ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بوسیدن نوزاد | فواید و ضرر های بوسیدن نوزاد

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بوسیدن نوزاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


افراد به خصوص والدین پس از به دنیا آمدن فرزندشان به طور غریزی میل به در آغوش کشیدن، نوازش و بوسیدن نوزاد دارند. اما برای بسیاری از پدر ومادرها این سوال مطرح می‌شود که آیا ممکن است بوسیدن نوزاد ضررهایی برای او داشته باشد؟ آیا این کار در فرایند رشد سالم کودک کمکی به او می‌کند؟ متخصصین کودک برقراری رابطه عاطفی صمیمانه با نوزاد از طریق اعمالی نظیر نوازش و بوسیدن را برای رشد هیجانی او ضروری می‌دانند. با این حال رعایت برخی نکات بهداشتی و سلامتی در این میان ضروری است. در غیر این صورت ممکن است مضرات بوسیدن نوزاد از فواید آن بیشتر شود. اگر به دنبال اطلاعات دقیق‌تری در این باره هستید، ما در ادامه مقاله توضیحات بیشتری در مورد فواید و ضررهای بوسیدن نوزاد ارائه کرده‌ایم. همچنین توصیه متخصصان در امر پرورش و مراقبت از کودک، آگاهی داشتن از نکات مهم و ضروری این امر مهم است که مشاوره کودک می تواند در این زمینه بسیار مفید باشد. برای اطلاع از مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور

                                             
 

بوسیدن نوزاد

بوسیدن یک نوع نوازش لمسی است و معمولا نوزاد تازه متولد شده آنقدر دوست داشتنی است که اطرافیان تمایل دارند او را ببوسند. به دلیل حساسیت بالای نوزاد، باید تاثیرات مثبت و احیانا منفی این نوع نوازش‌ها را بر نوزاد بدانیم. بوسه می‌تواند هم بر روح و هم بر جسم نوزاد تاثیرات عمیقی بگذارد. این تاثیرات می‌توانند موقتی، عمیق و یا طولانی مدت باشند. در ادامه به فواید کوتاه مدت و بلند مدت بوسیدن در ابعاد جسمانی و روانی اشاره خواهیم کرد.

اینفوگرافیک بوسیدن نوزاد

اینفوگرافیک بوسیدن نوزاد

فواید کوتاه مدت 

بوسیدن اگر به صورت لمس کوتاه مدت نوزاد همراه با در آغوش کشیدن او باشد می‌تواند در کاهش سطح هورمون استرس در کودکان تاثیرگذار باشد. ذوق زدگی و خنده لحظه‌ای کودک بعد از بوسیده شدن نشان از احساس شادی و رضایت اوست و در این حالت افزایش دوپامین (انتقال دهنده عصبی شادی) اتفاق می افتد. این موضوع با تحقیقات پزشکی به اثبات رسیده است که بوسیدن نوزاد و به طور کلی برقراری ارتباط عاطفی عمیق با او به تقویت دستگاه ایمنی کمک می‌کند و باعث می‌شود بدن وی در برابر بیماری‌ها نسبت به نوزادانی که از چنین امکانی بهره مند نبوده‌اند مقاوم تر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هورمون های شادی آور کلیک کنید.

فواید بلند مدت

بوسیدن در دراز مدت باعث رشد هوش هیجانی کودک می‌شود. هوش هیجانی به معنای قابلیت درک احساسات و توانمندی مهارت همدلی با دیگران است، بیشتر به صورت اکتسابی به فرد منتقل می‌گردد و وراثت سهم اندکی در این ماجرا دارد. بنابراین والدین و اطرافیان با ابراز مناسب احساسات خود به کودک می‌توانند سهم به سزایی در رشد هوش هیجانی او داشته باشند. همچنین نوزادانی که مورد نوازش لمسی قرار گرفته‌اند در بزرگسالی به خیلی از عارضه‌هایی که بچه‌های بی سرپرست یا بد سرپرست دچار شده‌اند مبتلا نمی‌شوند. برای مثال نداشتن تجربه لمسی به صورت نوازش شدن و بوسیده شدن در نحوه شکل گیری  دلبستگی در کودکان اثر گذاشته و می‌تواند تا سال‌های سال نحوه برقراری ارتباط با دیگران را تحت تاثیر قرار دهد و مشکلات ارتباطی زیادی را به همراه بیاورد. 

 

 

میزان نیاز نوزاد به بوسیده شدن

اینکه هر کودک به چه میزان به بوسیده شدن احتیاج دارد در نوزادان مختلف متفاوت است. هر فرد به خصوص والدین نوزاد به صورت غریزی متوجه می‌شوند که در کجا زیاده روی کرده‌اند و در کجا کم گذاشته‌اند. اما اصل کلی در بوسیدن نوزاد و نوازش کردن او این است که این اعمال را متناسب با نیازهای کودک تنظیم کنیم. در واقع بسیاری از اوقات تنها به خاطر علاقه خودمان و تخلیه شدن احساساتمان این کار را انجام می‌دهیم و اصلا این را در نظر نمی‌گیریم که فرزندمان چه احساسی دارد.

بهتر است بوسیدن به مقداری انجام شود که کودک احساس آرامش و رضایت از خود نشان دهد و نسبت به این کار متمایل باشد. هنگامی که فرزندتان بی قرار است و نوازش یا بوسیدن او تاثیری در آرام کردنش ندارد تلاش کنید تا نیاز و مشکلش را شناسایی کرده و از روش‌های دیگری برای آرام کردن نوزاد استفاده کنید. 

 

 

فواید بوسیدن نوزاد برای اطرافیان

جالب است بدانید که بوسیدن نوزاد برای اطرافیان هم بسیار لذت بخش بوده و به طورکلی سلامت روان و جسمی آن‌ها را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال در مورد مادران نشان داده شده است که بوسیدن نوزاد باعث افزایش هورمون اکسی توسین (ماده شیمیایی افزایش دهنده احساس عشق و علاقه) و آندورفین (ماده شیمیایی افزایش دهنده سرخوشی) می‌شود. در واقع بوسیدن به اندازه نوزاد یک بازی دو سر برد برای والدین و کودک است. 

 

 

مضرات بوسیدن نوزاد

نکته مهم این است که تمام موارد فوق زمانی صدق می‌کنند که اطرافیان تمام مسائل بهداشتی را رعایت کنند. در غیر این صورت مضرات بوسیدن بیشتر از فوایدش خواهد بود. چرا که سیستم ایمنی نوزاد هنوز ضعیف است و هر آلودگی و بیماری از طریق بوسیدن می‌تواند به راحتی به او منتقل شود. اطرافیان باید به شدت از بوسیدن لب نوزاد و برقراری ارتباط پوستی طولانی مدت با او بپرهیزند.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد نوزادانی که در چنین شرایطی رشد کرده‌اند دچار التهابات پوستی فراوان، جوش صورت نوزاد، پوسیدگی دندان و آسیب بافت زبان شده‌اند. همچنین احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها و عفونت‌ها نیز با رعایت نکردن نکات بهداشتی افزایش می‌یابد. در واقع احتمال سیاه سرفه، عفونت معده، تضعیف سیستم ایمنی بدن و تبخال در این نوزادان بالا می‌رود. والدین باید بدانند در صورت وقوع چنین مسئله‌ای سریعا صورت و بدن نوزاد را ضدعفونی کرده و دیگران را از این کار منع کنند. 

 

اقدامات بهداشتی در هنگام بوسیدن نوزاد

همه والدین و اطرافیان هنگامی که نوزادی را می‌بینند تمایل دارند که او را ببوسند و در آغوش بگیرند. اما باید توجه داشت که ایمنی نوزاد و کودک و حفظ سلامت او امری بسیار مهم است. برقراری ارتباط عاطفی در سلامت جسم و روان کودک می‌تواند بسیار موثر باشد با این حال در صورتی که به درستی انجام گیرد. در ادامه به نکاتی که لازم است والدین به آن توجه داشته باشند اشاره خواهیم کرد.

_ قبل از تماس با نوزاد دستان خود را بشویید و از اطرافیان نیز همین را بخواهید. 

_ از دستمال مرطوب برای تمیز کردن دهان و صورت کودک استفاده کنید. 

_ در صورتی که اطرافیان درگیر بیماری و مشکلات عفونتی هستند بخواهید که از کودک دوری کرده و هرگز او را نبوسند. 

_ روش صحیح شــستن نوزاد بیاموزید و او را به طور منظم به حمام ببرید. 

_ بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید.

سخن پایانی

در کنار تمام مواردی که گفته شد برای آنکه از نشانه های سلامت نوزاد خود باخبر شوید و از روش‌های دیگر نیز برای برقراری ارتباط بهتر با نوزاد خود بهره ببرید می‌توانید از مشاوره روانشناسی در حوزه کودک کمک بگیرید. مشاوران حامی هنر زندگی در کنار شما خواهند بود تا با آرامش از لحظات شیرین فرزندپروری خود لذت ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

سوالات متداول

بوسیدن نوزاد چه تاثیری در سلامت روان او دارد؟

هنگامی که شما کودک را در آغوش می‌گیرید و می‌بوسید یک ارتباط عاطفی قوی میان شما شکل می‌گیرد که در سلامت روان کودک اثرات مثبتی دارد. همچنین سبک دلبستگی ایمنی نیز میان والدین و نوزاد به وجود می‌آید و خنده بر لبان کودک جاری می‌شود. با این حال سعی کنید در انجام این کار زیاده روی نکنید و در هر شرایطی نخواهید با بوسیدن نوزاد او را آرام کنید و یا احساسات خود را تخلیه نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*