ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عشق بعد از ازدواج | آیا بعد از ازدواج عشق به وجود می آید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عشق بعد از ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


حتما شنیده‌اید که می‌گویند که عشق بعد از ازدواج به وجود می‌آید، حتی اگر از ابتدا وجود نداشته باشد. اما بسیاری از افراد پس از ازدواج در رابطه با معنا و مفهوم عشق دچار سردرگمی می‌شوند. این افراد غالبا به دلیل عدم آگاهی نسبت به شرایطی که در آن قرار دارند، واکنش‌های نابهنجاری از خود بروز می‌دهند. آنها غالبا این وضعیت را عدم وجود تفاهم بین خود و همسرشان تعریف می‌کنند. این وضعیت می تواند علل مختلفی داشته باشد که ما در این مقاله قصد داریم علل بروز این شرایط را به شما معرفی کنیم. اگر ازدواج شما با کمبود عشق تهدید می‌شود از مشاوره ازدواج بهره بگیرید تا علت آن مشخص شده و بتوانید طراوت زندگی‌تان را حفظ کنید.

تماس با مشاور

عشق بعد از ازدواج : تعریف افراد از عشق

بهتر است قبل از هر چیز به بیان مفهوم و معنای عشق بپردازیم و عناصر عشق را مشخص کنیم. اصولا بیشتر افراد تعریف کاملی از عشق ندارند و هنگام پاسخ به این پرسش که عشق چیست سعی در بیان جملات زیبا و احساسی دارند. این نوع نگاه به عشق هنگامی خوب است که افراد یک پیش زمینه‌ی شناختی واقع گرایانه نسبت به عشق داشته باشند. مقاله روانشناسی عشق بیشتر به این زمینه پرداخته است.
هیچ وقت عشق را نمی‌توان دوست داشتن معنی کرد، چرا که عشق جنبه‌های بیشتری از دوست داشتن را شامل می‌شود. عشق تمایل فرد به تکامل در کنار فردی دیگر است. سؤالی که پیش می‌آید این است که تکامل انسان در مسیر عشق چه مواردی را شامل می‌شود؟ آیا صرف زندگی مشترک یک زوج زیر یک سقف و الگوی منظم آمیزش آن دو با یکدیگر یعنی عشق؟

باید بگوییم که ایجاد سردرگمی نسبت به شناخت مفهوم عشق ناشی از عدم درک کامل نسبت به مفهوم عشق است. برخی از جنبه‌های فراوان عشق عبارتند از: تکامل جنسی، تکامل شناختی، تکامل رفتاری و بسیاری موارد دیگر. افرادی که نسبت به عشق تعریفی همانند آنچه که در بالا گفته شد را دارند، غالبا پس از ازدواج در چنین شرایطی (سردرگمی) قرار می‌گیرند؛ چرا که با زندگی مشترک زیر یک سقف و الگوی منظم آمیزش با همسر خود، احساس می‌کنند که تمام عشق را تجربه کرده‌اند. این افراد فکر می‌کنند که عشق چیز دیگری برای آن‌ها ندارد. و مسلم است که در چنین شرایطی واکنش کناره گیری از عشق امری کاملا طبیعی است. برای اطلاع از انواع عشق کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک عشق بعد از ازدواج

اینفوگرافیک عشق بعد از ازدواج

دلایل کمرنگ شدن عشق بعد از ازدواج

علاوه بر موارد فوق و عدم شناخت کامل افراد نسبت به مفهوم عشق، دلیل اصلی این وضعیت عوامل دیگری نیز هستند که در این مورد تاثیر گذارند. این عوامل همه نشات گرفته از همان عامل اصلی هستند. البته در این مبحث باید به تفاوت عشق بین زنان و مردان هم توجه کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تفاوت عشق بین زنان و مردان کلیک کنید. 

1. انتظارات بیجا

یکی از نتایج عدم وجود درک درست از مفهوم عشق داشتن انتظارات بیجا و غیرمعقول از شریک زندگی است. این نوع نگاه که بعد از ازدواج عشق شکل می‌گیرد و همه مشکلات خود به خود حل می‌شوند یک دیدگاه کاملا غلط است. باید بدانید که عاشق شدن و رسیدن به عشق به هیچ وجه به معنای پایان همه مشکلات نیست. بلکه عشق نعمتی است که به شما داده می‌شود تا با استفاده از آن بتوانید از پس مشکلات بزرگ و سختی‌های زندگی‌تان بر بیایید. برای کسب اطلاع درباره ازدواج بدون عشق کلیک کنید.

2. دروغگویی

دروغ گفتن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گاه افراد به خاطر دوست داشتن یک شخص و گاه برای جلوگیری از وقوع یک اختلاف تلخ دروغ می گویند. اما باید به یاد داشته باشید که در نتیجه‌ی عشق و یکی شدن با همسر خود، وقتی به او دروغ می‌گویید در واقع به خودتان دروغ گفته‌اید. نباید فراموش کنید که دروغ یکی از آفت‌های خطرناک زندگی مشترک است. باید با همه وجود در زندگی مشترک صداقت داشته باشید تا خطری عشق و زندگی مشترکتان را تهدید نکند. مطالعه مقاله تاثیر دروغ در زندگی مشترک میتواند مطالب مفیدی در این زمینه به شما ارائه دهد.

3. اعتماد نداشتن در رابطه

نتیجه‌ی صداقت و دروغ نگفتن، ایجاد حس اعتماد در زوجین نسبت به یکدیگر است. در واقع خوشبخت‌ترین و رضایت‌بخش ترین روابط بر پایه‌ی اعتماد زوجین نسبت به یکدیگر شکل می‌گیرد. برای پایداری زندگی مشترک باید با (صادق بودن) حس اعتماد را در طرف مقابل نسبت به خود پرورش داد.

آنگاه است که می‌توان لذت وجود یک مونس و همدم را در زندگی تجربه کرد. افرادی که اعتماد همسر خود را خدشه دار می‌کنند، باعث می‌شوند که به مرور زندگی از احساسات مثبت خالی شود و عشق جای خود را به شک، تردید و اضطراب بدهد. برای آگاهی بیشتر در این زمینه به مقاله اهمیت صداقت در زندگی مراجعه کنید.

4. عشق بعد از ازدواج | ساختن تصویر خیالی از همسر 

پس از عاشق شدن افراد نمی‌توانند صفات منفی و ویژگی‌های ناپسند طرف مقابل خود را ببینند. در واقع در اکثر موارد عاشق شدن باعث می‌شود که افراد یک شخصیت کامل و بی نقص را از طرف مقابل در ذهن خود بسازند و به جای اینکه شخصیت واقعی طرف مقابل را دوست داشته باشند عاشق تصویر ذهنی خود باشند. این افراد وقتی بعد ازدواج از نزدیک با شریک زندگی خود رو به رو می‌شوند، احساس می‌کنند با فرد جدیدی رو به رو شده‌اند و نمی‌توانند هیچ رفتار ناپسندی را از جانب او بپذیرند. برای کسب اطلاعات در زمینه دوستی‌های قبل ازدواج کلیک کنید. 

این در حالی است که هر انسانی نقاط تاریک و سیاه خاصی را در وجودش دارد و هیچ کس کامل نیست. عشق واقعی زمانی پدید می‌آید که بتوانید با وجود شناخت همه جنبه‌های مثبت و منفی در کنار شریک زندگی‌تان بمانید و دوستش بدارید.

5. نداشتن مهارت کنترل خشم 

خشم به طور طبیعی یکی از هیجانات اصلی همه انسان‌هاست و در نتیجه همه زوجین در طول زندگی و در موقعیت‌های مختلف آن را تجربه می‌کنند. با این حال اگر خشم به درستی مدیریت نشود، می‌تواند به رفتارهای بسیار مخربی تبدیل شده و به صورت پرخاشگری فرد مقابل را تحت فشار قرار دهد. با توجه به نیرومندی بسیار زیاد هیجان خشم، در صورت کنترل نشدن به فرد مقابل آسیب رسانده و کیفیت رابطه را در طول زمان کاهش می‌دهد. توجه داشته باشید که پرخاشگری فقط به برخوردهای فیزیکی محدود نمی‌شود بلکه رفتارهایی نظیر داد زدن، فحش دادن و حرف زدن با گوشه و کنایه نیز نوعی خشم مدیریت نشده هستند. در مقاله کنترل خشم بیشتر به این موضوع پرداخته شده است.

6. ناتوانی در ابراز مشکلات و نگرانی ها 

برخی از زن و شوهرها مهارت چندانی در گفت و گوی موثر ندارند. همین امر باعث می‌شود که از ترس بروز دعوا و درگیری دائما از بیان خواسته‌ها و نگرانی‌های خود سر باز بزنند و در مورد مشکلات زندگی سکوت کنند. این سکوت تنها در کوتاه مدت زندگی را نجات می‌دهد اما در دراز مدت نیروی زیادی را در درون زن و مرد جمع کرده و باعث می‌شود آن‌ها روز به روز از یکدیگر بیشتر فاصله گرفته و خشم پنهانی را شکل دهند. بسیار اهمیت دارد که یاد بگیرید به موقع در مورد احساسات خود با دیگری حرف بزنید و در عین حال اجازه ندهید این گفت و گو به مشاجره تبدیل شود. اگر احساس می‌کنید در این زمینه نمی‌توانید چندان موفق عمل کنید از یک زوج درمانگر برای افزایش مهارت‌های لازم برای ازدواج خود کمک بگیرید.

7. عشق بعد از ازدواج | نبود صمیمیت کافی میان زوجین 

صمیمیت یکی از فاکتورهای بسیار مهم در پرورش عشق سالم است. زوجینی که عشقشان تنها در رابطه جنسی خلاصه می‌شود و بیرون از بستر رابطه صمیمانه‌ای با یکدیگر ندارند، اغلب با گذشت مدت کوتاهی از ازدواج دچار دلسردی شده و احساس می‌کنند از شور و عشق اولیه چیزی در آن‌ها باقی نمانده است. برای اینکه صمیمیت میان خود را حفظ کنید باید زمان‌های مشترک بیشتری را به یکدیگر اختصاص دهید و در این زمان‌ها تلاش کنید به فعالیت‌هایی بپردازید که برای هردویتان لذت بخش باشد. برای مثال کارهای ساده‌ای نظیر پیاده روی، دیدن یک فیلم یا خواندن کتابی که هردویتان به آن علاقه دارید، می‌تواند در مرور زمان شعله‌های عشق و صمیمیت را میانتان زنده نگه دارند. برای کسب اطلاعات در زمینه رابطه قبل ازدواج کلیک کنید. 

8. سنگینی بار رابطه بر دوش یکی از زوجین 

بسیار اهمیت دارد که بتوانید در زندگی مشترک توازن و تعادل را حفظ کنید و اجازه ندهید که تمام بار مسئولیت و مشکلات رابطه بر دوش یکی از شما بیافتد. در حقیقت باید بتوانید در رابطه با همسر، همکاری و حمایتگری را تمرین کنید و در کنار فکر کردن به نیازهای خود نیازهای فرد مقابل را نیز در نظر گرفته و آن‌ها را در اولویت‌های زندگی خود قرار دهید. وقتی عدم تعادل در رابطه پدید می‌آید، فشارهای روانی مانع از جریان عشق در وجود یکی از زوجین شده و همین موضوع متقابلا بر دیگری نیز اثر می‌گذارد.

9. فقدان مهارت های حل مسئله در طرفین 

برخورداری از مهارت های حل مسئله در زندگی مشترک یکی از مهارت‌های بسیار ضروری و اساسی است. حل مسئله به این معناست که پس از رو به رو شدن با یک مشکل بتوانید هیجانات خود را مدیریت کرده و به جای تمرکز صرف بر احساسات منفی خود، گزینه‌های پیش رویتان را در نظر بگیرید و برای حل وضعیت موجود کاری انجام دهید. افرادی که از این مهارت برخوردار نیستند با بروز هر مشکلی در زندگی احساس می‌کنند به آخر خط رسیده‌اند و نمی‌توانند عشق خود را از سر بگیرند.

10. عشق بعد از ازدواج | غرق شدن در مشغله های کاری  

برای آنکه عشق پس از ازدواج نیز میان شما باقی بماند باید برای آن تلاش کنید و در هر شرایط برنامه‌ای برایش داشته باشید. برای بسیاری از زن و مردهای جوان، سال‌های اول زندگی سال‌های ساختن و تلاش کردن برای ایجاد شرایط مالی و اقتصادی بهتر است. اما متاسفانه این امر بسیاری از آن‌ها را از هدف اصلی زندگی که زیستن با عشق و آرامش در کنار یکدیگر است باز می‌دارد. بسیار اهمیت دارد که با وجود تمام مشغله‌های کاری، زمان‌هایی هرچند کم را در طول روز به شریک زندگیتان اختصاص دهید و به او نشان دهید که برای عشق و محبت میانتان ارزش قائل هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله رفتار عاشقانه با همسر مراجعه کنید.

مفهوم کامل عشق

همانطور که در ابتدای بحث گفته شد عشق به معنای تمایل یک فرد به تکامل در کنار فردی دیگر است. این تکامل تمام جنبه‌های زندگی افراد را شامل می‌شود. همانطور که در بسیاری از کتاب‌ها و محافل علمی گفته شده، زن و مرد مکمل یکدیگر هستند. رشد و تعالی شخصی هریک بدون وجود دیگری امکان پذیر نیست. بنابر این عشق، ازدواج و سپس ادامه‌ عشق را می‌توان به یکی شدن زن و مرد تعبیر کرد. در این یکی شدن توانایی‌های هریک به توانایی‌های طرف دیگر اضافه می‌شود تا ادامه مسیر زندگی و تکامل با قدرت و لذت بیشتری طی شود. عشق یکی شدن زوجین را به همراه دارد تا با قدرت هرچه تمام تر سختی‌ها و مصائب زندگی پشت سر گذاشته شود. مطالعه مقاله عاشق شدن اطلاعات شما را در این زمینه افزایش خواهد داد.

سخن آخر

به یاد داشته باشید که شناخت هرچه بیشتر عشق، لذت هرچه بیشتر از دریای بی کران آن را به همراه دارد. با کمک گرفتن از یک روانشناس می‌توانید عشق بعد از ازدواج را در خود تقویت کنید و خانواده سالم و موفق خود را تشکیل دهید. متخصصان و روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند. در صورت تمایل برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*