است، اما استفاده طولانی مدت می تواند منجر به وابستگی روانی و جسمی شود. افرادی که وابسته هستند و به طور ناگهانی مصرف کلونازپام را متوقف می کنند ممکن است علائم و نشانه های ترک مانند اضطراب، بی خوابی شبانه، بی قراری، لرزش و گرفتگی عضلات را تجربه کنند. افرادی که دوزهای زیادی در مدت زمان طولانی مصرف کرده اند ممکن است علائم شدیدتری را تجربه کنند. مانند تشنج، توهم.
ترک کلونازپام در خانه

علائم ترک کلونازپام در خانه

علائم و نشانه ها می تواند شامل اضطراب، بی خوابی، دردهای عضلانی و افسردگی باشد. علائم و نشانه های ترک کلونازپام متفاوت است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • اضطراب
 • بی خوابی
 • بی قراری
 • تحریک پذیری
 • عدم تمرکز و پرش فکر
 • حافظه ضعیف
 • تنش عضلانی
 • دردهای عضلانی
 • افسردگی.
مصرف کنندگان کلونازپام با دوز بالا ممکن است عوارض شدیدتری را تجربه کنند، مانند واکنش های روانی و تشنج را در پی داشته باشد. تعدادی از عوامل می توانند بر شدت علائم و نشانه های ترک داروی کلونازپام تأثیر بگذارند، مانند: مدت زمان مصرف، مسیر مصرف (خوراکی در مقابل تزریقی)، مصرف همزمان چند دارو، و دوز مصرفی به طور منظم.  

علائم ترک بنزودیازپین حاد

کلونازپام نیز نوعی از بنزودیازپین ها است. تقریباً 10 تا 15 درصد از مصرف کنندگان سنگین بنزودیازپین پس از قطع مصرف مواد از علائم ترک طولانی مدت رنج می برند. 8 ترک طولانی مدت ممکن است تا یک سال یا بیشتر طول بکشد و ممکن است شامل یکی از علائم زیر باشد:

1-ترک کلونازپام در خانه | اضطراب

احساس اضطراب می‌تواند تا ماه‌ها پس از ترک ادامه داشته باشد و ممکن است تا 1-2 سال طول بکشد. پس از کناره گیری، ممکن است کاربران کمتر بتوانند با موقعیت های استرس زا کنار بیایند. در طول بهبودی، کسانی که هنوز اضطراب را تجربه می کنند، ممکن است نیاز به ایجاد مکانیسم های مقابله ای سالم و کشف سایر مداخلات غیردارویی برای مدیریت اضطراب خود داشته باشند. افراد معمولاً در طول ترک کلونازپام افسردگی را تجربه می کنند و ممکن است افسردگی ماه ها ادامه داشته باشد.

2-پارستزی

افراد ممکن است احساس سوزن سوزن شدن، احساس سوزن سوزن شدن بدن، یا بی حسی در بازوها و پاهای خود کنند. این علامت ممکن است در نتیجه هیپرونتیلاسیون رخ دهد. استفاده زیاد از بنزودیازپین‌ها می‌تواند باعث هیپرونتیلاسیون شود و در نتیجه پارستزی می‌تواند برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از ترک ادامه یابد. برخی افراد ممکن است پس از قطع اولیه، تکان‌های مداوم عضلانی را تجربه کنند. برخی از افراد از تکان های شدید هنگام خواب و همچنین پاهای بی قرار شکایت دارند.

3-علائم گوارشی

این علائم بسیار شایع هستند و مصرف کنندگان ممکن است علائمی مشابه علائم سندرم روده تحریک پذیر داشته باشند. این علائم ممکن است با هایپرونتیلاسیون تشدید شوند و ممکن است پس از قطع مصرف ناپدید شوند، اما در برخی موارد ممکن است همچنان فرد را آزار دهد.  

جدول زمانی برداشت کلونازپام

بنزودیازپین ها دارای مدت اثر کوتاه، متوسط ​​و طولانی هستند. نوع دارو بر جدول زمانی ترک تاثیر می گذارد. کلونازپام یک بنزودیازپین با اثر متوسط ​​است. جدول زمانی ترک کلونازپام از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما در زیر یک طرح کلی از آنچه می توانید انتظار داشته باشید آورده شده است:
 • 1-4 روز:علائم ترک ممکن است پس از آخرین استفاده از دارو شروع شود. شایع ترین علامت در این دوران، اضطراب "بازگشت" کوتاه مدت و بی خوابی است. ریباند به بازگشت علائمی اشاره دارد که با استفاده از دارو به حداقل رسیده است.
 • 10-14 روز:مجموع سندرم ترک معمولاً 10 تا 14 روز طول می کشد.
 • 15+ روز:کاربران ممکن است بازگشت علائم استرس و اضطراب را تجربه کنند تا زمانی که به نوعی از درمان دسترسی پیدا کنند. در درمان، به دستور پزشک همراه شما دوز دارو را کاهش می دهد. احتمالاً دوز کلونازپام شما را در طول زمان کاهش می‌دهد یا ابتدا قبل از کاهش دوز آن دارو، شما را به بنزودیازپین طولانی‌اثر می‌دهد تا به تثبیت بدن شما و مدیریت بهتر اثرات احتمالی ترک کمک کند. جدول زمانی ترک کلونازپام می تواند یک روند کند باشد زیرا بدن شما به زمان نیاز دارد تا با کاهش کلونازپام در سیستم خود سازگار شود.
 

 مراحل ترک کلونازپام در خانه

جدول زمانی برای این اثرات می تواند از چند روز تا 2 هفته یا بیشتر باشد.2 جدول زمانی به سطح و دفعات استفاده شما بستگی دارد. برای ترک ایمن مصرف کلونازپام، باید برخی از اشکال ترک تحت نظارت پزشکی را انجام دهید، که معمولاً با کاهش تدریجی شروع می شود یا به تدریج دوز خود را کاهش می دهید. این ایمن ترین و موثرترین راه برای ترک کلونازپام، تسکین علائم و جلوگیری از تشنج است. برای سم زدایی ایمن از کلونازپام، به افرادی که در خانه مسئولیت نگه داری بیمار را دارند توصیه می شود اقدامات زیر را انجام دهند.

1- سم زدایی و توقف مصرف

سم زدایی از هر بنزودیازپین نیاز به نظارت و مراقبت پزشکی دارد. علائم ترک می تواند عوارضی ایجاد کند که بدون مداخله فوری پزشکی می تواند کشنده باشد، بنابراین یک برنامه سم زدایی حرفه ای تنها راه ایمن برای انجام این فرآیند است. سم زدایی مستلزم قطع استفاده از انواع مواد اعتیادآور است - نه فقط کلونازپام. حتی اگر این داروی انتخابی اولیه باشد، استفاده از داروهای دیگر با هدف هوشیاری در بهبودی تداخل خواهد داشت. بنابراین، از تمام مواد مخدر سوء مصرف باید اجتناب شود. در برخی موارد، حتی ممکن است توصیه شود که استفاده از سیگار و سیگارهای الکترونیکی را نیز متوقف کنید.

2-گزارش مشکلات جسمی و روانی به پزشک

بیماری‌های مزمن بسته به ویژگی‌های خاص، می‌توانند علائم ترک را بسیار دشوارتر کنند. انجام یک ارزیابی کامل پزشکی برای به دست آوردن یک خط پایه برای برخی عوامل و همچنین غربالگری برخی از اختلالات روانی که ممکن است هنوز شناسایی نشده باشند و بر توانایی مدیریت علائم ترک تأثیر بگذارند، مهم است.
اختلالات هم زمان مانند اضطراب، افسردگی، اختلالات خلقی و غیره می توانند تأثیر قابل توجهی بر تجربه فردی در طول سم زدایی کلونازپام داشته باشند. پس از پذیرش، فاش کردن هر گونه علائم سلامت روان تجربه شده و هرگونه تشخیص اختلال سلامت روان علاوه بر بیماری های پزشکی مهم است.

3-گزارش دهی و ارزیابی پزشکی

چه استفاده از داروها برای درمان بیماری مزمن پزشکی، درد مزمن، یا مسائل مربوط به سلامت روان باشد، همه داروها را در بطری درست خود با نسخه کتبی پزشک به برنامه سم زدایی برای ترک اعتیاد بیاورید.
بلافاصله پس از پذیرش و پس از ثبات، انجام یک ارزیابی کامل پزشکی معمول است. این می تواند برای اطمینان از طبیعی بودن علائم حیاتی شما و توجه به مسائلی که نیاز به نظارت دارد یا می تواند شدیدتر باشد، از جمله طیف وسیعی از غربالگری ها، آزمایش های خون و موارد دیگر برای اطمینان از اینکه تمام نیازهای پزشکی به درستی مورد توجه قرار گرفته اند.  
ترک کلونازپام در خانه

ترک کلونازپام در خانه | عوارض پزشکی

هنگامی که بدن شما به اثرات آرام بخش یا بازدارنده ای که کلونازپام به طور مداوم ارائه می دهد عادت کرد، متوقف کردن مصرف دارو می تواند خطرناک باشد. در واقع، رفتن به "بوقلمون سرد" می تواند تهدید کننده زندگی باشد. یکی از جدی ترین عوارض ترک کلونازپام، تشنج گراند مال است. با حمایت اعضای خانواده و مراقبت متخصصان یا مشاوره ترک اعتیاد، می توانید مشکلات پزشکی یا سلامت روانی را که ممکن است در اعتیاد شما به کلونازپام نقش داشته باشد، حل کنید.
در یک برنامه سم زدایی، یکی از اعضای خانواه که مسئولیت سم زدایی شما را برعهده دارد باید شما را تحت نظر داشته باشد و به هر گونه عارضه پزشکی پاسخ دهند. از طرفی باید نگاه عمیقی به مشکلات شما داشته سعی کنند با شما صحبت کنند تا با هم فکری یکدیگر و البته کمک مشاوره، بتوانید به عواملی که منجر به این اعتیاد شده رسیدگی کنید. از جمله:
 • مشکلات روانی هم زمان.
 • سایر سوء مصرف مواد
 • محیط خانه.
 • عوامل استرس زا
 • تغذیه.
 • سلامت عمومی.
 • ترومای گذشته
 

ترک کلونازپام در خانه | سخن پایانی

ایمن ترین و موثرترین راه برای شروع درمان اعتیاد به کلونازپام از طریق ترکیبی از کاهش و حمایت روانی است درنتیجه پس از خواندن نکات علمی این مقاله به این نکته ی بسیار مهم دقت داشته باشید که یکی از عوامل موثر در شکست برنامه های ترک اعتیاد در کمپ های ترک اعتیاد عدم حضور خانواده است پس الان بهتر می دانید که نقش وجود یک حامی عاطفی در کنار فردی که گرفتار اعتیاد شده است بهترین و موثرترین نقش در موفقیت  پروسه ی ترک اعتیاد را خواهد داشت. بنابراین از نزدیکان خود غافل نمانید و در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*