ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سندروم کلاین فلتر چگونه درمان می شود؟ (راهکار علمی)

سندروم کلاین فلتر چیست و چه علائمی دارد؟ این سندروم مشکلی ژنتیکی است که در مردان بروز پیدا می‌کند و به معنی داشتن یک کروموزوم x اضافی است. این کروموزوم اضافی بر عملکرد جسمانی، رشدی، رفتاری و شناختی فرد تأثیر می‌گذارد و به آن‌ها آسیب وارد می‌کند. به دلیل مشکلات گسترده‌ای که این سندروم می‌تواند برای فرد ایجاد کند هر چقدر تشخیص آن زودتر انجام شود راحت‌تر می‌توان با آسیب‌های آن مبارزه کرد. در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتری در مورد سندروم کلاین فلتر پرداخته‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما مفید باشد. با دریافت مشاوره کودک می‌توان به موقع به تشخیص و درمان این سندروم پرداخت.
تماس با مشاور

سندروم کلاین فلتر چیست؟

کلاین فلتر اختلالی کروموزومی است که تنها مردان را درگیر خود می‌کند. به طور کلی دو کروموزوم، جنسیت جنین را تعیین می‌کند که کروموزوم x از مادر به ارث برده می‌شود و کروموزوم Y از پدر به پسر منتقل می‌گردد. در حالیکه اگر پدر هم به جای کروموزوم Y کروموزوم X را به فرزندش منتقل کند او دختر می‌شود. مردانی که به سندروم کلاین فلتر مبتلا هستند یک شکل کروموزومی آن‌ها به‌جای XY، به صورت XXY است. این مشکل به واسطه خطا در زمان لقاح به وجود می‌آید و یک نوع بیماری ژنتیکی محسوب می‌گردد.

برای شناخت بیشتر درباره بیماری های ژنتیکی کلیک کنید.

 

سندروم کلاین فلتر | علائم و نشانه‌ها

این سندروم از همان دوران نوزادی فرد را درگیر مجموعه‌ای از علائم مخصوص به خود می‌کند و با تغییر دوره رشدی، علائم در هر دوره تغییر می‌کنند. در ادامه به علائم و نشانه‌های سندروم کلاین فلتر در هر یک از دوره‌های زندگی اشاره خواهیم کرد.

علائم سندرم کلاین فلتر در بدو تولد

شرایط این بیماری به‌گونه‌ای است که معمولاً در بدو تولد خود را نشان نمی‌دهد و نوزاد پسری که با این سندروم به دنیا می‌آید اغلب سالم به نظر می‌رسد. با این حال ممکن است در برخی مواردی علائم  جسمانی خاصی ظهور پیدا کنند که این علائم موارد زیر را شامل می‌شود.

- آلت تناسلی کوچک

- داشتن بیضه‌هایی کوچک‌تر از حد طبیعی

- قرار داشتن مجرای ادرار در پایین آلت تناسلی به‌جای نوک آن

علائم سندروم کلاین فلتر در کودکی

سندروم کلاین فلتر در دوران کودکی تأثیرات بسیار بیشتری خواهد داشت و علائم آن از خفیف تا شدید در بین بیماران متفاوت است. حتی برخی از پسران هستند که با وجود دچار بودن به این سندروم در کودکی هیچ علامتی از خود نشان نمی‌دهند. علائم سندروم کلاین فلتر و هم‌پوشانی آن‌ها با علائم سایر بیماری‌ها تشخیص را برای متخصصین بسیار دشوار می‌سازد. علائم این سندروم در صورت بروز در دوران کودکی موارد زیر را شامل می‌شود.

- تأخیر در تکلم و راه رفتن

- رشد و هماهنگی حرکتی ضعیف

- احساس ضعف و خستگی

- کاهش قدرت و انقباض عضلانی (این مشکل خود می‌تواند به مشکلات ثانویه‌ای نظیر آپنه یا قطع تنفس در خواب یا یبوست مزمن بیانجامد).

- اختلالات یادگیری و یا وجود مشکلاتی در یادگیری مثل دشواری در گوش دادن و تمرکز

برای شناخت بیشتر درباره اختلالات یادگیری کلیک کنید.

علائم سندروم کلاین فلتر در دوران بلوغ

سندروم کلاین فلتر معمولاً در دوران بلوغ تشخیص داده می‌شود. درواقع زمانی که تغییراتی که باید در جریان بلوغ برای پسر اتفاق بیفتد، رخ نمی‌دهد. برخی از علائم و نشانه‌های این سندروم در سنین بلوغ موارد زیر را شامل می‌شود.

- داشتن بیضه‌های بسیار کوچک

- رشد کم مو در صورت و نواحی دیگر نظیر زیر بغل

- رشد عضلانی ضعیف

- رشد بافت سینه

- احساس ضعف و خستگی

- آلت تناسلی کوچک

- داشتن قدی بلندتر از حد معمول

- دست‌ها و پاهای بسیار کشیده و نامتناسب با تنه

- تمرکز ضعیف

- وجود یک خط در کف دستان

- وجود دشواری‌هایی در عملکرد جنسی

- داشتن مشکلاتی در یادگیری و تکلم

- غمگینی، خلق پایین و افسردگی

پسران در این دوره به شدت بر بدن خود متمرکز می‌شوند، زیرا انتظار دارند تغییراتی که در بدن سایر پسرها در این دوره اتفاق می‌افتد برای آن‌ها نیز رخ دهد. قرار گرفتن تحت درمان جایگزینی با تستوسترون در ایجاد این تغییرات می‌تواند مؤثر باشد. از آنجایی که این کودکان نیاز به آموزش‌های ویژه دارند در دسته کودکان استثنایی جای می‌گیرند و لازم است توجه بیشتری به آنان صورت گیرد.

برای آگاهی بیشتر درباره کودکان استثنایی کلیک کنید.

 

سندروم کلاین فلتر | روش‌های درمانی

تاکنون درمان مشخصی برای این سندروم مطرح نشده است. روش‌های درمانی که در این سندروم به کار می‌روند جنبه‌هایی از عملکرد فرد را که دچار آسیب شده بهبود می‌بخشد و برای او حمایت عاطفی فراهم می‌کند. درمان‌های رایجی که در سندروم کلاین فلتر مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل موارد زیر است.

- درمان‌های هورمونی

- استفاده از تکنولوژی‌های کمک کننده به باروری

- استفاده از درمان‌هایی مثل گفتاردرمانی و کاردرمانی برای افزایش عملکرد گفتاری و حرکتی

- مشاوره روانشناسی و جلسات روان‌درمانی که مهارت‌های سازگاری فرد را افزایش می‌دهد. همچنین منجر به بهبود عملکردهای فردی و اجتماعی او خواهد شد. برای اطلاع بیشتر درباره روان‌درمانی کلیک کنید.

لازم به ذکر است در صورتی که مایل هستید درباره روش‌های مختلف سندروم کلاین فلتر اطلاعات مناسبی کسب کنید و نسبت به مشکل خود و یا اطرافیانتان بهترین راهکارها را انتخاب کنید می‌توانید از مشاوران ما در مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی به صورت تلفنی و حضوری خدمات دریافت نمایید. این مرکز با داشتن مشاورانی برجسته در زمینه اختلالات دوران کودکی این امکان را برای شما فرآهم آورده است تا در کمترین زمان ممکن بتوانید به درمان مشکلات کودک خود بپردازید.

برای آگاهی از روند دریافت مشاوره تلفنی و مشاوره حضوری کلیک کنید. 

 

سوالات متداول

آیا دختران نیز مبتلا به سندروم کلاین فلتر می‌شوند؟

خیر. این یک اختلال کروموزومی است که تنها در مردان رخ می‌دهد و شکل کروموزومی آن‌ها به‌جای XY، به صورت XXY است. تمام کودکانی که به کلاین فلتر مبتلا هستند در تعیین جنسیت جنین، پسر می‌باشند.

برای اطلاع بیشتر درباره جنسیت جنین کلیک کنید.

مهم‌ترین علائم سندرم کلاین فلتر چیست؟

بیضه‌های کوچک، صورت کم مو، سینه‌های برجسته، کاهش توان عضلانی، ضعف و خستگی و تاخیر در تکلم و راه رفتن از مهم ترین علائم این سندرم است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه سندروم کلاین فلتر می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*