ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

لورتا نوروفیدبک چیست ؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با لورتا نوروفیدبک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


لورتا نوروفیدبک چیست؟ نوروفیدبک یک روش درمانی است که در آن با ثبت امواج الکتریکی مغز و دادن بازخورد تلاش می شود تا خود تنظیمی در مغز به وجود آید. لورتا نوروفیدبک روشی عمیق تر نسبت به نوروفیدبک می باشد و بخش وسیع تری از مغز را پوشش می دهد. با توجه به نیار افراد نسبت به این گونه روش های درمانی و عدم اطلاع آن ها از مزایا و معایب این روش ها، لازم است که افراد آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهند. در ادامه به بررسی لورتا نوروفیدبک و مزایا و معایب آن می پردازیم.


border="0" alt="گیف لورتا نوروفیدبک" />

انواع مختلف نوروفیدبک

در این بخش از مقاله لورتا نوروفیدبک چیست به بررسی انواع مختلف آن می پردازیم.با تقریبا 50 سال استفاده ی بالینی، حوزه نوروفیدبک به طیف وسیعی از رویکردها و روش ها تنوع یافته است. همه ی نتایج نوروفیدبک و لورتا نوروفیدبک به مهارت پزشک بالینی و توانایی ابزارهای او بستگی دارد. سیستم های نوروفیدبک از ماشین های غلظت ساده تا آرایه های حسگر کامل با قابلیت تصویربرداری عمیق از مغز را شامل می شوند. آنها به سه دسته ی گسترده تقسیم می شوند که با نام های خاص خود شناخته می شود.

نوروفیدبک سنتی یا همان EEG

نوروفیدبک نوروفیدبک سه بعدی یا QEEG لورتا

نوروفیدبک این سیستم ها اغلب نوروفیدبک را به عنوان آموزش حالت مغز، تهویه مغز یا بهینه سازی عصبی که با ادعای منحصر به فرد بودن همراه است معرفی می کنند. برخی دیگر با استفاده از مولفه های نوروفیدبک ای ای جی با سنسور دوگانه و انواع پروتکل های آموزشی از قبل ساخته شده یک نام یا روش را تعمیم می دهند. برای اطلاع بیش تر در زمینه نوروفیدبک کلیک کنید.

لورتا نوروفیدبک

معرفی بیشتر لورتا نوروفیدبک

در این بخش از مقاله لورتا نوروفیدبک چیست به بررسی لورتا نوروفیدبک می پردازیم. نوروفیدبک سه بعدی با استفاده از نسل بعدی ابزارهای تصویربرداری و آموزش سه بعدی مغز، قابلیت های نوروفیدبک سطحی را با طیف گسترده ای از پیشرفت های جدید گسترش می دهد. با استفاده از یک کلاهک سنسور 19 کانال، پزشک می تواند هر تعداد ناحیه را با هم پوشش دهد. با استفاده از یک پایگاه داده تحقیقات پزشکی و تصویربرداری عمیق از منبع مغز، لورتا نوروفیدبک سه بعدی می تواند مستقیما کل شبکه های مغزی را پوشش دهد.

پیشینه ی تحقیقاتی

محققان با اجرای الگوریتم لورتا در محاسبه بازخورد با 19 الکترود فعال، پروتکل نوروفیدبک توموگرافی را طراحی کردند. مطالعات پیگیری با استفاده از نوروفیدبک توموگرافی با همان الگوریتم، ارتباط بالینی این روش را با نشان دادن بهبود در حافظه فعال، توجه و فرآیندهای خودتنظیم بیماران مبتلا به اختلالات اعتیاد یا بیش فعالی تأیید کرد. استرمان و فریار در سال 1972 اولین اثرات ضد تشنج را در صرع نشان دادند. سپس کاربرد موفقیت آمیز این روش را در کودک مبتلا به سندرم هایپرکینتیک توصیف کردند؛ شرایطی از اختلال که اکنون بیش فعالی نامیده می شود.

چندین سال بعد این یافته ها در یک مطالعه بزرگ تر تکرار شد. استفاده از یک پروتکل اصلاح شده شامل نه تنها آموزش بلکه با ریتم کندتری به نام تتا (4-7 هرتز) گسترش یافت. این پروتکل اصلاح شده تتا / بتا نوروفیدبک نامگذاری شد. پس از آن نوعی از نوروفیدبک با کمی تفاوت در تعریف روی کار آمد؛ به نام نوروفیدبک پتانسیل قشر آهسته که نشان داد نه تنها دارای خواص ضد تشنج در صرع است که مربوط به تغییرات مثبت یا منفی در صفحات گسترده سلول های گلیال می‌باشد. همین نشان دهنده افزایش فعال شدن (منفی بودن) یا کاهش فعالیت (مثبت بودن) بود. این نوسانات بسیار کند در الکتروانسفالوگرافی، مربوط به آمادگی هایی است که در طول یادگیری به زندگی روزمره منتقل می شود.

تاریخچه

بیوفیدبک ای ای جی انسانی ( نوروفیدبک ) در دهه ۱۹۴۰ با استفاده از یک کانال ضبط ای ای جی و سپس در دهه ۱۹۹۰ با ارتقا به چهار کانال آغاز شد. پیشرفت های جدید در تصویربرداری عصبی الکتریکی، بازخورد زیستی ای ای جی را به ۱۹ کانال با استفاده از منابع جریان سه بعدی توموگرافی الکترومغناطیسی با وضوح پایین لورتا گسترش داد.

در سالهای ۲۰۰۴ – ۲۰۰۶ مفهوم مقایسه “در زمان واقعی” EEG با یک پایگاه داده مرجع سالم با استفاده از نوروفیدبک سطح (EEGZ) بر اساس منحنی زنگ آماری موسوم به ” Z ” در زمان واقعی توسعه داده و آزمایش شد.

در سال ۲۰۰۹ نوروفیدبک لورتا زد اسکور، با هدف قرار دادن مراکز شبکه مغز که از آن ها به عنوان مناطق برودمن یاد می شود، ویژگی های لورتا را بیشتر افزایش داد. یک برنامه چک لیست علائم برای کمک به پیوند علائم و اختلال در تنظیم شبکه های مغزی بر اساس fmri و PET و نورولوژی در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد.

تاریخچه
لیست بررسی علائم و شبکه های مبتنی بر ان آی اچ که علائم را به شبکه های مغزی مرتبط می کند، از برنامه نقشه برداری مغز انسان از سال ۱۹۹۰ که تا امروز نیز ادامه دارد، رشد کرد. یکی از اهداف آن افزایش خاصیت بازخورد زیستی ای ای جی با هدف قرار دادن مراکز شبکه مغز و ارتباطات بین مراکز است که احتمالاً با علائم بیمار مرتبط می باشد.

پیشرفت های جدید در تصویربرداری عصبی الکتریکی که در سال ۲۰۱۷ ارائه شد، افزایش رزولوشن محلی سازی منبع سه بعدی را با ۱۲۷۰۰ وکسل با استفاده از SWloreta با توانایی انجام نوروفیدبک مخچه و نوروفیدبک توپی های مغزی زیر قشر مانند تالاموس، آمیگدالا و هابنولا فراهم می کند. برنامه های آینده نوروفیدبک اس دبلیو لورتا زی نمونه دیگری از انتقال دانش به دست آمده توسط طرح های نقشه برداری مغز انسان برای کمک بیشتر به افراد دارای مشکلات شناختی و همچنین مشکلات تعادل و پارکینسون است.

نوروفیدبک

BRAIN AVATAR آموزش نوروفیدبک لورتا

لورتا به توموگرافی الکترومغناطیسی با وضوح پایین اشاره دارد. این نوعی تجزیه و تحلیل کیو ای ای جی است که تخمینی از محل تولیدکننده های اصلی مغز ارائه می دهد. به عنوان مثال در انقباض قدامی، شکنج فیوزیفرم و مناطق برودمن فعالیت ای ای جی بیمار. نوروفیدبک لورتا و برین آواتار که روش دیگری برای انجام نوروفیدبک لورتا است نشان دهنده پیشرفت های اخیر در این زمینه می باشد. آموزش لایو زد اسکور و لورتا هر دو امکان بازخورد متغیرهای متعدد به عنوان مثال قدرت، انسجام، عدم تقارن، تأخیر فاز و بازنشانی فاز را به طور همزمان فراهم می کند.

همچنین روش های لورتا قادر به هدف قرار دادن مناطق خاص مغز هستند. نوروفیدبک لورتا و آموزش ۱۹ کانالِ livez score مستلزم تلاش اضافی مشخصی هم برای درمانگر و هم برای بیمار است. (مانند تهیه و تمیز کردن کلاه الکترود و موهای بیمار در هر جلسه) اما امید این است که این روش ها می توانند تعداد جلسات درمانی مورد نیاز را کاهش دهند و یا روش درمانی دیگری را برای موارد چالش برانگیزی که با سایر فناوری های نوروفیدبک بهبود نیافته اند، فراهم کنند.

مزایای لورتا نوروفیدبک

مقدمه ای بر لورتانوروفیدبک

توموگرافی الکترومغناطیسی مغز با وضوح پایین (لورتا) یک راه حل ویژه برای مسئله های معکوس است. این روش در ابتدا در سال ۱۹۹۴ توسعه یافته و توصیف شده است. در این مقاله اول روش لورتا به عنوان یک روش جدید برای محلی سازی فعالیت الکتریکی در مغز بر اساس پتانسیل های پوست سر از ضبط های ای ای جی چند کاناله ارائه شده است.

این مدل در تضاد با مدل های توصیف شده قبلی بود زیرا به تعداد محدودی از منابع نقطه ای یا توزیع سطح شناخته شده نیاز داشت. درعوض توزیع چگالی منبع فعلی (سی – اس – دی) را که در میکرو آمپر اندازه گیری می شود، از طریق حجم کامل مغز محاسبه می کند.

لورتا نوروفیدبک

لورتا نوروفیدبک چیست |شیوه فعالیت لورتانوروفیدبک

روش تجزیه و تحلیل لورتا متفاوت از سایر روش های تجزیه و تحلیل کمی ای ای جی است. زیرا قادر است فعالیت نسبی مناطق مغز را با استفاده از الکترودهای سطحی تعیین کند. روش لورتا تراکم جریان را در یک سطح قشر عمیق تر تخمین می زند. روش لورتا از بهترین الگوریتم های تخمین استفاده می کند که ژنراتورهای قشر ناشی از شلیک عصبی جمع را مشاهده می کنند.

لورتا یک مدل کروی سه پوسته ای از پوست، جمجمه و قشر را اجرا می کند که در اطلس ام آر آی مغز ثبت شده است. با ثبت مشترک فضای محلول در اطلس مغز، می توان فعالیت الکتریکی را در تمام ساختارهای قشر نقشه برداری کرد. یک مزیت اضافی روش لورتا نسبت به ضبط های پوست سر، بازسازی مستقل از مرجع مورد استفاده در به دست آوردن ضبط های ای ای جی است. برای اینکه لورتا بتواند به طور دقیق راه حل معکوس را حل کند، فرضیات اساسی وجود دارد.

همانطور که قبلاً ذکر شد روش لورتا مبتنی بر مدل سر سه کره ای است که از یک محیط همگن در هر کره تشکیل شده است. ثانیاً فرض بر این است که نورون هایی که در کنار هم قرار دارند همزمان و در حال شلیک هستند. و نهایتا فرض بر این است که این محلول مورد استفاده بر اساس حداکثر صافی است. این مفهوم توزیع بر اساس راه حلی است که در آن نورون های کنار هم با حداقل تنوع انتخاب می شوند.

شیوه فعالیت لورتانوروفیدبک
از زمان انتشار اصلی روش های لورتا در سال ۱۹۹۴، پیشرفت های قابل توجهی در این روش ایجاد شده است که اکنون راه حل معکوس را با خطای محلی سازی صفر رفع می کند. توموگرافی الکترومغناطیسی مغز با وضوح پایین استاندارد ( اس- لورتا ) برای محلی سازی منابع نقطه آزمایش با خطای محلی سازی صفر دقیق تر نشان داده شده است. این مشخصه ای است که در میان سایر روش های توموگرافی توزیع شده خطی منحصر به فرد وجود دارد.

لورتا روشی برای تجزیه و تحلیل ریاضی چندین سیگنال ای ای جی از سراسر پوست سر برای تعیین منبع آن ها از داخل قشر است. در دوره های اخیر ریاضیدان روبرتو پسکوال – مارکی راه حل این معضل را کشف کرده است. او در ریاضیات چیزی را حل کرده است که به عنوان ” مسئله معکوس ” شناخته می شد. روش روبرتو استنباط محلی سازی را بر اساس نقشه آماری پارامتری ای ای جی به اطلس دیجیتالی از مرکز تصویربرداری مغز در موسسه مغز و اعصاب مونترال بنا نهاد.

از توموگرافی الکترومغناطیسی مغز با وضوح پایین دقیق (ای- لورتا) برای تجزیه و تحلیل تفاوت در فعالیت نوسانی و محلی سازی ژنراتورهای طیف قدرت ای ای جی پوست سر استفاده می‌شود. تصویربرداری الکتریکی مغزی با افزایش شناسایی مناطق غیرقانونی شده (به عنوان دو انحراف استاندارد بالاتر یا کمتر از حد معمول) نواحی قشری دخیل در علائم بیمار، توانایی تشخیصی ما را در عمل اعصاب و روان بهبود داده است. استفاده اضافی از لورتا نوروفیدبک زد، ما را قادر می سازد تا به منظور بهبود علائم مرتبط، مستقیماً این مناطق بی نظمی را هدف قرار دهیم.

انواع مختلف نوروفیدبک

لورتا نوروفیدبک چیست | مناطق مغزی درگیر در لورتا نوروفیدبک

در این بخش از مقاله لورتا نوروفیدبک چیست به بررسی مناطق مغزی درگیر در آن می پردازیم. مناطق خاصی از بی نظمی منسوب به شرایط خاص شناسایی شده توسط لورتا مورد بحث قرار گرفته است. همچنین این شکل از بررسی قادر به بهبود عملکردهای شناختی افرادی است که از اختلال حافظه، پردازش اطلاعات و سایر اختلالات شناختی رنج می برند.

تجزیه و تحلیل دقیق از بیماران مبتلا به افسردگی و یا اضطراب نشان داد که از ۳۱ مورد موجود در مطالعه، ۲۴ نفر (۷۷٪) بهبود ذهنی و عینی و بهبود ناهنجاری های کیفیت ای ای جی در ۱۰ جلسه لورتا داشتند. این نتایج بسیار امیدوار کننده است و نشان دهنده اثربخشی خوب لورتا زد در درمان افسردگی، اضطراب و تقویت شناختی می باشد.

موارد استفاده از لورتا نوروفیدبک

موارد استفاده از لورتا نوروفیدبک

_با نوعی از اختلالات شدید روان مواجه باشیم.

_فرد با دو اختلال شناختی همزمان که درمان هریک نیازمند تلاش مستمر است مواجه باشد.

_نقشه مغزی بیشترین مشکل را در ارتباط نواحی مختلف مغزی نشان دهد.

_مساله با نورفیدبک معمولی بهبود نیافته باشد.

_مساله بیمار اساسا با روابط ناهمگن در مغز مرتبط باشد مانند اختلال اتیسم (برای اطلاع از اوتیسم کلیک کنید)

_زمانی که هدف از انجام نوروفیدبک پوشش کل مغز باشد.

_به طور مشخص در اختلالاتی چون میگرن، وزوز گوش، اختلال یادگیری، وسواس، بیش فعالی و اعتیاد

لورتا نوروفیدبک چیست | معایب استفاده از لورتا نوروفیدبک

_هزینه ی بالا

_نیاز به تجهیزات بیشتر نسبت به نوع معمولی از جمله نصب کلاه مخصوص و استفاده از ژل بر روی سر مراجع

_صرف زمان طولانی تر برای راه اندازی سخت افزارهای مربوطه

مزایای استفاده از لورتا نوروفیدبک

_بالا بودن دقت سنجش و عملکرد نسبت به روش های پیشین

_امکان دسترسی به نقاط عمقی مغز جهت اصلاح نقاط

_نزدیک به صفر بودن خطای برنامه درمانی

_تمرکز بر خواسته های مراجع با توجه به چک لیست ارایه شده توسط او

_منحصر به فرد بودن این روش برای اصلاح روابط مغزی

_دقت بالای قرار گرفتن الکترودها بر سر بیمار به جهت استفاده از کلاه استاندارد

و در نهایت توجه داشته باشید که برای درمان این اختلالات و کسب اطلاع بیش تر از روش لورتا نوروفیدبک می توانید از متخصصان حامی هنر زندگی کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ----- می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*