ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه در روابط حد و مرز تعیین کنیم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با داشتن حد و مرز در روابط پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اغلب افراد تعیین حد و مرز در روابط را مساوی با نداشتن صمیمیت در آن رابطه می‌دانند. یک رابطه سالم نیز نیاز به حد و مرز دارد. اگر هرطور که دلمان می‌خواهد در رابطه رفتار کنیم، یا به اصطلاح راحت باشیم، ممکن است به رابطه و حتی خودمان آسیب بزنیم. معمولا تعیین حد و مرز در روابط زمانی اهمیت پیدا می‌کند که افراد صدمات ناشی از نادیده گرفتن آن را دیده باشند. با این حال بسیاری از افراد نمی‌دانند چگونه در یک رابطه ضمن حفظ صمیمیت، حد و مرزها را مشخص کنند. مرزها به بخش‌های مختلف زندگی هر فرد اشاره دارند. نقش هر کس در زندگی حدود این مرزها را مشخص می‌کند. برای مثال مرز ارتباطی افراد با همکارانشان بسیار متفاوت از یک دوست می‌باشد. معمولا افراد در تعیین حد و مرز در روابط با شریک عاطفی خود دچار مشکل می‌شوند. مشاوره روانشناسی می تواند در تشخیص درست حدود مرزهای شخصی و جلوگیری از اختلافات طرفین موثر باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

تعیین حد و مرز در روابط چه فایده‌ای دارد؟

مرزهای شخصی امر بسیار مهمی در زندگی ماست. در واقع این مرزها، محدودیت‌ها و چهارچوب‌هایی است که به عنوان یک فرد مستقل برای خودمان تعیین می‌کنیم. این مرزها از حس هویت شخصی ما محافظت می‌کنند. رابــطه سالم‌ و پایدار است بر مبنای حفظ هویت فردی طرفین پایه ریزی می شود. روابط عاطفی به وسیله احترام متقابل، اعتماد، صداقت، پیشرفت و توســعه فردی دو طرف رشد می‌کند. صمیمیت بین زوجین نیز تعیین کننده سلامت رابطه در زناشویی است.

مرزها علاوه بر حفظ احساس خود بودن، به ما کمک می‌کند که به دیگران بفهمانیم که چه خواسته‌هایی داریم و چه چیزهایی نمی‌خواهیم. به این ترتیب مانع از نفوذ بیش از حد دیگران در زندگی شخصی خود می شویم. در نهایت، زمانی که ما حس کنیم که مرزهایمان به صورت مکرر متلاشی شده یا نادیده گرفته شده‌اند، اعتماد به نفس ما آسیب می‌بیند و احساس حقارت می‌کنیم. احساس خود بودن باعث حفظ عــزت نفس شده و ما احساس قدرت بیشتری خواهیم داشت. پیشنهاد می کنیم در همین رابطه مقاله چگونه خودمان باشیم را مطالعه فرمایید.

اینفوگرافیک چگونه در روابط حد و مرز تعیین کنیم؟

اینفوگرافیک چگونه در روابط حد و مرز تعیین کنیم؟

اقدامات لازم برای تعیین حد و مرز در روابط با شریک عاطفی

1– باید بدانید که وجود مرزها ضروری است

بررسی اولویت‌های رابطه شما با شریکتان، اولین قدم برای تعیین مرزهای سالم و حــریم خصوصی است. معمولا در روابط زوجین این مرزها شامل مرزهای جسمی، عاطفی و روابط بیرونی است. مرزهای فیزیکی یا جسمی به شما کمک می‌کند تا محدوده بدن خود و وسایل شخصی خود را مشخص کنید. علاوه بر مرز جنسی و عاشقانه، درباره وسایل شخصی، دفتر خاطرات، پول و لباس و ... نیز می‌توانید مرز مشخص کنید.

مرزهای عاطفی یا روانی شامل احساساتی است که دارید. این مرز شامل عزت نفس شماست. درباره اینکه چه کسی هستید و چه می‌خواهید، عقاید، ارزش‌ها، توانایی‌ها و انتخابات شما جزو این دسته هستند. مرزهای خارجی نیز نحوه رفتــار با دیگران و با خانواده، دوستان و همکارانتان است که به میزان اعتماد متقابل زوجین به هم و وفاداری آن‌ها بستگی دارد. در این مورد می‌توان با حساسیت و دقت بیشتری به توافق رسید.

2– روشن شدن مرزهای شخصی با خودتان (خودتان را بشناسید)

باید خودتان را بشناسید و بدانید از زندگی چه می‌خواهید. برای خودشناسی و کمک به کشف محدودیت‌های خود، از تنظیم احساسات و افکار خود شروع کنید. احساسات و افکار به عنوان نوعی قطب نما، می‌تواند ما را در کشیدن خطوط مرزی خود یاری کند. ممکن است ناراحتی‌های احساسی این نکته را به ما بگوید که لازم است در این زمینه مرز ایجاد شود یا یک احساس لذت بخش به ما می‌گوید که در مسیر درستی هستیم.
همچنین باید ارزش‌های غیر قابل مذاکره برای خود معین کنیم. ارزش‌هایی مثل عدالت خواهی، اصــول اخلاقی، خانواده، باورهای دینی و ... لازم است جزء مرزهای شما باشد.

3– درباره مرزهای خود گفتگو کنید

بعد از اینکه بازتاب مرزهای خود را دریافت کردید و تکلیفتان با خودتان روشن شد، لازم است که ارتباط برقرار شود. شریک زندگی شما توانایی ذهن خوانی شما را ندارد و نباید مرزهای شما را حدس بزند. درباره حد و مرزهای خود با هم گفتگو کنید و مــهارت گوش دادن به صحبت های یکدیگر را بیاموزید. بدون پرخاش یا دلخوری با هم به یک نقطه تعادل برسید و سعی کنید تا پذیرش کامل مرزهای یکدیگر، گفتگو را تمام نکنید.

زمانی برای صحبت درباره مرز هایتان بگذارید و آن‌ها را به هم یادآوری کنید. صحبت‌ها نباید هیچوقت شکل سرزنش یا تهدید بگیرد، کاملا باید محترمانه باشد. پیشنهاد می کنیم برای کسب آگاهی بیشتر مقاله مــهارت گفتگو را مطالعه فرمایید.

4– مسئولیت مرزهایتان را به عهده بگیرید

بدانید ماندن در چهارچوب مرزها همیشه میسر نیست. در این مورد باید مسئولیت انتخاب خود را بپذیرید. اگر بر مرزهای خود پایبند بودید، باید هزینه فشار خارجی را پرداخت کنید و اگر مرز خود را زیر پا گذاشتید، نباید از دیگران توقع پایبندی بر آن را داشته باشید. مهمترین عامل در پایبندی به مرزهای شخصی، احــترام به خود و شناخت کامل از احساسات و اهداف و توانمندی های فردی هر شخصی است.

5_ به خودتان اعتماد داشته‌ باشید

هیچ شخصی بهتر از خود شما از ارزش‌ها و خواسته‌های درونیتان آگاه نیست؛ بنابراین با خــودباوری و اعتماد به نفس اجازه ندهید کسی در مورد ارزش‌ها  خواسته‌هایتان برایتان تصمیم بگیرد. یکی از امکاناتی که مرزگذاری برایتان فراهم می‌کند این است که باعث می‌شود توانایی‌ها و فردیت خود و دیگران را محترم بشمارید. برای خود محدوده‌های مشخص تعیین کنید و تمام سعی خود را به کار ببرید تا دیگران آن‌ها را رعایت کنند.

در چه زمینه‌هایی می‌توانیم حد و مرز در روابط تعیین کنیم؟

در اینجا چند مورد از حد و مرزهایی که می‌توانید در زندگی تعیین کنید را بیان می کنیم:

1. انتظارات کلی

بدانید از رابطه چه می‌خواهید و انتظارات عاشقانه در روابط برای شما چگونه تعریف می شود؟ و در چه صورت رابطه شما تخریب خواهد شد. درباره این چگونگی‌ها بحث کنید و به نتیجه برسید.

2. حد و مرز در روابط ؛ آستانه تحمل

به شریک خود بگویید در چه صورت شما کنترل خود را از دست می‌دهید. ارزش‌های خود را مشخص کنید و بگویید مثلا در مقابل دروغــگویی، بددهنی، بی اعتمادی شما تحمل نخواهید کرد.

3. انتظارات جنسی | چگونه در روابط حد و مرز تعیین کنیم

باید نیازها و سلایق جنسی شریک عاطفی خود را بدانید. باید مرزهای رابــطه جنسی خود را مشخص کنید. نیاز‌ها و ترجیحات خود را بیان کنید و از تمایلات جنسی شریک خود نیز آگاه شوید.

4. حد و مرز در روابط ؛ شرایط مالی

پول بخش مهمی از تعاملات انسانی است. حتی در عاشقانه‌ترین حالت نیز لازم است نسبت به حساب‌های بانکی خود یا مخارج و هزینه‌ها صحبت کنید و به توافق برسید. اگر شرایط مالی شما مناسب نیست لازم است در خصوص استرس مــالی با شریک خود در این مورد صحبت کنید.

5. زندگی گذشته | چگونه در روابط حد و مرز تعیین کنیم

زندگی گذشته شما مال خودتان است. اینکه شریک زندگی شما در گذشته شما جستجو کند به خودتان بستگی دارد که این اجازه را به او بدهید یا خیر. اگر شریک زندگی شما مهارت و توانایی کنار آمدن با گذشته همسر خود را دارد مسلما در صورت صلاحدید می توانید در مورد گذشته خود با او صحبت کنید.

6. حد و مرز در روابط خانوادگی

نیازها و انتظارات خانواده‌ها یکی دیگر از مواردی است که می‌توانید درباره آن چهارچوبی مشخص کنید. تاثیری که خانواده‌ها روی روابط شما می‌گذارند باید بررسی شده و حد و مرز تعاملات خانوادگی مشخص شود.

7. دوستی‌ها

یکی از مهم‌ترین معضلات زوجین، کنار نیامدن با دوستان شریک عاطفیشان است. طرف مقابل شما لزوما همه دوستان شما را دوست ندارد. مرزهای احترام متقابل را نسبت به دوستانتان تنظیم کنید. اینکه کدام دوست می‌تواند روی زندگی و رابطه شما تاثیر منفی بگذارد باید بررسی شود و حتی روابط دوستی قطع شود. برای مطالعه بیشتر در مورد رابطه با دوستان بعد از ازدواج کلیک کنید.

8. حد و مرز در روابط ؛ اهداف

هیچکس نمی‌تواند رویاهای ما را زیر سوال ببرد. حتی اگر فکر می‌کنند که دارند به شما لطف می‌کنند. بنابراین در مورد چیزهایی که می‌خواهید مرز تعیین کنید و مشخص کنید که شریکتان در حــمایت از همسر خود و اهداف او آزاد است.

9. فرزند | چگونه در روابط حد و مرز تعیین کنیم

فرزند آوری مسئله بسیار مهمی است که باید در همان ابتدای رابطه در مورد آن و حتی سبک فرزندپروری مورد نظرتان با جدیت صحبت کنید و به یک نتیجه مشترک برسید.

10. جدایی‌ها

زمان‌هایی را برای خود و تنهاییتان مشخص کنید. ممکن است برای رسیدگی به خودتان نیاز به زمان داشته باشید. لازم است این مسئله را با شریک خود در میان بگذارید.

11. حد و مرز در روابط ؛ زمان

حتی در میان عاشقان نیز زمان محدود است و نمی‌شود همه وقتتان برای شریک عاطفیتان باشد. زمان با هم بودنتان را مشخص کنید و انتظارات بی جا و نامعقول نداشته باشید. انتظارات غیر منطقی در زندگی زناشویی و یا روابط عاطفی می تواند منشاء اختلافات بسیاری باشد.

12. رسانه‌های اجتماعی

در مورد میزان و نحوه استفاده شریک زندگیتان از رسانه‌های مجازی و اجتماعی به توافق برسید. اینکه چگونه در این فضا حضور دارید و در چه حد می‌خواهید در این فضا آزاد باشید، با شریکتان به توافق برسید. تاثیر شبکه های اجتماعی را بر روابط زناشویی را نادیده نگیرید؛ زیرا تاثیرات مخرب آن می تواند پایه های زندگی زناشویی و روابط عاطفی شما را متزلزل نماید.

سخن آخر

تعیین حد و مرز در روابط می تواند در پیشگیری از سوء تفاهمات در روابط زناشویی و روابط عاطفی بسیار موثر باشد. اما باید در نظر داشت که شرکاء عاطفی نزدیکترین اشخاص به یکدیگر هستند و تعیین حدود فردی نباید ایجاد دلخوری نماید. به همین منظور لازم است در تعیین آن اصول عاطفی رعایت شود. مشاوران حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه شما را یاری نمایند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*