ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

راه های علاقه مند کردن کودکان به غذا


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علاقه مند کردن کودکان به غذا پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


علاقه مند کردن کودکان به غذا یکی از دغدغه‌هایی است که اغلب پدر و مادران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. علاقه و ذائقه کودکان در سنین مختلف تغییر می‌کند اما والدین می‌توانند با استفاده از روش‌های مناسب علاقه کودک را به غذاهایی که مفیدترند جلب نمایند. بیشتر والدین دوست دارند کودکشان خوش اشتها باشد و به راحتی غذا بخورد. برخی کودکان خوش اشتها و برخی به اصطلاح بدغذا هستند. برای ترغیب کودک به غذا خوردن باید شرایط رشدی و سنی او را در نظر گرفت و علل بدغذایی را شناسایی کرده و با استفاده از تکنیک‌هایی کودک را ترغیب به غذا خوردن کرد. بهتر آن است که والدین برای افزایش دانش فرزندپروری خود از کتاب های مفید روانشناسی کودک و همچنین مشاوره های تخصصی کودک بهره ببرند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور


برای علاقه مند کردن کودکان به غذا چه باید کرد؟

برخی کودکان هنگام غذا خوردن دردسرهایی برای پدر و مادرشان ایجاد می‌کنند. ممکن است کودکان تنها به خوردن غذاهای خاصی عادت کنند و به غیر از آن غذای دیگری را نخورند. کــودکان بهانه گیر می‌توانند برای والدین اذیت کننده باشند. با تمام این سختی‌ها نگرانی اصلی والدین نرسیدن مواد مغذی کافی به کودکشان است. برای آن که بتوانیم کودکمان را به خوردن غذاهای متفاوت علاقه مند کنیم، باید ابتدا دلایل بد غذایی کودک را بررسی کنیم.

اینفوگرافیک راه های علاقه مند کردن کودکان به غذا

اینفوگرافیک راه های علاقه مند کردن کودکان به غذا

علل بدغذایی کودک

کودکان به دلایل مختلفی ممکن است کم غذا و یا بد غذا شود. برخی از مهم‌ترین دلایل بد غذایی کودک را در ادامه ذکر کرده‌ایم:

- در برخی از دوره‌های رشدی این اتفاق می‌افتد. اگر برای مدت کوتاهی باشد، زیاد نگران کننده نیست ولی اگر ادامه دار باشد نیاز به بررسی بیشتر دارد.

- ممکن است وعده‌های غذایی قبل به قدر کافی سیر کننده بوده که کودک الان میل به غذا ندارد.

- خوردن میان وعده‌های زیاد یا به اصطلاح هله هوله ممکن است کودک را از خوردن غذای اصلی بازدارد.

- تمایل شدیدی به جـلب توجه در کودکان باعث می شود که برخی کودکان برای جلب توجه والدین به سختی غذا می‌خورند و در صورت دریافت توجه و اصرار آن‌ها شروع به خوردن می‌کنند.

- ممکن است کودک حین غذا خوردن به دنبال بازی برود. این رفتار هم می‌تواند توجه طلبانه باشد و گویای مسائلی باشد که از دید والدین پنهان است. پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از نـکات حساس در تربیت فرزند مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

شرایط مناسب برای علاقه‌مند کردن کودک به غذا

با در نظر گرفتن برخی مسائل ساده می‌توانید در علاقه مند کردن کودکان به غذا بهتر عمل کنید. برای مثال صندلی و میزی که کودک پشت آن قرار می‌گیرد را متناسب با قد و سن کودک تنظیم کنید. اگر جای کودک راحت نباشد، غذا خوردن برای او آزار دهنده می‌شود. قاشق، لیوان و سایر ظروف باید متناسب با سن و جثه کودک باشد و اگر رنگ‌های آن‌ها شاد و با طرح‌های کارتونی باشد کودک بیشتر به غذا خوردن ترغیب می‌شود. از وسایل تیز و برنده و شکننده برای کودکان استفاده نکنید و ایمنی آن ها را در نظر داشته باشید. توجه به نیازها و ایـمنی نوزاد و کودک اولین و اصلی ترین وظایف والدین است که باید نسبت به آن دقت کافی داشت.

راه‌هایی برای علاقه‌مند کردن کودک به غذا

- الگوی خوبی برای علاقه مند کردن کودکان به غذا باشید. کودکانی که در اطرافشان افراد بد غذا هست، از آن‌ها الگو می‌گیرند. 

- اگر از سن کم به کودکتان غذاهای سالم بدهید، برای تهیه غـذای مقوی برای کودکان به طعم آن نیز دقت کنید تا برایش پذیرفتن سبزیجات و میوه‌ها آسان‌تر شود.

- غذاها را در اشکال متنوع و زیبا درست کنید. خلاقیت در آشپزی شدیدا ترغیب کننده می‌باشد.

- همراه کودکانتان به خرید مواد غذایی بروید. از آن‌ها نظر بخواهید.

- از کودکتان بخواهید کنارتان آشپزی کند. این کار می‌تواند فقط مشارکت او در یک هم زدن ساده باشد. این کار در مـسئولیت پذیری کودکان نیز تاثیر مثبتی دارد.

- اگر کودکتان در خوردن غذاهای سالم از خود مقاومت نشان می‌دهد، از روش جایزه و تــشویق کودکان استفاده کنید. ولی حواستان باشد او را به این مورد عادت ندهید.

- اگر کودکتان غذای خاصی را پس می‌زند، مقاومت به خرج دهید و در حالت‌های مختلف آن را طبخ و به او پیشنهاد دهید.

- اگر کلا از خوردن غذا سر باز می‌زند، اجازه دهید تا هنگامی که گرسنه شود به سراغ غذا بیاید. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله درمان بـی اشتهایی کودکان را مطالعه فرمایید.

علاقه مند کردن کودکان به غذا تا سه سالگی

کودکان از یک سالگی به بعد علاقمند می‌شوند خودشان غذا بخورند. بهتر است این اجازه را به او بدهید تا خودش غذایش را بخورد. پارچه بزرگی پهن کنید که نگران کثیف کاری او نباشید. کودکی که غذا را مطابق میل خود بخورد، بیشتر به غذا خوردن تمایل پیدا می‌کند. این کار می تواند در پیشگیری از بـی اشتهایی کودکان موثر باشد.

برنامه ثابتی برای غذا خوردن کودکتان در نظر بگیرید. ساعات خاص و ظروف مشخص کمک می‌کند برنامه غذایی کودکتان تنظیم شود و تغذیه او راحت‌تر شود. اگر کودکتان تمایل به بازی با غذا دارد، این اجازه را به او بدهید. قوانین سخت و لج بازی کردن علاقه کودک را به غذا کم می‌کند.

گاهی اوقات کودکان نسبت به یک غذای خاص حساسیت نشان می‌دهند. مثلا سیب زمینی یا هویج نمی‌خورند. می‌توانید با رنده کردن آن‌ها در ماست، وعده غذایی را به او بدهید. برای مطالعه مقاله چه کار کنیم تا کودک خودش غذا بخورد کلیک کنید.

علاقه مند کردن کودکان به غذا در سنین بالاتر

سعی کنید میزان میان وعده‌ها را تنظیم کنید تا هم به قدر کافی ویتامین‌ها به کودک برسند و هم اینکه معده کودک پر نشود و جا برای وعده اصلی باقی بماند. در سنین 4-5سالگی کودکان ممکن است لجباز شوند و استــقلال کودکان برایشان نکته برجسته ای شود. با ملایمت و ملاطفت کودک را به خوردن تشویق کنید و برایش جایزه در نظر بگیرید.

در بسیاری موارد رفتارهای اشتباه والدین در بی علاقگی کودک به غذا نقش دارد و خود از این مسئله آگاه نیستند؛ به همین سبب در علاقه مند کردن کودکان به غذا شکست می‌خورند. در این شرایط رعایت نکات ذکر شده تنها با مشورت و راهنمایی مشاوران متخصص می‌تواند راهگشا باشد. بنابراین برای حل این مشکل بهتر است به مشاوران روانشناس مراجعه کنید. مشاوران حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه یاریگر شما باشند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*