ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

جنون بعد از زایمان | علائم، علل و درمان جنون بعد از زایمان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با جنون بعد از زایمان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


جنون بعد از زایمان در مقایسه با افسردگی بعد از زایمان یک بیماری بسیار نادر است. تقریبا از هر 1000 زایمان در 1 الی 2 نفر اتفاق می‌افتد. اما یک بیماری روانی جدی است و نباید آن را نادیده گرفت. در میان مادرانی که به این اختلال دچار شده‌اند 5 درصد آن‌ها خودکشی کرده و 4 درصد نوزاد تازه متولد شده خود را کشته‌اند؛ بنابراین مادر مبتلا به جنون بعد از زایمان باید سریعا تحت درمان قرار بگیرد در غیر این صورت احتمال آسیب به خود و یا نوزادش وجود دارد. از این رو افزایش آگاهی و شناسایی علائم و نشانه‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. برای پیشگیری از این بیماری باید علل آن نیز شناسایی و رفع شوند. برای اطلاع از سایر اختلالات روانی کلیک کنید.


گیف جنون بعد از زایمان


جنون بعد از زایمان

جنون بعد از زایمان یکی از انواع جنون، بیماری شدید اما قابل درمان است که بعد از به دنیا آوردن نوزاد برای مادر اتفاق می‌افتد. این بیماری حتی در کسانی که سابقه ابتلا به بیماری روانی و یا دوره‌های خلقی پایین را نداشته‌اند نیز دیده شده است. اما زنانی که دارای سابقه بیماری‌های روانی مثل اختلال دوقطبی هستند با احتمال بیشتری ممکن است دچار این عارضه شوند. معمولا جنون بعد از زایمان چند روز تا چند هفته اول زایمان شروع شده و به سرعت علائم تشدید می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال دوقطبی کلیک کنید.

اکثر خانم‌ها تنها با دارو و بستری شدن در بیمارستان درمان می‌شوند. این بیماری برای خانم‌ها و خانواده‌هایشان می‌تواند بسیار ترسناک و شکه کننده باشد. اگر پس از زایمان دچار تغییراتی غیر معمول شدید، اطرافیان را در جریان بگذارید؛ چرا که احتمال ابتلا به بیماری‌های روانی دیگری مثل افسردگی بعد از زایمان نیز وجود دارد. شما و همسرتان با اطلاع از نشانه‌های این اختلالات می‌توانید از پیشروی آن‌ها جلوگیری کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله افسردگی بعد از زایمان را نیز مطالعه کنید.

اینفوگرافیک جنون بعد از زایمان

اینفوگرافیک جنون بعد از زایمان

تفاوت افسردگی بعد از زایمان با جنون

بیشتر خانم‌ها در دوران بارداری به خصوص در هفته‌های اول و یا پس از زایمان نگرانی‌ها و غم و اندوه زیادی را تجربه می‌کنند. مادران مبتلا به افسردگی پس از زایمان ممکن است بدون دلیل گریه کنند و از هر چیز کوچکی دچار رنجش شوند. برخی از این علائم از تغییرات هورمونی بعد از زایمان ناشی می‌شوند. اما در صورتی که علائم به صورت پایدار تا چند ماه ادامه داشته‌باشند امکان تشخیص افسردگی بعد از زایمان وجود دارد. نشانه‌های جنون بعد از زایمان بسیار شدید‌تر و خشن‌تر از افسردگی بعد از زایمان است و در این اختلال عدم علاقه به نوزاد تازه متولد شده و بروز افکار مربوط به خودکشی نیز دیده می‌شود.

نشانه‌های جنون بعد از زایمان

نشانه‌های جنون پس از زایمان معمولا به طور ناگهانی در دو هفته اول بعد از زایمان شروع می‌شود. در موارد نادر نشانه‌ها پس از چند هفته از زایمان رشد می‌کنند. زنان نشانه‌های مختلفی را از خود بروز می‌دهند، رایج‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

_ توهم (احساس کردن، شنیدن و دیدن محرک‌هایی که وجود ندارند، مثل شنیدن صداهای غیر واقعی)

_هذیان (باورهای عجیبی که نمی‌توانند واقعیت داشته باشند اما فرد مبتلا شدیدا به آن‌ها اعتقاد دارد.)

_شیدایی (خلق وخوی بسیار بالا و شاد) یا برعکس خلق پایین با نشانه‌هایی از افسردگی

_مشکل در خواب

_احساس ترس

_سوء ظن و شک به انگیزه‌های دیگران

_خستگی و بی حالی

_احساس گیجی و سردرگمی

_رفتارهای متضاد با شخصیت اصلی

چه عواملی باعث جنون پس از زایمان می‌شوند؟

هنوز دلیل اصلی بروز جنون بعد از زایمان مشخص نشده است، اما تحقیقات نشان داده‌اند که در شرایط زیر خطر ابتلا برای افراد بیشتر می‌شود:

_داشتن سابقه بیماری روانی در خانواده؛ به خصوص جنون پس از زایمان (حتی اگر خودتان هیچ نوع بیماری روانی نداشته‌اید.)

_ ممکن است در حال حاضر تشخیص اختلال دوقطبی یا اسکیزوفرنیا نیز برای شما وجود داشته‌باشد.

_ ممکن است علت ابتلا این باشد که دوران بارداری یا زایمان سختی داشته‌اید.

جنون پس از زایمان با بیمار چه می‌کند؟

زنان مبتلا به جنون پس از زایمان در حقیقت با واقعیت قطع ارتباط کرده و هذیان‌ها و توهمات برای آن‌ها بسیار واقعی جلوه می‌کنند. هذیان‌ها و توهمات اشکال متفاوتی دارند اما اغلب دارای زمینه‌های مذهبی هستند. بیشتر این زنان به خودشان و یا اطرافیان آسیبی نمی‌زنند؛ اما به دلیل افکار و قضاوت‌های بی پایه ناشی از هذیان همیشه باید شرط احتیاط را رعایت کرد و هر چه سریع‌تر این افراد را تحت درمان اورژانسی قرار داد. اگر متوجه علائم در خود یا یکی از نزدیکانتان شدید نگران نباشید تنها کافی است به مراکز مربوطه مراجعه نمایید.

راه‌های پیشگیری از جنون پس از زایمان

اگر در معرض خطر ابتلا به جنون بعد از زایمان هستید، در طول حاملگی باید از مراقبت‌های ویژه بهره‌مند شوید و توسط روان پزشک مورد معاینه قرار گیرید. همچنین در هفته 32 بارداری باید یک جلسه توجیهی با همسر، خانواده و دوستان به همراه متخصص زنان زایمان خود داشته باشید. در این جلسه از همه اطرافیان در مورد نشانه‌ها و خطرات جنون پس از زایمان و یا سایر اختلالات روانی اطلاع پیدا می‌کنند. همچنین لازم است در چند هفته اول پس از زایمان حتما باید تحت نظر متخصص زنان و بهداشت روان قرار داشته باشید.

درمان جنون پس از زایمان

در صورتی که درمانی صورت نگیرد، ممکن است شدت علائم طی 2 تا 12 هفته بیشتر شده و 6 تا 12 ماه برای بهبودی زمان لازم باشد. اما با اقدام برای درمان اکثر زنان خیلی زودتر از 6 ماه به بهبودی کامل می‌رسند. با وجود اینکه خانم‌ها خود بعد از زایمان متوجه مشکلشان می‌شوند اما اغلب برای درمان و گرفتن کمک اقدامی نمی‌کنند؛ چرا که می‌ترسند افکار وحشتناک‌شان باعث تنفر و دور شدن اطرافیان از آن‌ها شود، پس تلاش می‌کنند افکارشان را برای خود نگه دارند.

اولین قدم برای درمان، آگاهی دادن به مادران است؛ این که تمام این افکار از بیماری آن‌ها نشأت می‌گیرد و خود تقصیری در این رابطه ندارند. در قدم بعد لازم است مادر و بچه را باید به یک محیط امن انتقال داده و ارزیابی‌ها و درمان‌های مناسب توسط روانپزشک و روانشناس انجام گیرد. پس از تشخیص جنون توسط متخصص، اقدامات زیر صورت خواهد گرفت:

_بستری شدن در بیمارستان

_تجویز داروهای آنتی سایکوتیک (برای کسب اطلاع از داروهای ضد روان پریشی کلیک کنید.)

_تجویز داروهای ضد افسردگی

_الکترو شوک درمانی

_مشاوره روانشناسی بالینی یا سایر متخصصان سلامت روان

برای دریافت مشاوره در زمینه بارداری و مراقبت های پس از زایمان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*