ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عشق در نوجوانی | با نوجوان عاشق چگونه رفتار کنیم؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عشق در نوجوانی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


عشق در نوجوانی
 برای افراد معنا و مفهوم متفاوتی با سایر دوران زندگی دارد. بسیاری از افراد عشق در سنین نوجوانی را خیلی جدی نمی گیرند و فکر می کنند دورانش دیگر تمام شده است. برخلاف تفکر این افراد، امروزه با وجود شبکه های مجازی، شرایط عشق و عاشقی در بین نوجوانان بیشتر از قبل شده و همین مورد باعث تشدید گرایش آن ها شده است. در این بین نکته ای که باید به آن توجه شود، نحوه برخورد والدین و اطرافیان با نوجوانان عاشق است. چیزی که شاید خیلی به آن توجه نمی شود و خانواده ها آن را جدی نمی گیرند.

تماس با مشاور

عشق در نوجوانی

نوجوانی یک دوره بیسار حساس در طول عمر هر فردی است. در این دوره افراد گرایش ها، علایق و سلایق متفاوت خود را کسب می کنند. زمانی که فرد وارد دوره نوجوانی می شود، با یک دنیای جدید و متفاوت از قبل مواجه می شود و درک تازه ای از پیرامونش پیدا می کند. یکی از مسائلی که در این سن برای نوجوانان پیش می آید عشق و عاشقی و گرایش به جنس مخالف است که اغلب یا مورد بی توجهی والدین قرار می گیرد و یا به خاطرش، سرزنش می شوند. در این دوره به خاطر تغییرات هورمونی و شروع دوران بلوغ، افراد آسیب پذیرتر از دوره های قبل هستند. به همین دلیل والدین باید بدانند که این دوره را چگونه مدیریت کنند تا نوجوانشان از این مرحله به خوبی عبور کند.

وقتی نوجوانان عاشق می شوند چه اتفاقی می افتد؟

عاشق شدن یک تحول عاطفی در هر سنی است. اما برای نوجوانان احتمالاً مدیریت این احساسات دشوارتر است. بدن و مغز نوجوانان با سرعتی بالغ می شوند که از دوران کودکی تجربه نشده است. یک جهش رشد، ایجاد خصوصیات جنسی ثانویه و تغییر ظاهر افراد جوان از کودک به بزرگسال وجود دارد. ناهنجاری فیزیکی اغلب ناشی از ناهمزمانی رشد است. جوانان ممکن است در مورد جنسی شدن بدن خود یا نارسایی های ادراک شده خود از نظر ایده آل های اغلب غیرواقعی بدن، احساس احساس خجالت و خودآگاهی بیش اندازه داشته باشند. همچنین، مغز نوجوان به عنوان «کار در حال پیشرفت» توصیف شده است.

برخی از نواحی سریع‌تر از سایرین به بلوغ می‌رسد که منجر به عدم تطابق بالقوه بین رشد فیزیکی، عاطفی و شناختی می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است بین ظاهر بدن بزرگسالان، افزایش میل جنسی و رشد مغز مورد نیاز برای تصمیم گیری بالغ و خودتنظیمی رفتار و احساسات، ناسازگاری وجود داشته باشد. ناحیه "عملکرد اجرایی" مغز، قشر جلوی مغز، یکی از آخرین مناطق مغز است که به طور کامل بالغ می شود؛ معمولاً در دهه بیست زندگی. بنابراین، نوجوانی به زمان کاهش کنترل قشر مغزی پیش‌پیشانی تبدیل می‌شود. به‌ویژه در محیط‌هایی که به عنوان «حساس به پاداش» توصیف می‌شوند؛ یعنی جایی که وسوسه تجربه‌های فوری احساس خوب زیاد است. مانند موقعیت های عاشقانه و جنسی.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی که توسط تحولات مغز و بدن ایجاد می شود، به شدت در احساسات شدید جذب جنسی و عاشق شدن نقش دارد. تستوسترون و استروژن (هورمون های جنسی مردانه و زنانه) با افزایش میل جنسی مرتبط هستند. در حالی که هورمون های اکسی توسین و وازوپرسین در دلبستگی و پیوند نقش دارند. در دوران بلوغ، حجم این هورمون های جنسی در گردش در بدن به طور چشمگیری افزایش می یابد. در دختران، تخمدان ها تولید استروژن خود را شش برابر و در پسران، بیضه ها 20 برابر میزان تستوسترون تولید می کنند.

هر دو جنس دارای هورمون های مردانه و زنانه هستند که در جریان خون گردش می کنند، اما در دوران نوجوانی سطح تستوسترون پسران 20 تا 60 درصد بیشتر از دختران می شود، در حالی که سطح استروژن او 20 تا 30 درصد بیشتر از سطح تستوسترون او می شود. این هورمون ها اثرات قوی بر خلق و خو و میل جنسی دارند. جوانان از نظر هورمونی تمایل جنسی به دیگران دارند، اما به خصوص در اوایل نوجوانی، به احساسات مرتبط با افزایش سریع و نوسانات سطح هورمونی خود عادت ندارند. غلظت بالای هورمون های خاص برای سن فرد یا نوسانات سریع سطح هورمون ممکن است باعث خلق و خوی منفی بیشتر و تغییرات خلقی بیشتر شود. عواطف مرتبط با «عشق» یا «شهوت» بودن احتمالاً گیج‌کننده و مبهم هستند. حتی برای برخی طاقت‌فرسا.

عشق در نوجوانی | با نوجوان عاشق چگونه رفتار کنیم؟

نوجوانان معمولا طبق گروهی که به آن تعلق دارند عمل می کنند و خودشان را بیشتر شبیه آن‌ها می دانند. بنابراین ممکن است نوجوان شما در یک گروهی باشد که در آن عشق و عاشقی و روابط بین دختر و پسر حائز اهمیت باشد و درباره آن، دیدگاه شخصی خیلی محکمی داشته باشد. در مطلب زیر، چند راهکار برای نحوه برخورد با آن ها را خواهیم گفت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عناصر عشق و راه های تشخیص عشق واقعی کلیک کنید.

در مورد عشق در نوجوانی با فرزندتان صحبت کنید

سعی کنید با آن ها گفت و گو کنید و درباره حسی که با آن روبه رو شده اند صحبت کنید. هنگامی که صبحت می کنید حواستان باشد که یک شنونده خوب باشید و مثل یک دوست قدیمی پای حرف‌هایش بنشیند. در مورد ویژگی های شخصیتی و شرایط رابطه شان از او سوال کنید تا متوجه شوید چه چشم اندازی را برای رابطه شان در نظر گرفته اند.

سرزنش نکنید

از سرزنش کردن دوری کنید و از گفتن جملاتی مثل "او در شان تو نیست" ، "هنوز برای گفتن این حرف ها برای تو خیلی زود است" و امثال این ها، خودداری کنید. این کار باعث می شود نوجوان تان به شما اعتماد کند و از حس هایی که به طرف مقابلش پیدا کرده است، بیشتر حرف بزند.

یک رابطه دوستانه برقرار کنید

زمانی که بتواند به شما اعتماد کند می توانید به راحتی وارد یک فضای دوستانه شده و او را مثل یک دوست صمیمی راهنمایی کنید. توجه کنید که یک دوست، همیشه بهترین راه‌ها را نشان می‌دهد و سعی می کند او را به خواسته اش برساند!

مچ گیری نکنید

این اشتباه را تکرار نکنید. مچ گیری شما، هیچ چیز را درست نمی کند بلکه ممکن است کار را خراب تر هم بکند. شما با این کار نمی توانید فرزند نوجوانتان را مجبور به ترک رابطه کنید. این کار فقط باعث می‌شود که از شما دورتر شود. زیرا آن ها دوست دارند در این مرحله، شما پذیرای آن‌ها باشید. پس سعی کنید با چشم پوشی، اوضاع را کنترل کنید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه عشق اول کلیک کنید.

با عشق در نوجوانی فرزندتان مبارزه نکنید

سعی نکنید با جنگ و ستیز اوضاع را مدیریت کنید. مبارزه کردن شما با این حس فرزندتان، او را بیشتر به جنس مخالف علاقه مند می کند و از او یک پناهگاه امن می سازد. در این موارد آرامش خودتان را حفظ کنید و خونسرد باشید.

از نوجوان حمایت کنید

احتمالا همه ما بارها از پدر و مادر خود شنیده ایم که "تو تا آخر عمر برای ما بچه ای". قطعا شما هم همین احساس را نسبت به نوجوان خود دارید. پس به جای تلقین احساس نگرانی به آن ها بهتر است که آنها را راهنمایی کنید و به آن ها این فضا را بدهید تا در عین حال که قوانین خانوادگی را رعایت می کنند، اجازه کسب تجربه های دیگر را هم داشته باشند. بنابراین نه خیلی آن ها را سوال پیچ کنید و نه خیلی نسبت به روابط شان بی تفاوت باشید. هر از گاهی از آن ها در مورد شرایط رابطه شان سوال کنید و فقط تا زمانی که تمایل به ادامه گفتگو داشته باشند صحبت را ادامه دهید.

حدود رابطه را آموزش دهید

به فرزندتان یاد بدهید که روابط او نباید روی تمام ابعاد زندگی اش تاثیر بگذارد. او باید بتواند مسائل احساسی و عاطفی اش را از درس و مدرسه جدا کند. تصور بعضی از نوجوانان از شروع یک رابطه و عشق و عاشقی این است که نمی شود با وجود آن، پیشرفت کنند.

برای آشنایی کامل با روانشناسی عشق کلیک کنید.

اینترنت را مدیریت کنید

معمولا وقتی یک نوجوان وارد یک رابطه می شود یا به قول معروف عاشق می شود، تمایل زیادی به چت کردن و استفاده از اینترنت دارد. در این دوره سعی کنید محدودیت هایی را برای استفاده از اینترنت اعمال کنید تا بتوانید حس و رابطه شان را کنترل کنید.

محکم و منصف باشید

سعی کنید ابهت پدر و مادری خودتان را حفظ کنید و خیلی هم خودتان را دست کم نگیرید. در عین حال توجه کنید که منصف باشید و یادآوری کنید که خودتان هم چنین دوره ای را داشته اید. پس اشتباهاتشان را بزرگ نکنید و سعی کنید با آنها منصفانه برخورد کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*