ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک اعتیاد در خانه | ۳ روش برتر

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترک اعتیاد در خانه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بسیاری از افرادی که درگیر اعتیاد هستند، ترک اعتیاد در خانه را به سایر روش‌ها ترجیح می‌دهند. علت امر این است که درمان‌های بستری یا ساعات طولانی بودن در مراکز ترک اعتیاد برای افراد وقت‌گیر و هزینه‌بر است. همچنین برخی از مراکز نظیر کمپ‌های ترک اعتیاد از روش‌های سختگیرانه‌ای نظیر بستن فرد به تخت استفاده می‌کنند که منجر به ایجاد ترس و وحشت فرد نسبت به ترک می‌شود. به همین دلیل بسیاری از مصرف کنندگان مواد به دنبال روش‌های آسان‌تر و ترک اعتیاد در خانه هستند. توجه داشته باشید که ترک اعتیاد در خانه نیز باید تحت نظر یک فرد متخصص باشد. اگر در جست و جوی روش‌های آسان ترک اعتیاد هستید، در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتری در مورد ترک اعتیاد در خانه اشاره خواهیم کرد. 

تماس با مشاور

ترک اعتیاد در خانه امکان‌پذیر است؟

برای ترک اعتیاد به مواد مخدر حتماً با مشاور مورد اطمینان خود مشورت کنید چرا که امروزه روش‌های مختلفی برای ترک اعتیاد وجود دارد. استفاده از روش‌های مختلف روان درمانی و دریافت داروهای جایگزین از جمله مهم‌ترین این روش‌ها هستند. در مورد خماری و علائم ترک فرد بیمار باید پیوسته با پزشک و روانشناس خود در تماس باشد. 

متخصصان هنگامی که می‌خواهند روش خاصی را برای ترک به فرد توصیه کنند، موضوعات مختلفی را در نظر می‌گیرند. نوع ماده مصرفی قبلی، میزان دوز مصرف، آسیب‌ها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر و شدت علائم ترک از جمله مواردی هستند که در انتخاب روش ترک مدنظر قرار می‌گیرند. اما به طور کل امروزه روش‌های بستری کم‌تر توصیه می‌شوند. در روش‌های ترک اعتیاد نوین شما تنها لازم است که چند ساعت در هفته را زیر نظر متخصصان اعتیاد باشید و باقی اقدامات را می‌توانید به تنهایی در خانه انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی ترک اعتیاد کلیک کنید.

اینفوگرافیک ترک اعتیاد در خانه

اینفوگرافیک ترک اعتیاد در خانه

چالش های ترک اعتیاد در خانه

ترک اعتیاد به مواد مخدر در خانه در کنار همه مزایایی که دارد، می‌تواند با چالش‌هایی نیز همراه باشد. برای رسیدن به یک ترک پایدار لازم است که راه درستی برای غلبه بر این چالش پیدا کنید. در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده ایم:

1- وجود عوامل محرک یا برانگیزاننده در خانه

وسوسه یا همان احساس تمایل شدید برای مصرف مجدد مواد یکی از موانع اصلی برای ترک اعتیاد است. عوامل مختلفی در محیط پیرامونی می‌توانند در ایجاد وسوسه دخیل باشند. برای مثال افرادی که اغلب در محیط خانه به استعمال مواد می‌پرداختند، ممکن است با دیدن ابزار آلات مرتبط با مواد مخدر یا صرفا قرار گرفتن در فضایی که همیشه آن جا مواد می‌کشیدند دچار وسوسه شدید شوند. پیشنهاد می کنیم مقاله غلبه بر وسوسه بعد از ترک را مطالعه کنید.

این افراد بهتر است قبل از شروع فرایند ترک اعتیاد در خانه هرگونه وسیله یادآور مواد را از خود دور نگه داشته و در محیط خانه نیز تغییراتی ایجاد کنند تا فضای گذشته تداعی نشود. اگر امکان ایجاد تغییر در خانه وجود ندارد، بهتر است فرد در یک محیط دیگر ترک اعتیاد را آغاز کند. برای تصمیم گیری بهتر در این زمینه لازم است از مشاوره ترک اعتیاد کمک بگیرید.

2- وجود تنش‌های بین فردی در محیط خانه

در بسیاری از موارد افراد به دلیل تنش‌های بین فردی که در محیط خانه تجربه می‌کنند به سمت مصرف مواد کشیده می‌شوند. در واقع آن‌ها به دنبال راه حلی فوری اما آسیب‌رسان برای آرام کردن خود می‌روند. در این شرایط تا زمانی که فرد نحوه صحیح برخورد با تعارضات خانوادگی را یاد نگیرد، نمی‌تواند پرهیزی پایدار را تجربه کند. کمک گرفتن از یک روانشناس متخصص در حیطه خانواده و شرکت در جلسات مشاوره خانواده تا حد زیادی در غلبه بر این مشکل موثر خواهد بود.

3- ترک اعتیاد در خانه | نبود انگیزه کافی

بیکاری و عدم فعالیت یکی از عوامل اصلی است که می‌تواند فکر مواد را دوباره به ذهن فرد بیاورد. افرادی که تصمیم می‌گیرند در خانه به ترک اعتیاد بپردازند، بیش از دیگران ممکن است دچار عدم فعالیت شوند و در نهایت انگیزه خود را برای ترک اعتیاد از دست بدهند. شرکت کردن در گروه‌های خودیاری نظیر انجمن‌های NA به شما کمک می‌کند تا بتوانید انگیزه‌های خود را حفظ کرده و به شکل موثرتری بر وسوسه‌ها غلبه نمایید. 

4- وجود افراد مصرف کننده در خانه

مصرف مواد برای بسیاری از مبتلایان به اعتیاد امری خانوادگی است. وجود افراد مبتلا به مصرف مواد در خانه می‌تواند مانع بزرگی برای ترک اعتیاد باشد. در این شرایط متخصصان استفاده از روش‌های بستری را برای ترک اعتیاد ترجیح می‌دهند. برای مدیریت بهتر اوضاع در این موقعیت لازم است که همواره با یک مشاور ترک اعتیاد در ارتباط باشید.

5- مواجهه با موقعیت‌های بحرانی

در شرایط ترک اعتیاد افراد با علائم جسمی و روانی ناخوشایندی مانند علائم افسردگی رو به رو می‌شوند که در برخی موارد می‌تواند به بروز موقعیت‌های بحرانی منجر شود. برای مثال مصرف برخی داروها در این شرایط به تشدید عوارض ترک می انجامد و می تواند سطح هوشیاری فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه در صورت بروز هرگونه علائم جدی لازم است که با متخصص تماس بگیرید. برای کسب اطلاعات در زمینه درمان اعتیاد کلیک کنید. 

6. نداشتن مهارت مدیریت استرس

دوران ترک ملزومات خاصی میطلبد که در صورت رعایت نشدن ترک را یا با دشواری روبرو می کند و یا منجر به بازگشت مجدد به اعتیاد می شود. یکی از این نیازهای ضروری برای ترک اعتیاد داشتن مهارت مدیریت استرس است؛ زیرا ترک مواد سطح استرس فرد را افزایش می دهد و در نبود مهارت مدیریت استرس، فرد برای ترک و طی کردن فرایند درمان با مشکل مواجه خواهد بود.

به همین دلیل پیشنهاد متخصصین امر همیشه این بوده که مراحل ترک اعتیاد را تحت نظارت پزشکان و متخصصان ترک اعتیاد بگذرانید که در کنار درمان اعتیاد مهارت های لازم برای مقابله با شرایط سخت ترک را نیز آموزش بدهند.

7. کامل نبودن برنامه ترک بدون حضور پزشک

چنانچه فرد برای ترک اعتیاد روش ترک در خانه را انتخاب کند خود را معرض خطر قرار می دهد. ترک در خانه دارای عوارض جانبی بسیاری خواهد بود که درمان را نه تنها به سرانجام نمی رساند بلکه ممکن است به دلیل سرخوردگی فرد از موفقیت در ترک، او را با شدت بیشتری به اعتیاد بازگرداند.

برخی از شیوه های مورد استفاده در ترک و سم زدایی به اندازه کافی مفید و مناسب نیستند؛ چرا که باعث باقی ماندن مواد اعتیاداور در بدن فرد شده و در نهایت به بروز علائم ترک و خماری می انجامد. ترک در خانه لز همین موارد است.

8. فرد معتاد نمی‌تواند به خود مشاوره دهد

اینکه فرد به چه نوعی از مواد وابستگی داشته و به چه نوعی از اعتیاد دچار باشد تغییری در این واقعیت که فرد معتاد صلاحیت ندارد مشاور خود باشد ایجاد نمی کند. به هر حال او به مداخله حرفه ای یک شخص دیگر که تخصص ترک اعتیاد داشته باشد و برای رهایی از وضع موجود از او مشاوره بگیرد نیاز خواهد داشت.

از همین رو آندسته از افراد وابسته به مواد که برای درمان اعتیاد به مراکز و کلینیک های ترک اعتیاد مراجعه می کنند و برای ترک از راهنمایی های مسیولان مرکز بهره می برند کار را برای خود آسان تر کرده و روند بهبودی و بازگشت به روال زندگی سالم را تسریع می بخشند.

9. الزام زمان و تعهد زیاد

درمان و ترک اعتیاد برخلاف تصور رایج از آنچه در ترک خانگی وجود دارد، به زمان و تعهد زیادی از جانب فرد مبتلا به اعتیاد نیاز دارد. به هر میزان تلاش و دلسوزی فرد نسبت به درمان خود بیشتر باشد احتمال موفقیت درمان افزایش می یابد.

شاید در ابتدای امر اینگونه به نظر برسد که ترک اعتیاد خانگی زمان و هزینه کمتری می برد اما در واقع از آنجایی که در ترک خانگی شرایط درمان مهیا نیست پس از مدتی فرد موفقیت کمی به دست اورده و با بروز فشارهای روانی و مشکلات، فرایند درمان را رها خواهد کرد.

10.گرفتار شدن به افسردگی

عدم موفقیت فرد در دستیابی به ترک و درمان از اعتیاد، سرخوردگی ها و تنش های روانی زیادی وارد می کند. از جمله مشکلاتی مانند افسردگی که دامن گیر فرد معتاد می شود. اگر خانواده فرد مبتلا از اعتیاد شخص باخبر نباشند حمایتی از او نمی کنند و همین موضوع باعث تشدید حس تنهایی و درماندگی فرد معتاد خواهد شد و زمینه ابتلا به افسردگی بیش از پیش فراهم می شود.

روش‌های ترک اعتیاد در خانه

برای ترک اعتیاد در خانه روش‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه مطلب به رایج‌ترین آن‌ها می‌پردازیم. اما از آنجا که انتخاب روش ترک به شخصیت فرد بیمار بستگی دارد، حتماً تحت نظارت مشاور خود روش مناسب را انتخاب کنید. 

1. ترک ناگهانی اعتیاد

بسیاری از افراد یا خانواده‌های آن‌ها، معتقدند که ترک باید یک باره و برای همیشه اتفاق بیفتد. در حالی که اعتیاد بیماری است که علاوه بر جسم، روان فرد را نیز بیمار می‌کند. ترک کامل زمانی اتفاق می‌افتد که نه تنها اعتیاد از جسم فرد بیرون برود بلکه ذهن او نیز از این مسئله پاک شود. ترک ناگهانی تنها به بعد جسمانی می‌پردازد و منجر به سم‌زدایی بدن می‌شود. اما ذهن و روان فرد بدون درمان رها شده و درگیر اعتیاد باقی می‌ماند. از آنجایی که ریشه اعتیاد نیز اکثراً روانی است، افرادی که روش‌های ترک ناگهانی را انتخاب می‌کنند یا به اجبار اطرافیان آن را انجام می‌دهند، در بلندمدت دوباره به مصرف مواد سوق پیدا می‌ کنند. ترک موادی همچون ماریجوانا به اقدامات تخصصی و زمان بیشتری نیاز دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترک گل کلیک کنید.

2. ترک اعتیاد در خانه | ترک تدریجی اعتیاد

در ترک تدریجی فرد به مرور از میزان مصرف خود کم می‌کند تا زمانی که مصرف به صفر برسد و کاملاً قطع شود. این روش به خصوص در مورد مواد مخدری نظیر تریاک، شیره، مورفین و... بسیار به کار می‌رود. مزیت این روش این است که در این حالت شما علائم جسمانی و روانی ناخوشایند کم‌تری را تجربه می‌کنید و به تدریج بدنتان وابستگی خود را به مواد از دست خواهد داد. 

3. استفاده از درمان‌های سرپایی

شما می‌توانید برای ترک اعتیاد در خانه از روش‌های درمانی سرپایی و غیر بستری استفاده کنید. از جمله این روش‌ها می‌توان به دارودرمانی، روان درمانی فردی، گروه درمانی، درمان به روش ماتریکس و... اشاره کرد.

تا زمانی که تحت نظر یک متخصص به ترک نپردازید، احتمال بازگشت اعتیاد وجود دارد. روش‌های سرپایی در مراکز ترک اعتیاد یا مراکز مشاوره روانشناسی به شما این فرصت را می‌دهند تا از نظر جسمی و روانی مورد ارزیابی کامل قرار بگیرید و اطمینان پیدا کنید که در حال طی کردن مسیر درستی برای ترک هستید. هم‌چنین درمانگر با آموزش راهکارهایی عملی برای مقابله با وسوسه و سازگاری با شرایط جدید به شما کمک می‌کند که چگونه در محیط زندگی خود با ولع مصرف کنار بیایید و با برگزاری جلسات پیشگیری از بازگشت از بروز لغزش نیز جلوگیری خواهد کرد.

 

برای ترک اعتیاد چه زمانی لزوم بستری وجود دارد؟

مصرف برخی مواد نظیر هرویین، ترک را با چالش‌های زیادی مواجه می‌کند. چرا که ممکن است فرد دچار علائم جسمی و روانی بسیار آزاردهنده‌ای شود که قادر به تحمل آن نباشد. در این شرایط بستری در بیمارستان ممکن است ضرورت یابد و حتماً باید در این مورد با پزشک مشورت کنید. در بیمارستان یا کمپ ترک اعتیاد با تجویز برخی داروها نظیر نالترکسون تلاش می‌کنند تا علائم ترک را کاهش دهند. برای اطلاع از بهترین روش های ترک اعتیاد بدون دارو کلیک کنید.

هم‌چنین مصرف برخی مواد نظیر روان‌گردان‌ها  و مواد توهم‌زا ممکن است عوارض روانی بلندمدتی برای فرد ایجاد کنند. به طوری که علائم سایکوز نظیر هذیان و توهم بدون مصرف مواد نیز حضور داشته باشند. اگر این علائم با داروهای ضد روان‌پریشی در خانه کنترل نشوند، ممکن است پزشک دستور بستری در بیمارستان روانپزشکی را بدهد تا علائم سایکوتیک تحت نظارت بیشتری قرار بگیرند. در نهایت باید گفت ترک اعتیاد در خانه عجیب و مشکل ولی واقعی است. در صورتی که از ابتدا تا انتها از نظرات کارشناسان متخصص و باتجربه استفاده کنید، شدنی است.

مزایای ترک اعتیاد در خانه

علاوه بر تمام مشکلاتی که ترک اعتیاد در خانه دارد، مزایایی هم دارد که بهتر است از آن ها آگاهی داشته باشید. ترک در کمپ ترک اعتیاد همواره برای اکثر افراد معتاد کابوسی وحشتناک است و به همین دلیل با تمام توان از آن خودداری می کنند. حتی بسیار دیده شده است که فرد اراده و انگیزه کافی برای ترک را دارد اما تنها به دلیل ترس از این مراکز نمی تواند اعتیاد خود را کنار بگذارد و روز به روز بیش تر در دام آن فرو می رود.
در این شرایط بهترین کار این است که فرد اعتیاد خود را به روشی اصولی و تحت نظر یک فرد متخصص، در خانه ترک نماید. در صورتی که فرد انگیزه و اراده لازم را داشته باشد و به صورت خودسرانه ترک را انجام ندهد، می توان ترک موفقی را برای او پیش بینی کرد. بسیار دیده شده است که افراد پس از ترک در مراکز ترک اعتیاد، مجددا به سمت اعتیاد بازگشته اند. اما در صورتی که متخصص ترجیح دهد ترک در خانه برای فرد بهتر است، فرایند درمان را در خانه آغاز می نماید. پیشنهاد می کنیم مقاله ترک شیشه در خانه را نیز مطالعه کنید.

نکات مهم برای ترک اعتیاد در خانه

نکته بسیار مهمی که در ترک اعتیاد در خانه باید به آن توجه کنید، اصل تعهد و پایبندی است. در خانه هیچ مجبوریت و الزام خارجی برای شما نیست و تنها محرک های درونی تان هستند که شما را به سوی ترک سوق می دهند. پس لازم است که قبل از هر اقدامی بر روی اراده و انگیزه خود کار کنید و با جدیت تمام در این مسیر گام بردارید. به هیچ عنوان پس از مشاهده پیشرفت کمی در فرایند ترک، ارتباط خود را با مشاورتان قطع نکنید. حتی در اکثر موارد لازم است که فرد پس از ترک نیز تحت نظر متخصص باشد تا بازگشت اتفاق نیفتد.
تحت نظر بودن به معنای بستری نیست و می توان به صورت تلفنی نیز تمام این امور را انجام داد. ماری جوانا یا همان ماده مخدر گل یکی از انواع موادی است که وابستگی روانی شدیدی ایجاد می کند به همین دلیل ممکن است ترک آن در خانه پیچیده تر از ترک مواد دیگر باشد. توصیه می شود حتما با مشاوره ترک اعتیاد در ارتباط باشید و همواره فردی را به عنوان مراقب در کنار خود داشته باشید.

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با گردآوری کادری مجرب و متخصص این امکان را مهیا کرده تا در هر کجا که هستید به صورت تلفنی با متخصصان تماس بگیرید و در زمینه مسائل و مشکلات خود با آنان صحبت نمایید. متخصصان حامی هنر زندگی می توانند شرایط و وضعیت شما را به صورت تلفنی ارزیابی نمایند و یاری تان کنند تا در خانه اعتیاد خود را کنار بگذارید. هم چنین در صورتی که فرد معتادی در خانواده تان هست که هیچ علاقه ای به ترک از خود نشان نمی دهد، می توانید با کمک متخصصان رفتار خود را تغییر دهید و به او کمک نمایید تا اراده کافی برای ترک را به دست آورد و در خانه فرایند سم زدایی جسمانی و روانی را آغاز کند. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در هر کجا که هستید به صورت تلفنی در این زمینه یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

- آیا می توان فرایند سم زدایی را در خانه طی کرد؟

تصمیم گیری برای اینکه ترک در خانه یا مراکز ترک انجام بگیرد به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می‌توان به شدت اعتیاد و مناسب بودن شرایط خانه اشاره کرد. برای تصمیم گیری بهتر باید از مشاوره ترک اعتیاد کمک بگیرید.

- آیا می توان برای ترک اعتیاد در خانه از مشاوره تلفنی کمک گرفت؟

ببله امروزه مراکز مشاوره روانشناسی انواع خدمات خود را به صورت آنلاین و تلفنی نیز ارائه می‌دهند. از همین رو شما می‌توانید با یک تلفن با مشاورین ترک اعتیاد در ارتباط باشید و برای ترک خود و یا یکی از عزیزان تان با آنان مشورت نمایید.

_آیا می توان فردی که هیچ علاقه ای به ترک ندارد را در خانه ترک داد؟

برای کمک به فردی که تمایلی به ترک ندارد، در مرحله اول باید بتوانید دلیل عدم تمایل او را کشف کنید. به همین دلیل ضروری است که از یک روانشناس کمک بگیرید تا به شما کمک کند بهترین رفتار را در مقابل عزیر خود در پیش بگیرید و پس از کشف دلیل تمایل او به اعتیاد، در جهت ترک یاری اش کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*