ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک اکسی کدون

ترک اکسی کدون چگونه صورت می گیرد؟ اکسی کدون داروی شناخته شده با مکانیسم ضد درد می باشد. در جراحی هایی که پس از آن ها فردی که تحت جراحی قرار گرفته درد شدیدی را تحمل می کند و در سایر این گونه موارد دارو هایی از این دست برای کاهش درد تجویز می شود. اما نکته اصلی این است که آیا اکسی کدون که می تواند انسان ها را از درد شدید رهایی دهد، اعتیاد آور است؟ و اگر اعتیاد آور است چرا باعث اعتیاد می شود. در ادامه به بررسی کامل اکسی کدون خواهیم پرداخت. پس تا انتها همراه ما باشید.


تماس با مشاور

اکسی کدون چیست؟

اکسی کدون دارویی ضد درد است که به منظور کاهش دردهای بسیار شدید در مواقع نادر از جمله صدمات جسمی شدید که درد بسیاری را همراه دارد، تصادفات شدید که باعث جراحات بسیاری در بدن شده است که درد شدیدی را برای فرد به همراه دارد و همچنین در بسیاری از مواقع افرادی که دچار سرطان مغز استخوان می شوند، با توجه به درد بسیار زیادی که در تمام نقاط بدن خود تحمل می کنند، تجویز داروی اکسی کدون می تواند باعث کاهش این نوع درد ها شود.

داروی اکسی کدون در بسیاری از مواقع به تنهایی به کار می رود اما در برخی مواقع برای درد های متوسط پیش می آید که همراه با استامینوفن به کار برده می شود تا دوز کمتری را وارد بدن فرد کند. داروی اکسی کدون از آن جایی که جزو دارو های مرفین دار محسوب می شود و از آن جایی که در درون خود ترکیباتی از مورفین و هروئین را دارا می باشد، از این رو گفته می شود یک شبه مخدر است که در ادامه به بررسی این موضوع که آیا داروی اکسی کدون اعتیاد آور است یا خیر خواهیم پرداخت.

اینفوگرافیک ترک اکسی کدون
اینفوگرافیک ترک اکسی کدون

آیا اکسی کدون اعتیاد آور است؟

همان طور که در بالا گفته شد اکسی کدون داروی مسکن قوی برای درد های شدید است که می تواند به کاهش درد منجر شود. اکسی کدون در درون خود دارای مقادیری از مورفین و هروئین بوده و با توجه به این دانش که وجود مورفین و همین طور هروئین باعث به وجود آمدن اعتیاد جسمانی در افراد می شود، از این رو داروی اکسی کدون نیز باید اعتیاد آور باشد. مورفین یک ماده ی خالص و طبیعی است که از گیاهی به وجود می آید. مورفین در واقع ترکیب اصلی و به وجود آورنده ی تریاک است که جزوی از مواد مخدر محسوب شده و اعتیاد آور است. به این ترتیب داروی اکسی کدون از آن جایی که در درون خود دارای مورفین و هروئین است از این رو می توان این گونه بیان کرد که این دارو یک شبه مخدر محسوب می شود و اعتیاد آور خواهد بود.

اصولا در افرادی که دارو هایی مانند اکسی کدون برای کاهش درد جسمانی نمی تواند بر روی بدن آن ها به شکلی مفید تاثیر گذار باشد و باعث کاهش درد برای آن ها شود، از این رو برای کاهش درد این افراد از خود مورفین خالص استفاده می شود. اگر مدت زمان جراحت و یا بیماری که باعث به وجود آمدن این نوع درد شدید شده است زیاد شود و پزشکان مجبور باشند برای کاهش درد فرد مورد نظر مورفین و یا اکسی کدون و یا حتی پتدین که یکی دیگر از چنین دارو های مسکن قوی محسوب می شود تجویز کنند، باید انتظار داشت که پس از اتمام این درد و پس از بهبودی فرد، فرد مورد نظر به این داروهای مسکن اعتیاد پیدا کرده و از حالا باید برای ازبین بردن اعتیاد خود و مورفین کاذب داخل بدن، تلاش هایی به عمل خواهد آمد.

اکسی کدون

موارد مصرف اکسی کدون

داروی اکسی کدون در واقع به این منظور ساخته شد که بتواند به کاهش دردها منجر شود و همچنین یک مسکن قوی باشد که توانایی برای رهایی افراد از درد های شدید را دارا می باشد. اما در طول مدتی که این دارو ساخته و به کار گرفته شد متاسفانه مواردی از سوء مصرف این دارو مشاهده شد‌. به طوری که افرادی در راستای مصرف بیش از اندازه و بدون تجویز پزشک دست به مصرف اکسی کدون زده و با توجه به این موضوع که وجود ترکیبات مورفین درون این دارو باعث ایجاد اعتیاد جسمانی در افراد می شود، اعتیاد به این دارو به طور پیوسته ای گسترش یافت‌.

به این ترتیب این دارو تا جایی که می شد دور از دسترس افراد قرار گرفت و امروزه به ندرت حتی تجویز می شود. اما حالا یکی از مهم ترین موارد مصرفی که اکسی کدون دارا می باشد احساس سرخوشی کاذبی است که به افراد می دهد و از این رو افراد را تمایل می بخشد به سوء مصرف این دارو. باید اظهار داشت که داروی اکسی کدون به شدت اعتیاد آور است و از آن جایی که دارای ترکیبات مورفین است و شبیه هروئین در بدن فعالیت می کند، افراد بسیاری را به مصرف بیش از اندازه آن ترغیب می کند و این می تواند باعث شود که افراد بسیاری در جهان وجود داشته باشند که به داروی اکسی کدون اعتیاد دارند.

عوارض جانبی اکسی کدون

داروی اکسی کدون مانند همه دارو های دیگر که ساخته شده اند، یک سری موارد مصرف دارد که باید به منظور درمان و یا کاهش درد و یا کاهش نشانه های بیماری از آن ها استفاده کرد و در واقع با هدف خاصی ساخته می شوند اما همه ی دارو ها عوارض جانبی را دارا می باشند. عوارض جانبی داروی اکسی کدون می تواند بسیار زیاد همانند مواد مخدر و اعتیاد آور باشد. متاسفانه این دارو یک شبه مخدر محسوب می شود و به این ترتیب عوارض جانبی آن همانند مواد مخدر خواهد بود. از جمله عوارض جانبی که این دارو را شامل می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1.آلرژی

اولین و گسترده ترین عوارض جانبی در اکثر دارو ها به وجود آمدن آلرژی در بدن افراد است. داروی اکسی کدون نیز از این قاعده مستثنی نبوده و یکی از عوارض جانبی آن به وجود آمدن آلرژی پوستی و همچنین آلرژی تنفسی خواهد بود. اگر افراد در هنگام مصرف اکسی کدون دچار التهاب و قرمزی پوست همانند کهیر شوند و همچنین باعث شود خارش پوست اتفاق افتد، در این صورت می توان بیان کرد که این افراد نمی توانند این دارو را مصرف کنند زیرا در صورت مصرف طولانی مدت و بیش از اندازه حتی می تواند دچار آلرژی تنفسی و تنگی نفس در افراد شود.

2.خواب آلودگی

با توجه به وجود مقادیری از مورفین در درون داروی اکسی کدون، افرادی که به مصرف این مواد از طرف پزشکان توصیه می شوند دچار خواب آلودگی های شدید و همچنین گیجی خواهند شد. این نکته وجود دارد که حتی استامینوفن که یک مسکن بسیار ضعیف است و عمدتا قابل استفاده در همه ی افراد می باشد، افرادی که بدن سالمی دارند و از مواد مخدر استفاده نمی کنند با مصرف استامینوفن دچار خواب آلودگی شده و حتی احساس گیجی دارند. به این ترتیب از عوارض جانبی دارویی که در آن مقادیری از مورفین یافت می شود به قطع باید خواب آلودگی شدید و همچنین گیجی جزئی از عوارض جانبی این دارو به حساب آید.

3.احساس تهوع

با توجه به این که داروی اکسی کدون باعث می شود سطح کورتیزول در بدن به شدت کاهش یابد، از این رو باعث ایجاد سر درد، گیجی، تهوع و همچنین استفراغ های شدید خواهد شد. عوارض جانبی این دارو قدری با سایر دارو ها متفاوت خواهد بود زیرا این دارو جزئی از دارو های شبه مخدر محسوب می شود از این رو باید در نظر گرفت که استفاده از این دارو و بروز چنین نشانه هایی می تواند تا قدری باعث به وجود آمدن مشکلات دیگری از جمله اوردوز شود. دوز مصرفی این دارو باید توسط پزشک تشخیص داده شود تا از اوردوز در فرد پیشگیری به عمل آید.

4.ضربان قلب کند

استفاده از داروی اکسی کدون در بسیاری از موارد با توجه به ترکیبات مخدری که درون خودش دارد و همچنین یک مسکن و آرامبخش محسوب می شود می تواند باعث کاهش ضربان قلب شود. کاهش ضربان قلب می تواند خطرناک باشد و به همین دلیل باید در صورت بروز کندی ضربان قلب تا قدری، به پزشک مراجعه و از پزشک توصیه ی جدید یا عدم ادامه ی مصرف دارو تشخیص داده شود. حتی می تواند باعث کندی در تنفس شود که این به خودی خود می تواند با توجه به کاهش اکیسژن خون باعث به وجود آمدن بیماری های دیگر شود. به همین دلیل است که در صورت بروز چنین علائمی افراد باید سریعا به پزشک مراجعه کنند.

ترک اکسی کدون

اکسی کدون دارویی است شبه مخدر و با ترکیبات مورفین که در درون خود دارد باعث ایجاد اعتیاد خواهد شد. این دارو با توجه به مقادیر سوء مصرفی که همراه دارد باعث می شود اعتیاد به وجود آید و به همین منظور روش هایی برای ترک این دارو به کار خواهد رفت. اکسی کدون یک داروی اعتیاد آور است و ترک آن با مشکل همراه خواهد بود اما در کلینیک های ترک اعتیاد از روش سم زدایی ابتدا برای ترک این دارو استفاده می شود. در روش سم زدایی که ابتدایی ترین روش برای ترک اکسی کدون است، با توجه به اقداماتی که انجام می دهند و با توجه به دارو ها و سرم هایی که در بدن فرد مبتلا تزریق می کنند به نحوی تا جای ممکن اثر اکسی کدون در بدن را از بین خواهند برد.

در این روش سعی بر آن می شود که اعتیاد روانی حاصل از اکسی کدون را از بین برده و به همین دلیل نیاز به مشاوره ترک اعتیاد خواهد بود. مشاوره های گروهی از جمله روش های دیگر برای ترک اکسی کدون خواهد بود که در آن افراد تحت درمان تجربیات خود را در اختیار سایر افرادی که تحت درمان هستند خواهند گذاشت. این چنین می توان نوید داد که ترک اکسی کدون می تواند امکان پذیر باشد. همین طور این که باید در نظر گرفت که یکی از مهم ترین مراحل در ترک اکسی کدون این است که افراد باید پس از سم زدایی و مشاوره های فردی و گروهی، باید تحت مراقبت قرار بگیرند تا از مصرف دوباره اکسی کدون در این افراد جلوگیری شود.

اکسی کدون

نتایج ترک اکسی کدون

ترک اعتیاد به داروی اکسی کدون می تواند در کوتاه مدت و همچنین بلند مدت نتایجی را همراه داشته باشد. این نتایج ممکن است زود گذر بوده و پس از چند روز خاتمه پیدا کنند و یا می توانند طولانی مدت بوده و به نحوی نتایج با دوامی را دارا باشند. البته باید این نکته را در نظر گرفت که چه نتایج کوتاه مدت و چه نتایج بلند مدت ترک اکسی کدون روزی به پایان خواهند رسید و به هیچ عنوان بهانه داشتن چنین نتایجی از ترک این دارو نمی تواند باعث شود افراد از ترک این دارو خودداری کنند.

1. نتایج کوتاه مدت

از جمله نتایج کوتاه مدت ترک این دارو می توان به درد عضلانی اشاره کرد. این نشانه در بیشتر نشانه های ترک اعتیاد وجود دارد. احساس آنفولانزا از دیگر نشانه های ترک داروی اکسی کدون خواهد بود. افرادی که به داروی اکسی کدون اعتیاد دارند با بروز علائمی مانند آنفولانزا می توانند نشانه های ترک این دارو را تجربه کنند. بی خوابی از دیگر نتایج کوتاه مدت در ترک داروی اکسی کدون است.

از آن جایی که این دارو جزو دارو های مسکن محسوب می شود و مصرف آن باعث ایجاد خواب آلودگی در افراد می شود، به همین منظور ترک آن می تواند باعث ایجاد بی خوابی در افراد شده و از نتایج کوتاه مدت آن به حساب آید. از آن جایی که مصرف داروی اکسی کدون باعث کاهش ضربان قلب می شود، ترک این دارو باعث افزایش تعداد ضربان قلب و تپش قلب خواهد شد. پس تپش قلب نیز از دیگر نتایج کوتاه مدت ترک داروی اکسی کدون خواهد بود.

2. نتایج بلند مدت

کمبود انرژی و بی حالی مزمن در طولانی مدت از نتایج ترک اکسی کدون است. افرادی که اعتیاد به این دارو را ترک می کنند در بلند مدت با کمبود انرژی و بی حالی دست و پنجه نرم خواهند کرد. وجود بیماری و اختلال افسردگی پس از ترک هر نوع مواد مخدری ممکن است ظاهر شود. از جمله نتایج بلند مدت دیگر ناشی از ترک داروی اکسی کدون می تواند کاهش تمرکز در افراد باشد. این افراد با کاهش تمرکز و همچنین کاهش حافظه در هنگام ترک داروی اکسی کدون تا مدت ها دست و پنجه نرم خواهند کرد. در نتایج کوتاه مدت از ترک این دارو بی خوابی بیان شد اما اگر این بی خوابی درمان نشود در بلند مدت باعث وجود مشکلات بسیاری در خواب برای افراد خواهد شد.

سخن آخر

در انتها باید به این موضوع پرداخته شود که داروی اکسی کدون یک داروی تجویزی برای کاهش درد و همچنین یک مسکن قوی خواهد بود. این دارو با توجه به وجود ترکیبات مورفین دار می تواند برای افراد باعث به وجود آمدن اعتیاد شود. به این ترتیب افرادی که به آن ها توسط پزشکان توصیه می شود که به مصرف این دارو روی آورند، نباید به سوء مصرف این دارو بپردازند و صرفا باید پس از اتمام دارو آن را کنار گذاشته و به سمت اعتیاد به این دارو نروند. اما در صورت اعتیاد به داروی اکسی کدون روش هایی برای ترک این دارو وجود خواهد داشت که در آن ها افراد را هم نظر جسمی و هم از نظر روانی از این دارو بی نیاز خواهند کرد.

بهترین روش برای تصمیم گیری در راستای ترک نه تنها این دارو بلکه هر مواد مخدر و اعتیاد آور دیگر مراجعه به روانشناسان و مشاوران برای افزایش انگیزه ترک این مواد خواهد بود. به امید این که در آینده تعداد مبتلایان به مواد مخدر و مواد اعتیاد آور و همچنین دارو های شبه مخدر و اعتیاد آور نظیر اکسی کدون به حداقل رسد. متخصصان حامی می توانند در این زمینه شما را یاری کنند. برای اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک اکسی کدون می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*