ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تغییر زندگی | راهکارهایی برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

بسیاری از افراد به دلایل مختلف همواره احساس ناکامی می‌کنند و به دنبال روشی برای تغییر زندگی خود هستند. در واقع آنان تمایل دارند که با ایجاد تحول و دگرگونی در بخش‌های مختلف زندگی خود، بتوانند سبکی متفاوت از گذشته داشته باشند و موفقیت و اتفاقات مثبت را بیش از قبل تجربه نمایند. اما آیا واقعا می‌توان سبک زندگی خود را عوض کرد و به تغییرات شگرف دست یافت؟ زندگینامه اشخاص مشهوری که زندگی خود را از هیچ ساخته‌اند یا شکست‌های خود را به موفقیت تبدیل کرده‌اند نمونه‌های بارزی هستند که به ما نشان می‌دهند با نیروی فکر و اراده می‌توان دستاوردهای بزرگی را خلق کرد. ما در ادامه به 7 نکته طلایی اشاره کرده‌ایم که به شما کمک می‌کنند زندگی خود را تغییر داده و در مسیر بهتری گام بردارید. در این راه بهره بردن از مشاوره روانشناسی نیز به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین‌ها را رقم بزنید.
تماس با مشاور

نکات طلایی برای تغییر زندگی

گاهی اوقات شکست‌ها و تلخی‌های زندگی آنقدر پررنگ می‌شوند که حتی فکر کردن به تغییر زندگی تصور باطلی به نظر می‌رسد. اما زندگی نامه اشخاص مشهوری که از دل طوفان‌های زندگی سر بلند کردند و راه موفقیت در زندگی خود را یافتند همواره راهنمای بسیار مناسبی است که به ما نشان می‌دهد که در تاریک ترین شرایط نیز روزنه‌های امید وجود دارند و هرگز نباید قدرت اراده، فکر و شناخت انسانی را دست کم گرفت. نکات زیر از جمله مهم‌ترین مواردی هستند که در این زمینه می‌توانند به شما کمک کنند.

برای اطلاع بیشتر در زمینه موفقیت در زندگی کلیک کنید.

اینفوگرافیک تغییر زندگی

اینفوگرافیک تغییر زندگی

1- معنای زندگی خود را دریابید

یکی از اشخاص بسیار مهمی که زندگی نامه او می‌تواند به ما در جهت تغییر زندگی کمک کند دکتر ویکتور فرانکل است. دکتر فرانکل در زندگی خود با سخت ترین تجربیات بشری روبه‌رو شد. اعضای خانواده او به جرم یهودی بودن در کوره‌های آدم سوزی و اردوگاه‌های کار اجباری کشته شدند و خود او نیز سال‌ها در این اردوگاه‌ها اسیر بود. با این همه دکتر فرانکل از جمله معدود افرادی است که توانست از این اسارت جان سالم به در برده و رویکردی تحت عنوان معنا درمانی را پایه ریزی نماید.

او در کتاب خود با نام "انسان در جست و جوی معنا" به نقل از نیچه فیلسوف بزرگ آلمانی به این مسئله اشاره می‌کند که هرکس چرایی زندگی را یافت با هر چگونگی خواهد ساخت. در واقع او معتقد است اگر ما بتوانیم در پس رنج‌ها و دردهای خود معنایی بیابیم می‌توانیم مسیر خودشکوفایی زندگیمان را نیز پیدا کرده و به دستاوردهای بزرگ دست پیدا کنیم. از همین رو امروزه بسیاری از روانشناسان به منظور کمک به افراد برای ایجاد تغییر در زندگی از رویکرد معنا درمانی استفاده می‌کنند و مراجعین را در جهت یافتن معنای شخصی زندگی هدایت می‌نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر فرانکل و رویکرد معنا درمانی کلیک کنید.

2- برای تغییر مثبت در زندگی رویا پردازی را فراموش نکنید

تجربیات تلخ زندگی یا واقع گرایی افراطی می‌توانند قابلیت رویا پردازی را از انسان بگیرند. وقتی هیچ رویایی در ذهن نداشته باشید هرگز به راه‌های رسیدن به آن نمی‌اندیشید و در نتیجه در مسیر دست یابی به آن نیز قرار نمی‌گیرید. از همین رو هرگز از رویاهایتان دست برندارید. زمان‌هایی را برای ایده پردازی اختصاص دهید و در کنار تصور دست یابی به آن‌ها به راه‌ها و مسیرهای موجود نیز فکر کنید. ممکن است در واقعیت موانع بسیاری وجود داشته باشد اما اجازه ندهید هیچ مانعی رویاهایتان را از شما بگیرد.

3- برای رسیدن به رویاهایتان هدف تعیین کنید

بسیاری از افراد تنها در رویاهای خود زندگی می‌کنند. در واقع آن‌ها سرزمینی خیالی در ذهن خود می‌سازند و فکر می‌کنند تنها با تصور کردن خواسته‌های خود می‌توانند یک روز در واقعیت آن‌ها را لمس کنند. در حالی که این تصوری بسیار اشتباه است. رویاپردازی تنها زمانی می‌تواند موجب تغییر زندگی شما شود که با هدف گذاری همراه باشد. تلاش کنید با توجه به رویاهای خود اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی را تعیین کنید که قابلیت برنامه ریزی و دست یابی داشته باشند.

4- دست از سرزنش خود بردارید

یکی از موانعی که باعث می‌شود در زندگی هرگز به جلو حرکت نکنید سرزنشگری مداوم خود و احساس پشیمانی مفرط است. تلاش کنید گذشته را با همه دستاوردهای تلخ و شیرین رها کنید و خودتان را به عنوان فردی با قابلیت تغییر و رشد در نظر بگیرید. حتی اگر اشتباهاتی داشته‌اید که منجر به شکست شما شده‌اند لازم است یک روز برای همیشه با احساسات منفی خود وداع کرده و از آن‌ها برای ساختن فردایی بهتر کمک بگیرید. باید بدانید که عدم سرزنش خود یکی از مبانی رسیدن به موفقیت است.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مبانی موفقیت کلیک کنید.

5- برای تغییر زندگی بر ترس‌های خود غلبه کنید

تقریبا همه انسان‌ها ترس‌های پنهانی در وجود خود دارند که مانع تغییر زندگی آن‌ها می‌شود و دست یابی به پیشرفت را کند می‌سازد. تلاش کنید این ترس‌ها را بشناسید، با آن‌ها روبه‌رو شوید و بر آن‌ها غلبه کنید. برای مثال ترس از سخنرانی در جمع یکی از رایج ترین ترس‌ها در میان افراد است که می‌تواند بسیاری از فرصت‌های شغلی و تحصیلی را از انسان بگیرد. در این شرایط پیدا کردن راهی برای حل این مشکل و کمک گرفتن از متخصصانی نظیر روانشناسان به شما کمک می‌کند تا بتوانید تغییرات بزرگی را در زندگی خود حس کنید و احساس رضایتمندی بالاتری داشته باشید.

6- خودتان را بپذیرید

تنها کسی که می‌تواند در زندگیتان تغییر واقعی ایجاد کند خودتان هستید. از همین رو قدم اول این است که خودتان را دوست داشته باشید و بپذیرید. بسیاری از افراد دائما نوعی احساس بیزاری از خود را پرورش می‌دهند. همین امر باعث می‌شود که همه خوبی‌ها را در جایی غیر از خودشان جست‌وجو کنند و شخصیت متزلزلی را پرورش دهند. این افراد هرگز تغییرات پایداری را در زندگی تجربه نمی‌کنند و به احساس امنیت و آرامش دست نمی‌یابند. به خاطر داشته باشید هیچ چیز به اندازه آشتی با خویشتن و پذیرفتن همه جنبه‌های سیاه و سفید شخصیت به شما در ایجاد یک زندگی رضایت بخش کمک نخواهد کرد.

7- در لحظه زندگی کنید

بسیاری از ما هنگام انجام کارهای روزمره دائما در حال فکر کردن به امور مختلف هستیم. این مسئله گاهی اوقات آنقدر شدید است که به طور کل از تجربیات در لحظه غافل می شویم و چیزی از آن به یاد نمی سپاریم. تلاش کنید قدرت تمرکز و توجه خود را بالا ببرید و از چیزهای کوچک لذت ببرید. توجه به رویدادهای کوچکی نظیر آواز خواندن یک پرنده، احساس کردن وزش ملایم باد روی پوست یا حس کردن گرمای خورشید در یک روز سرد زمستانی به مرور به شما یاد می‌دهد زندگی در لحظه را تجربه کنید و نوعی رضایت مندی عمیق و درونی را تجربه نمایید.

برای اطلاع بیشتر در زمینه زندگی در لحظه کلیک کنید.

 

سوالات متداول

- چگونه می‌توان تغییرات مستمری در زندگی ایجاد کرد؟ چرا با گذشت زمانی اندک دوباره به مسیر قبلی برمی‌گردیم؟

در بسیاری از مواقع افراد اهداف نامناسبی برای ایجاد تغییر در زندگی خود انتخاب می‌کنند. اهداف بسیار بلندپروازانه و غیر واقع بینانه باعث می‌شوند که شما هر روز با ناکامی بیشتری مواجه شوید و از مسیر خود دلسرد شوید. تلاش کنید از قدم‌های کوچک شروع کنید و به تدریج میزان تلاش‌هایتان را افزایش دهید. اگر احساس می‌کنید در این زمینه با مشکل مواجه هستید یا بدون دلیل انگیزه خود را برای زندگی از دست می‌دهید بهتر از یک روانشناس برای بهبود اوضاع کمک بگیرید.

برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تغییر زندگی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*