ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ژله ای شدن اسپرم | از علل تا درمان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ژله ای شدن اسپرم پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

ژله ای شدن اسپرم یا مایع منی یکی از مشکلات جنسی مردان است که نگرانی‌های بسیاری برای زوجین به وجود می آورد و تحت تاثیر عوامل مختلفی اتفاق می‌افتد. در اکثر موارد می‌توان غلیظ شدن مایع منی یا ژله ای شدن اسپرم را با خوردن آب بیشتر درمان کرد. غلظت مایع منی در صورتی که حالت سیالی آن از بین نرفته باشد، در باروری تاثیری نداشته و حتی قدرت بیشتری نیز دارد. اما نکات مهمی وجود دارند که در صورت همراهی آن‌ها با غلظت بالای مایع منی یا ژله ای بودن اسپرم، لازم است که هرچه سریع تر به پزشک مراجعه نمائید. اگاهی از این نکات می‌تواند از نگرانی‌تان بکاهد و یا در صورت لزوم، برای شروع درمان مشکلات جنسی به شما کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

مشخصات مایع منی و روش آزمایش

مایع منی علاوه بر اسپرم از 65 درصد مایع کیسه منی، 30 تا 35 درصد از پروستات و 5 درصد از رگ‌ها تشکیل شده است. مایع منی حاوی اسید سیتریک، اسید آمینه‌های آزاد، فروکتوز، آنزیم‌ها، فسفوریل کولین، پروتاگلاندین، پتاسیم و روی می‌باشد. میزان مایع منی تولید شده از چند قطره تا 6 میلی لیتر متغیر است. برای انجام تحقیقات پزشکی، از افراد خواسته می‌شود که خودارضایی کرده و یا اگر گرفتن نمونه بدون رابطه جنسی امکان پذیر نبود، آنوقت از کاندوم‌های غیر واکنشی استفاده می‌شود تا مشکلاتی همچون ژله ای شدن اسپرم مورد بررسی قرار گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع اختلالات جنسی کلیک کنید.
منی در همه شکل و حجمی وجود دارد و گاهی اوقات حتی ممکن است کمی توده ای شود. اگر علائم دیگری جز این ها داشته باشید، ممکن است باعث نگرانی شود اما به طور کلی چند توده و برآمدگی معمولاً جای نگرانی ندارد. بافت منی پس از انزال در صورت قرار گرفتن در معرض هوا تغییر می کند. شروع به خنک شدن می کند و بعد از چند دقیقه آبکی و مایع می شود. معمولاً به دلیل پروتئینی که در آن وجود دارد، ضخیم، چسبنده و توده‌ای در هنگام انزال است.‌ زیرا به آن کمک می‌کند تا در بخش های بالاتر واژن بچسبد و سرعت ریزش آن را کاهش دهد. بنابراین احتمال لقاح افزایش می‌یابد.

تغییرات منی ناشی از افزایش سن

با افزایش سن، معمولاً منی مردان کمی نازک تر می شود و حجم کمتری در هنگام انزال تولید می شود. بنابراین اگر به نظر می رسد توده هایی از گوله های ژله مانند در مایع منی شما وجود دارد کاملاً طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. از آنجایی که مایع منی عمدتاً از آب تشکیل شده است، کم‌آبی می‌تواند بر بافت آن نیز تأثیر بگذارد و غلیظ‌ تر از حد معمول به نظر برسد. اگر ظاهر مایع منی شما تغییر کند و با علائمی مانند درجه حرارت بالا، درد، خون در ادرار، درد حین دفع ادرار یا ترشح از آلت تناسلی همراه باشد باید نظر پزشکی را جویا شوید. به طور خلاصه، داشتن بافت‌های مختلف مایع منی از جمله داشتن برآمدگی و حالت ژله ای، کاملاً طبیعی است. اگر علائم غیرطبیعی یا غیرعادی را تجربه کردید باید این علائم توسط پزشک بررسی شود.

اینفوگرافیک ژله ای شدن اسپرم

اینفوگرافیک ژله ای شدن اسپرم

ژله ای شدن اسپرم | مایع منی طبیعی چگونه است؟

  • ظاهر: این مایع معمولاً مایعی سفید رنگ و تیره (سفید و خاکستری مایل به زرد) است که باید بعد از 30 دقیقه رقیق تر و شفاف تر شود.
  • بو: بوی کلر مانند این مایع کاملاً طبیعی است. (بویی مانند کلرین یا سفید کننده).
  • مزه: بعلت فروکتوز موجود در آن کمی شیرین است. مزه این مایع در افراد مختلف، متفاوت است.
    برای آگاهی از خواص زعفران برای اسپرم مردان کلیک کنید.

ژله ای شدن اسپرم یا غلظت مایع منی چه دلایلی دارد؟

1. کم آبی بدن

مهم ترین علت ژله ای شدن اسپرم، کمبود آب بدن است. چرا که منی عمدتا از آب تشکیل شده است. آشامیدن آب کافی در طول روز به تنظیم سطح pH بدن شما کمک می‌کند. بدن به طور معمول یک سطح pH از 7.4 را حفظ می‌کند. هنگام کم شدن میزان آب بدن، سطح pH می‌تواند نامنظم شود. پس کم آبی بدن می‌تواند منی را سفت کرده و بسیاری از اندام‌های دیگر بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد. برای اطلاع از مشکلات جنسی مردان کلیک کنید.

2. ژله ای شدن اسپرم | عدم تعادل هورمونی  

منی حاوی هورمون‌های بسیاری است که وظیفه حفاظت از اسپرم را به عهده دارند. این هورمون‌ها شامل مقدار زیادی از آندروژن (مثل تستوسترون) و دیگر هورمون‌های استروئیدی هستند که قصد حفاظت از اسپرم را دارند؛ چرا که در محیط اسیدی واژن حرکت می‌کنند. عواملی همچون سن، رژیم غذایی و سطح فعالیت جسمانی بذ سطوح هورمونی شما تاثیر می‌گذارند. عدم تعادل هورمونی می‌تواند باعث غلیظ شدن منی و ژله ای شدن اسپرم شود. برای آگاهی از درمان اختلالات جنسی کلیک کنید.

3. عفونت از دلایل ژله ای شدن اسپرم

ممکن است باکتری‌های عفونی باعث چسبندگی اسپرم‌ها و سفت شدن منی شود. همچنین حضور باکتری‌های عفونی در دستگاه تناسلی می‌تواند موجب حملۀ گلبو‌های سفید خون به اسپرم شده و بر غلظت منی تاثیر بگذارد. عفونت‌های دستگاه گوارش(به ویژه عفونت‌های باکتریایی) نیز ممکن است منی را سفت کند. در نتیجه با افزایش تعداد گلبول های سفید خون در این منطقه، تولید اسپرم در بدن کاهش می‌یابد. همچنین می‌تواند باعث کاهش غلظت اسپرم در منی شده و در شکل آن تغییراتی ایجاد شود. همچنین یکی دیگر از انواع اختلالات جنسی مردان زود انزالی است که نیاز به درمان دارد. برای درمان زود انزالی کلیک کنید.

رابطه ژله ای شدن اسپرم با نازایی

منی سفت معمولا ناشی از غلظت بالای اسپرم است و غلظت بالای اسپرم اغلب نشان دهندۀ توانایی بارداری بیشتر است. چون احتمال خارج شدن منی سفت از واژن کمتر است، شانس باروری افزایش می‌یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دلایل ناباروری در مردان کلیک کنید.

چطور غلظت مایع منی را کاهش دهیم؟

1.از مایعات بیشتر استفاده کنید.
2.بدون تجویز پزشک از داروها استفاده نکنید. برخی از داروها بر غلیظ شدن مایع منی اثر می‌گذارند.
3.عفونت مایع منی باعث افزایش غلظت آن می‌شود؛ بنابراین درمان عفونت، به رفع مشکل کمک می‌کند. (به گفته متخصصان، یکی از علل مهم افزایش غلظت مایع منی عفونت پروستات یا پروستاتیت است)
4.به تغذیه خود توجه کنید؛ برخی از مواد خوراکی (مثل قهوه، الکل و سودا) باعث افزایش حجم ادرار و کاهش آب بدن می‌شوند.
5.مصرف برخی مواد همچون ویتامین E، گای فنزین (Guaifenesin) و استیل سیستئین نیز باعث کاهش غلظت مایع منی و ژله ای شدن اسپرم می‌شوند.
برای آگاهی از دلیل آبکی شدن اسپرم کلیک کنید.

تاثیر تغذیه در کاهش ژله ای شدن اسپرم

همان طور که گفته شد ژله ای شدن اسپرم، وضعیتی که در آن اسپرم ها به هم می چسبند و می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغذیه قرار گیرد. در حالی که تحقیقاتی که به طور خاص به تأثیر تغذیه بر ژله ای شدن اسپرم می پردازد محدود است، برخی از عوامل رژیمی وجود دارد که ممکن است به طور غیرمستقیم بر سلامت اسپرم تأثیر بگذارد و احتمال ژله ای شدن آن را کاهش دهد:

  1. آنتی اکسیدان ها: آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C و E، سلنیوم و روی نقش مهمی در محافظت از اسپرم در برابر استرس اکسیداتیو ایفا می کنند، که می تواند به ناهنجاری های اسپرم از جمله جمع شدن کمک کند. غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها مانند میوه ها، سبزیجات، آجیل و دانه ها ممکن است به حفظ سلامت اسپرم و کاهش خطر ژله ای شدن اسپرم کمک کنند.
  2. اسیدهای چرب امگا 3: اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی های چرب (مانند سالمون، ماهی خال مخالی)، دانه کتان، دانه چیا و گردو دارای خواص ضد التهابی هستند که ممکن است برای سلامت اسپرم مفید باشد. التهاب می تواند بر عملکرد اسپرم تأثیر منفی بگذارد، بنابراین ترکیب اسیدهای چرب امگا 3 در رژیم غذایی ممکن است به کاهش التهاب و بهبود کیفیت اسپرم کمک کند.
  3. هیدراتاسیون: هیدراته ماندن به اندازه کافی برای سلامت کلی، از جمله سلامت باروری ضروری است. کم آبی می تواند منجر به منی غلیظ تر شود که احتمال تجمع اسپرم را افزایش می دهد. نوشیدن مقدار زیادی آب و مصرف غذاهای آبرسان مانند میوه ها و سبزیجات می تواند به حفظ سطح بهینه هیدراتاسیون کمک کند.
  4. محدود کردن الکل و کافئین: مصرف بیش از حد الکل و مصرف کافئین با اثرات منفی بر کیفیت اسپرم همراه بوده است. محدود کردن مصرف الکل و کافئین ممکن است به حمایت از سلامت اسپرم کمک کند و خطر ناهنجاری‌های اسپرم از جمله ژله ای شدن را کاهش دهد.
  5. رژیم متعادل: یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع غذاهای غنی از مواد مغذی مانند غلات کامل، پروتئین های بدون چربی، لبنیات یا لبنیات جایگزین و چربی های سالم است، از سلامت کلی، از جمله سلامت باروری حمایت می کند. خوردن یک رژیم غذایی متعادل مواد مغذی ضروری را فراهم می کند که برای تولید و عملکرد اسپرم مهم هستند.

در حالی که این عوامل غذایی ممکن است به سلامت کلی اسپرم کمک کنند و به طور بالقوه خطر ژله ای شدن اسپرم را کاهش دهند، مهم است توجه داشته باشیم که پاسخ‌های فردی به تغییرات رژیم غذایی ممکن است متفاوت باشد. علاوه بر این، پرداختن به شرایط پزشکی زمینه‌ای یا عوامل سبک زندگی که ممکن است به ناهنجاری‌های اسپرم کمک کنند، مانند سیگار کشیدن یا استرس بیش از حد، در مدیریت ژله ای شدن اسپرم نیز موثر است. اگر ژل شدن اسپرم یا سایر نگرانی های باروری همچنان ادامه دارد، توصیه می شود برای ارزیابی و راهنمایی بیشتر با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

مایع منی غیر طبیعی

انزال با حجم کم: ممکن است کاهش مایع منی یا فقدان مایع منی از کیسه منی به دلیل انسداد باشد.

مایع منـی رقیق: رقیق بودن مایع مـنی معمولاً نشانه انزال برگشت دهنده است؛ یعنی انزالی که به مثانه برمی‌گردد.  خطرناک نیست اما رقیق شدن غیرطبیعی مایع منی می‌تواند به دلیل اختلالات پروستات باشد.

مایع منـی غلیظ: چسبناکی مایع منی می‌تواند به دلایل مختلفی باشد. تداوم مایـع منی غیظ، توانایی حرکت اسپرم را محدود کرده و این مسئله درمواقعی که شما و همسرتان قصد بچه دار شدن داشته باشید، اهمیت پیدا می‌کند.

مایـع منـی قرمز یا گاهاً قهوه ای: اگر در مایع منـی شما لکه‌های قرمز یا قهوه‌ای دیده می‌شود، ممکن است به خاطر خون باشد. گاهی اوقات یک رگ خونی کوچک موقع انزال می‌ترکد. طی یک تا دو روز مایع منـی به حالت اولیه خود برمی‌گردد، پس نیازی به نگرانی نیست. اما اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. وجود خون در مایـع منی می‌تواند نشان دهنده مشکلاتی همچون عفونت، زخم و یا سرطان باشد.

مایـع منی سبز یا زرد رنگ: مایع منی طبیعی، رنگ زرد بسیار کمرنگ یا کرم تقریبا سفید دارد. اما اگر مایع مـنی به رنگ زرد یا سبز شد، نشانه عفونت ناشی از بیماری‌های جنسی مثل سوزاک است؛ پس حتماً به پزشک مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سوزاک کلیک کنید.

بوی بد مایع منی: بوی بد مایع منـی همیشه نشانه عفونت است. در چنین مواردی حتماً به پزشک مراجعه کنید.
برای اطلاع از دلیل رنگ زرد اسپرم کلیک کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که علاوه بر ژله ای شدن اسپرم علائمی همچون خستگی، درد و ناراحتی داشتید، حتما به متخصص مراجعه کنید. عفونت تنها با درمان مناسب آنتی بیوتیک درمان می شوند، پس به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اگر شما در حال تجربه علائم غیر معمول علاوه بر منی سفت و غلیظ هستید، به خصوص اگر تب بیش از 101 درجه فارنهایت دارید (38.3 درجه سانتی گراد)، سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

بروز کژکاری و اختلالات جنسی نیز ممکن است همراه با ژله ای شدن اسپرم‌ ها ایجاد شود. در این شرایط نیز پیش از استفاده از هر نوع دارو و یا ابزاری برای بر طرف کردن مسائل جنسی‌ با سکس تراپیست صحبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کژکاری های جنسی کلیک کنید.

سخن آخر

ژله ای شدن اسپرم پس از انزال نگرانی‌هایی را برای زوجین ایجاد می‌کند. همانطور که گفته شد در اکثر موارد این مساله جای نگرانی ندارد و با رعایت موارد گفته شده، بهبود می‌یابد. در صورتی که پس از مراجعه به پزشک هم همچنان نگران این مساله بودید، می‌توانید با یک روانشناس صحبت و از مشاوره جنسی کمک بگیرید. روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*