ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

طول درمان افسردگی | تا کی باید درمان را ادامه دهیم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با طول دوره درمان افسردگی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


افزایش طول دوره درمان افسردگی گاه بسیاری افراد را از ادامه‌ی پیگیری آن باز می‌دارد. برخی نیز اصلا به دنبال درمان نرفته و باور دارند تنها برای مقابله با علائم افسردگی نیاز به زمان دارند. این در حالی است که اختلال افسردگی از پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یک بیماری مادام العمر برخوردار است. افسردگی تنها خلق فرد را تحت تأثیر قرار نمی دهد، به دنبال افسردگی در عملکرد اجتماعی، شغلی و تحصیلی افت شدیدی رخ خواهد داد. شاید سرعت این افت به قدری باشد که کسی متوجه آن نشود. در واقع در چنین شرایطی فرد به بیماری مبتلاست که به صورت پنهان زندگی او را تخریب می‌کند. معمولا زمانی که نشانه‌های شدید افسردگی بهبود می‌یابد، بیمار پیش از اتمام طول درمان از درمان خارج می‌شود. در ادامه بیشتر درباره طول درمان افسردگی صحبت خواهیم کرد. توصیه می‌کنیم پیش از آن مقاله افسردگی را مطالعه کنید تا بیشتر با این بیماری آشنا شوید.

 

تماس با مشاور 

                                            

طول درمان افسردگی

یکی از سوالاتی که بیماران مشتاقانه در هنگام شروع درمان افسردگی می پرسند این است که چه مدت طول می کشد تا از افسردگی بهبود پیدا کند؟ پاسخ به آن ها همیشه این است: این دوره به بیمار بستگی دارد. هر بیمار متفاوت است و بنابراین زمان بهبودی به چند عامل بستگی دارد از جمله: شدت تشخیص، زمانی که درمان شروع می شود، نحوه واکنش بیمار به درمان و نوع درمان مورد استفاده. اگر بیماران به کندی پیشرفت کنند ممکن است احساس ناامیدی داشته باشند، اما این بدان معنا نیست که به بهبودی نخواهند رسید. بیایید نگاهی به عواملی بیندازیم که می توانند بر زمان بهبودی تأثیر بگذارند.

درمان افسردگی زمانی موثرتر است که زودتر شروع شود.

تحقیقات نشان می دهد که تشخیص زودهنگام و همچنین اجرای زودهنگام درمان به افزایش شانس بهبودی بیمار کمک می کند و خطر عود را کاهش می دهد. هنگامی که بیماران درخواست کمک برای افسردگی را به تاخیر می اندازند، علائم آن ها بدتر می شود و درمان ممکن است به اندازه ای که اگر زود شروع می شد موثر نباشد.

نوع درمان ممکن است بر زمان بهبودی تأثیر بگذارد.

یافتن درمان مناسب افسردگی یک فرآیند آزمون و خطا است که زمان می برد. درمان برای همه متفاوت به نظر می رسد. گاهی اوقات، در اولین بار آن را به درستی دریافت می کنیم اما اغلب اوقات برای یافتن ترکیب مناسبی از درمان هایی که حداکثر فواید را برای بیمار فراهم می کند، تلاش مجدد لازم است. هنگامی که درمان مناسب را پیدا کردید، زمان لازم برای مشاهده بهبود علائم در بین بیماران همچنان متفاوت خواهد بود.

داروهای ضد افسردگی

انواع مختلفی از داروهای ضد افسردگی در دسترس بیماران است. گاهی اوقات، بیماران با اولین داروهای ضد افسردگی خود احساس بهتری نخواهند داشت و باید داروی دیگری را امتحان کنند. هنگامی که یک بیمار شروع به مصرف یک داروی ضد افسردگی مؤثر می کند، ممکن است در عرض 2 هفته تغییراتی را مشاهده کند. در حالی که سایر بیماران ممکن است تا چهار تا شش هفته تغییری در علائم خود مشاهده نکنند. برخی از بیماران نیز نیاز به مصرف داروهای ضد افسردگی برای بیش از یک سال قبل از رسیدن به بهبودی دارند و برخی دیگر نه.

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال

TMS یک درمان افسردگی بدون دارو است که در طول 9 هفته (دوره درمان شش هفته با دوره کاهش سه هفته) تجویز می شود. اگرچه بیماران در زمان‌های مختلف شروع به مشاهده نتایج می‌کنند، برخی از بیماران در دو هفته و در حالی که برخی در چهار یا پنج هفته نتایج را مشاهده خواهند کرد. با اینحال TMS هنوز در کمک به بهبودی بیماران در پایان دوره درمان موثر است. 

نوع درمان چه تاثیری بر طول درمان افسردگی دارد؟

ممکن است بدون آن که درمانی دریافت کرده باشید، پس از مدتی نشانه‌های افسردگی از بین برود. با این حال توجه داشته باشید که به احتمال خیلی زیاد، بازگشت یا عود افسردگی را تجربه خواهید کرد. با این تفاوت که در مرحله عود، علائم و مدت زمان افسردگی با شدت بیشتری تجربه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم افسردگی کلیک کنید.

خطر عود برای افرادی که درمان را نیمه کاره رها می‌کنند نیز وجود دارد. زمانی که افسردگی بدون درمان رها می‌شود، طول درمان نیز افزایش پیدا می‌کند؛ پس آسیب و افت بیشتری خواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عود افسردگی کلیک کنید.

 

کاندیدهای مناسب برای تسریع طول درمان افسردگی

کاندیدهای مناسب برای درمان افسردگی

افراد افسرده‌ای که علائم باقی مانده افسردگی را نشان می‌دهند، همزمان دچار بیماری‌هایی هستند. کسانی که عوامل استرس زای زیادی در زندگی‌شان وجود دارد از خدمات درمانی بیشترین بهره را می‌توانند بگیرند. پیگیری و درمان‌های نگهدارنده برای بیمارانی که دوره‌های تکرار شونده افسردگی را تجربه می‌کنند طراحی شده است.

 

طول درمان افسردگی چه مدت است؟

در ابتدا بیمار درمان دارویی دریافت می‌کند به محض اینکه به یک داروی ضد افسردگی پاسخ مثبت نشان دهد یعنی علائم افسردگی کاهش یابد، دوره حاد افسردگی فروکش کرده و عملکرد کلی فرد بهبود پیدا می‌کند. ادامه درمان افسردگی به صورت روان درمانی، به منظور جلوگیری از عود افسردگی است. روان درمانی معمولا تا 6-4 ماه بعد از دوره حاد افسردگی ادامه پیدا می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر از داروی ضد افسردگی کلیک کنید.

 

درمان نگهدارنده در افسردگی چیست؟

درمان نگهدارنده در افسردگی، برای جلوگیری از بازگشت افسردگی است. بازگشت افسردگی به این معناست که پس از یک دوره بهبودی کامل از افسردگی، دوباره افسردگی بازگردد. طول بازه درمان نگهدارنده بین 24-6 ماه است. البته در مورد برخی بیماران خاص شاید لازم باشد درمان نگهدارنده به صورت جلسات نامحدود مشاوره افسردگی ادامه داشته باشد. مشاوره افسردگی در درمان این بیماری ضرورت بسیاری دارد. چرا که بسیاری از افراد اغلب در طول درمان خودسرانه بارها شکست می‌خورند و در نتیجه امید خود را از دست می‌دهند. مشاور روانشناس با استفاده از روش‌های اصولی و متناسب با شدت و نوع بیماری درمان‌ها مناسب را ارائه می‌دهد.

 

درمان نگهدارنده افسردگی برای چه افرادی توصیه می شود؟

درمان نگهدارنده افسردگی برای چه افرادی توصیه می شود؟

متغیرهای تعیین کننده اصلی برای دریافت درمان نگهدارنده طولانی مدت، به تعداد دوره‌های افسردگی و فراوانی عودها بستگی دارد. افرادی که دو دوره افسردگی را در چندین سال تجربه کردن یا در طول زندگی سه دوره افسردگی را تجربه کرده‌اند، بهتر است از مزایای درمان پیشگیرانه بلند مدت بهره مند شوند.

همچنین افرادی که تحت استرس‌های شدید مانند فشارهای شغلی و وضعیت اقتصادی، دعوا و مشاجره‌های خانوادگی، بیماری‌های مزمن، از دست دادن عزیزان و... قرار دارند؛ می‌توانند از درمان‌های بلند مدت که به منظور حمایت از فرد برای سازگاری بیشتر با شرایط و توانایی تنظیم هیجان برای بهبود حل مسائل زندگی است، بهره ببرند. افرادی که سابقه ابتلا به افسردگی فصلی را دارند، نیز باید درمان افسردگی را بلند مدت پیگیری کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید.

 

مشکلاتی که در طول دوره درمان افسردگی اتفاق می‌افتد

صحبت کردن شما با مشاور و بیان درد و رنج‌هایتان، در شما احساس تنها نبودن و شنیده شدن ایجاد می‌کند اما در طول جلسات درمانی ممکن است خاطرات و وقایع ناخوشایند و تلخی را به یاد بیاورید که برایتان عذاب‌آورتر باشند. گفتگو در مورد احساسات منفی، ممکن است منجر به افزایش آن‌ها شود. البته این مشکل در مورد تمامی افراد صدق نمی‌کند و برخی دیگر با بیان مشکلاتشان احساس سبکی می‌کنند. این موضوع به نوع نگرش شما و شدت افسردگی بستگی دارد در صورتی که با بیان احساساتتان حالتان بدتر می‌شود، بهتر است این موضوع را با مشاور خود در میان بگذارید اما در هر صورت از درمان دست نکشید مطمئنا روش‌های دیگری نیز برای سبک شدن از افکار و وقایع گذشته و درمان افسردگی وجود دارد. یکی از همین راه‌حل‌ها نوشتن به جای صحبت کردن است.

چگونه متوجه بهبود علائم افسردگی شویم؟

اگر در حال حاضر به دنبال درمان افسردگی هستید، با پزشک خود برای پیگیری شدت علائم خود کار کنید. شما می توانید این کار را با یادداشت روزانه احساس خود انجام دهید و هر بار که ملاقات می کنید این اطلاعات را با پزشک خود در میان بگذارید. به این ترتیب، شما و پزشکتان قادر خواهید بود روند علائم خود را شناسایی کنید. برخی از نشانه‌های بهبود علائم افسردگی می‌تواند شامل موارد زیر باشد: انرژی بیشتری داشته باشید. کمتر تحریک پذیر شده و بهتر می خوابید. کمتر احساس فشار می کنید. احساس کنید بیشتر اجتماعی شده اید. اگر فکر می کنید که علائم افسردگی را تجربه می کنید، به دنبال کمک باشید. هر چه زودتر افسردگی تشخیص داده شود و درمان شروع شود، احتمال بهبودی بیماران و عاری از علائم بیشتر است. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*