ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

گرم نگه داشتن رابطه عاشقانه | چگونه رابطه عاطفی را گرم نگه داریم ؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با گرم نگه داشتن رابطه عاطفی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


یکی از سؤال‌هایی که خانم‌ها و آقایان در جلسات مشاوره مطرح می‌کنند این است که با چه روش‌هایی می‌توانیم به گرم نگه داشتن رابطه عاطفی و تحکیم آن کمک کنیم. در واقع یک رابطه عاطفی، اگرچه در اکثر مواقع با هیجانات قوی و رویدادهای شیرین شروع می‌شود اما نگهداری از یک رابطه معمولاً یک چالش جدی است که تلاش و صبر بالایی را طلب می‌کند. به‌نوعی اصلی‌ترین خواسته هر زوج جوانی این است که زندگی آن‌ها با عشق و علاقه زیادی همراه بوده و از بهداشت روانی کافی برخوردار باشند. به همین خاطر در ادامه این مطلب تلاش می‌کنیم تا راهکارهایی را برای تحکیم روابط عاطفی و بهتر شدن کیفیت زندگی، مطرح کنیم. شما میتوانید در این زمینه از مشاوره روابط عاطفی نیز کمک بگیرید.

تماس با مشاور

;

روش‌های گرم نگه داشتن رابطه عاطفی

روابط عاطفی با فراز و نشیب‌های زیادی همراه است. احتمالاً شما هم این مثال معروف را شنیده‌اید که می‌گویند در یک رابطه عاطفی، شما و شریک احساسی‌تان در یک قایق قرار دارید. اگر با توجه به همین مثال بخواهیم رابطه عاطفی را به یک قایق شناور در آب و شما و طرف مقابلتان را به سرنشینان این قایق تشبیه کنیم، باید همواره در نظر داشته باشید که این سفر اگرچه جذابیت‌های بسیاری خواهد داشت، بااین‌حال باید بدانیم که دریا همیشه هم، آرام نخواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مراحل رابطه عاطفی کلیک کنید.

گاهی نیز باید خودمان را برای آب‌وهوای طوفانی دریا و شرایط سخت آماده کنیم. همواره باید مراقب مسیری که قایق در آن حرکت می‌کند باشیم تا از مسیر اصلی منحرف نشویم و همچنین باید به خاطر داشته باشیم که هردوی ما سرنشینان این قایق هستیم و برای سالم به مقصد رسیدن، به کمک یکدیگر نیاز داریم. به همین خاطر در ادامه به روش‌هایی برای تحکیم رابطه و گرم نگه داشتن رابطه عاطفی اشاره خواهیم کرد. مطالعه مقاله چگونه از سرد شدن رابطه عاطفی جلوگیری کنیم مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

اینفوگرافیک گرم نگه داشتن رابطه عاشقانه

اینفوگرافیک گرم نگه داشتن رابطه عاشقانه

1. درگیر روزمرگی‌ها نشوید

انسان‌ها به‌صورت ذاتی نسبت به پدیده‌های پیچیده و مبهم در مقایسه با یک وضعیت ساده و یکنواخت بیشتر توجه می‌کنند. روزهای اول آشنایی نیز با توجه به اینکه طرفین جنبه‌های ناشناخته بسیاری برای یکدیگر دارند، توجه بسیاری به هم نشان می‌دهند. باگذشت زمان اگرچه این ناشناخته بودن، جای خودش را به یک شناخت عمیق خواهد داد اما باید همواره مراقب باشیم تا این شناخت عمیق منجر به این نشود که تبدیل به یک شخص تکراری در زندگی یکدیگر شویم یا به عبارتی به هم عادت کنیم. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه به مقاله خوشحال بودن با شریک زندگی مراجعه کنید.

سعی کنید همواره یک تنوع در شرایط موجود ایجاد کنید. این تغییر الزاماً نباید در ظاهر شما باشد؛ سعی کنید برای زندگی‌تان عادات و قرارهای جدیدی وضع کنید. برای مثال تصمیم بگیرید از امروز به بعد با همسرتان به پیاده‌روی بروید؛ شام را روی ایوان خانه بخورید؛ بعضی شب‌ها باهم فیلم ببینید و یا هر کار دیگری که تغییر جذابی در زندگی‌تان ایجاد کند. سعی کنید در پیدا کردن ایده‌هایی برای تنوع بخشیدن به شرایط، علاقه‌مندی‌ها و وضعیت طرف مقابل را در نظر داشته باشید. برای اطلاع از ویژگی های خانواده موفق کلیک کنید.

2. برای گرم نگه داشتن رابطه عاطفی باید موقعیت سنج باشید

وقتی به زوج‌ها می‌گوییم که با یکدیگر قرار تفریح و تنوع بگذارید، اکثراً این جمله را در پاسخ می‌شنویم که (او اهل پیاده‌روی نیست، غرق در کار است که وقتی برای این چیزها ندارد و...). پاسخ‌هایی ازاین‌دست بیانگر این است که ما، در درک شرایط یکدیگر ضعیف هستیم و نمی‌توانیم خودمان را با شرایط طرف مقابل وفق دهیم. یادمان باشد در یک رابطه طولانی‌مدت، ما شریک لحظات تلخ و شیرین یکدیگر هستیم و به همان اندازه که در لحظات خوشی و مورد توجه قرار گرفتن از شرایط لذت می‌بریم، در روزهای سخت نیز باید شریک احساسی‌تان را مورد توجه قرار دهید. مشکلات کاری، خستگی، بیماری، ناامیدی و مشکلاتی از این‌ دست ممکن است در زندگی همه ما پیش بیاید. اگر طرف مقابلتان در شرایط این‌چنین قرار دارد، سعی کنید خواسته‌هایتان را با شرایط روحی وی وفق دهید. برای آگاهی از راهکارهایی که موجب خوشبختی در زندگی مشترک میشوند کلیک کنید.

3. گیرنده یا دهنده صرف نباشید

در یک رابطه متعادل، طرفین باید برای هم وقت بگذارند و یکدیگر را درک کنند. هردو نفر موظف هستند گاه‌گاهی از خواسته‌ها و تمایلات خود در جهت زندگی‌شان بگذرند. اگر این تعادل به هم بخورد و یکی از افراد همواره در حال گذشت و توجه به دیگری باشد، درعین‌حال که طرف مقابل صرفاً به شرایط و خواسته‌های خودش بیندیشد، به‌تدریج دشواری‌های بسیاری در رابطه پیش می‌آید. در چنین شرایطی، فردی که همواره به دیگری فکر می‌کرده، احساس ضرر خواهد کرد و طرف مقابل نیز، دریافت توجه از سوی همسرش را به یک‌روال معمول و عادت تبدیل کرده است و با تغییر شرایط احساس می‌کند که طرف مقابل توجه و محبتی به او ندارد.

برای شناخت بیشتر در زمینه نکات مهم همسرداری کلیک کنید.

4. برای گرم نگه داشتن رابطه عاطفی صحبت کنید

یکی از جدی‌ترین آسیب‌ها به یک رابطه زمانی وارد می‌شود که طرفین از صحبت کردن راجع به دغدغه‌ها، دلخوری‌ها و خواسته‌هایشان دست می‌کشند. این شرایط به‌ مرور زمان منجر به این می‌شود که از طرف مقابلتان و دنیای او فاصله بگیرید و احساس کنید دیگر حرف‌های یکدیگر را نمی‌فهمید. همیشه از هرچه در ذهنتان می‌گذرد با طرف مقابلتان صحبت کنید اما همان‌طور که گفته شد برای صحبت کردن موقعیت سنج باشید. در هر شرایطی امکان صحبت وجود ندارد. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که در صحبت‌هایتان حول محور اینجا و اکنون صحبت کنید؛ هرگز در صحبت‌هایتان پای خاطرات تلخ و اتفاقات بد گذشته را به میان نکشید. مقاله ارتباط صحیح با همسر توضیح بیشتری در این زمینه داده است.

5. محدود به نقش‌های‌ جنسیتی تمانید.

جامعه به مجموعه وظایفی که فرهنگ از یک فرد به‌عنوان زن یا مرد انتظار دارد، نقش‌های جنسیتی می‌گوید. برای مثال ما از زنان انتظار داریم که امور مربوط به خانه را مدیریت کنند و از مردان انتظار داریم که تأمین درآمد خانواده را به عهده داشته باشند. اگرچه این وظایف اموری ثابت نیستند و هر دو طرف می‌بایست در انجام این فعالیت‌ها به یکدیگر کمک کنند اما به‌طور غالب، افراد سعی می کنند با محدود کردن خود با وظایف محوله فرهنگی، از رسیدگی به امور دیگری در صورت توان و داشتن وقت کافی سرباز بزند. چرا که بر این باور است همین که به وظایف شخصی خود رسیدگی کرده باشد حق مطلب رابطه مشترک ادا شده است. در حالیکه زندگی مشترک مملو از وظایفی است که باید به شکلی مشترک انجام شود. چرا که هر فرد عضوی از همان خانه است. 

برای مثال اگر همسرتان به‌خوبی از پس تعمیر یکی از لوازم خانه برآمده یا خسته از سرکار بازگشته است و یا خانمی در تهیه غذا، خیاطی، تربیت فرزند یا هر مورد دیگری، فعالیتی انجام داده، می تواند ارزشمند بوده و شایسته قدردانی باشد. اما اگر خود شما نیز می توانید برخی از وظایف طرف مقابل را انجام دهید باید اینکار را بکنید. شما بخشی از پیشبرد این زندگی هستید و دو طرف در حد توان باید امورات خانه و بیرون از خانه را بر عهده بگیرد. برای آگاهی بیشتر در زمینه بهبود روابط عاطفی کلیک کنید.

6. دروغ گفتن یا پنهان‌کاری نداشته باشید

در یک رابطه شما و طرف مقابلتان به یک اندازه سهم دارید و هیچ‌کدام از شما نباید فکر کند که می‌تواند به‌جای دیگری تصمیم بگیرد و یا اینکه احساس کند طرف مقابل نباید در جریان موضوعی قرار بگیرد. بسیاری از مواقع، پیامد اینکه طرف مقابل شما بعد از مدتی بفهمد مطلبی را از او پنهان کرده و یا دروغ گفته‌اید جبران‌ناپذیر خواهد بود به همین خاطر همواره با صداقت با یکدیگر برخورد کنید.

7. برای گرم نگه داشتن رابطه عاطفی به‌جای فردیت به رابطه توجه کنید

درنهایت همواره به یاد داشته باشید که آنچه می‌بایست در اولویت شما و طرف مقابلتان قرار داشته باشد، شما یا او نیست بلکه بهتر شدن وضعیت ارتباطتان است. با این حال در صورتی که با تمام راهکارهای گفته شده نتوانستید رابطه خود را بهتر از قبل کنید و تغییری در وضعیت آن ایجاد کنید، لازم است که از مشاوره خانواده بهره ببرید.

سؤالات متداول

چگونه می‌توانیم زندگی مشترک را از حالت یکنواختی خارج کنیم؟

سعی کنید عادات و شرایط جدید ایجاد کنید، این شرایط می‌تواند با توجه به جوانب مختلف زندگی شما هر چیزی باشد اما باید علاقه‌مندی و شرایط طرف مقابل را نیز در نظر داشته باشید. برای مثال با یکدیگر قرار بگذارید که بعضی روزها به پیاده‌روی بروید.

چطور می‌توانم با همسرم راجع به دلخوری‌هایم صحبت کنم؟

برای صحبت کردن توجه داشته باشید که شرایط و زمان مناسبی را انتخاب کنید و در درجه دوم سعی کنید در بیان دلخوری‌هایتان، صرفاً راجع به اوضاع اخیر صحبت کنید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*