ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دروغ گفتن به همسر | علل، پیامدها و راهکارهای مناسب چیست؟

دروغ گفتن به همسر چه آثار و پیامدهایی بر کیفیت روابط زوجین می‌گذارد؟ دروغگویی به طور کلی یکی از معضلات و پدیده‌های اجتماعی است که با آسیب‌های زیادی همراه است و در صورتی که این دروغگویی در روابط زناشویی رخ دهد آسیبش دو چندان شده و باعث کاهش کیفیت روابط و زندگی زناشویی می‌شود. برای کاهش دروغگویی در زندگی و پیشگیری از عواقب آن بهتر است اقداماتی انجام دهید. ما در این مقاله به علل، پیامدها راهکارهای مناسب برای دروغ گفتن به همسر خواهیم پرداخت. همچنین توصیه می کنیم در صورتی که این رفتار به صورت یک اعتیاد رفتاری درآمده است و اثرات مخربی در زندگی مشترک شما ایجاد می کند، با متخصصان و مشاوران خانواده مشورت کنید. آن ها می توانند با ارائه راهکارهای تخصصی برای رفع مشکل شما را یاری کنند. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

دروغ گفتن به همسر

اعتماد یکی از ارکان اساسی هر ازدواجی می‌باشد. معمولا زوجین مبنا را بر صداقت در زندگی زناشویی می‌گذارند. آن‌ها انتظار دارند همسرشان در موقعیت‌های مختلف با صداقت با آن‌ها برخورد کنند. در صورتی که همسرشان دروغ بگوید، موجب ناراحتی و بی‌اعتمادی زیادی می‌شود.

زنان و مردان هر دو ممکن است در رابطه به همسر خود دروغ بگویند. علل دروغ گفتن به همسر می‌تواند مختلف باشد. در هر صورت دروغــگویی باعث ایجاد احساس خشم در فرد مقابل می‌شود و در نتیجه دلخوری و بی‌اعتمادی را با خود به همراه خواهد داشت و می‌تواند مبنایی برای مشکلات پیچیده‌تر و بزرگتر باشد.

 

اینفوگرافیک دروغ گفتن به همسر

 اینفوگرافیک دروغ گفتن به همسر

دروغ گفتن به همسر | دروغ گویی مردان

دروغ گویی مردان

مردان می‌توانند به علل مختلفی به همسرشان دروغ بگویند تا عاقبت اندیشی خود را نشان دهند یا برخی مسائل را پنهان سازند. در واقع آنان ممکن است فکر کنند با این کار مصالح زندگی زناشویی را رعایت کرده‌اند، حال آنکه دروغ گفتن به همسر و دروغ و پنهان کاری در ازدواج همیشه شرایط را پیچیده‌تر و بغرنج‌تر می‌کند.

علل دروغگویی مردان

 • نگران نکردن همسر: بسیاری از مردان برای مراعات حال همسرشان برخی حقایق را پنهان کرده و برخی اتفاقات را بیان نمی‌کنند. در حالیکه وقتی همسرشان متوجه شود، بیشتر عصبانی و آزرده خواهد شد.
 • غر زدن همسر: برخی اوقات مردان از ترس اینکه در خانه دعوایی راه بیفتد یا همسرشان به خاطر مسائل بر سر آن‌ها غر بزند، دروغ می‌گویند.
 • حفظ عزت نفس: برخی مردان به خاطر اینکه عزت نفس پایین دارند یا فکر می‌کنند ممکن است احترام و توجه مثبت همسرشان را از دست بدهند، دست به دروغگویی در مورد مسائل مختلف می‌زنند.
 • ناامن بودن فضا: یعنی ممکن است زن فضایی برای راست گویی به همسر خود ندهد. در چنین شرایطی دروغ گفتن آسان‌تر به نظر می‌رسد که البته ممکن است در کوتاه مدت چنین هم باشد ولی در بلند مدت برای رابطه آسیب زا خواهد بود.
 • ترس از دست دادن همسر: خیلی از مواقع مردان به خاطر ترس از طرد شدن، کوچک‌ترین مسائل را پنهان کرده و درباره‌اش دروغ می‌گویند.
 • ساکت نگه داشتن و برهم نزدن آرامش نسبی: یعنی علیرغم وجود اختلافات و مشکلات، به جای اینکه با تکیه بر مهارت حل مسئله به رفع مشکلات روی آورده و مشکل را حل کنند، دروغ می‌گویند تا نشان دهند اوضاع مرتب است.
 • ناآگاهی از آسیب‌های دروغ: آن‌ها ممکن است فکر کنند دروغ گفتن کار بدی نیست و دروغ مصلحتی برای زندگی لازم است و یا ممکن است فکر کنند لزومی ندارد همسرشان از همه چیز با خبر باشد.

 

دروغ گفتن به همسر | دروغ گویی زنان

دروغ گویی زنان

همانطور که مردان دلایلی برای دروغگویی دارند، زنان هم ممکن است برای حفظ شرایط موجود و جلوگیری از جر و بحث خانوادگی و درگیری‌ها روی به دروغگویی بیاورند. در ادامه به علل این دروغگویی‌ها خواهیم پرداخت.

علل دروغگویی زنان

 • ترس از گفتن حقیقت و نداشتن فضا برای گفتن حقیقت: یعنی همسر به قدر کافی سعه صدر ندارد یا فضایی برای راستگویی در اختیار نمی‌گذارد. در زندگی با فرد عصبی معمولا دروغ گفتن به شکل موقت اوضاع را درست نگه می‌دارد ولی پیامدهای بدتری می‌تواند در دراز مدت داشته باشد.
 • تلاش برای حفظ زندگی زناشویی: گاهی اوقات برای برهم نزدن اوضاع و از بین نبردن آرامش نسبی همسر و فرزندان، دروغ گفتن بهترین راه ممکن به نظر می‌رسد که البته این کاری اشتباه است.
 • اطمینان خاطر دادن به همسر: گاهی اوقات زنان برای حمایت از همسر خود و حفاظت از او از گفتن نظر و عقیده حقیقی خودداری می‌کنند.
 • جلوگیری از بحث و دعوا: بسیاری از زنان ترجیح می‌دهند به جای گفتن حقیقت و دفاع از آن چه که می‌خواهند، دروغ گفته و از بروز اختلافات و مشکلات خانوادگی اجتناب کنند.

 

دروغ گفتن به همسر | پیامدهای دروغگویی

پیامدهای دروغگویی

تاثیر دروغ در زندگی مشترک می‌تواند هم برای فرد دروغگو و هم برای فردی که دروغ شنیده است، باشد. در ادامه به این پیامدها اشاره خواهیم کرد.

پیامدهای دروغگویی برای فرد مقابل

همان طور که گفته شد، دروغگویی به هر علتی که باشد و هر چقدر هم که موجه به نظر برسد، ممکن است فاش شود و هنگامی که فاش شود، اعتمادها از بین می‌رود و دلخوری ایجاد می‌گردد.

در واقع هنگامی که شما یک بار با دروغگویی همسرتان مواجه شوید ممکن است همیشه احتمال دهید که باز هم این کارش را تکرار کند. بنابراین دروغ گفتن در طی زمان جایگاه و ارزشمندی شما را پایین می‌آورد. این در حالی است که همسر شما نیاز دارد به شما تکیه کند.

لطمه خوردن به احساسات طرف مقابل و ایجاد حس دوری و از بین رفتن صمیمیت بین زوجین از دیگر پیامدهای دروغ گفتن می‌باشد. به این ترتیب خشم و اضطراب و آزردگی همگی در فرد مقابل ایجاد می‌شوند.

دروغ گفتن به همسر | پیامدهای دروغگویی برای فرد دروغگو

دروغگویی و پنهان کاری خود باعث ایجاد اختلالات اضطرابی می‌شود. معمولا کسی که در حال دروغگویی است مضطرب است و دائما نگران فاش شدن آن و برخورد همسرش می‌باشد. در واقع دروغگویی علاوه بر پیامدهایی که برای همسر دارد، باعث فشار روانی روی خود فرد هم می‌شود.

 دروغگویی ممکن است باعث گفتن دروغ‌های بیشتر شود. یعنی شما برای اینکه آبرویتان را حفظ کنید مجبور می‌شوید دروغ‌های بیشتری بگویید و این داستان همینطور ادامه پیدا می‌کند. فرد دروغگو مجبور است دائما اطلاعاتی را در ذهنش ذخیره کند و نگران باشد که مبادا اشتباهی کرده و دروغش فاش شود. این کار انرژی زیادی را از بین می‌برد و همچنین باعث دور شدن فرد از اصالت خود می‌شود. برای آشنایی بیشتر با نشانه های آدم دروغگو کلیک کنید.

 

دروغ گفتن به همسر | پیشگیری از دروغگویی

اگر زوجین بتوانند فضای امنی را برای همدیگر به وجود آورند، می‌توانند بدون ترس از قضاوت عجولانه به راحتی با یکدیگر صحبت کنند، در این صورت نیازی به دروغگویی نیست.

بالا بردن میزان صمیمیت و یادگیری مهارت گفتگو و مذاکره و همچنین یادگیری مهارت حل مسئله همگی به زوجین کمک می‌کند تا از پس مشکلات و چالش‌ها برآیند. در نتیجه می‌توانند در صلح و آرامش با یکدیگر گفت‌وگو کنند بدون آنکه به یکدیگر دروغ گفته و به پنهان کاری متوسل شوند.

 

گذر از دروغگویی و جلب اعتماد دوباره

Engage in lying

برای اینکه از یک بحران که با دروغگویی آغاز شده گذر کنید، نیاز هست که از کاری که کرده‌اید، حقیقتا پشیمان باشید و برای آن عذرخواهی کنید. هر معذرت خواهی  شامل چهار قسمت می‌باشد که شامل موارد زیر است.

 • اعتراف به اشتباه
 • معذرت خواهی
 • جبران کردن
 • عدم ارتکاب مجدد

در واقع با طی کردن هر چهار مرحله بالاست که می‌توان از دلخوری‌ها گذر کرد. علاوه بر این، حسن نیت خود را با پایبندی و تعهدتان با صداقت به همسر خود نشان دهید تا بتوانید در طول زمان با جلب اعتماد همسر خود آرامش را دوباره در زندگی خود احساس کنید.

 سخن آخر
دروغ گفتن با هر نیت و هدفی که انجام شود، همیشه منشاء فساد و مشکلات خواهد بود. نمی توان برای رسیدن به اهداف پاک از راه های ناپاک عبور کرد. بی اعتمادی زوجین به یکدیگر می تواند بر تمام جوانب زندگی و رابطه زناشویی آن ها سایه بیندازد. همسری که با دروغ گفتن خود را از یک موقعیت ناخوشایند نجات می دهد در واقع خطرات بسیاری را برای سلامت خانواده ایجاد می کند. اهمیت صداقت در زندگی نه تنها در زندگی مشترک بلکه در تمام جوانب زندگی تاثیرگذار است. از این رو لازم است کسانی که این خصوصیت ناپسند را در طی سالیان در خود پرورش داده اند، به فکر تــغییر رفتار خود باشند. کمک گرفتن از راهکارهای روان درمانی می تواند در این زمینه بسیار موثر واقع شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول درباره دروغ گفتن به همسر

برای پیشگیری از دروغگویی چه راهکارهایی وجود دارد؟

ایجاد یک فضای امن برای یکدیگر، بالا بردن میزان صمیمیت، یادگیری تکنیک‌های گفت‌وگو و مذاکره و همچنین یادگیری مهارت حل مسئله همگی می‌توانند راهکارهایی برای پیشگیری از دروغگویی باشند.

همسرم از ابتدای زندگی تاکنون در مورد ساده ترین مسائل نیز به من دروغ می‌گوید علت چیست؟  

در صورتی که این رفتار در همسرتان همیشگی است و نمی‌تواند آن را کنار بگذارد بهتر است که با مراجعه به یک روانشناس هر چه زودتر اقدام کنید. معمولا این افراد دچار دروغگویی بیمارگونه هستند و خود نیز نمی‌توانند آن را کنار بگذارند.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*