ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک قرص خواب در خانه | راهکارهایی برای درمان مشکلات پس از ترک

ترک قرص خواب چگونه ممکن است؟ زندگی همراه استرس و تنش های مختلف باعث شده، افراد زیادی درگیر مشکلات خواب باشند و نتوانند به درستی استراحت کنند. الگوی خواب نامناسبی دارند و شب ها به راحتی به خواب نمی روند. این مشکلات باعث می شود، به مصرف قرص های خواب رو بیاورند. اگر شما نیز در زمره افرادی هستید، که به دلیل مصرف نادرست قرص های خواب درگیر معضلات ترک آن شده اید، این مقاله می تواند به شما کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اختلالات خواب کلیک کنید.  

تماس با مشاور

ترک قرص خواب

استفاده از قرص خواب طبق تجویز پزشک و ترک به موقع آن بعد از اصلاح الگوی خواب مشکلی ایجاد نمی کند. اما عده ای با روش های غیراصولی و سوء مصرف قرص های خواب آور در چرخه اعتیاد گرفتار می شوند و به همین طریق برای ترک اعتیاد به آن نیز با مشکل مواجه می شوند. بنابراین مناسب است، ابتدا اشاره ای به تعریف و کارکرد قرص خواب کرده و سپس راه های ترک قرص خواب و جلوگیری از اعتیاد به آن بیان شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه داروهای خواب آور کلیک کنید.  

اینفوگرافیک ترک قرص خواب در خانه

اینفوگرافیک ترک قرص خواب در خانه

قرص خواب چیست؟

قرص خواب آور به گروهی از داروها گفته می شود، که معمولا به عنوان ضد استرس و ضد اضطراب برای بیمار تجویز می شوند و با متصل شدن به گیرنده های گابا در مغز باعث احساس خواب آلودگی می شوند. معروف ترین قرص های خاب آور عبارتند از:
 • آمبین (زولپیدم)
 • سوناتا (زالپلون)
 • لونستا (ازوپیکلون)

نحوه عملکرد قرص خواب

مکانیسم اثر این دارو به این صورت است، که با تضعیف سیستم عصبی مرکزی و کاهش فعالیت آن سطح هوشیاری فرد را پایین می آورد. به دنبال آن عملکرد سیستم سمپاتیک کاهش پیدا می کند و در نهایت باعث احساس کرختی و خواب آلودگی می شود. مصرف بدون دستور پزشک و در دوزهای بالا باعث اعتیاد و وابستگی فرد مصرف کننده می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت خواب زیاد چیست کلیک کنید.  

پیامدهای مصرف قرص های خواب آور

داروهای خواب آور برای استفاده کوتاه مدت  و در موارد بی خوابی شبانه شدید تجویز می شود. اما بسیاری از مردم زمانی که از این داروها استفاده می کنند و نسبت به مصرف آن ها احساس خوبی پیدا می کنند، در موارد دیگر که در خوابیدن به مشکل برمی خورند یا دچار مشکلات روحی می شوند، از داروهای خواب آور برای آرام کردن خود استفاده می کنند. مصرف خارج از تجویز پزشک و در دوزهای سرخودانه سوء مصرف دارو محسوب می شود.
باعث ایجاد احساس سرخوشی می شوند. همچنین مصرف غیراصولی این داروها باعث می شود، فرد دچار توهم شود. اما بدن نسبت به آن به صورت مقاومت به خواب واکنش نشان دهد. مصرف داروهای خواب آور پیامد های فوری و طولانی مدتی بر روی فرد می گذارد که در ادامه به تفصیل به آن ها اشاره می شود.

پیامدهای فوری قرص های خواب آور

 • کاهش اضطراب
 • احساس سبکی در سر
 • ایجاد توهم
 • خواب های بدون رویا
 • سرگیجه

پیامدهای بلند مدت قرص خواب

افرادی که از قرص های خواب آور برای مدت زیادی استفاده می کنند، کارکرد طبیعی مغز و بدن را تغییر می دهند و باعث به وجود آمدن عوارض جانبی خطرناکی می شوند. از جمله این عوارض:
 • تهوع
 • تعریق زیاد
 • ضربان قلب نامنظم
 • فشارخون بالا
 • خواب آلودگی
 • عدم هماهنگی
 • افسردگی
مصرف داروهای خواب آور در دوزهای بالاتر می تواند، باعث بروز علائم اوردوز باشد. که نشانه های آن شامل موارد زیر است.
 • کما
 • ریتم نامنظم قلب
 • تنفس سطحی و آهسته
 ترک قرص خواب در خانه

اعتیاد به قرص خواب آور

همانطور که در تعریف داروهای خواب آور گفته شد، این داروها گروه داروهای ضد اضطراب هستند، که مصرف مدام آن ها باعث وابستگی به دارو می شود. از این جهت پزشکان نیز داروهای خواب آور را برای درمان موقت تجویز می کنند. اما برخی از مردم بدلیل مشکلات روحی، تحمل اضطراب های طولانی مدت و یا نیافتن راه های مقابله با عواطف و افکار منفی خود، به سمت مصرف قرص های خواب آور کشیده می شوند و با مصرف آن ها خود را آرام می کنند.
اما بعد ازمدتی بدن به میزان دارو عادت کرده بی اثر می شود. و فرد با افزایش دوز مصرفی به دارو وابسته می شود. همین عاملی می شود برای اعتیاد فرد.

ترک ناگهانی قرص خواب آور

علی رغم این که اعتیاد به قرص های خواب آور آزاردهنده بوده و عوارض نامتعارفی ایجاد می کند. اما ترک ناگهانی دارو نیز به هیچ عنوان توصیه نمی شود. زیرا ترک ناگهانی بدن را با سندروم محرومیت مواجه می کند. پیامد آن روبرو شدن بیمار با عوارض جدی روحی و روانی خواهد بود.
از جمله عوارض ترک ناگهانی بی قراری، تپش قلب، حالت تهوع و تشنج است. بنابراین زمانی که تصمیم به ترک اعتیاد به قرص می گیرید، حتما با یک متخصص و روان پزشک صحبت کنید و طبق یک برنامه منظم میزان مصرف دارو را کم کنید. تا ترک کامل در زمان مناسب اتفاق بیفتد. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.  

روش های ترک اعتیاد به قرص خواب آور

برای ترک عادت نسبت به مصرف قرص های خواب آور، از یک روش اصولی استفاده کنید. که کم کم و تحمل کمترین میزان ناراحتی روانی این اتفاق بیفتد. قدم های اصولی برای ترک اعتیاد عبارتند از:

1-مراجعه به روانپزشک

اولین قدم و اصولی ترین قسمت ترک اعتیاد، مراجعه به یک روانپزشک برای دریافت یک برنامه منظم برای رهایی از این وابستگی دارویی است. زیرا پزشک نسبت به نحوه تاثیرگذاری دارو بر کارکرد مغز و تاثیراتی که ترک دارو بر سلامت روان بیمار دارد آگاهی بیشتری دارد. بنابراین یک برنامه مناسب برای سم زدایی از بدن شما در اختیارتان می گذارد، که شروع کار شما است.

2-استفاده از برنامه سم زدایی

قدم بعدی اجرای دستورات روانپزشک به صورت جدی و پیگیر است. در این برنامه میزان داروی مصرفی که پزشک تعیین کرده و سایر فعالیت های که برای ترک دارو موثر است، قید می شود. که لازم است به آن پایبند باشید.

3-ارتباط با روان شناس

از آن جا که قرص های خواب آور بر سیستم عصبی مغز تاثیر می گذارد و ساز وکار آن را تغییر می دهد، در زمان ترک دارو، از نظر روانی تحت فشار قرار می گیرید. که منجر به وسوسه های مکرر می شود. در این مرحله استفاده از یک روان درمانگر برای تقویت روحیه و مصمم نگاه داشتن شما برای عمل به برنامه سم زدایی لازم است. روان درمانگر با جلساتی که برای شما تدارک می بیند و ارائه تکنیک های لازم به ثبات اراده شما کمک می کند. این جلسات ممکن است به صورت فردی صورت بگیرد. یا از گروه درمانی استفاده شود و شما در مواجهه با افرادی مثل خودتان انگیزه بگیرید، که به اصول ترک اعتیاد پایبند بمانید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

درمان مشکلات خواب پس از ترک

برای هماهنگی بهتر خود با برنامه ترک اعتیاد و تنظیم الگوی خواب شب، در ادامه چند راهکار مفید ارائه می گردد. که با دنبال کردن آن می توانید راحت تر این پروسه را پشت سر بگذارید. این راهکارها شامل موارد زیر می شود.

1-آگاهی نسبت به عوارض ترک قرص خواب

پس از برنامه ریزی برای ترک قرص های خوب آور، بدن شما ممکن است واکنش هایی را نسبت به تصمیم نشان دهد، که برای تطبیق خود با شرایط جدید و عبور موفق از این پروسه سم زدایی بهتر است، نسبت به این تغییرات و عوارض بعد از ترک اعتیاد اطلاعات کافی داشته باشید و خود را برای آن ها آماده کنید.

2-دقت به میزان خواب مورد نیاز بدنتان

آدم ها از نظر سیستم بدنی و الگوهای رفتاری متفاوت هستند. بنابراین باید بدانید میزان خواب مناسب برای شما چه مقدار است. لزوما همه آدم ها به ساعات خواب یکسانی احتیاج ندارند. ممکن است بدن شما به شش ساعت خواب نیاز داشته باشد و دیگری با هشت ساعت خواب هنوز هوشیاری کامل را به دست نیاورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خواب کافی برای بدن کلیک کنید.

3-اصلاح برنامه خواب

اصلاح الگوی خواب مناسب مهمترین اقدام بعد از ترک قرص های خواب است. سعی کنید ساعتی مشخص برای خوابیدن و بیدار شدن در نظر بگیرید و مطابق با آن به رخت خواب روید. و صبح راس ساعت بیدار شوید. این کار سیستم مغز شما را روی ساعت انتخابی تنظیم می کند. اگر متوجه شدید نیاز بیشتری به خواب دارید، ساعت رفتن به رخت خواب را جلوتر قرار دهید. اما ساعت بیداری را دستکاری نکنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به هم ریختگی ساعت خواب کلیک کنید.

4-استفاده از اتاق خواب فقط برای خوابیدن

در اتاق خواب فقط باید استراحت کنید و به هیچ کار دیگری نپردازید. بنابراین اکیدا گوشی همراه دست نگیرید. استفاده از لب تاب و گوشی همراه باعث تغییر سیستم عصبی و افزایش میل به بیداربودن می شود. روزنامه نخوانید. تلویزیون استفاده نکنید. اتاق را طوری بچینید، که فقط برای خوابیدن مناسب باشد.
از آورن وسایل وسوسه کننده و غیرضروری به اتاق خواب خودداری کنید. در هنگام خواب نور اتاق را کم کنید زیرا ملاتونین در مغز که مسئول کنترل فرایند خواب است، در تاریکی شروع به فعالیت می کند. نور وسایل الکترونیکی همچنین نور لامپ چرخه خواب شما را دچار اختلال می کند.

5-خودداری از تمرکز بر فعالیت های ذهنی و احساسی

هر چقدر که در روز درگیری ذهن یا احساسات داشته اید، کافی است. زمانی که قرار است بخوابید، همه چیز را تعطیل کنید و به فردا موکول کنید. ذهن خود را به استراحت در ساعت خاصی عادت بدهید. در این ساعت به بعد از مشغولیات ذهنی فاصله بگیرید. فکر خود را آزاد کنید. فکر کردن به موضوعات مختلف را متوقف کنید. فکر کردن در شب باعث افزایش اضطراب می شود و الگوی خواب را به هم می ریزد. بنابراین هیچ برنامه ای جز خواب نداشته باشید.

6-خوابیدن با احساس خواب آلودگی

اگر حس می کنید خسته هستید و به استراحت احتیاج دارید، سریعا بخوابید و در مقابل خواب مقاومت نکنید. نیاز بدن به استراحت را پاسخ بدهید. در غیر این صورت، بعد از گذشت زمان کوتاهی مقاومت درونی در مقابل خواب پیدا می کنید و تلاشتان برای خوابیدن با شکست مواجه می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت خواب آلودگی در طول روز چیست؟ کلیک کنید.
ترک قرص خواب در خانه

7-تاریک کردن اتاق

تاریکی اتاق در روند خواب خیلی موثر است. گذشته از تاریکی استفاده از بعضی نورهای ضعیف نیز برای برخی افراد آزاد دهنده است و نمی توانند در نور کم چراغ شب خواب بخوابند. یا نور در سمتی از اتاق است، که باعث حساسیت مغز می شود. سعی کنید عوامل آزار دهنده و نورهایی که مطابق عادات خواب شما نیست حذف کنید.

8-خسته نکردن بدن خود و تعهد به برنامه روزانه

اگر در طول روز با انجام فعالیت های مختلف بدن شما خسته نشود، شب به زحمت به خواب می روید. تلاش برای خوابیدن تبدیل به بی خوابی می شود و همین عامل در اثر تکرار الگوی خواب را از بین می برد. بنابراین تا می توانید، ذهن  و بدن خود را به کار وادارید تا در شب با خستگی به رخت خواب بروید. از سبک زندگی که برای ساعات فعالیت و خواب خود تدارک دیده اید، پیروی کنید و نسبت به آن متعهد باشید. شکستن عادت، زمان بر است و با دو روز اتفاق نمی افتد. بنابراین درمقابل وسوسه ها مقاوم باشید.

9-ورزش و دوش قبل خواب

ورزش کردن یا مدیتیشن سیستم بدن را تقویت می کند و به سلامت روح و جسم کمک می کند. استرس را کاهش می دهد و بدن را به اندازه کافی به چالش می کشد. با ورزش کردن شب ها بهتر می توانید، به خواب بروید و دغدغه های فکری خود را بهتر مدیریت کنید. دوش قبل از خواب بسیار آرام بخش است و به خواب راحت کمک می کند. زیرا به تسکین دردهای ماهیچه ها کمک می کند و بدن را در حالت ریلکس قرار می دهد.

10-قطع مصرف قند و کافئین قبل از خواب و مقابله با استرس

اگر عادت دارید قبل از خواب چیزی بخورید، سعی کنید از مواد قندی و کافئین دار انتخاب نکنید. خوردن یک لیوان شیر به دلیل آرام بخش بودن گزینه مناسبی است. اما مواد قندی و شکلات و کافئین در شب انرژی شما را بالا می رود و مانع از خواب شبانه است. اجازه ندهید استرس شما را کنترل کند. مهار کردن استرس مخصوصا در ساعاتی پایانی شب کمک می کند، شما راحت تر بخوابید و زودتر پروسه ترک اعتیاد را پشت سر بگذارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به کافئین کلیک کنید.

 

سخن پایانی

روی آوردن به مصرف داروهای خواب آور به دلیل تسکین دهندگی آنها، بعد از مدت کوتاهی تبدیل به اشتیاقی برای فرار از استرس و هیجانات منفی می شود. اما متوجه باشید که اغلب قرص های خواب آور اعتیاد آور هستند و با عوارض متعددی که دارند کنترل خلق و روان شما را به دست می گیرند.
بهترین جایگزین درمان مشکلات اصلی مرتبط با اضطراب و بی خوابی است. با دریافت کمک های حرفه ای و مراجعه به روان شناسان متخصص در زمینه برطرف کردن اختلالات خواب و مشکلات روحی و استرس خود، به ریشه ها بپردازید و مشکل را از اساس برطرف کنید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*