ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عدم ابراز علاقه مردان | چیکار کنم شوهرم بهم ابراز محبت کنه؟

دلیل عدم ابراز علاقه در مردان چیست؟ برخی از مردم به اشتباه معتقدند که مردان احساسات ندارند یا احساسات را به اندازه زنان تجربه نمی کنند. درحالی که اینطور نیست. گفته می شود مردان کمتر احتمال دارد در مورد احساسات خود صحبت کنند و کمتر ابراز علاقه می کنند. اول به این دلیل که جامعه آن ها را تشویق نمی کند تا با حساسیت های خود سازگار شوند. علاوه بر این مردان زمانی که احساسات سخت مانند عشق را تجربه می کنند تمایل دارند آن را از بین ببرند زیرا راه حلی فوری برای آن نمی بینند. دلایل زیادی برای عدم ابراز علاقه و احساسات مردان وجود دارد که شامل متغیرهای اجتماعی و فرهنگی و باورهای فردی می شود. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تلفنی فردی مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

;

ابراز علاقه در مردان و زنان

مردان و زنان احساسات را به روش های کاملاً متفاوتی مدیریت می کنند. در هنگام ناراحتی زنان بیشتر تمایل دارند که احساسات خود را مستقیماً ابراز کرده و از دوستان و خانواده حمایت بگیرند. در حالی که مردان معمولا احساسات خود را پنهان کرده یا کناره گیری می کنند. مردان اغلب احساس می کنند که باید به خود متکی باشند و برای عزیزان خود نقش تأمین کننده را بازی کنند. بنابراین ابراز احساسات را نامناسب می بینند. این رفتار را می توان در کلیشه مرد قهرمان که اغلب در فرهنگ عامه بازنمایی می شود پیدا کرد. نترس، مدبر و معمولاً کسی که به تنهایی با ناملایمات روبرو می شود. برای آشنایی کامل مقاله روابط عاطفی در مردها پیشنهاد می شود.

این ویژگی ها چیزهای زیادی در مورد آنچه که در جامعه به عنوان رفتار مردانه ایده آل در نظر گرفته می شود می گویند. قدرتمندتر و تاثیرگذارتر از نقش شخصیت های درون فیلم ها، نقش هایی هستند که والدین بازی می کنند. بسیاری از مردان روش پدرانی را تجربه کرده‌اند که از نظر عاطفی دور بوده‌اند. که به ندرت، اگر نشود گفت هرگز، گریه می‌کردند یا ابراز محبت و علاقه می ‌کردند. روشی که مردان از رفتار والدین خود می بینند به الگوی ناخودآگاه رفتار آن ها تبدیل می شود.

آسیب های ناشی از عدم ابراز علاقه در مردان

طبیعی است که همیشه نتوانید احساس خود را تشخیص دهید یا کلماتی برای توصیف احساسات خود نداشته باشید. مردها طبق الگوی اموخته شده از صحبت کردن با دیگران در مورد احساسات ناخوشایند خود بیشتر احساس ناراحتی می کنند و زمانی که نمی توانند نیازها، ترس ها و اندوه خود را بیان کنند منجر به ناامیدی آن ها از روابط می شود. چرا باید در مورد احساسات صحبت کنید؟ زیرا محدودیت بیان عاطفی در زندگی بسیاری از مردان می تواند منجر به موارد زیر شود:

  • احساس انزوای بیشتر و پشتیبانی کمتر از جانب عزیزان در دسترس
  • مشکلات سلامتی به دلیل ایجاد تنش مزمن در بدن
  • راهبردهای مقابله ای بد، مشکلات رابطه به دلیل ناتوانی در حل تعارضات عاطفی و یا عدم توانایی درک برای صمیمیت
  • مشکلات روانی مانند افسردگی، بی خوابی و اضطراب.

 

دلیل عدم ابراز علاقه در مردان

وقتی صحبت از احساسات می شود به طور کلی دو جزء اصلی در فرآیند وجود دارد: تجربه و بیان. مردان بسیاری معتقدند کاملاً با تجربه درونی خود از احساسات در ارتباط بوده و راحت هستند زیرا می توانند احساس خود را در درون برچسب بزنند و تشخیص دهند. برخی از مردان در مورد آنچه تجربه می کنند گیج می شوند و برخی دیگر به ندرت چیزی را در درون خود احساس می کنند.
جایی که بیشتر مردها زمین گیر می شوند جنبه بیان احساسات است به این معنی که آن ها اجازه نمی دهند احساسات تجربه شده را با کلمات و عبارات احساسی برون ریزی کنند. اکثر مردها تمایل دارند احساسات خود را نادیده بگیرند یا تظاهر به احساسات غیر واقعی داشته باشند. این وضعیت هنگام روبرو شدن با موقعیت های چالش برانگیز مانند ابراز علاقه بیشتر نمود پیدا می کند.

1-رشد عاطفی

بخشی از فرآیندهای رشد از کودکی و نوجوانی به بزرگسالی منتقل می شوند. همه بچه ها (دختر و پسر) از ابتدای رشد بدون هیچ کنترلی بر احساسات خود شروع به بالغ شدن می کنند. اغلب کودکان نوپا را هر روز می بینید که در خواربار فروشی عصبانی می شوند یا در مورد بی عدالتی که مشاهده کرده اند گریه می کنند. این احساسات مسیر خود را طی می کنند و کودک با پردازش و شناخت و درک احساسات به رشد خود ادامه می دهد. کودکان در مسیر تکامل شروع به کسب تسلط و کنترل بر احساسات می کنند. چیزی که دقیقا می توان مهارت کنترل احساسات نامید.

اغلب کودکان بین ۶ تا ۱۰ سالگی می توانند احساسات خود را بهتر از قبل تنظیم کنند. آن ها می توانند شدت و مدت زمان احساسات را تعدیل کنند و حتی احساسات را در زمان مناسب تری پردازش کنند. جایی که بسیاری از پسربچه ها به اشتباه می افتند زمانی است که کنترل سالم را بیش از حد انجام می دهند و شروع به کنترل بیش از حد احساسات خود می کنند. شروع به سرکوب احساسات کرده و به جای اینکه منتظر زمان مناسبی برای پردازش احساسات خود باشند آن ها را نادیده می گیرند. ظرفیت تحمل خود را پر می کنند و در نهایت بسیاری از احساسات قدیمی انباشته شده را با خود حمل می کنند.

2-کلیشه های اجتماعی

مظهر مرد طبق الگوهای جامعه، خشن، مرد آلفا،  فردگرا، قوی و غیرقابل ایرادگیری است. این ویژگی ها نشان دهنده ایده آل هایی است که نسل ها قبل وجود داشته است. این تصویر و شخصیت از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است و الگویی برای معنای مرد بودن به شمار می رود. برای آشنایی با طرز فکر مرد آلفا کلیک کنید.

داشتن و ابراز احساسات بخشی از این الگو نبوده است. در واقع از نظر تاریخی نشان دهنده ضعف است. در نقطه مقابل بیشتر زنان با حمایت و پرورش بیانات عاطفی بزرگ شده اند. البته بیشتر از سوی دیگر زنان در زندگی‌. اکثر زنان طیف وسیعی از احساسات را تجربه و ابراز می کنند و برای انجام این کار از آن ها حمایت می شود به استثنای احساس و هیجان خشم که در طول تاریخ اگر توسط زنان ابراز بشود اسباب نارضایتی همان کلیشه ها و الگوهای از پیش تعیین شده جامعه را فراهم می کند.

مردانی که احساسات خود را ابراز می کنند اغلب ضعیف دیده می شوند. به همین دلیل بسیاری از مردان از نشان دادن احساسات خود منصرف می شوند زیرا از عواقب قضاوت بابت آن می ترسند. با این حال سرکوب عواطف و احساسات می تواند به طور باورنکردنی برای سلامت روان مرد مضر باشد.
عدم ابراز علاقه در مردان

3-عدم ابراز علاقه در مردان | پیام‌های فرهنگی

در مراجعات رواندرمانی با مردان بسیاری کار می شود که به‌خوبی دوران بزرگ شدن خود را به یاد می‌آورند که بین سنین ۵ تا ۱۰ سالگی به شنیدن پیام‌هایی که احساسات آن ها را از بین می‌برد عادت کرده بودند. این پیام‌های سرکوب کننده احساسات از داستان‌ها، فیلم‌ها، معلمان، همسالان و حتی والدین خود که آن ها را دوست داشته اند منتقل شده است. بسیاری از پسربچه ها به شنیدن جملاتی مانند "مردهای واقعی گریه نمی کنند"، "من به تو چیزی می دهم تا گریه نکنی"، "تو دختر نیستی"، "اینقدر گریه نکن عزیزم" را به خاطر می آورند. پیام ناگفته اما مهمی که به پسران داده نمی شد این بود که داشتن و بیان احساساتی که در حال رخ دادن بود و آن ها تجربه می کردند اهمیت دارد و ابراز آن با هویت جنسی آنان مغایرتی ندارد.

4-الگوسازی

حتی وقتی الگوهای اجتماعی را کنار می گذارید و به خانه نگاه می کنید بیشتر پسرها الگوهای عاطفی خوبی نداشته اند. پسران جوان طبیعتا به پدران خود نگاه می کنند تا معنای مرد، شوهر و پدر بودن را دریابند. اکثر مردانی که با آن ها صحبت می شود می گویند که به ندرت ابراز عاطفه پدران خود را دیده اند. در واقع بیشتر آن ها می گویند که هرگز هیچ گونه ابراز احساس واقعی را ندیده اند به جز احساس خشم. وقتی پسران جوان با احساسات خود دست و پنجه نرم می کنند به پدر نگاه می کنند تا ببینند او با احساسات خود چه می کند. اما متأسفانه برای پسران در خانه و خانواده چیز زیادی برای جلب توجه و آموزش وجود ندارد.

5-رویدادهای زندگی

هر تعداد در انواع متفاوت از رویدادهای زندگی می تواند وجود داشته باشد که مانع از ابراز احساسات فرد شود. در کار بالینی اغلب داستان هایی از مراجعین مرد شنیده می شود که جزئیات رویدادهای خاصی را که پیرو آن، تصمیم آگاهانه برای متوقف کردن ابراز احساسات خود گرفته اند بیان می کنند. حال ممکن است یکی از اعضای خانواده یا یکی از دوستان بوده باشد که احساسات عاطفی ابراز شده را مورد سرزنش یا حمله قرار داده است.

اغلب داستان هایی از احساساتی شدن مردان در مدرسه و مواجه شدن با تمسخر، خندیدن دیگر پسران شنیده می شود. پس از آن آن ها تصمیم قطعی می گیرند که دیگر این کار را انجام ندهند. این ها تنها برخی از رایج ترین متغیرهایی هستند که بر پسربچه ها و مردان تأثیر می گذارد و باعث می شود احساسات خود را سرکوب کنند. در این رابطه مطالعه مقاله چرا مردان ناراحتی خود را نمی گویند پیشهاد میشود.

 

عدم ابراز علاقه در مردان | آموزش ابراز احساسات

اغلب به مردان گفته می شود که باید با احساسات خود در تماس باشند. اما این به چه معناست و چگونه این کار را باید انجام بدهند؟ راه حل این مسئله این است که مردان یاد بگیرند که چگونه آسیب پذیر شوند و به خود اجازه دهند آزادانه احساسات خود را ابراز کنند. با این حال اغلب گفتن این کار آسان تر از انجام آن است. برای مردان ممکن است احساس راحتی در نشان دادن احساسات دشوار باشد به خصوص اگر در تمام طول زندگی خود آن ها را پنهان کرده باشند. در ادامه چند راه وجود دارد که مردان می توانند نسبت به احساسات خود آسیب پذیرتر شوند. برای آسیب پذیر بودن باید در مورد احساسی که دارید صادق باشید. در این رابطه مطالعه مقاله نحوه ابراز علاقه به دختر پیشنهاد می شود.

1-سرگرمی های درمانی پیدا کنید

یافتن سرگرمی هایی که به شما امکان می دهد احساسات خود را بازتاب دهید راهی عالی برای استفاده از احساسات و شیوه ای مفید برای ابراز آن ها خواهد بود. مردی که از افسردگی و اضطراب مادام العمر رنج می برد متوجه شد که پیاده روی با سگ خانگی همیشه به او کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشد. او در نهایت سازمان Dudes & Dogs را راه‌اندازی کرد که به مردان اجازه می‌دهد در طبیعت گرد هم آیند و گفتگوهای واقعی اغلب در مورد سلامت روان و احساسات خود داشته باشند. از نمونه های دیگر از فعالیت های درمانی می توان به آشپزی، ورزش، مدیتیشن، هنر و موسیقی اشاره کرد.

2-به یک درمانگر مراجعه کنید

مردان کمتر از زنان به درمانگر مراجعه می کنند. بخشی از آن به دلیل انگ منفی پیرامون مردان و سلامت روان است. با این حال مراجعه به یک درمانگر یکی از بهترین راه‌هایی است که مردان می‌توانند یاد بگیرند که احساسات خود را بازگو کنند. درمان فضایی امن برای آسیب پذیری مردان بدون قضاوت دیگران فراهم می کند. می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه احساسات خود را بشناسید و درک کنید و با احساسات خود به روشی سالم تر و سازنده تر کنار بیایید. اگر با اختلالات روانی روبرو هستید زمان آن فرا رسیده است که کمک بخواهید. دریافت زودهنگام درمان می‌تواند مانع از تبدیل شدن یک مشکل کوچک به یک بیماری روانی جدی‌تر در آینده شود.
ابراز علاقه در مردان

3-مراقب احساسات بدن خود باشید.

یاد بگیرید که کلمات را با آنچه احساس می کنید بیان کنید. اغلب نوشتن یا طوفان فکری ایده ها قبل از مکالمه موثر هستند. شناسایی و بیان احساسات یک رفتار آموخته شده است و مانند رانندگی با ماشین نیاز به تمرین دارد. ریسک نشان دادن آسیب پذیری خود را با افرادی که با آن ها احساس امنیت می کنید بپذیرید. به خود اجازه انسان بودن بدهید؛ می‌تواند شما را به دیگران نزدیک ‌تر کند و باعث آرامش شما شود. درخواست کمک در زمانی که به آن نیاز دارید را مهم و ضروری تلقی کنید.

 

عدم ابراز علاقه در مردان | روش های غیر کلامی

عشق می‌تواند باعث شود مردان احساس آسیب‌پذیری، کودکانه بودن و ناتوانی در انجام آنچه از آن‌ها توقع می رود بکنند، به‌ویژه آن‌هایی که معتقدند در دنیای پر از تزویر و توقع کار می‌کنند. اما هنوز هم مردان عاشق می شوند و انواع مختلف مردان عشق خود را به گونه‌ای متفاوت ابراز می‌کنند. در واقع عشق برای یک مرد در مقاطع مختلف زندگی معانی متفاوتی دارد. این بدان معنی است که یک زن باید هوشیار باشد که مرد او جز کدام دسته می باشد و عشق برای او چه معنایی دارد. اگر از انتظار برای شنیدن این سه کلمه جادویی ناامید شده‌اید به آنچه ممکن است مرد شما قبلاً گفته باشد نگاهی بیندازید.

1- عدم ابراز علاقه در مردان | هدیه دادن

برای ارائه نشانه های محبت انواع مختلفی از هدایا وجود دارد که یک مرد می تواند پیشکش کند. موارد واضح شامل آن هایی است که در بسته ها و شکلات و گل ها و یادداشت های ویژه پیچیده شده اند. اما موارد دیگری نیز وجود دارد که یک زن ممکن است از آن ها آگاه نباشد. به عنوان مثال برای برخی از مردان وقت گذاشتن برای شما یک هدیه است. وقتی آن ها زمان بیشتری را با شما می گذرانند و کمتر با خانواده و دوستان می گذرانند روشی است که با آن می گویند شما را دوست دارند. آن ها با شما بودن را انتخاب می کنند. برخی مردان  برای ابراز عشق دیگر هدایای دیگری را انتخاب می کنند.

چه شریک زندگی‌ در زمان‌های سخت از شما دفاع کند چه همراه شما باشد تا خانواده‌ را ملاقات کنید، چه کارهای کوچکی برای شما انجام دهد و چه در مراسم‌های مهم با شما شرکت کند، چه شما را در اولویت افکار خود قرار دهد یا برای سفرها، قرارها یا گردش‌ها برنامه‌ریزی کند پیام همه آن ها یک چیز است؛ او شما را دوست دارد. اگر این ویژگی ها شبیه مرد شما به نظر می رسد به خاطر داشته باشید که او نیز مانند بسیاری از مردان ممکن است با ابراز مستقیم احساسات خود راحت نباشد. بنابراین این رفتارها نشان می دهد که او بسیار به شما اهمیت می دهد. ترفند درک چنین مردی در درک دو چیز نهفته است: این اعمال از روی عشق انجام می شوند و او انتظار دارد که شما این را بدانید.

2-عدم ابراز علاقه در مردان | نمایش فیزیکی محبت

محبت می تواند به معنای هر چیزی باشد. از دست گرفتن تا عشق ورزی. در واقع برخی از مردان به راحتی می توانند احساسات خود را در زمان عشق ورزی ابراز کنند. دلیلش این است که بعد از صمیمی شدن احساس می‌کنند که شما را دوست داشته‌ اند و اغلب نیز احساس می‌کنند که شما او را دوست دارید. تماس فیزیکی موانع را در هم می شکند و احساس نزدیکی را به وجود می آورد که به این راحتی نمی توان از راه دیگری آن را به دست آورد. می تواند یک وضعیت پیچیده باشد زیرا رابطه جنسی برای افراد مختلف می تواند معانی مختلفی داشته باشد.

بیشتر زنان به محبت و پیش نوازی و همچنین رابطه جنسی نیاز دارند زیرا این چیزی است که باعث می شود آن ها احساس کنند که دوست داشته می شوند. برخی از زنان حتی نیاز به شنیدن کلمات عاشقانه در این دوران دارند. بنابراین وقتی مردی به طور مداوم با زنی رو به رو است و بخشش و محبت می کند، اغلب این شیوه ابراز عشق او خواهد بود. برای او عشق به معنای برآوردن نیازهای و برآورده شدن نیازهای خود می باشد.

هنوز مردان از میل جنسی برای اجتناب یا پوشاندن مواردی در رابطه که ممکن است دشوار باشد استفاده می کنند. آن ها احساس می کنند که اگر رابطه جنسی خوب باشد همه چیز سر جای خود است. معمولاً وقتی رابطه جنسی همراه با بی‌میلی باشد یا اتفاق نمی‌افتد، نشان‌دهنده این است که چیزی از نظر عاطفی کم است یا درگیری در رابطه وجود دارد. سکس یک فشارسنج حساس نسبت به اتفاقاتی است که در تمام جنبه های زندگی فرد می گذرد.

 

سخن آخر

بخشی از آنچه شما را انسان می کند توانایی و مهارت در ابراز احساسات و پردازش احساسات است. وقتی خوشحالید می خواهیم لبخند بزنید و هیجان نشان دهید. هنگامی که عصبانی هستید بدن شما منقبض می شود و سطح صدای شما بالا می رود. وقتی غمگین هستید طبیعتاً می خواهید با کمی اشک ریختن بار غم را سبک کنید. اما هنگامی که از ابراز احساسات اجتناب می کنید می تواند منجر به بروز عواقب از جمله اختلالات سلامت روان شود.

سرکوب احساسات می تواند منجر به افسردگی و اضطراب شود اما به خصوص برای مردان خطر خودکشی را نیز افزایش می دهد. احتمال خودکشی مردان بسیار بیشتر از زنان است. در سال ۲۰۱۸ مردان در اثر خودکشی ۳.۵۶ برابر بیشتر از زنان جان خود را از دست داده اند.

با گذشت زمان مردان در خاموش کردن احساسات خود یا کنار آمدن ناسازگارانه با احساسات خود به روشی که برای مردان قابل قبول تر است مهارت پیدا می کنند. چرخه ای از مردانگی سمی ایجاد می کنند که شکستن آن پس از تبدیل شدن به یک عادت دشوار است. زندگی کوتاه تر از آن است که ناراضی باشید. آرامشی را که لایق آن هستید بیابید. در این باره می توانید با مشاوره روانشناسی مشورت نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*