ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نداشتن اعتماد به نفس در رابطه | عوارض، نشانه ها و راهکار های درمانی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نداشتن اعتماد به نفس در رابطه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


نداشتن اعتماد به نفس در رابطه از مشکلات عمده زوجین است. اعتماد به نفس تاثیرات گسترده ای بر کیفیت و روند شکل گیری و تداوم روابط افراد دارد. نداشتن اعتماد به نفس در رابطه به شدت می تواند آسیب رسان بوده و علاوه بر این که آرامش روانی فرد را مختل می کند، امکان و فرصت تجربه ی یک رابطه عاطفی سالم را نیز از فرد سلب خواهد کرد.در این مقاله سعی شده در مورد اعتماد به نفس در رابطه، آسیب ها، نشانه ها و معایب نداشتن آن صحبت شود.  
 

تماس با مشاور

                                            

آسیب های نداشتن اعتماد به نفس در رابطه

نداشتن اعتماد به نفس به معنای ساده یعنی احساس نقص و ناکافی بودن می کنید و خودتان را آن طور که باید دوست ندارید، مدام خودتان را بابت هر اتفاقی در رابطه سرزنش می کنید و از آن جایی که نسبت به دیگران ارزش کمتری برای خود قائل می شوید. به صورت ناخوداگاه به دیگران یا طرف مقابلتان اجازه می دهید هر طور دلش خواست با شما رفتار کند.
حد و مرزی برای روابطتان تعیین نمی کنید و در نتیجه، به جای آن که یک رابطه عاطفی حس آرامش و شادی و عشق متقابل برای شما به ارمغان بیاورد موجب از دست رفتن تمامی این حس های خوب در شما شده و زندگیتان را از جهات مختلف تحت تاثیر قرار می دهد. نداشتن اعتماد به نفس آسیب ها و پیامدهای منفی به دنبال دارد که در زیر به اصلی ترین موارد آن اشاره می شود.

اینفوگرافیک نداشتن اعتماد به نفس در رابطه

اینفوگرافیک نداشتن اعتماد به نفس در رابطه

1-نداشتن اعتماد به نفس در رابطه |عدم آرامش روانی

از بین رفتن آرامش روانی و حس خوبی که به خود و زندگیتان دارید اولین آسیب نداشتن اعتماد به نفس کافی است. زمانی که در رابطه اعتماد به نفس کافی ندارید بدون آن که خودتان اطلاع داشته باشید با اعمال و افکار منفی که در مورد خودتان دارید برای خود دردسر و تنش ایجاد می کنید. جر و بحث های مداوم با شریک عاطفیتان و کنترل کردن او، یا نشخوار ذهنی آنچه در رابطه اتفاق می افتد زمینه را برای از دست رفتن آرامش روانی هر دو طرف درگیر در رابطه فراهم می کند.

2-عدم تجربه رابطه سالم

زمانی که یک یا هر دو طرف رابطه، اعتماد به نفس کافی نداشته باشند مجالی برای تجربه ی یک رابطه سالم نمی ماند. چرا که عدم اعتماد به نفس منجر به انجام اعمال آسیب رسان به رابطه عاطفی می شود. به طور مثال فردی که اعتماد به نفس کافی ندارد ممکن است دست به کنترل طرف مقابل بزند و درگیر جنگ قدرت با شریک خود شود و از آن جایی که در درون احساس نقص می کند و خود را دوست ندارد، هر اتفاقی می تواند منجر به افزایش حس کمبود و حقارت در وی شود، بنابراین زمانی که یک یا هر دو طرف رابطه، اعتماد به نفس کافی ندارند به سختی ممکن است بتوانند رابطه سالمی تجربه کنند.

3-نداشتن اعتماد به نفس در رابطه |عدم تعیین حد و مرز

زمانی که اعتماد به نفس کافی ندارید از تعیین حد و مرزها در روابط خود ناتوان خواهید بود. جرات و جسارت لازم را نداشته و از آن جایی که به دلایل غیرمنطقی احساس ناکافی بودن و عدم لیاقت می کنید قادر نخواهید بود تا زمانی که در رابطه رفتار نادرستی با شما می شود یا حقوقتان رعایت نمی شود اعتراض کنید. 
بنابراین طرف مقابلتان هرگز حد و مرزهای شما را نمی شناسد و اهمیتی برای شان قائل نیست زیرا شما به درستی به او یاد نداده اید چه قوانینی را باید در رابطه با شما رعایت کند و یا زیرپا گذاشتن قوانین و ارزش هایتان چه پیامدی برا او دارد بنابراین هرطور دلش بخواهد با شما رفتار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تعیین حد و مرز در روابط کلیک کنید.

4-عدم احساس ارزشمندی

زمانی که اعتماد به نفس کافی ندارید، نمی توانید در روابط خود قدرتمند ظاهر شوید و در رابطه عاطفی از روی احساس نیاز یا کمبود محبت رفتار می کنید. ممکن است به دلیل کمبود و عزت نفس پایین دست به اعمالی بزنید که اعتماد به نفستان را بیش از پیش خدشه دار کند و در نتیجه احساس ارزشمندی خود را از دست می دهید. متاسفانه اکثر افراد زمانی که اعتماد به نفس کافی ندارند از اعمالی که به طور ناخوداگاه در رابطه با دیگران انجام می دهند آگاه نیستند و تصور می کنند بهترین کار را انجام داده اند در حالی که باید توجه داشت برای هر فردی حفظ احساس ارزشمندی درونی، بسیار مهم تر از حفظ یک رابطه خاص است.  
نداشتن اعتماد به نفس در رابطه

نشانه های نداشتن اعتماد به نفس در رابطه

اکثر افرادی که در درون خود از نداشتن اعتماد به نفس کافی رنج می برند از این موضوع آگاهی نیز ندارند. یعنی در اکثر موارد خودشان آگاه نیستند که دلیل جر و بحث های مداوم شان در رابطه عاطفی یا دلیل شکست های عاطفی پی در پی که در زندگی تجربه کرده اند ، چیزی به جز کمبود اعتماد به نفس در درون خود یا شریک شان نبوده است. با این حال کمبود اعتماد به نفس در رابطه علائم و نشانه های احساسی و رفتاری دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره شده است.

1-احساس حقارت و بی ارزشی

زمانی که گرفتار کمبود اعتماد به نفس در رابطه هستید مدام خود را با دیگران و حتی شریک عاطفیتان مقایسه می کنید. مقایسه خود با دیگران رفتاری بسیار آسیب رسان و قاتل عزت نفس بوده و  نتیجه ای جز احساس حقارت و ایجاد احساس بی ارزشی در شما ندارد. زیرا زمانی که دچار کمبود اعتماد به نفس هستید خوبی های دیگران یا شریکتان را چندین برابر تصور کرده و در مقابل، توانایی ها و نکات مثبت خودتان را هیچ به حساب می آورید. 
در نتیجه دچار حس حقارت و بی ارزشی می شوید و ممکن است تصور کنید لیاقت بودن با فرد مقابل یا زندگی کردن با او را ندارید یا چون فکر می کنید او از شما بهتر است باید هر رفتار نامناسبی را تحمل کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تحقیر شدن در رابطه کلیک کنید.

2-نداشتن اعتماد به نفس در رابطه |تلاش برای گرفتن تایید و توجه

زمانی که اعتماد به نفس کافی ندارید تمام تلاش های شما یک علت درونی و مخفی دارد و آن هم جلب توجه و گرفتن رضایت طرف مقابلتان است. در واقع شما به دلیل علاقه شخصی و حس خوب خودتان زندگی نمی کنید بلکه تمام انرژیتان را صرف به دست آوردن علاقه و توجه او می کنید زیرا از آنجایی که در درون با خودتان راحت نیستید و خودتان را دوست ندارید در تلاش هستید تا فقدان حس دوست داشتن خودتان را با تایید شدن یا ابراز علاقه توسط شریکتان جبران کنید. زیرا تنها زمانی خودتان را دوست دارید که فرد دیگری شما را دوست داشته باشد.

3-نادیده گرفتن خود و قربانی شدن

اگر اعتماد به نفس کافی نداشته باشید، با نادیده گرفتن نیازها و احساسات خودتان از لحاظ روانی به خودتان آسیب می زنید. در این شرایط به طور کلی حضور در یک رابطه عاطفی می تواند به قربانی شدنتان در جهت خواسته های طرف مقابلتان بینجامد. شما دیگران را در اولویت قرار داده و خود را فدای خواسته های دیگران می کنید. اهمیت کمتری برای خواسته ها و نیازهای خودتان قائل می شوید زیرا به دلیل آن که اعتماد به نفس کافی ندارید خود را لایق تجربه تمام خواسته هایتان نمی دانید.

4-نداشتن اعتماد به نفس در رابطه |ترس از دست دادن

در صورتی که اعتماد به نفس کافی نداشته باشید ، ترس از دست دادن کسی که دوستش دارید می تواند بر تمام زندگی شما سایه انداخته و به شدت رابطه خود را تحت کنترل خود بگیرد. فردی که اعتماد به نفس کافی ندارد خود را لایق بودن با طرف مقابل نمی داند بنابراین فکر از دست دادن آن فرد او را دچار ترس و واهمه می کند. او بدون هیچ دلیلی تصور می کند شریکش به او خیانت می کند یا روزی او را ترک خواهد کرد، دچار وابستگی بیش از حد به او شده و تمام مدت او را کنترل می کند. در این زمینه میتوانید از مشاوره زناشویی نیز کمک بگیرید.

5-احساس گناه و همیشه خود را مقصر دانستن

اگر اعتماد به نفس کافی نداشته باشید از آن جایی که در درون خود تصور می کنید استحقاق داشتن آن رابطه را ندارید، زمانی که در رابطه با شریک عاطفی دچار فراز و فرودهای معمولی یک رابطه می شوید یا بحثی بین شما پیش می آید همیشه خودتان را مقصر تمامی اتفاقات دانسته و احساس گناه میکنید. از دید شما شریک زندگیتان به ندرت دچار خطا و اشتباه می شود و این شما هستید که همیشه اشتباه می کنید. بنابراین به او اختیارات بیش از حد می دهید تا حدی که او نیز این طرز فکر شما را باور می کند. یا این که حتی اگر او مقصر باشد همیشه شما هستید که معذرت خواهی کرده و قضیه را فیصله می دهید.

6-بیش از حد محبت کردن

از دیگر نشانه های کمبود اعتماد به نفس در رابطه این است که بیش از حد محبت و ابراز علاقه می کنید. توازن و تعادلی از لحاظ احساسی  در رابطه شما وجود ندارد و اکثر مواقع شما این احساس را دارید که بیش تر از طرف مقابلتان برای پیشرفت رابطه تلاش می کنید و در مقابل، عشق و محبت و ابراز علاقه ای که انتظار دارید را دریافت نمی کنید. در عین حال به امید آن که رفتار شما باعث تغییر طرف مقابل شود به محبت های بیش از حد خود ادامه می دهید.

7-نداشتن اعتماد به نفس در رابطه |وابستگی

وقتی اعتماد به نفس کمی دارید خودتان را لایق و شایسته نمی دانید. خودتان را دوست ندارید و احساس خوبتان را به حضور طرف مقابل در زندگیتان وابسته می کنید. از طرفی ترس از دست دادن او را دارید و اگر در رابطه مشکلی  هرچند کوچک وجود داشته باشد توان فکر کردن به هیچ چیز دیگری را ندارید و تمام انرژی و زمانتان صرف رابطه عاطفی خودمی شود. دوست داشتن فردی که با او در رابطه هستید و وابسته بودن به او امری طبیعی است ولی اگر از حد طبیعی و تعادل خارج شود به جای ان که موجب حفظ و تداوم رابطه شود آرامش روانی شما و شریکتان را از بین می برد و وابستگی بیش از حد به او به کیفیت رابطه خود صدمه خواهد زد.

8-فراموش کردن خواسته ها و اهداف شخصی

زمانی که به دلیل کمبود اعتماد به نفس بیش از حد درگیر رابطه عاطفی خود می شوید، تمام وقت و انرژی شما برای حفظ آن صرف می شود و در نتیجه زمانی برای تجربه کردن خواسته ها، علایق و اهداف شخصی خودتان نخواهید داشت. به دلیل این که عزت نفس کافی ندارید،  احساس خود ارزشی از دست رفته را تنها و تنها در رابطه عاطفیتان جستجو کرده و کمتر به نتیجه دلخواه می رسید. از آن جایی که بیش از حد وابسته فرد مقابل می شوید یا ترس از دست دادن او را تجربه می کنید به تدریج اهداف خود را فراموش کرده و زمانی برای دستیابی به آن ها هزینه نمی کنید.  
نداشتن اعتماد به نفس در رابطه

راهکار برای افزایش اعتماد به نفس

راهکارها و تکنیک های بسیار زیادی برای افزایش اعتماد به نفس و تقویت احساس ارزشمندی درونی وجود دارد اما قبل از بهره گیری از هرکدام از تکنیک ها لازم است بدانید شما ارزشمندی خود را هرگز از دست نداده اید. شما همواره انسانی ارزشمند هستید فارغ از میزان دستاوردها، توانایی یا زیباییتان فقط احساس ارزشمندی را به دلایلی از دست داده اید. نیازی نیست برای اضافه کردن چیزی به خودتان یا ارزشمند کردن خودتان در چشم دیگران تلاش کنید بلکه باید بدانید شما در هر شکل و شمایلی در هر شرایطی که هستید دوست داشتنی هستید و نکات مثبت و خوبی های زیادی دارید.
تنها باید به آنچه که در درون خودتان همیشه وجود داشته است توجه کنید. به عنوان مثال می توانید لیستی از توانایی ها و نکات مثبت خودتان تهیه کرده و روزی یک بار بخوانید و برای خودتان مرور کنید. مداومت بر انجام همین تمرین ساده تا حد زیادی اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. می توانید از جملات تاکیدی مثبت نیز به منظور افزایش اعتماد به نفس استفاده کنید.

دوست داشتن خود

اعتماد به نفس داشتن و دوست داشتن خودتان شرط لازم برای شروع یک رابطه عاطفی با فردی دیگر است. نداشتن اعتماد به نفس در رابطه می تواند اثرات منفی بسیاری در روح و سلامت روان فرد برجای گذاشته و رابطه فرد را دچار تنش ها و اختلافات فراوان کند. اعتماد به نفس در رابطه به قدری مهم و حیاتی است که می توان گفت شما تنها زمانی می توانید رابطه عاطفی سالمی با شریک خود تجربه کنید که هردوی شما اعتماد به نفس کافی داشته باشید.
چرا که نداشتن اعتماد به نفس به قدری برای روابط فردی آسیب زا ست که اگر حتی یک نفر از طرفین رابطه دچار کمبود اعتماد به نفس و عدم احساس خودارزشی باشد. کل رابطه و آرامش روانی هر دو طرف را دچار مشکل کرده و آن را تبدیل به رابطه ای سمی و آسیب رسان خواهد کرد. 
برای این که بتوانید در رابطه عاطفی سالمی با یک فرد دیگر قرار بگیرید لازم است در ابتدا با خودتان به صلح و سازش برسید و خودتان را لایق عشق و محبت متقابل بدانید. به عبارت ساده تر اگر یک فرد خودش را دوست نداشته باشد و خود را لایق ارزش و احترام نداند به سختی می توان با او ارتباط سالمی به دور از هرگونه تنش و آزار برقرار کرد. برای آگاهی بیشتر درباره راه های بهبود روابط عاطفی کلیک کنید.  

سخن آخر

اصل اول برای شروع یک رابطه عاطفی سالم به طور قطع، داشتن عزت نفس کافی و دوست داشتن خود است. توصیه می شود برای تجربه یک رابطه عاطفی سالم ابتدا با استفاده از روش های افزایش عزت نفس و خودباوری به تقویت اعتماد به نفس خود بپردازید یا از یک مشاور برای بهره وری بیشتر کمک بگیرید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*