ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زندگی بدون بچه بهتر است یا با بچه؟ چالش های زندگی بدون فرزند

زندگی بدون بچه چه امتیازات و مشکلاتی دارد؟ عوامل متعددی منجر به بچه دار نشدن زوجین می شود. اعم از دلایل شخصی، بهداشتی و پزشکی، مذهبی یا محیطی و فرهنگی. تصمیم به زندگی بدون بچه، می تواند در دو دسته بی فرزندی داوطلبانه و بی فرزندی اجباری (شرایط ناباروری) تقسیم شود. به هر صورت هر انتخابی گزینه های منفی و مثبتی دارد که در نهایت افراد بر مبنای همان بنیان زندگی شخصی را بنا می کنند.  

تماس با مشاور


دلایل انتخاب زندگی بدون بچه

طبق نظر کارشناسان، بسیاری از مردم ترجیح می دهند بچه دار نشوند، زیرا زندگی آن ها دارای عوامل پیچیده زیادی مانند سفر کردن مدام و بی ثباتی است. یعنی وجود جایی که احساس کنند می توانند به کودک ثبات بدهند، منابع مالی مورد نیاز آن ها را تامین کنند و به آن ها شرایط کافی برای پیشرفت را ارائه دهند وجود ندارد. تحقیقات همچنین نشان می دهد که سال های بدون کودک، فضا و فرصتی برای کشف نقش های اجتماعی غیر خانوادگی، از جمله فعالیت های شغلی یا اوقات فراغت ایجاد می کند که فرزنداوری مانع دست یابی به آن ها میشود. در نتیجه، این شرایط باعث افزایش تمایل به بی فرزندی موقت و دائمی بصورت داوطلبانه می شود.

اینفوگرافیک زندگی بدون بچه بهتر است یا با بچه؟

اینفوگرافیک زندگی بدون بچه بهتر است یا با بچه؟

1-گسترش آگاهی از سختی ها

به یمن گسترش اگاهی و اطلاع رسانی، در اکثر جوامع، مردم با توجه به مشکلاتی که زوجین با باروری و سقط جنین دارند نسبت به موضوع حساس تر شده و کمتر واکنش جدی نشان می دهند. گاهی این مشکلات باعث ترس از بچه دار شدن در زنان و مردان می شود. پذیرش زندگی بدون بچه و آگاهی بیشتر از مسولیت های بچه داری باعث شده است تمایل کمتری برای فرزنداوری وجود داشته باشد. با این حال هنوز هم وقتی مابین مکالمه ها مردم از تصمیم زوجی برای بچه دار نشدن می شنوند همیشه مکث ناخوشایندی بین آن ها وجود دارد. این یک تصمیم خودخواهانه نیست. همان اندازه که زوجی بچه می خواسته اند، زوجی دیگر میلی برای بچه دار شدن ندارند. مساله به همین سادگی است.

2-تغییر دیدگاه بین نسلی

کارشناسان امر موافق هستند که به تدریج دیدگاه جوامع در مورد ازدواج بدون فرزند، در حال تغییر است. ایده ازدواج بدون فرزند، اگرچه هنوز غیرعادی است و چیزی است که دائماً به گمانه زنی بین مردم می انجامد، به طور گسترده ای پذیرفته شده است و به تدریج از این ایده دور می شوند که بدون فرزند بودن، همیشه هم تصادفی نیست. بلکه تصمیمی است که ممکن است برخی از مردم عامدانه به آن دست بزنند. خوشبختانه با تمام کمبودها و خلاها، نسلی بوجود آمده است که بسیار راحت تر در مورد انتخاب های زندگی بحث می کنند. نسلی تکامل یافته تر از جوامعی که در آن ها زنان، چاره ای جز بچه دار شدن نداشتند. حال آنکه زنانی که اکنون می توانند شغل خود را دنبال کنند و در این زمینه شکوفا شوند، مادر بودن را یک دستاورد مهم یا یک کار خلاقانه نمی دانند.

3-مقاومت جوامع و نسل قدیم

افراد نسل جدید بر این باورند کاری را انجام می دهند که در ازدواج شخصی دو نفر، بهترین و موثرین شیوه برای پیشبرد زندگی مشترکشان است. تا زمانی که هر دو در یک موضع مشترک و توافقی باشند، اوضاع زندگی خوب پیش خواهد رفت. چرا که زندگی و تصمیمات پیرامون آن، یک مشارکت دو جانبه است، نه یک کارگاه نظرسنجی گروهی، از افراد بیرون از زندگی مشترک.
از نظر اغلب افراد متعلق به نسل و جامعه قدیم، تصمیم مبنی بر عدم فرزندآوری، غیرعادی تلقی می شود. و این در حالی است که نسل جدید اساسا فکر می کنند، این تصمیم به آن ها مربوط نمی شود. مقاومت نسل قدیم به دامن زدن چالش ها با نسل جدید می انجامد. آن ها تمام تلاش خود را در جهت برنامه ریزی برای بچه دار شدن جوانتر ها انجام می دهند. جوان تر ها توقع دارند وقتی زوجین چنین تصمیمی می گیرند به آن ها گوش داده و احترام گذاشته شود. بیشترین مقاومت از سوی نسل قدیمی است که عموماً از این ایده وحشت زده می شوند.

4-زندگی بدون بچه یک انتخاب آگاهانه

بر اساس گزارش سازمان ملل، پیش بینی می شود جمعیت جهان در ۳۰ سال آینده ۲ میلیارد نفر افزایش یابد. از ۷.۷ میلیارد نفر در حال حاضر به ۹.۷ میلیارد نفر در سال ۲۰۵۰ و می تواند در سال ۲۱۰۰ به نزدیک ۱۱ میلیارد نفر برسد. پزشکان و کارشناسان حوزه مدیریت انسانی اذعان دارند که بیماران و افراد جامعه به صراحت می گویند که جمعیت زیاد و مشکلات پیرامون آن، یکی از دلایلی است که آن ها نمی خواهند بچه دار شوند. نگرانی ها درباره جمعیت زیاد جهان، اینکه چگونه رد پای کربن ما منجر به نابودی سیاره زمین می شود و منابع محیط زیستی با کمبود و آسیب روبرو میشوند، دغدغه های فرزنداوری را تحت شعاع قرار داده است.  
زندگی بدون بچه

زنان و فرزندآوری

به گفته دکتر کوردا، بسیاری از افراد به جای اصطلاح چایلدلِس(کمبود فرزند) که دارای دلالت های تحقیرآمیز و آزاردهنده ای است و نشان می دهد فرد به نحوی به دلیل نداشتن فرزند، کمتر از آن چیزی است که باید باشد، عبارت چایلد-فری(بدون فرزند) را ترجیح می دهند. تحقیقات نشان داده است که نداشتن شریک مناسب زندگی، دلیل متداولی است که بسیاری‌ از افراد باروری و فرزند خواستن خود را به تعویق می اندازند و سپس به طور بالقوه، منجر به بی فرزندی دائمی می شود. در بیشتر جوامع انتظار می رود زنان در طول زندگی خود حتما باردار شوند؛ در صورتیکه امکان بارداری چه بصورت انتخابی و چه بصورت تصادفی، همیشه برای زنان میسر نمی شود. گره زدن ارزش زنان به فرزنداوری آن ها، آسیب های روانشناختی در پی خواهد داشت.

1-زنان و بی فرزندی

تعدادی از زنانی که بی فرزند هستند عزم برای مادر شدن داشته اند؛ اما از آنجایی که تلاششان برای یافتن شریک مناسب طول کشیده است موفق به فرزنداوری نشده اند. به طور کلی زنانی که مادری نکردن را انتخاب می کنند معمولا در سنین پایین تصمیم به این کار می گیرند. شاید به این دلیل که مادران ناراضی داشته اند، بدرفتاری دیده اند و حقیقت تلخ زندگی خود را با دختران در میان گذاشته اند؛ یا خود دختران شاهد زندگی تلخ مادران بوده اند. هرگز یک دلیل واحد وجود ندارد.

2-زنان، افزایش تحصیلات و زندگی بدون بچه

کارن مالون رایت، بنیانگذار موسسه (مادرنبودن؛ اصلی انتخابی یا تصادفی) متخصص برجسته در زمینه مسائل مربوط به زنان بدون فرزند، توضیح می دهد که تجزیه و تحلیل وضعیت تأهل و پیشرفت تحصیلی، نشان می دهد که افزایش سطح فرزندآوری برای زنان متاهل و مجرد با افزایش سطح تحصیلات افزایش می یابد. یعنی وقتی زن به نقطه ای می رسد که از نظر مالی احساس امنیت می کند، به نقطه خوبی در حرفه خود رسیده باشد و مردی را پیدا کرده باشد که می خواهد با او بچه دار شود، اقدام به مادرشدن می کند که این امر وقتی اتفاق میافتد که ناباروری و سقط جنین بسیار رایج شده و می تواند مانع از بچه دار شدن بسیاری از افراد شود. برای کسب آگاهی بیشتر درباره مشکلات زنان شاغل متاهل کلیک کنید.

3-تفاوت های جنسیتی و زندگی بدون بچه

از نظر تفاوت جنسیتی، مردان کمتر از زنان احساس افسردگی می کنند و تنها هستند؛ اما این مزایا در غیاب ازدواج و فرزندان، رنگ می بازد و از بین می رود. در حقیقت، در میان افراد مسن بدون فرزند و مجرد، مردان بیشتر از زنان احساس افسردگی و تنهایی می کنند. برای کسب آگاهی بیشتر درباره تبعیض جنسیتی کلیک کنید.  

زندگی بدون بچه بهتر است یا با بچه؟

سوال پرتکرار این است آیا شما حتما باید پدر و مادر شوید؟ زندگی با بچه بهتر است یا بدون بچه ؟هر انتخابی در زندگی وجوه مثبت و منفی خود را دارد و فرزندپروری در مقابل عدم فرزندپروری به لحاظ ارزشی تفاوتی ندارد. الن واکر، دکترای روانشناسی بالینی و نویسنده کتاب (کامل بدون بچه ها: راهنمایی برای زندگی بدون کودک داوطلبانه یا مبتنی بر شانس) داشتن و نداشتن فرزند را به روش زیر مورد بررسی قرار داده است.  

بررسی شرایط زندگی با بچه

شما زمان و انرژی محدودی برای کارهای شخصی خود دارید. بسیاری از والدین بسیار ضعیف و خسته می شوند. از دست دادن خواب کافی، نداشتن وقت برای رسیدگی به علایق شخصی و نادیده گرفتن همسر و الویت های ازدواج که منجر به طلاق می شوند، از جمله رنج هایی است که والد شدن به افراد تحمیل می کند. سختی های والد شدن به شرح زیر است.

1- فرزندآوری و روابط زوجین

حدود ۳۰ سال است که محققان نحوه تأثیر داشتن فرزندان بر ازدواج را مورد مطالعه قرار داده اند و نتایج مشابه است: وقتی فرزندان به دنیا می آیند، رابطه بین همسران دچار مشکل می شود. در مقایسه زوجین با و بدون فرزند، محققان دریافتند میزان کاهش رضایت از روابط برای زوج هایی که بچه دار می شوند تقریباً دو برابر بیشتر از زوج های بدون فرزند است. در صورت بارداری ناخواسته، والدین تأثیرات منفی بیشتری را بر روابط خود تجربه می کنند.
طنز ماجرا این است که حتی با کاهش رضایت زناشویی والدین جدید، احتمال طلاق آن ها نیز کاهش می یابد. بنابراین، بچه دار شدن ممکن است شما را به شکلی خانوادگی تحت تاثیر قرار داده و ناراصی نگه دارد. بدتر از آن، این کاهش رضایت زناشویی به احتمال زیاد منجر به تغییر شادی عمومی می شود. زیرا بزرگترین پیش بینی کننده رضایت کلی از زندگی، رضایت فرد از همسر است.
پیامدهای تنش در روابط می تواند جدی باشد. استرس زناشویی با بسیاری از مشکلات جدی سلامت جسمانی و همچنین علائم افسردگی و سایر مشکلات بهداشت روانی در ازدواج همراه است. ارتباط بین مشکلات روانی و زناشویی به اندازه کافی قوی است که محققان دریافتند که درمان زوج، یکی از موثرترین روش های درمان افسردگی و برخی بیماری های روانی دیگر است.

2-داشتن بچه و افزایش شادی

شاید یکی از شگفت انگیزترین یافته ها در ادبیات رفاه و آسایش فردی این باشد که اگرچه کودکان چیزهای زیادی به ما می دهند، اما افزایش میانگین تجربیات مثبت روزانه، بخشی از آن چیزها نیست. دانشمندان اجتماعی شواهد ثابتی پیدا کرده اند که نشان می دهد بین بچه دار شدن و شادی تقریبا هیچ ارتباطی وجود ندارد.
یک مطالعه تحلیلی در سال ۲۰۰۸ ثابت کرد والدین و غیر والدین (کسانی که بدون بچه هستند) به طور متوسط ​​سطح رضایت از زندگی نزدیک به هم را گزارش کرده اند. هشدارها برای کاهش نرخ خوشحالی برای والدین آینده نگر حتی شدیدتر بوده است. شواهد نشان می دهد روی هم رفته والد شدن، از لحاظ آماری، میزان شادی را به میزان قابل توجهی پایین می آورد.

3-عدم بیکاری با داشتن فرزند

برای افرادی که در پر کردن وقت خود مشکل دارند، داشتن فرزند ممکن است راه حل مناسبی باشد. شما به سادگی حوصله شما سر نمی رود و نگران زمان های مازاد خود نیستید. زیرا هنگامی که ساعت ها را صرف کارهای تربیت کودک می کنید، آنقدر خسته می شوید که برای خواب آماده اید نه اندیشیدن به چگونه پر کردن وقت های اضافی.

4- داشتن فرزند و هماهنگی با همسالان

با گروه همسالان خود هماهنگی بهتری دارید. تقریباً همه والد هستند و اگر دوست دارید احساس کنید بخشی از جریان اصلی هستید، پس والد شدن برای شما مناسب است. پدر و مادر نبودن در سن ۲۰، ۳۰ و ۴۰ سالگی می تواند به معنی گذراندن زمان زیادی در تنهایی باشد؛ چرا که هم سن و سالان شما برای سرگرمی با فرزندان خود دور هم جمع می شوند. حتی وقتی بچه های کوچک در اطرافشان نیستند، به احتمال زیاد گفتگو در مورد کارهایی است که بچه ها انجام می دهند.

5-مشکلات بیشتر مادران

مادران پس از تولد نوزاد ناچار می شوند ساعات کاری خود را در خارج از خانه کاهش دهند که اغلب باعث می شود پدران بیشتر بار مسئولیت مالی را احساس کنند. یک الگوی رایج ظاهر می شود که در آن پدران زمان و انرژی بیشتری را صرف کارهای بیرون می کنند و مادران درصد بیشتری از مراقبت از کودکان و کارهای خانه را انجام می دهند. تحقیقات، احساس ناامیدی، احساس گناه و ناراحتی را برای هر دو والدین نشان می دهد. مادران تازه زایمان کرده، اغلب در مورد گوشه گیری و انزوا طلبی اجتماعی خود، قطع ارتباط با دوستان و همکاران و احساس اینکه جهان آن ها در حال کوچک شدن است، صحبت می کنند. همه این تغییرات منجر به تأثیرات اساسی و طولانی مدت بر حلقه حمایت مادران جدید از جمله همسر آن ها می شود.

6-وابستگی کودک

کم نیستند داستان هایی واقعی در مورد کودکان بزرگسالی که هنوز در خانه والدین زندگی می کنند. پس از دانشگاه به خانه بازگشته اند و همان جا ماندگار می شوند. به نظر می رسد بسیاری از این بچه ها کاملا نابالغ هستند و نه تنها از نظر مالی، بلکه از نظر احساسی نیز به پدر و مادر وابسته هستند چیزی شبیه کودکان ابدی. ظاهرا این روزها والدین برای بریدن بندناف عاطفی و قدیمیشان، مشکل دارند. به عبارتی وقتی والد می شوید دیگر نمی توانید از آن فارغ شوید. مسولیتی مادام العمر است.

7-زندگی برای دیگری

شما باید تصمیمات زندگی را نه بر اساس آنچه برای خودتان بهتر است؛ بلکه بر اساس آنچه برای شخص دیگر بهتر است بگیرید. وقتی پدر و مادر می شوید، ایده آل خواسته های خودخواهانه خود را پشت خواسته های فرزند خود قرار می دهید. همه اینها خوب است؛ اما اگر به معنای از دست دادن فرصت شغلی در شهر دیگر، ماندن در ازدواجی مسموم یا غفلت از دوستی های قدیمی باشد چه؟

8-مراقبت از فرزند یک کار تمام وقت

فرزندپروری زمان زیادی می برد. کارشناسان می گویند حداقل هشت ساعت در روز طول می کشد تا دو فرزند تا سن ۱۸ سالگی پرورش یابند و مجموعا شانزده ساعت مفید. حال اینکه مردم، به ویژه زنان دارای فرزند چگونه می توانند علاوه بر فرزند پروری، یک کار تمام وقت را مدیریت کنند، یک کار شگفت اور است. اغلب به نظر می رسد که آن ها خسته اند و علاقه چندانی به یکی از دو فعالیت ندارند. مشخص است که آن ها شکننده می شوند. بدون فرزند کارهای بیشتر با کیفیت بهتر در سطح گسترده ای انجام می شود که می تواند عده ای بیشتر را از منافعش، منتفع کند.

9-جمعیت و مشکلات زیست محیطی

به آینده فکر کنید. این احتمال را داریم که منابع طبیعی رو به کاهش مانند زندگی ابزیان در دریا و آب شیرین را برای مردمان زنده تا آن زمان، بازیابی کنیم. این روزها بیشتر و بیشتر از جوانان می شنویم که می گویند پدر و مادر شدن واجب و ضروری نیست. بهتر است فقط کسانی که واقعاً می خواهند پدر و مادر شوند، چنین انتخابی داشته باشند.  
زندگی بدون بچه

بررسی شرایط زندگی بدون بچه

اگر ترجیح می دهید فرزند نداشته باشید ،شما برای مراقبت از خود و سایر روابط وقت دارید. اگر عاشق گذراندن وقت با همسرتان باشید، به دلیل مشغله نداشتن در امور خانواده، این موارد را زیاد تجربه خواهید کرد. همچنین از پرورش و رسیدگی به برنامه های شخصی لذت می برید. زمان و انرژی لازم برای پاسخگویی به نیازهای مرتبط با مراقبت شخصی دارید. همچنین این توانایی را دارید که بتوانید برای برقراری تماس تلفنی یا ملاقات اجتماعی با دوستان وقت بگذارید. اما نداشتن فرزند معایبی هم دارد. مهمترین معایب نداشتن فرزند به شرح زیر است.

1-فرزندآوری یکی از دلایل ازدواج

جوامع برای والدین و برای والد بودن، ارزش زیادی قائل هستند و اغلب از روند معمول زندگی پیروی می کنند. کسب درجه تحصیلی، کسب شغل، ازدواج و فرزنداوری. زوج هایی که قادر به تولید مثل نیستند ممکن است به دلیل انگ زدن اجتماع، مورد تحقیر قرار بگیرند. دیگرانی که به دلخواه خود از فرزندآوری سر باز زده اند گاهی اوقات به عنوان افرادی خودمحور با خصوصیت فردگرا، غیرطبیعی یا افرادی که کودکان دوست ندارند برچسب گرفته و قضاوت می شوند. بهرروی، فشار جامعه برای والد شدن و افزایش پروناتالیسم، شایستگی فرد امروز را می سنجد. دکتر لاریسا کوردا، متخصص زنان و زایمان مستقر در لندن، معتقد است: بسیاری از جوامع بر اساس ایده بچه دار شدن زوجین بنا شده اند و به طور کلی فرزنداوری  یکی از دلایل ازدواج است و به عنوان یکی از بزرگترین نقاط عطف و دستاوردهای زندگی مردم تلقی می شود.

2-انزوای اجتماعی از مشکلات زندگی بدون بچه

شما بین گروه همسالان عضو ناهماهنگ، خواهید بود. موارد زیادی وجود خواهد داشت که خود را با دیگران مقایسه کنید و متوجه شوید بین همسالان، تنها کسی هستید که بچه ندارید. فشار همسالان می تواند برای برخی، یک مشکل واقعی باشد. وقتی در کنار دوستان بچه دار هستید، آن ها تمایل دارند همیشه درباره فرزندان خود صحبت کنند و شما چیزی برای گفتن ندارید. وارد پنجاه سالگی می شوید و برخی از دوستان درباره نوه ها صحبت می کنند. از هر پنج زنی که به سن باروری خود رسیده اند، یک نفر مادر نیست. این بدان معناست که از هر پنج زن، چهار نفر مادر هستند و این یعنی احساس انزوای احتمالی.
شاید یک فصل کامل از زندگی را که بسیاری آن را ضروری می دانند از دست می دهید. گاهی اوقات احساس می کنید از حد مجردی و تنهایی خارج شده اید. به ویژه وقتی که در بسیاری از موارد مانند پس انداز برای آینده و ایجاد شغل از دیگران پیشی گرفته اید و نمی دانید با این سرمایه چه باید بکنید.

3-تنهایی در کهنسالی در زندگی بدون بچه

شما وقتی دور از والدین زندگی می کنید، حداقل هفتگی بصورت تلفنی صحبت می کنید. آن ها می دانند که در صورت نیاز می توانند روی شما حساب کنند. بدون داشتن فرزند، از برنامه ریزی برای آینده که احتمالا برایتان مهم است، محروم می شوید. هرچند بطور کلی، هیچ دوران طلایی مراقبت از سالمندان وجود ندارد. حداقل در جوامع دیر ازدواج. کودکان یا بعدها مهاجرت می کنند یا با استرس اقتصادی، درگیری زناشویی، اعتیاد و مشکلات خود دست و پنجه نرم می کنند. آن ها ممکن است چیزی برای دادن به والدین، به آن صورتی که غالبا تصور می شود نداشته باشند.  

سخن آخر درباره زندگی بدون بچه

بهتر است درک کنیم که همه ما متفاوت هستیم. چیزهای متفاوتی داریم که به برخی از ما انگیزه زندگی می بخشند و برای برخی دیگر چنین نیست. مساله ای که یک اصل عادی و جهان شمول باشد، وجود ندارد. فقط این ایده باید عادی باشد: چیزهایی وجود دارد که ممکن است برای کسان دیگر ارزش نباشد. در حالی که حرف و حدیث ها پیرامون بی فرزندی در حال تبدیل شدن به گفتمان اصلی است، هنوز انگ و کلیشه هایی در ارتباط با آن وجود دارد. به زبان ساده، ما باید بیشتر در مورد آن صحبت کنیم و از مشاوره خانواده کمک بگیریم تا به نتایج بهتری دست یابیم.
صرف نظر از جوانب مثبت و منفی فرزند داشتن یا بدون فرزند بودن، درک این نکته که جوانان امروزی واقعاً حق انتخاب بیشتری دارند، بسیار خوب است. آن ها چند گام به عقب برمی دارند و با دقت بیشتری ارزیابی می کنند که چه چیزی برایشان بهتر است. نه اینکه فقط مسیر مشترک با والدین یا افراد جامعه هم نسل با آن ها را تقلید و دنبال کنند.
تصمیم گیری درباره داشتن یا نداشتن فرزند لازم است تمام جوانب امر را بررسی نمایید. با مشاوران ومتخصصان در این زمینه مشورت کنید تا به صورت عمیق و علمی مزیت ها و مشکلات را بررسی کنید. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*