ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سرد مزاجی زنان بعد از زایمان | دلایل کامل + روش درمان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با سرد مزاجی زنان بعد از زایمان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

سرد مزاجی زنان بعد از زایمان یکی از مشکلات شایع جنسی و زناشویی است. زنی که به تازگی زایمان کرده درگیر مشکلات جسمی و روانی می‌شود که ممکن است زندگی زناشویی او را با چالش‌های اساسی مواجه کند. باید توجه کنیم که زایمان فرایندی طبیعی و مهم است که جسم و روان زن را متحول می‌سازد. سرد مزاجی جنسی پس از زایمان دلایل فیزیکی و روانی متعددی دارد که پس از شناسایی کاملاً قابل درمان خواهد بود. در ادامه مقاله به بررسی کامل سرد مزاجی جنسی پس از زایمان می‌پردازیم. با توجه به اهمیت موضوع سرد مزاجی شما می‌توانید از مشاوره جنسی کمک بگیرید تا به راه‌حل مناسبی برسید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

سرد مزاجی زنان بعد از زایمان: شروع فعالیت جنسی 

پس از بارداری، کاهش موقت میل جنسی یا بی میلی به فعالیت جنسی در زنان غیرمعمول نیست. می تواند تحت تأثیر عوامل مختلف فیزیکی، هورمونی و احساسی باشد. سرد شدن رابطه پس از زایمان بسیار مساله رایجی در میان زوج‌هاست. زایمان فرایندی است که جسم و روان زن را متحول کرده و به همین دلیل پس از زایمان مدتی وقت لازم است تا یک زن بتواند آمادگی خود را برای رابــطه جنسی دوباره به دست بیاورد. این مدت زمان در هر فرد متفاوت است؛ برخی از زنان پس از چند هفته آمادگی خود را به دست می‌آورند ولی برخی به 4 تا 6 ماه زمان نیاز دارند. درصورتی که زن و مرد از این مدت زمان آگاهی نداشته باشند ممکن است مشکلاتی در زندگی مشترک ایجاد شود. زن احساس می‌کند که بی کفایت است و دیگر توانایی سابق را ندارد و مرد احساس می‌کند که کنار گذاشته شده است. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله سرد شدن رابطه پس از زایمان را مطالعه فرمایید.

اینفوگرافیک سرد مزاجی زنان بعد از زایمان

اینفوگرافیک سرد مزاجی زنان بعد از زایمان

دلایل فیزیولوژیکی

بارداری و زایمان می تواند باعث تغییرات فیزیکی در بدن زن شود. مانند نوسانات هورمونی، تغییرات هورمونی مربوط به شیردهی، خستگی و ناراحتی. این تغییرات فیزیکی می تواند به کاهش میل جنسی یا ناراحتی در طول فعالیت جنسی کمک کند. دلایل فیزیولوژیکی بی میلی جنسی در زنان و سرد مزاجی پس از زایمان به ترتیب زیر است:

_به هم خوردن میزان ترشح هورمون‌ها

_پارگی واژن و آسیب دیدگی در اثر زایمان

_شل شدن عضلات کف لگن و افتادگی واژن از دلایل سرد مزاجی زنان بعد از زایمان

_خشکی واژن که باعث مقاربت دردناک می‌شود

_ناتوانی در نگهداری مدفوع و ادرار در حین رابطه جنسی

_کاهش حسی واژن

سرد مزاجی زنان بعد از زایمان : دلایل روانشناختی

ورود نوزاد تغییرات قابل توجهی را در زندگی زن به ارمغان می آورد، از جمله افزایش مسئولیت ها، محرومیت از خواب و سازگاری های عاطفی. این تغییرات می تواند بر سلامت عاطفی، عزت نفس و تصویر بدن زن تأثیر بگذارد که می تواند بر میل جنسی و تمایل او به فعالیت جنسی تأثیر بگذارد. معمولا زوجین قبل از آن که مشکلی پیش بیاید به دنبال درمان نمی‌گردند. سرد مزاجی ممکن است حتی در مواردی تبدیل به دلزدگی زناشویی نیز بشود. با شناخت دلایل سرد مزاجی پس از زایمان می‌توانید از بروز بسیاری از ناراحتی‌ها پیشگیری کنید.

1. افسردگی دلیل اصلی سرد مزاجی زنان

از هر صد نفری که زایمان می‌کنند ده تا پانزده نفر دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند. افسردگی پس از زایمان به دلایلی مثل مشکلات بارداری، اختلالات هورمونی، استرس و غیره به وجود می‌آید. به همین دلیل پس از زایمان میل جنسی زن به شدت کاهش می‌یابد و هیچ لذتی از رابطه جنسی نمی‌برد. معمولا به دلیل مشغله رسیدگی به نوزاد، افسردگی پس از زایمان به نوعی تعبیر به خستگی و کم خوابی مادر می شود. تشخیص زود هنگام این اختلال می تواند در بهبود سریع تر آن موثر باشد. با استفاده از تست آنلاین افسردگی پس از زایمان می توان بدون فوت وقت در تشخیص و درمان افسردگی اقدام نمود.

2. علاقه نداشتن به رابطه جنسی علت سرد مزاجی زنان نیست

فعل و انفعالات هورمونی که به دلیل زایمان در بدن زن اتفاق می‌افتد، پیامدهای روحی و روانی زیادی با خود به همراه دارد. یکی از آن‌ها بی‌علاقگی به رابطه جنسی است. در مدت زمانی که زن نیازمند آمادگی برای رابطه جنسی بعد از زایمان است، برخورد مرد بسیار مهم بوده و تاثیر زیادی در شرایط روحی زن دارد.

3. رابطه خستگی و سرد مزاجی زنان

بارداری، زایمان و بچه‌داری قوای جسمی زن را به شدت تحلیل می‌برد و  بطور طبیعی تمایل او برای رابطه جنسی کاهش می‌یابد. به همین دلیل بهتر است مرد در نگهداری از بچه به همسر خود کمک کند و ساعاتی برای استراحت زن نیز در نظر گرفته شود تا خستگی باعث مشکلات روابط زناشویی نشود. مراقبت از نوزاد تازه متولد شده از نظر جسمی و احساسی سخت است و منجر به افزایش خستگی و افزایش سطح استرس می شود. خستگی و استرس هر دو میل جنسی را با قدرت کاهش می دهد و اولویت بندی یا شرکت در فعالیت جنسی را چالش برانگیز می کند. استراحت کافی و تغذیه مناسب و استفاده از مواد غذایی محرک جنسی می تواند بهترین راهکار برای رفع این مشکل باشد.

4. نگرانی از وضعیت جسمی

زایمان باعث تغییرات زیادی مثل اضافه وزن در ظاهر زن می‌شود و ممکن است برخی از زنان، از این تغییرات احساس خجالت کنند و به همین دلیل از رابطه جنسی سرباز بزنند. اگر این نگرانی و نوع نگرش درمان نشود می تواند در طولانی مدت تبدیل به اختلال بدریخت انگاری بدنی شود. باید به زنان اطمینان داد که این تغییرات ظاهری طبیعی است و به تدریج به حالت قبل باز می‌گردد.

5. معذب بودن از حضور فرزند دلیل پنهان سرد مزاجی زنان

ممکن است حضور نوزاد در اتاق خواب، زن را برای رابطه جنسی معذب کند. برای فرزند پروری صحیح بهتر است اتاق نوزاد از همان ابتدا جدا باشد و مادر برای شیر دادن و انجام کارهای نوزاد به اتاق او برود ولی برخی از مادران برای دسترسی راحت به نوزاد، او را به اتاق خود می‌آورند. این کار باعث مشکلاتی برای نوزاد و والدین می‌شود که سرد مزاجی زنان بعد از زایمان و ارضا نشدن زنان یکی از آن‌ها می‌باشد.

6. سرد مزاجی زنان به خاطر نگرانی از بارداری دوباره

تولد فرزند اول، سختی های زیادی برای مادر به همراه دارد و توان او را به شدت کاهش می‌دهد. به همین دلیل ممکن است زن نگران بارداری مجدد خود باشد و از رابطه جنسی سر باز زند. بارداری زودهنگام و در زمان شیردهی چالش های بسیاری پیش روی مادر قرار می دهد. به همین دلیل زن ممکن است به دلیل نگرانی از این چالش ها کاهش میل جنسی بیشتری را تجربه کند. در این شرایط می توان با بکارگیری روش های مطمئن پیشگیری از بارداری خطر ریسک بارداری را کاهش داد تا این نگرانی کاملا برطرف شود.

یکی دیگر از عوامل موثر در سرد مزاجی زنان شیردهی می باشد. شیردهی به دلیل تغییرات هورمونی می تواند بر میل جنسی زن نیز تأثیر بگذارد. ترشح هورمون پرولاکتین در دوران شیردهی می تواند میل جنسی را در برخی از زنان سرکوب کند. در دوران شیردهی سطح اســتروژن پایین است. به حدی که روند تخمک گذاری را نیز مختل می کند. با پایین بودن سطح استروژن خشکی واژن اتفاق می افتد و باعث کاهش میل جنسی در زنان می شود.

سرد مزاجی زنان بعد از زایمان: روش درمان

برای درمان، لازم است تا دلایل سرد شدن رابطه زناشویی به درستی تشخیص داده شود. مشکلات فیزیولوژیکی با دارو درمانی و استراحت درمان می‌شوند. مشکلات روانی با ایجاد بینش نسبت به موقعیت جدید زن و حس مــادر شدن و تفکیک هویت زنانه و مادرانه بهبود پیدا کرده و زن این توانایی را کسب می‌کند که هم نقش زنانه و هم نقش مادرانه خود را بپذیرد. هم چنین لازم است که افراد خانواده نیز نسبت به وظیفه خود در مقابل مادر و نوزاد آگاهی داشته باشند تا بتوانند باری از روی دوش مادر بردارند. در صورت کمک خانواده و خصوصا همسر، زن می تواند بر تغییرات زندگی خود مسلط شود. توصیه می شود برای آگاهی بیشتر مقاله افزایش میل جنسی زنان را مطالعه فرمایید.

عواقب درمان نشدن سرد مزاجی زنان بعد از زایمان

ارتباط باز و صادقانه بین شرکا در این دوران بسیار مهم است. برای زوج ها مهم است که درباره احساسات، انتظارات و نگرانی های خود در مورد صمیمیت جنسی صحبت کنند. شکیبایی، درک و حمایت هر دو طرف می تواند کمک زیادی به این دوره از سازگاری جنسی پس از بارداری کند. اگر بی میلی جنسی ادامه یابد یا باعث ناراحتی قابل توجهی شود، ممکن است برای زن مفید باشد که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا یک درمانگر واجد شرایط مشورت کند که بتواند راهنمایی و پشتیبانی را برای رسیدگی به این نگرانی ها ارائه دهد تا از بروز مشکلات اضافی مرتبط با رابطه با همسر پیشگیری شود.

سخن آخر

تجربه هر زنی از زایمان و بارداری و مشاهده و نمایش علائم مرتبط با آن منحصر به فرد است و همه زنان پس از بارداری کاهش میل جنسی را تجربه نمی کنند. علاوه بر این، بی میلی جنسی پس از بارداری معمولاً موقتی است و می تواند در طول زمان بهبود یابد زیرا زن با نقش جدید خود به عنوان یک مادر سازگار می شود و بدن او تحت بهبودی پس از زایمان قرار می گیرد.

تاثیر خدمات روانشناسی

همانطور که گفته شد سرد مزاجی زنان بعد از زایمان دلایل متعددی دارد که نگرش منفی نسبت به خود و نگرانی‌های فکری نیز از دلایل بسیار مهم آن است. به همین دلیل ضروری است که زنان بعد زایمان از یک روانشناس کمک بگیرند تا از بروز انواع اختلالات جنسی جلوگیری شود. توجه داشته باشید که رابطه جنسی بخش بسیار مهمی از زندگی زناشویی می‌باشد. سرد مزاجی زنان بعد از زایمان تا حدودی طبیعی است اما در صورت عدم درمان، بسیار جدی شده و مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد. به همین منظور مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با کادری مجرب آماده ارائه خدمات تلفتی و حضوری به شما می‌باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*