ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مشروب و ترامادول | مصرف همزمان مشروب و ترامادول

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مصرف همزمان مشروب و ترامادول پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


مصرف همزمان مشروب و ترامادول در بسیاری از مواقع ناآگاهانه اتفاق می‌افتد. اغلب فروشنده‌ها و تهیه‌کننده‌های مشروبات الکلی به صورت خانگی و زیرزمینی، بدون در نظر گرفتن موارد بهداشتی به تولید مشروبات الکلی می‌پردازند. متأسفانه شاهد مسمومیت و مرگ بسیاری از مصرف کنندگان این مشروبات بوده‌ایم. با بررسی‌های انجام شده یکی از اصلی‌ترین علل این مسمومیت‌ها را وجود ترکیبات ترامادول در مشروبات الکلی دانسته‌اند. فروشندگان برای بالا بردن اثرات سرخوشی و آرام‌بخش مشروبات خود از داروهای آرام‌بخش و یا مخدر مانند متادون، ترامادول و دیازپام استفاده می‌کنند؛ بدون آن که از خطرات تداخل این داروها با مشروبات الکلی اطلاع داشته باشند و یا به سلامت خریداران اهمیت دهند. البته بعضی از مصرف‌کنندگان نیز به صورت خودسرانه ترامادول و الکل را با هم می‌خورند. در ادامه به خطرات مصرف همزمان مشروب و ترامادول پرداخته‌ایم. مصرف همزمان مشروب و ترامادول ترک اعتیاد را با پیچیدگی های بیشتری مواجه می سازد که در ادامه در مورد آن صحبت کرده ایم.

تماس با مشاور

ترامادول چیست؟

ترامادول چیست

ترامادول دارویی مسکن است که به دلیل خاصیت شبه افیونی‌اش مانند مورفین، منجر به تخفیف درد، کم کردن سرعت تنفس، کاهش ضربان قلب و احساس آرامش می‌شود. هم‌چنین ترامادول با درگیر کردن گیرنده‌های لذت و شادی در مغز منجر به احساس شادی و سرخوشی نیز می‌شود؛ به همین خاطر بسیاری از افراد به اشتباه از ترامادول به عنوان راه حلی برای درمان افسردگی استفاده می‌کنند بدون اینکه از تأثیرات اعتیاد آور آن با خبر باشند.  برای کسب اطلاعات در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید. 

اینفوگرافیک مشروب و ترامادول

 اینفوگرافیک مشروب و ترامادول

مشروبات الکلی چگونه عمل می‌کنند؟

ماده مؤثر اصلی مشروبات الکلی اتانول، با ورود به خون بر همه بدن اثر می‌گذارد. اما اثر اصلی مورد نظر ما تأثیری است که اتانول بر مغز می‌گذارد. اتانول با فعال‌تر کردن دوپامین و گابا در مغز باعث احساس لذت و در کنار آن احساس خواب‌آلودگی و گیجی می‌شود. علاوه بر این مشروبات الکلی با تأثیرگذاری بر قسمت پیشانی مغز و کاهش فعالیت آن، باعث پایین آمدن بازداری رفتار فرد می‌شود. کاهش بازداری رفتار، محدودیت‌ها را از پیش روی فرد برمی‌دارد و در نتیجه فرد کارهایی انجام می‌دهد که قبلا انجام نمی‌داد. برای اطلاع بیشتر از مشروبات الکلی کلیک کنید.
 

اثرات الکل

الکل عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی دارد که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می شود:

_ تشنج

_ اختلال در مهارت های حرکتی

_ مشکلات معده

_ پرخاشگری

_ تاری دید و اختلال در تکلم

_ مشکلات کبد، قلب و سیستم ایمنی یدن

برای اطلاعات بیشتر درباره ترک الکل کلیک کنید.

اثرات ترامادول

ترمادول به تنهایی عوارضی دارد که موارد زیر را دربر می گیرد:

_ سردرد

_سرگیجه و تهوع

_ خواب آلودگی

_ یبوست

_ نوسانات خلقی

_ تشنج

_ شکم درد

برای اطلاعات بیشتر در مورد ترک ترامادول کلیک کنید.

مصرف همزمان مشروب و ترامادول چه عوارضی دارد؟

مصرف همزمان این دو دارو چه عوارضی دارد

مصرف همزمان مشروب و ترامادول اثراتی به مراتب بیشتر از اثرات مخرب هرکدام از این مواد به صورت جداگانه ایجاد می‌کند. این عوارض می‌تواند تا حدی شدید باشد که باعث مسمومیت و مرگ شود. هردو این ماده‌ها به عنوان کند کننده مغز عمل می‌کنند. بنابراین مصرف آن‌ها با یکدیگر باعث تشدید مضاعف اثراتشان خواهد شد. مهم‌ترین عوارض مصرف همزمان مشروب و ترامادول عبارت‌اند از:

1-کندی تنفسی ناشی از مشروب و ترامادول

کندی تنفسی یا Hypoventilation به معنی کاهش سرعت و سخت شدن تنفس است. در واقع مواد مخدر با اثر بر روی مراکز تنفسی مغز و کند کردن عملکرد آن باعث کند شدن تنفس می‌شوند. حال اگر دوز این مواد بالا باشد یا با ماده دیگری مثل الکل مصرف شده باشند، کندی تنفسی با شدت بیشتری اتفاق می‌افتد و خطرات بیشتری را به همراه خواهد داشت. این شرایط حتی می‌تواند منجر به قطع تنفس نیز شود. در برخی موارد این وضعیت پس از مدت کوتاهی باعث بیهوشی، ایست قلبی و در نهایت مرگ می‌شود. برای شناخت بیشتر در مورد عوارض قرص ترامادول کلیک کنید.

2- آسیب‌های کبدی 

برخی از قرص‌های ترامادول حاوی مقادیری استامینوفن هستند. اگر این نوع از ترامادول همراه با مشروبات الکلی مصرف شود، باعث اختلالات کبدی خواهد شد. از جمله علائم این اختلال عبارتند از:

- حالت تهوع و استفراغ
- کاهش اشتها
- تیره شدن رنگ ادرار
- درد در قسمت راست شکم
- احساس خستگی مفرط
- زردی پوست و چشم‌ها 

برای اطلاعات در زمینه تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

3- اقدام به خودکشی بعد از مصرف هم زمان مشروب و ترامادول

اقدام به خودکشی

وقتی مقدار کمی الکل مصرف می‌کنید بازداری رفتاری شما کاهش پیدا می‌کند، یعنی رفتارهایی را که قبلاً به سختی حاضر به انجام‌شان بودید را ساده‌تر انجام می‌دهید و کمتر به عواقب کارتان می‌اندیشید. مصرف ترامادول نیز باعث فعال‌تر شدن و کمتر شدن اضطراب در شما می‌شود. ترکیب مشروب و ترامادول می‌تواند اثرات هر دو را تشدید کند. بنابراین اگر پیش‌تر از افکار خودکشی و افسردگی رنج می‌بردید، بیشتر احتمال دارد که در شرایط مصرف این دو ماده اقدام به خودکشی کنید. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه افسردگی کلیک کنید.

4- دیگر عوارض مشروب و ترامادول 

تشنج و سرگیجه، از عوارض عادی ترامادول و الکل به تنهایی هستند که با ترکیب آن‌ها تشدید می‌شوند. مشکلات حافظه، از دست دادن هوشیاری و مشکلات گوارشی نیز از جمله دیگر عوارض مصرف همزمان مشروب و ترامادول هستند.

ترک اعتیاد به الکل و ترامادول | بدون مشورت متخصص اقدام به ترک نکنید

اگر مدت زمان طولانی است که الکل را با ترامادول مصرف می‌کنید و نوعی وابستگی به مصرف همزمان این دو ماده پیدا کرده‌اید، در قدم اول از مصرف همزمان ترامادول با هر ماده دیگری خودداری کنید. همچنین از بالا بردن دوز و مقدار ترامادول و الکل نیز اجتناب نمایید.

توجه داشته باشید که قطع مصرف ناگهانی موادی مانند مشروبات الکلی، تریاک، ترامادول، متادون و دیگر داروهای آرام‌بخش؛ عوارضی خطرناکی به همراه دارند. بنابراین اگر تمایل به ترک این مواد دارید بدون کمک یک متخصص و یا خارج از محیط درمانی اقدام به این کار نکنید. شما با دریافت مشاوره از متخصصان ما در مرکز هنر زندگی به صورت تلفنی یا حضوری می‌توانید از بهترین خدمات درمانی جهت ترک اعتیاد در خانه بهره‌مند شوید.

با مسمومیت همزمان الکل وترامادول چه کار کنیم؟

اگر فردی به دلیل مصرف همزمان مشروب و ترامادول دچار علائم اوردوز و مسمومیت شد (کند شدن شدید تنفس، رفتارهایی به شدت غیرعادی و تکانشی، رنگ‌پردیگی، سرگیجه، تشنج و درد قفسه سینه) برای حفظ سلامتی او اقدامات زیر را انجام دهید:

1- از دادن خوراکی و نوشیدنی به ویژه الکل کاملاً خودداری کنید؛ الکل را از دسترس او خارج نمایید.
2- شخص را روی زمین بخوابانید.
3- از درستی تنفس او مطمئن شوید.
4- در کنار فرد مسموم بمانید.
5- مطمئن شوید دقیقاً چه موادی را مصرف کرده است.
6- با اورژانس (115) تماس بگیرید.
7- هر چند دقیقه یک بار نبض و تنفس او را اندازه بگیرید.
8- اگر دیدید علائم حیاطی کاهش پیدا کرده اقدام به احیای قلبی (CPR) کنید.

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

همانطور که گفته شد ترک اعتیاد به مصرف همزمان مشروب و ترامادول به هیچ عنوان نباید به صورت خودسرانه انجام شود و در این راه کمک یک فرد متخصص ضروری است. اما برخی از افراد به دلایل مختلف همچون مشکلات رفت و آمد و هزینه‌های ناشی از آن، ترس از آبرو و... از شرکت در جلسات مشاوره حضوری خودداری می‌کنند و در نتیجه روز به روز بیشتر در دام اعتیاد فرو می‌روند. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در این امکان را مهیا کرده تا در هر کجا که هستید به صورت تلفنی با مشاوران تماس بگیرید و از راهنمایی‌های آنان بهره‌مند شوید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*