ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زندگی با فرد عصبی | از سختی های زندگی با فرد عصبی بکاهید

شاید شما نیز همانند بسیاری از انسان های دیگر در گوشه و کنار دنیا، با فردی زندگی می کنید که یا ممکن است به عنوان همسر، والد، فرزند و یا خواهر و برادر در کنار شما باشد و به گونه ای عصبی بوده یا رفتار پرخاشگری توام با توهین داشته باشد. این نکته باید ذکر شود که افراد عصبی در اصل افرادی هستند که از دید روانشناسان و مشاوران به انجام رفتار پرخاشگرانه با افراد دیگر پرداخته اند. زندگی با فرد عصبی، بسیار طاقت فرسا خواهد بود، اما اگر راهکار هایی برای مقابله با آن را یاد گرفته و به فرد عصبی کمک کنید، میتوانید از سختی های بکاهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عصبانیت کلیک کنید.  

تماس با مشاور


افراد عصبی چه کسانی هستند؟

در ابتدا باید بررسی شود که در اصل افراد عصبی چگونه به انجام رفتار های پرخاشگری روی می آورند. غالبا دلایل متعددی می توانند باعث شوند که افراد در طول زندگی خود با توجه به نحوه ی تغییرات خلقی، بتوانند با آرامش بیشتری به ادامه ی زندگی بپردازند و یا به انجام رفتار های پرخاشگرانه روی آورند که در این حالت به این افراد، افراد عصبی می گویند. افراد عصبی در وهله ی اول به خودشان بیشتر از سایر اطرافیان صدمه و آسیب می زنند.برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شخصیت منفعل پرخاشگر کلیک کنید.
به همین دلیل است که اگر شما جزء افراد عصبی در نگاه اطرافیانتان به شمار می روید، قبل از آن که به بقیه آسیب بزنید در وهله ی اول خودتان را از پا در خواهید آورد. افرادی که به سمت خلق و خوی توام با خشم و پرخاشگری می روند، در جامعه نیز از طرف افراد جامعه رانده شده و در واقع خاصیت دفع شوندگی دارند، توانایی بر قراری رابطه سالم با اشخاص دیگر را ندارند و انزوا طلبی و دوری از سایر انسان ها را هدف ادامه ی زندگی خود قرار می دهند. به همین دلیل است که در بسیاری از مواقع خانواده و دوستان تلاش می کنند بتوانند خلق و خوی افراد عصبی را در جهت مثبت تغییر دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه داشتن رابطه عاطفی سالم کلیک کنید.

اینفوگرافیک زندگی با فرد عصبی

اینفوگرافیک زندگی با فرد عصبی

رفتار پرخاشگری

معمولا همه ی موجودات زنده علاوه بر خشم به رفتار های پرخاشگری مبادرت می ورزند. گستره ی رفتار پرخاشگری از حرکات تهدید آمیز تا حمله ی واقعی ادامه می یابد. با این که الگوی رفتار پرخاشگری در افراد مختلف، متفاوت خواهد بود ولی این نوع رفتار به طور غریزی شکل می گیرد. بر این اساس همه ی انسان ها در مواقعی از زندگی خویش با توجه به علائم تحریکی که باعث برانگیخته شدن خشم می شود، روی به انجام رفتار پرخاشگری خواهند آورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت کنترل احساسات کلیک کنید.
اما در برخی از افراد مشاهده شده است که انجام رفتار پرخاشگری را به بخش جدایی ناپذیری از شخصیت خود تبدیل کرده اند. در این مواقع است که در نگاه سایر افراد، همچنین خانواده و دوستانشان به اندازه ی زیادی مشاهده ی رفتار پرخاشگرانه صورت می گیرد و باعث می شود به نقل از ایشان، این شخص به یک فرد عصبی تبدیل شود که همه ی اطرافیانش سعی می کنند از او دوری گزیده تا مورد آزار وی قرار نگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد اختلال خشم انفجاری کلیک کنید.  
فرد عصبی

ویژگی افراد پرخاشگر|زندگی با فرد عصبی

همان طور که در بالا نیز بیان شد، افراد پرخاشگر دارای ویژگی های اخلاقی و خلق و خوی منحصر به فرد خود هستند که به صورتی باعث دوری از سایر افراد، اعم از خانواده، دوستان و همه ی افراد جامعه که به گونه ای با آن ها در تعامل هستند، خواهند شد. ویژگی افراد پرخاشگر غالبا ویژگی منفی تلقی می شود و در صورت مراجعه به روانشناسان و مشاوران، این افراد در صدد هستند تا بتوانند به گونه ای این ویژگی ها را کاهش و یا نقش آن ها را از زندگی افراد پرخاشگر، کم رنگ تر کنند.

1-اختلال شناخت

از جمله ویژگی های افراد پرخاشگر این است که این افراد غالبا اختلالات عمده ای در توانش شناختشان ایجاد می شود، به این ترتیب که مثلا به سختی می توانند تمرکز فکر کند و به افکار خویش نظم منطقی دهند. حواس شخص به سادگی دچار آشفتگی می شود و در نتیجه عملکرد او در کار ها و به ویژه در تکالیف پیچیده دستخوش تباهی می گردد. این افراد در مواجهه با محرک های تنش زا مضطرب تر، خشمگین تر و افسرده تر می شوند که نتیجه ی آن سوق یافتن به سمت رفتار پرخاشگری است. این افراد درباره ی منابع احتمالی دست به کار شدن، با تزلزل تأمل می کنند، نگران نتایج آن اعمال می شوند و خودشان را به خاطر نداشتن کارایی سرزنش می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد افسردگی کلیک کنید.
این افراد غالبا از شناخت عوامل به وجود آورنده و انجام دهنده ی کار ها، باز مانده و همین امر باعث می شود با توجه به نتیجه گیری غلطی که از کار ها و فعالیت های سایر افراد مشاهده کرده اند، در آن واحد خلق مناسب خود را تغییر و به انجام رفتار پرخاشگری روی آورند. این گونه است که از طرف اطرافیان خود برای انجام چنین رفتاری ملامت و سرزنش شده و به تدریج انزوا طلبی را برای خود بر خواهند گزید. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد گوشه گیری و انزوا طلبی کلیک کنید.

2-نبود قدرت پذیرش در برابر ناکامی

بر اساس نظریه ی روانکاوی فروید، بسیاری از اعمال آدمی را غریزه ها به ویژه غریزه ی جنسی تعیین می کند. وقتی مانعی در تجلی غرایز پیش آید، سایق پرخاشگری سر بر می آورد. بعد ها نظریه پردازان مکتب روانکاوی این فرضیه ی ناکامی پرخاشگری را گسترش دادند و ادعا کردند که هرگاه کسی در تلاش برای دستیابی به هدفی ناکام بماند، سایق پرخاشگری فعال می شود و این نیز به نوبه ی خود رفتاری را برای آسیب زدن به خود یا شی منبع ناکامی بر می انگیزد.
در این دیدگاه دو نکته ی مهم مطرح شده است، یکی این که علت پرخاشگری معمولا ناکامی است و دیگر این که پرخاشگری از ویژگی های سایق بر خوردار است. یعنی نیرویی است که تا رسیدن به هدف پایدار می ماند و نیز واکنشی است فطری از قبیل گرسنگی و میل جنسی. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد نظریه های روانکاوی فروید کلیک کنید.  

زندگی با فرد عصبی|دلایل عصبی شدن و عصبانیت افراد

در بسیاری از افرادی که دست به انجام رفتار پرخاشگرانه می زنند و به انجام این نوع رفتار روی می آورند و از نظر اطرافیانشان افراد عصبی به شمار می آیند، دلایلی برای این رفتا وجود دارد. در واقع افراد عصبی در خانواده ها و یا گروه های دیگر اجتماعی، به خاطر مسائل و موضوع های گسترده ای عصبی شده و دست به انجام چنین رفتار پرخاشگرانه می زنند.
در ادامه به بررسی دلایلی که باعث می شود افراد عصبی شده و یا رفتار نا مناسب انجام دهند، خواهیم پرداخت و بررسی خواهیم کرد که کدام یک از دلایل می توانند مهم تر باشند. امروزه و با توجه به تغییرات گسترده در شیوه ی زندگی افراد و تغییر لایف استایل انسان ها، مشاهده می شود که درصد افرادی که عصبی تلقی شده و از خود رفتار پرخاشگرانه بروز می دهند، بسیار افزایش یافته است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه احساس خشم کلیک کنید.

1-فشار های روانی

وجود فشار های روانی از جمله دلایل بسیار مهم در انجام رفتار پرخاشگرانه ی افراد و یا عصبی شدن آن ها است. فشار روانی عبارت است از پاسخ فیزیولوژی بدن به هر نوع تقاضای سازگاری درونی یا جسمانی از آن. و فشار زا ها عبارت اند از همه ی تقاضا های سازگاری روانی یا جسمانی از بدن. می توان گفت که تقریبا همه ی محرک های بیرونی می توانند فشار روانی ایجاد کنند، چون همه ی آن ها از ارگانیسم می خواهند که سازگار شود. همین انتظار افراد برای سازگاری در بسیاری از مواقع باعث می شود فرد مورد نظر تحت فشار روانی قرار گرفته و برای تخلیه روانی به انجام رفتار پرخاشگرانه و یا همان عصبی شدن، روی آورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تخلیه روانی کلیک کنید.
در مواقعی پیش می آید که فرد تحت فشار قرار گرفته و همین امر موجب می شود عصبی شده و پرخاشگرانه رفتار کند. در واقع وقتی به شخصی مسئولیتی داده می شود که بیش از اندازه است و همه ی توانایی های او را در بر می گیرد، یک حالت هیجانی به وجود می آید و باعث ایجاد عصبانیت در افراد می شود.
همه ی انسان ها در زندگی خود این نوع فشار ها را تجربه کرده اند از قبیل استرس برای کنکور، نوشتن گزارش تحقیق یا کار کردن برای پرداخت شهریه ی دانشگاه و از این قبیل فشار ها. در واقع این حالت هیجانی زمانی در فرد ایجاد می شود که او مسئولیتی بر عهده دارد، برای این مسئولیت تلاش می کند و برای انجام دادن آن بیش از توانش در گیر می شود. به این ترتیب فشار روانی به وجود آمده باعث ایجاد رفتار پرخاشگرانه در فرد می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کنکور کلیک کنید.

2-وجود تعارض در زندگی افراد

از دلایل مهم دیگری که باعث می شود افراد عصبانی شده و رفتار پرخاشگرانه از خود نشان دهند، این است که در زندگی خود و در مواقعی به تعارض در تصمیم گیری برسند. تعارض در اصطلاح عبارت است از یک حالت هیجانی منفی که به علت ناتوانی فرد در انتخاب دست کم یکی از دو هدف ناسازگار به وجود می آید. تعارض ها انواع متفاوتی دارند. یکی از آن ها این است که فرد باید از بین دو راه حل مساعد و خوشایند یکی را انتخاب کند. برای مثال مادری که بین انتخاب شغل مهم و مسئولیت های مادری که هر دو برای او موقعیت های خوشایندی اند، دچار تردید می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مادران شاغل کلیک کنید.
گونه ی دیگر تعارض ها این است که فرد باید از بین دو موقعیت ناخوشایند یکی را انتخاب کند و هر کدام از انتخاب های او به نتیجه گیری منفی منجر خواهد شد. برای مثال فردی که دندان درد دارد و از دندان پزشک می ترسد. این فرد باید از دو موقعیت ناخوشایند یکی را انتخاب کند. یا درد دندان را تحمل کند و یا به دندان پزشک که از آن می ترسد مراجعه کند. و در آخر این که فرد در موقعیتی قرار می گیرد که مجبور می شود بر چیزی رضایت دهد که هم پیامد های خوشایند و هم پیامد های ناخوشایند دارد. برای مثال خوردن شیرینی امر لذت بخشی است اما باعث چاقی می شود. همه ی این تعارض ها باعث می شوند فرد عصبانی شده و در نگاه افراد دیگر به فرد عصبی تبدیل شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کنترل خشم در کودکان کلیک کنید.

3-وجود اضطراب در اشخاص

اضطراب نیز یکی دیگر از دلایل ایجاد رفتار پرخاشگری و یا همان عصبانیت در افراد است. اضطراب به منزله ی بخشی از زندگی هر انسان، در حد اعتدال آمیزی وجود دارد و در این حد به عنوان پاسخی سازش یافته تلقی می شود و به گونه ای که می توان گفت اگر اضطراب نبود همه ی انسان ها پشت میز هایشان به خواب می رفتند. در یک جمع بندی کلی شاید بتوان اضطراب را به عنوان احساس رنج آوری که با یک موقعیت ضربه آمیز کنونی یا با انتظار خطری که به شیء نا معینی وابسته است تعریف کرد. اضطراب خود می تواند به دلایل گوناگونی به وجود آید که از مهم ترین آن ها این است که در مواقعی انسان ها به دلیل وحشت از عاملی که موجب تحریک می شود، مضطرب شده و توسط رفتار پرخاشگرانه مکانیسم دفاعی خود را فعال می کنند.
افرادی که اضطراب مزمن دارند، عموما در تمام لحظات زندگی خود با هر دلیلی که در مواقعی حتی دلایل واقعی نیستند، مضطرب شده و نگرانی حاصل از این موضوع که همه ی لحظات افراد را درگیر خود می کند، باعث می شود به نحوی پرخاشگر و عصبی شده که تحمل آن ها توسط اطرافیانشان بسیار سخت خواهد بود. در چنین شرایطی توصیه می شود به روانشناسان و مشاوران مراجعه کرده و بتوانند این اضطراب فراگیر خود را کاهش داده و به تدریج ازبین ببرند. تنها این گونه است که می توان انتظار داشت از میزان عصبانیت افراد و همچنین پرخاش ایشان کمتر شده و سازگاری بیشتری با خانواده و اطرافیان خود ایجاد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات اضطرابی کلیک کنید.  
فرد عصبی

زندگی با فرد عصبی|چگونه می توان به افراد عصبی کمک کرد؟

اگر شما نیز مانند بسیاری از انسان های دیگر در خانواده و اطرافیان خود فرد عصبی را مشاهده و با فرد عصبی زندگی میکنید و او در مواقع زیادی به توهین و یا پرخاشگری می پردازد، باید بدانید که نمی توانید با مقابله به مثل کردن، سعی بر تغییر این افراد کنید. بر همین اساس می باید به این افراد کمک کنید تا خود به این نتیجه برسند که رفتارشان اشتباه بوده و بخواهند نحوه ی برخوردشان با سایر اطرافیان را تغییر دهند.
اگر بخواهید با آنان همانند خودشان رفتار کنید کاملا نتیجه ی معکوس می دهد و نه تنها بهبودی بر ایشان حاصل نمی شود، بلکه شدت عصبانیت خود را افزایش خواهند داد. در ادامه راهکار هایی به منظور کمک به افراد عصبی ارائه می شوند که این افراد می توانند به این وسیله تا قدری از میزان عصبی بودن خود بکاهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد والدین پرخاشگر کلیک کنید.

1-افراد عصبی را درک کنید تا زندگی با فرد عصبی راحت تر شود

در همه ی مواقع هنگام رویایی با افراد عصبی، این نگرش درون ذهن انسان ها شکل می گیرد که او می تواند رفتارش را کنترل کند و از قصد این گونه پرخاشگرانه رفتار می کند. همین نگرش باعث می شود بخواهند با این افراد مقابله کنند و این تقابل باعث می شود رفتار پرخاشگرانه وی افزایش یابد.
اما به منظور کمک به این افراد، می توانید به نحوی با آنها همدردی کرده و بیان کنید که او را می فهمید. باید دلایل بروز این رفتار شخص مذکور را پیدا کنید و به این نتیجه برسید که او به صورت ناخود آگاه به انجام این نوع رفتار روی می آورد. به این طریق می توانید بپذیرید که او با هدف خاصی رفتار نمی کند و صرفا واکنش طبیعی به محرک های بیرونی دارد. در این موقع است که می توانید با او به نحوی رفتار کنید که حتی اگر برخوردش ناخود آگاه است، سعی کند این نوع رفتار را کاهش داده و کنار بگذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد همدردی با دیگران کلیک کنید.

2-مهربانی کنید تا زندگی با فرد عصبی آسان تر شود

اگر افراد بتوانند پس از درک کردن شخصی که عصبی است، به او مهربانی کنند و با خوش رویی و خوشایندی در پاسخ به رفتار توام با عصبانیت وی اقدام کنند، احتمالا فرد عصبی می پذیرد که رفتارش اشتباه بوده است و حتی ممکن است سعی کند که رفتار اشتباهش را جبران کند. در مقابل اگر قصد رفتاری همانند رفتار او را داشته باشید، دائم در حال ستیز با یکدیگر خواهید بود و نه تنها کمکی به او نکرده اید، بلکه باعث شده اید او بیشتر و با شدت بیشتری به رفتارش ادامه دهد و گمان کند که اگر رفتارش را تغییر دهد، جایگاه خود را از دست خواهد داد.
اما مهربانی می تواند در واقع مانند آبی باشد که روی آتش ریخته و شعله هایش را خاموش می کند. به همین دلیل توصیه می شود که با ایشان رفتاری مهربانانه داشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد مادر عصبانی کلیک کنید.

3-صحبت با فرد عصبی درمورد رفتارش

از دیگر راهکار هایی که می تواند باعث شود افراد عصبی به نحوی از میزان عصبانیت خود بکاهند، این است که به او اجازه دهند پس از بروز رفتار پرخاشگرانه، آرام شود و حالا با او در این مورد به شکلی بسیار آرام و با آرامش خاطر صحبت کنند. می توانید از او بپرسید چرا نمی تواند احساساتش را کنترل کند و منجر به این رفتار می شود. سپس فرد عصبی با خود فکر می کند که می تواند بر روی احساساتش تسلط داشته باشد و شدت عصبانیت خود را کمتر کند. این گونه است که شما توانسته اید با صحبت کردن و ارائه ی راهکار به او در جهت کاهش میزان پرخاشگری، کمک کنید و باعث شوید بتواند بیشتر به احساساتش تسلط داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد مهارت کنترل احساسات کلیک کنید.  

سخن آخر در باب زندگی با فرد عصبی

در انتها باید بیان شود که افراد عصبی به طور مستقیم خواستار انجام رفتار پرخاشگرانه نیستند. دلایلی این افراد را به سمت چنین رفتاری سوق می دهد که شما می توانید با شناخت این دلایل، به او در جهت کاهش عصبانیت وی کمک کرده و زندگی با فرد عصبی را آسان تر کنید. در راستای رسیدن به چنین هدفی می توانید از مشاوران و روانشناسان کمک بگیرید و با کسب مشاوره در این مورد می توانید بهترین شیوه را برای مقابله با عصبانیت افراد عصبی در پیش بگیرید. به گونه ای که فرد به تدریج احساسات خود را کنترل کرده و بتواند با آرامش خاطر بیشتری به زندگی ادامه دهد. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*