ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هورمون های شادی آور | چگونه هورمون های شادی را افزایش دهیم؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با هورمون های شادی آور پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا تا به حال در مورد هورمون های شادی آور و راه‌های افزایش آن‌هاچیزی شنیده‌اید؟ متخصصان سلامت روان معتقدند که شادی و احساس نشاط با تغییراتی در ساختار شیمیایی بدن همراه است اما آیا می‌توان گفت که هورمون‌هایی مسئول ایجاد شادی در بدن هستند؟ تنظیم هورمون شادی تا حد زیادی به سبک زندگی و دیدگاه افراد بستگی دارد. در کسانی که دچار افسردگی شده اند، ترشح این هورمون به کمترین حد خود می‌رسد. بسیاری از داروهای ضدافسردگی نیز بر این هورمون‌ها تاثیر می‌گذارد، اما مصرف این داروها بدون تغییر تفکر تاثیر چندانی نخواهند داشت. پس توصیه  می‌شود برای درمان افسردگی بدون دارو کلیک کنید. در ادامه به شگفت‌انگیزترین روش‌های افزایش هورمون شادی پرداخته‌ایم.

 
گیف هورمون های شادی آور


هورمون های شادی آور حقیقت علمی یا باوری اشتباه؟

تحقیقاتی که در زمینه علوم اعصاب و روانپزشکی انجام شده است نشان می‌دهد که شادی با تغییراتی در مغز و سیستم عصبی انسان همراه است. اما برخلاف باور عموم این تغییرات مرتبط با هورمون‌ها نیست بلکه به نورون‌ها (سلول‌های عصبی) و نوع انتقال دهنده عصبی که آزاد می‌کنند مربوط می‌شود. انتقال دهنده‌های عصبی که می‌توانند در شادی مؤثر باشند سروتونین، نوراپی نفرین و دوپامین هستند. به همین دلیل اکثر داروهایی که برای مقابله با افسردگی تجویز می‌شوند تغییراتی در سیستم تولید سروتونین ایجاد می‌کنند و با افزایش این ماده سعی دارند تا چرخه غمگینی و ناراحتی را در هم بشکنند. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد این انتقال دهنده‌های عصبی ارائه خواهیم کرد.

هورمون های شادی آور | سروتونین

سروتونین یکی از انتقال دهنده‌های عصبی بسیار تأثیرگذار در خلق و خوی انسان است. کمبود این ماده باعث افت خلق و ایجاد حالات افسردگی در انسان می‌شود. داروهای ضد افسردگی اکثراً با جلوگیری از بازجذب بیش از اندازه این ماده تلاش می‌کنند تا سطح آن را در حد بهینه بالا ببرند و موجب بهبود خلق فرد شوند. از جمله این داروها می‌توان به فلوکستین و سرترالین اشاره کرد.

برخی از مواد با افزایش بیش از حد سروتونین می‌توانند منجر به احساس شادی و لذت افراطی در فرد شوند برای مثال موادی که افراد در مهمانی‌های شبانه استفاده می‌کنند نظیر ال اس دی با همین مکانیزم عمل می‌کنند و منجر به تحریک شدید سلول‌های عصبی در فرد شده و عوارض بسیاری را ایجاد می‌کنند. علت اینکه بسیاری از افراد به سمت این مواد می‌روند این است که تلاش می‌کنند افسردگی و مشکلات روحی خود را به وسیله عوامل بیرونی کوتاه اثر رفع کنند در حالی که استفاده از خدماتی نظیر مشاوره روانشناسی به افراد کمک می‌کند تا ریشه مشکلات خود را بشناسند و با رفع آن‌ها در دراز مدت بتوانند خلق و خوی با ثباتی را تجربه کنند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه سروتونین کلیک کنید.

هورمون های شادی آور | دوپامین

دوپامین به عنوان انتقال دهنده عصبی مسئول احساس لذت در انسان شناخته می‌شود. انواع مواد مخدر با تحریک بیش از حد انتقال دهنده‌های عصبی تولید کننده دوپامین اعتیاد را شکل می‌دهند. در واقع این مواد لذتی مصنوعی و مخرب را برای افراد رقم می‌زنند که نه تنها کمک کننده نیست بلکه منجر به ایجاد آسیب‌های جانبی دیگری نیز می‌شود.

نوراپی نفرین

افزایش و کاهش این ماده تا حد زیادی به افت و خیزهای مرتبط با خلق مربوط می‌شود. هر دارویی که بر سطح این ماده تأثیر بگذارد در شادی و غمگینی فرد نیز اثر می‌گذارد. برای مثال در افرادی که دچار اختلال افسردگی دو قطبی هستند در دوره‌های مانیا، خلق به شدت بالا می‌رود و فرد به طور غیرطبیعی احساس شادی و هیجان افراطی می‌کند به همین خاطر روانپزشکان داروی لیتیوم را تجویز می‌کنند تا با کاهش این ماده بتوانند این وضعیت روانی را کنترل کنند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه چگونه شاد زندگی کنیم کلیک کنید.

 

راه های افزایش هورمون های شادی آور

همان طور که گفته شد داروهای روانپزشکی نظیر فلوکستین و سرترالین از جمله روش‌هایی هستند که پزشکان برای افزایش انتقال دهنده‌های عصبی مرتبط با شادی در نظر می‌گیرند. اما نکته مهم اینجاست که این داروها به‌تنهایی منجر به درمان افسردگی نمی‌شوند چراکه ناراحتی و افسردگی علل و عوامل مؤثر گوناگونی دارد که برای حل آن باید این عوامل تحت درمان قرار بگیرد. از همین روست که قرار گرفتن داروهای ضدافسردگی در کنار درمان‌های روانشناختی بیشترین اثرگذاری را خواهد داشت. شرکت در جلسات روان درمانی خود به خود با حل ریشه‌های عمیق مؤثر در افسردگی می‌تواند وضعیت انتقال‌دهنده‌ها را به حالت نرمال برگرداند.

همچنین انجام فعالیت‌های روزمره‌ای نظیر ورزش کردن، انجام فعالیت‌های هوازی، زندگی در لحظه و پرداختن به امور مورد علاقه نیز می‌تواند با ایجاد هیجانات خوشایند سطح این ماده را در بدن بالا ببرد. اگر با انجام این کارها باز هم تغییری در روحیه خود حس نکردید، بهتر است به متخصص روانشناسی مراجعه کرده تا نشانه های افسردگی را در شما بررسی نماید. برای اطلاع از علائم افسردگی کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا افزایش هورمون های شادی آور به تنهایی می‌تواند افسردگی را درمان کند؟

تغییرات شیمیایی بدن در اکثر موارد در نتیجه افسردگی اتفاق می‌افتند. در واقع دلیل افسردگی نیستند بلکه پیامد آن محسوب می‌شوند. به همین خاطر اگر عوامل استرس زا و ریشه‌های اصلی افسردگی درمان شود این عوامل شیمیایی نیز به سطوح عادی خود برمی گردد. به همین دلیل داروهای ضد افسردگی ترجیحا در افسردگی های شدید و برای ایجاد انگیزه در فرد برای شرکت در جلسات روان درمانی تجویز می‌شود و درمان قطعی افسردگی نیست. بلکه بهترین نتیجه را در کنار درمان‌های روانشناختی فرد دریافت می‌کند.

برای آشنایی کامل در زمینه درمان شناختی رفتاری افسردگی کلیک کنید.

آیا غذاهایی وجود دارد که منجر به افزایش هورمون های شادی آور در انسان شود؟

بله. مصرف برخی از غذاها می تواند باعث افزایش سطح انتقال دهنده‌های مرتبط با خلق نظیر سروتونین شود. از جمله این مواد غذایی می توان به موز، مواد غذایی حاوی ویتامین ب، زردچوبه و آووکادو اشاره کرد. 

برای دریافت مشاوره در زمینه هورمونهای شادی آور و راه های افزایش آن می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*