ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

لگد زدن جنین از چه زمانی شروع می‌شود و به چه معناست؟


 

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با لگد زدن جنین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

لگد زدن جنین معمولا از هفته 12 شروع می‌شود اما بعید است که مادر قبل از هفته 16 تا 20 بتواند آن را احساس کند. لگد زدن جنین در واقع یکی از لذت بخش‌ترین لحظه‌های زندگی والدینی است که مشتاق در آغوش گرفتن فرزند هستند و می‌تواند نقطه عطف قابل توجهی در زندگی آن‌ها باشد. تحقیقات نشان داده است که حرکات و لگد زدن‌های جنین بخشی از فرایند رشدی او می‌باشد و می‌تواند نشانه‌ای از سلامتی در جنین باشد. همچنین با بررسی حرکات جنین می‌توان به جنسیت او پی برد. در ادامه مقاله به بررسی کامل لگد زدن جنین خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید. همچنین میتوانید در این زمینه از مشاوره خانواده و مشاوره کودک کمک بگیرید.

تماس با مشاور

 

لگد زدن جنین چه معنی دارد؟

حرکت و لگد زدن جنین که به حرکات جنین نیز معروف است، از شاخص های مهم بارداری سالم است. لگد زدن جنین در شکم مادر تنها یک سلام دوستانه و ابراز وجود نیست و یا به دلیل تنگی فضا اتفاق نمی‌افتد. طبق بررسی‌ها لگد زدن کودک دلایل بسیار مهمی دارد که شامل موارد زیر است. حرکات جنین به طور معمول بین هفته 18 تا 25 بارداری توسط مادر احساس می شود. با این حال زمان دقیق می تواند از هر زنی به زن دیگر و بارداری به بارداری متفاوت باشد. مادران بار اولی ممکن است دیرتر حرکات را احساس کنند، در حالی که آن هایی که قبلا باردار بوده اند ممکن است زودتر آن ها را تشخیص دهند.

الگوهای حرکات جنین می تواند معانی مختلفی داشته باشد. حرکات جنین در مراحل اولیه از یک الگوی سختگیرانه پیروی نمی کند. با این حال با پیشرفت دوران بارداری، معمولاً مادران متوجه الگوهایی در حرکات کودک خود می شوند. ممکن است شامل افزایش فعالیت بعد از غذا، در دوره های بیداری یا در پاسخ به محرک های خاص، مانند صداها یا لمس ملایم باشد. جنین ها نیز مانند نوزادان دارای دوره های فعالیت و خواب هستند. طبیعی است که کودک دوره های فعال داشته باشد که در آن حرکات مکرر و قابل توجه است و همچنین دوره‌هایی از سکون نسبی زمانی که کودک در حال استراحت یا خواب است را شامل می شود.

رشد بهتر استخوان‌ها

لگد زدن جنین بخشی از فرایند رشد او می‌باشد. این اتفاق به دلیل تنگ بودن جای او نیست بلکه هر ضربه به شکل دهی استخوان‌های رو به رشد جنین کمک می‌کند. مطالعات نشان داده است که لگد زدن جنین در هفته 20 تا 30 بارداری به طرز قابل توجهی افزایش می‌یابد و سپس تا هفته 35 کاهش می‌یابد. این نشان می‌دهد که ضربات جنین در مراحل میانی رشد یعنی هنگامی که استخوان‌ها و مفاصل شکل می‌گیرند جدی‌تر است. تحقیقات نشان داده است جنین‌هایی که در طول رشد ثابت بوده‌اند، مشکلات استخوانی و مفصلی داشته‌اند. برای آگاهی بیشتر در زمینه بارداری کلیک کنید.

رشد عصبی

یک بررسی دیگر نشان داده است که فعالیت‌های حرکتی جنین، پیش‌بینی کننده ویژگی‌های خلق و خوی مربوط به رفتارهای او در اوایل کودکی است. بنابراین ممکن است که لگد زدن ارتباطی با رشد عصبی نیز داشته باشد.

درک جنین از بدن خود

طبق تحقیقات و اندازه‌گیری امواج مغزی جنین‌ها، به این نتیجه رسیده‌اند هربار که جنین دست یا پای خود را تکان می‌دهد امواجی در نیمکره مغزی او شکل می‌گیرد و به عنوان تجربه حسی و شناختی در نظر گرفته می‌شود. به زبان ساده‌تر جنین با حرکات غیرارادی، بدن و محیط خود را می‌شناسد.

لگد زدن جنین از چه زمانی شروع می‌شود؟

جنین از هفته 12 شروع به حرکت می‌کند. اما بعید است که مادر قبل از هفته 16 تا 20 حرکت جنین را احساس کند. برای اینکه مادر ضربات را احساس کند لازم است که ضربات دیگری همچون سکسکه‌های جنین نیز حرکات را تقویت کند. در سه ماهه سوم فضای رحم بسیار کوچک می‌شود و جنین جایی برای حرکت ندارد و در نتیجه از هفته 36 فعالیت او آهسته می‌شود. جنین در صبح و عصر بیشترین فعالیت را دارد. زمانی که مادر نشسته یا دراز کشیده است حرکات او راحت تر تشخیص داده می‌شود.

در ابتدا ممکن است تشخیص حرکت و لگد زدن کودک کمی سخت باشد. مادرانی که برای مرتبه دوم یا سوم باردار می‌شوند در تشخیص حرکت جنین خود ماهرتر هستند چرا که تجربه آن را به دست آورده‌اند. لگد زدن جنین احساسی همچون یک درد و گرفتگی در شما به وجود می‌آورد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه تکان خوردن جنین در شکم مادر کلیک کنید.

ارتباط لگد زدن و جنسیت جنین

تجربه نشان داده است که با دقت بر حرکات و نواحی لگد زدن جنین می‌توانید جنسیت فرزند خود را تشخیص دهید. این کار قبل از انجام سونوگرافی و تعیین جنسیت، می‌تواند بسیار هیجان انگیز و لذت بخش باشد.

لگد زدن جنین دختر

تجربه نشان داده است که حرکات و لگدهای جنین دختر در ناحیه شکم و زیر ناف بیشتر است. این حرکات گاهی در کنار شکم و اطراف پهلو هم قابل حس می‌باشد اما عمده حرکات جنین دختر در نواحی شکم است.

لگد زدن جنین پسر

حرکات جنین پسر بیشتر در دو طرف پهلوها احساس می‌شود. به همین دلیل ممکن است در زمان دراز کشیدن به پهلو جنین را زیر پهلو خود احساس کنید.

دلایل کاهش حرکت جنین

کم شدن حرکات جنین دلایلی دارد که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر است.

_ کاهش مایع آمنیوتیک

_ اختلال در خون رسانی به جنین که در این صورت وزن جنین نسبت به سن او کم است و تحرک او کاهش می‌یابد.

_ کمبود اکسیژن که شایع ترین حالت این مشکل پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین است و یک وضعیت اضطراری محسوب می‌شود. در این حالت حرکات جنین ناگهان شدید می‌شود و سپس کاهش می‌یابد و جنین بدون تحرک باقی می‌ماند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه حرکاتی که جنین را تهدید می‌کند کلیک کنید.

نظارت بر حرکات و لگد زدن جنین

به طور کلی پزشکان توصیه می‌کنند که با آغاز سه ماهه سوم، مادر نظارت بر حرکات جنین را شروع کند. اگر در هر لحظه مادر مشکوک باشد که جنین کمتر از حد معمول فعالیت می‌کند (حتی بعد از 36 هفته) باید فورا به پزشک مراجعه کند. جنین تمام وقت حرکت نمی‌کند اما در سه ماهه سوم تقریبا ده حرکت در ساعت انجام می‌دهد. از طرف دیگر بهتر است که به فعالیت‌های طبیعی و روزمره جنین توجه داشته باشید. اگر جنین شما همیشه در هنگام صبح شروع به فعالیت می‌کند، پس یک صبح بدون حرکت هم می‌تواند نگران کننده باشد. اگر متوجه این شرایط شدید کارهای زیر را انجام دهید.

_ دراز بکشید و پاهای خود را کمی بالا بیاورید. ممکن است در حین حرکت شما، جنین به خواب رفته باشد. زمانی که شما در حال استراحت هستید، جنین از خواب بیدار می‌شود و حرکات خود را شروع می‌کند.

_ آب یخ بنوشید تا دمای بدن کاهش پیدا کند. در این صورت جنین برای گرم کردن خود شروع به حرکت می‌کند. شربت شیرین خنک نیز انرژی جنین را برای فعالیت افزایش می‌دهد.

_جنین نیز با صدای بلند از خواب بیدار می‌شود. پس برای بیدار کردن جنین کمی سروصدا ایجاد کنید. مثلا موزیک گوش دهید یا درها را محکم ببندید.

برای شناخت بیشتر در زمینه دوران بارداری کلیک کنید.

زمان مراجعه به پزشک درباره لگد زدن جنین

در صورتی که یکی از موارد زیر را تجربه کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

_ اگر که با انجام کارهای گفته شده جنین بیدار نشد و همچنان فعالیتی نکرد.

_ در صورتی که تحرک جنین بین هفته 28 تا 30 کاهش یافته است.

_ اگر دوساعت به پهلو خوابیده‌اید اما جنین هیچ حرکت و فعالیتی ندارد.

_ اگر جنین فعالیت روزمره خود را ندارد یا حرکاتش به مرور کاهش یافته است.

پزشک وضعیت شما و جنین را بررسی می‌کند و در اکثر موارد می‌گوید که جای نگرانی وجود ندارد. اما اگر روز بعد باز هم به بی تحرکی جنین خود شک کردید، مجددا به پزشک مراجعه کنید.  برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا حرکات جنین آسیب زا و ناراحت کننده است؟

گاهی اوقات حرکات جنین ممکن است برای شما ناراحت کننده باشد. کودک ممکن است پا یا بازوی خود را به دنده ها یا شکم شما فشار دهد. می تواند باعث درد تیز، کسل کننده یا بی حس کننده شود. اگر نگران هستید همه دردها را گزارش کنید تا بتوانیم مطمئن شویم که چیز جدی‌تری در میان نیست.

چگونه بفهمم که کودکم حرکت طبیعی دارد؟

بسیاری از مادران اولین حرکاتی را که احساس می کنند به صورت بال زدن توصیف می کنند. گاهی اوقات احساس حرکت فوق العاده ظریف است. بعداً بین 24 تا 28 هفته، به وضوح لگد زدن به صورت یک ضربه ناگهانی خواهد بود. برخی از زنان حتی می توانند آرنج یا زانوی کودک را تشخیص دهند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*