ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آشنایی با بدن زن | همه آنچه باید بدانید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با آشنایی با بدن زن پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آشنایی با بدن زن چه اهمیتی دارد و چه تأثیری بر رابطه زناشویی و رابطه عاطفی می‌گذارد؟ آگاهی بیشتر نسبت به بدن زن به شما کمک می‌کند تا رابطه جنسی رضایت مندانه تری را تجربه کنید و رابطه عاطفی خود را نیز با همسرتان بهبود بخشید. در واقع شما با شناخت بدن همسر خود در رابطه زناشویی تان بهتر می‌توانید رفتارهایی برای تحریک همسر خود انجام دهید. در کنار این مسئله باید بدانید که شناخت شما باید تا آخر عمر ادامه داشته باشد چراکه در هر دوره روند تغییرات جسمی به گونه‌ای است که می‌تواند بر روند زندگی‌تان اثرگذار باشد. در این مقاله ما به توضیحاتی درباره بدن زن شامل نقاط حساس و تغییرات بدنی رایج در زنان پرداخته‌ایم که مطالعه آن می‌تواند بر آگاهی شما بیفزاید. چنانچه با مشکلات جنسی و روابط زناشویی روبرو هستید می توانید با مشاوره جنسی راهکار درمانی مناسبی بیابید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

اهمیت آشنایی با بدن زن

شناخت اندام های تناسلی و سیستم سلامت عمومی بدنی برای سلامت جنسی و عمومی زنان حیاتی است. یادگیری در مورد عملکرد هر اندام و نحوه کار این اندام ها با هم به شما مردان و زنان این امکان را می دهد که از بدن زن و هر تغییری که ممکن است نشان دهنده وجود مشکل باشد آگاه باشید. این اطلاعات همچنین می‌تواند به شما در انتخاب روش پیشگیری از بارداری یا تعیین بهترین زمان برای باردار شدن کمک کند.

یادگیری در مورد پاسخ های جنسی یک زن نیز ممکن است شما را با بدن خود راحت تر کند. اگر درک کنید که وقتی از نظر جنسی برانگیخته می شوید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد، می توانید تجربیات جنسی خود را بهبود ببخشید. واکنش های جنسی زن در طول چرخه زندگی تغییر می کند. تا حدی به دلیل تغییر سطوح تجربه و خودشناسی او است، اما با بالغ شدن بدن زن، تغییرات فیزیکی نیز به وجود می آید. بارداری و زایمان ممکن است بر پاسخ های جنسی زن تأثیر بگذارد. مقابله با تغییرات فیزیکی و عاطفی مرتبط با یائسگی نیز بخش مهمی از سلامت جنسی زنان است.

آشنایی با بدن زن و نقش آن در رابطه جنسی 

لازمه یک رابــطه جنسی موفق این است که شما در مورد بدن همسرتان آگاهی داشته باشید. چرا که زنان و مردان همگی نقاط حساسی در بدن خود دارند که تحریک آن‌ها در حین معاشقه و رابطه جنسی لذت بیشتری را برای آن‌ها به همراه خواهد داشت و منجر به کیفیت بالاتر رابطه جنسی خواهد شد. با توجه به تفاوت زمانی در ارگاسم زنان با مردان، معاشقه و پیش‌نوازی برای زنان از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ چرا که رابطه جنسی بهتر همراه با تجربه ارگاسم معمولاً برای آن‌ها به معاشقه‌ مناسب بستگی دارد. به همین خاطر شناخت نقاط حساس بدن زن، برای شما و همسرتان این فرصت را فراهم خواهد کرد که رابطه جنسی رضایت‌بخشی را در کنار هم تجربه کنید.

از جمله نقاط حساس بدن زنان می‌توان به لب، گردن، سینه‌ها و نوک آن‌ها، گوش‌ها و کلیتوریس اشاره کرد. اما میزان حساسیت هر زن نسبت به هر یک از این نقاط می‌تواند متفاوت باشد. بسیار اهمیت دارد که بتوانید در طول رابطه جنسی خود نسبت به علایق و حساسیت‌های همسرتان آگاهی کسب کنید و با نوازش این نقاط لذت بیشتری را در رابطه جنسی برای خود و همسرتان فراهم کنید.

تحریک همسر منجر به این می‌شود که همسرتان واکنش‌های بهتری در رابطه به شما نشان دهد و در نتیجه شما نیز بتوانید لذت بیشتری از رابطه ببرید. هم‌چنین لازم است به این نکته دقت کنید که میزان حساسیت زن نسبت به نواحی تحریک آمیز بدنش همیشه یکسان نیست و با تغییرات هورمونی در طی ماه این حساسیت‌ها نیز تغییر می‌کند. برای آگاهی بیشتر درباره شناخت بدن همسر کلیک کنید.

اینفوگرافیک آشنایی با بدن زن

اینفوگرافیک آشنایی با بدن زن

آشنایی با بدن زن | تغییرات جسمی و هورمونی 

زنان و مردان از لحاظ تغییرات هورمونی تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند. مهم‌ترین تغییرات هورمونی در زنان به واسطه سیکل قاعدگی ایجاد می‌شود. چرخه قاعدگی در زنان چرخه‌ایست که نشان دهنده عملکرد دستگاه تولید مثل است. فعالیت این چرخه ماهانه بدن زن را برای بارداری آماده می‌کند و در صورتی که تخمک گذاری صورت نگیرد در نهایت دیواره رحم شروع به ریزش می‌کند که این ریزش منجر به خونریزی در زنان می‌شود.

در طول این چرخه که معمولاً 28 روزه است، زنان با تغییرات هورمونی متفاوتی مواجه می‌شوند. این تغییرات هورمونی معمولاً به تغییرات خُلق و خو در آن‌ها می‌انجامد. برای مثال نوسانات ماهانه‌ هورمون‌ها می‌تواند باعث افسردگی و یا خوشحالی، خستگی یا پرانرژی بودن، بی‌علاقگی به مقاربت و یا افزایش میل جنسی زنان شود و آنان را به سمت رابطه جنسی بیشتر سوق دهد. آگاهی از این تغییرات خلقی به شما کمک می‌کند که بتوانید درک بهتری از همسرتان داشته باشید و به شیوه مؤثرتری با او ارتباط برقرار کنید.

نکاتی که در ارتباط با چرخه قاعدگی باید به آن توجه کنید 

در طول چرخه قاعدگی دو هفته حساس از لحاظ روحی برای زنان وجود دارد که هفته پیش از آغاز خونریزی و هفته‌ای که قاعدگی در آن وجود دارد را شامل می‌شود. در ادامه به نکاتی که در این دو هفته باید به آن توجه کنید اشاره‌کرده‌ایم.

1-افزایش تحریک پذیری، عصبانیت و افسردگی 

برخی از زنان در هفته پیش از شروع قاعدگی احساسات ناخوشایند افسردگی و اضطراب را تجربه می‌کنند. آن‌ها ممکن است به شدت تحریک پذیر شوند به این معنی که خیلی زود از کوچک‌ترین مسایل ناراحت و عصبانی شوند. این حالات همگی در اثر تغییرات هورمونی تجربه می‌شوند. آشنایی با این مسئله و شناخت بیشتر تغییرات بدن زن به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر در طول هفته با همسرتان کنار بیایید. اگر این علائم در فردی بسیار شدید باشد احتمالاً او به سندروم ملال پیش از قاعدگی یا همان PMS دچار است. این سندروم موجب ایجاد وضعیت روانی ناخوشایندی در هفته پیش از قاعدگی می‌شود که عملکرد روزانه فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر همسر شما به این مشکل دچار باشد به روان درمانی و در برخی موارد به دارو درمانی برای رفع مشکل خود نیاز دارد. به همین منظور بهتر است که به یک روانشناس برای تشخیص مشکل مراجعه شود.

2- کاهش یا افزایش میل جنسی در دوران قاعدگی

زنان در طول دوره قاعدگی به دلیل ضعف و مشکلات جسمی معمولاً انرژی کم‌تری دارند و از نظر وضعیت خُلقی، سطح پایین‌تر و غمگینی را تجربه می‌کنند. آن‌ها در این دوره نیاز به حمایت عاطفی بیشتری دارند. با مشاهده کاهش میل جنسی آن‌ها این اطمینان را به همسرتان بدهید که مراقب او هستید و او را درک می‌کنید. نحوه برخورد شما در تخفیف علائم همسرتان تاثیر بسزایی خواهد داشت.
در این دسته از زنان معمولا کاهش میل جنسی در یک هفته قبل از شروع قاعدگی به اوج می رسد. بالاترین میزان افزایش میل جنسی در زنان نیز مربوطه به دو هفته بعد از قاعدگی و در ایام تخمک گذاری می باشد که سطح هورمون استروژن به بالاترین میزان می رسد. برخی دیگر از زنان در روزهای باقی مانده تا پریود و حتی در طول پریود افزایش میل جنسی را گزارش می کنند. با توجه به تقاوت های فردی از زنی به زن دیگر، بهتر است با روحیات همسر خود را تطبیق بدهید.

 

تغییرات بدن زن در بارداری و زایمان

در طول دوره بارداری سطح هورمون‌های بدن زن به میزان بسیاری افزایش پیدا می‌کند. این تغییرات هورمونی بدن را برای نگهداری از کودک در دوران بارداری و پس‌ازآن آماده می‌کند. برای مثال افزایش هورمون پرولاکتین منجر به توانایی شیردهی در زنان می‌شود و هم‌چنین مهر مادری را در آن‌ها افزایش می‌دهد به همین دلیل هورمون پرولاکتین به عنوان هورمون مهر مادری نیز شناخته می‌شود.

اما پس از زایمان بسیاری از این هورمون‌ها ناگهان با افت شدید مواجه می‌شوند. این افت هورمونی باعث مواجه شدن مادر با خلق پایین و افسرده می‌شود که گاهی با بی توجهی به کودک همراه است. به طور معمول و به مرور بهبود می یابد. دریافت حمایت‌های مناسب و آشنایی با بدن همسر از جانب مرد خانواده در روند بهبودی زن تأثیر بسزایی دارد.

اگر این علائم شدت زیادی داشته باشد، به روابط مادر و فرزند آسیب بزند و عملکرد روزمره فرد را مختل کند احتمالاً او به افسردگی پس از زایمان دچار شده است. در این وضعیت مراجعه به روانشناس برای دریافت روان درمانی ضرورت می‌یابد. هم چنین در مواردی احتمال دارد که نیاز به تجویز دارو نیز وجود داشته باشد که حتماً باید با مشورت روانپزشک صورت بگیرد.

آشنایی با بدن زن | تغییرات بدن در یائسگی 

یائسـگی که معمولا از سنین 51 سالگی آغاز می‌شود به معنای توقف عمل تخمک گذاری در تخمدان‌ها و در نتیجه سلب احتمال حاملگی است. در این دوره زنان با تغییرات جسمی زیادی رو به رو می‌شوند. برای مثال هورمون‌های استروژن و پروژسترون به میزان زیادی کاهش می‌یابند این کاهش هورمونی در نهایت به تغییرات در خلق و روحیه زنان می‌انجامد.

برای مثال آن‌ها ممکن است نسبت به روابط اجتماعی تمایل کم‌تری از خود نشان دهند، هم‌چنین تمایلات جنسی برخی از آن ها کاهش  و در برخی دیگر به دلیل عدم نگرانی از بابت بارداری افزایش پیدا کند. برخی بیشتر غمگین و تحریک‌پذیر می شوند و حساسیت آن‌ها در ارتباط با وقایع پیرامونی افزایش می یابد و باعث می شود که زودتر به موارد مختلف پیرامونی واکنش نشان دهند.  حمایت از همسر و مراقبت از او در کاهش علائم ناخوشایندی که فرد تجربه می‌کند تاثیر بسزایی می‌گذارد.

کلام آخر

توجه داشته باشید که آشنایی با بدن زن امری بسیار مهم است و تاثیرات خود را بر تمام جنبه‌های جسمی و روانی زندگی شما می‌گذارد. با این حال گاهی مردان تمامی تلاش خود را برای شناخت کامل همسرشان انجام می‌دهند اما بازهم در این زمینه با مشکل مواجه هستند. در این شرایط لازم است از تفاوت زن و مرد و دنیای متفاوت آن ها آگاه باشیم. همچنین با بهره بردن از مشاور و متخصص در زمینه مسائل جنسی بتوانیم مشکلات را حل نماییم .مرکز مشاوره حامی هنر زندگی یکی از بهترین مراکز روانشناسی در زمینه مسائل جنسی و زناشویی است که امکان بهره بردن از مشاوره جنسی را از طریق تلفن برای شما فرآهم آورده است. برای اطلاع از روند دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

آشنایی با بدن زن چگونه می‌تواند در انجام رابطه جنسی کمک کننده باشد؟

اگر با بدن همسر خود آشنا باشید می‌توانید در هنگام رابطه جنسی با تحریک نقاط حساس او رابطه لذت بخش تری را تجربه کنید. همچنین اگر همسر شما در دوران پس از زایمان باشد باید بدانید که ممکن است رابطه جنسی با او با محدودیت‌ها و شرایطی خاص همراه باشد که این آشنایی به درک بالاتر از همسر نیز کمک می‌کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*