ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عمل وازکتومی مردان چیست و چگونه انجام می شود؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عمل وازکتومی مردان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


یکی از گزینه های دائمی کنترل بارداری عمل وازکتومی مردان است. در طی این روش، جراح شما لوله ای به نام دفران را برش می دهد تا از ورود اسپرم به مایع منی و رسیدن به بدن زن جلوگیری کند. وازکتومی در پیشگیری از بارداری قابل اعتمادتر از هر روش دیگر کنترل بارداری است. هم چنین آسان تر و ارزان تر از معادل این عمل در زنان است، که به آن بستن لوله ها می گویند. بستن لوله ها جراحی است که از برخورد تخمک با سلول های اسپرم جلوگیری می کند. با این حال، هیچ جراحی 100 درصد بدون خطا نیست. در تعداد بسیار کمی از موارد، وازکتومی ممکن است با شکست مواجه شود.  
 

تماس با مشاور

                                            

عمل وازکتومی در مردان چیست؟

عمل وازکتومی نوعی پیشگیری از بارداری است. از آزاد شدن اسپرم در هنگام انزال جلوگیری می کند. در طول عمل، مجرای واز دفران بریده یا مسدود می شود. واز دفران مجرایی است که اسپرم را از بیضه ها به مجرای ادرار می برد. اگر چه وازکتومی از نظر تئوری برگشت پذیر است، معکوس کردن همیشه کارساز نیست. فقط در صورتی باید وازکتومی را در نظر بگیرید که مطمئن هستید دیگر نمی خواهید بچه دار شوید. 
اسپرم باید از بیضه ها به مجرای ادرار مرد برود تا در نهایت حاملگی اتفاق بیفتد. مهر و موم کردن یا بریدن مجرای واز دفران از رسیدن اسپرم به مجرای ادرار جلوگیری می کند. هدف از وازکتومی این است که مرد در انزال خود اسپرم نداشته باشد تا انزال او باعث بارداری نشود. وازکتومی یکی از موثر ترین روش های پیشگیری از بارداری است. بر اساس گزارش انجمن اورولوژی، بارداری در کمتر از 2 زوج از هر 1000 زوجی که مرد وازکتومی شده است اتفاق می افتد.

اینفوگرافیک عمل وازکتومی مردان چیست

اینفوگرافیک عمل وازکتومی مردان چیست

عمل وازکتومی در مردان چقدر موثر است؟

عمل وازکتومی تقریباً 100 درصد مواقع از بارداری جلوگیری می کند. این موثر ترین روش پیشگیری از بارداری برای مردان است. با این حال، وازکتومی بلافاصله موثر نیست. قبل از این که رابطه جنسی محافظت نشده ایمن باشد، باید اسپرم های موجود از سیستم تناسلی شما پاک شود. این می تواند تا سه ماه طول بکشد. پزشک شما یک تجزیه و تحلیل مایع منی انجام می دهد تا بدانید چه زمانی داشتن رابطه جنسی بی خطر است. برای این آزمایش، برای ارائه نمونه مایع منی، خودارضایی خواهید کرد. آن ها آن را برای وجود هرگونه اسپرم بررسی می کنند.

عمل وازکتومی و ناتوانی جنسی

طبق گزارش انجمن اورولوژی آمریکا، سالانه حدود 500000 مرد در ایالات متحده تحت عمل وازکتومی قرار می گیرند. وازکتومی روشی است که از مخلوط شدن اسپرم با مایع منی جلوگیری می کند. بدون اسپرم، زن نمی تواند باردار شود.
یکی از نگرانی‌ های رایج برای افرادی که قصد انجام وازکتومی را دارند، ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ (ED) است که ناتوانی در حفظ نعوظ یا انزال است. با این حال، خطر ناتوانی جنسی ناشی از این روش بسیار نادر است. طبق گفته فدراسیون بین‌ المللی زنان و زایمان (FIGO) برخی مردان حتی پس از وازکتومی زندگی جنسی بهتری را گزارش می‌کنند.  

عمل وازکتومی چگونه انجام می شود؟

وازکتومی یک روش سریع و سرپایی است، به این معنی که شما مجبور نیستید به بیمارستان مراجعه کنید و می توانید همان روز به خانه بروید. پزشک ممکن است دو یا سه روز مرخصی از محل کار و پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت جنسی به مدت یک هفته را توصیه کند. عمل وازکتومی باید در مطب پزشک یا یک مرکز پزشکی انجام شود. با پزشک خود یا مشاوره جنسی قرار ویزیت بگذارید تا در مورد این که آیا وازکتومی روش مناسبی برای پیشگیری از بارداری برای شما است یا خیر، صحبت کنید. 
در یک روش، پزشک دو برش برای دسترسی به مجرای دفران در دو طرف کیسه بیضه ایجاد می کند. در روشی دیگر، پزشک یک سوراخ کوچک برای دسترسی به هر دو لوله ایجاد می کند. سپس لوله ها را برش داده و مهر و موم می کنند. سپس، در صورت نیاز، پزشک بخیه هایی را می گذارد. پزشکان معمولا وازکتومی را با بی حسی موضعی انجام می دهند. پس از انجام عمل، باید حدود یک هفته از رابطه جنسی و هرگونه فعالیت شدید خودداری کنید. روش این عمل به طور معمول:

 • حدود 20 دقیقه یا کمتر طول می کشد.
 • در مطب پزشک یا محیط پزشکی انجام می شود.
 • شامل بخیه نمی شود.
 • شامل استفاده از بی حسی موضعی است.
 • درد اغلب جزئی گزارش می شود.
 • تنها 2 تا 3 درصد از مردان درد یا ناراحتی مزمن پس از عمل را گزارش می‌ کنند.

 عمل وازکتومی مردان

آیا عمل وازکتومی باعث اختلال نعوظ (ED) در مردان می شود؟

رایج ترین روش عمل وازکتومی، از راه پوست یا بدون اسکالپل است. جراح شما ناحیه زیر کیسه بیضه را که به مجرای دفران معروف است بررسی می کند. مجرای دفران حامل اسپرمی است که با انزال مخلوط می شود. پزشکان یک سوراخ ایجاد می کنند تا بتوانند مجرای دفران را ببندند. این فرآیند بر نعوظ و توانایی شما برای اوج گیری تأثیر نمی گذارد. نعوظ و اوج شامل:

بستن مجرای دفران فقط بر روی اسپرم تاثیر می گذارد که بدن به ساختن آن ادامه می دهد. از آن جایی که اسپرم با سایر انواع سلول مشترک است، بدن شما آن ها را به طور طبیعی جذب می کند. توجه به این نکته مهم است که محافظت در برابر بارداری حتمی نیست. سه ماه یا 20 انزال طول می کشد تا انزال شما بدون اسپرم باشد. برای آزمایش وجود مایع منی باید بعد از سه ماه دوباره به مطب دکتر مراجعه کنید.

آیا برگشت وازکتومی بر ناتوانی جنسی (ED) تأثیر می گذارد؟

همان طور که وازکتومی باعث (ED) نمی شود، معکوس شدن وازکتومی نیز اختلال نعوظ ایجاد نمی کند. تولید تستوسترون در طول هر دو روش بی‌ تأثیر باقی می‌ ماند. معکوس کردن وازکتومی یک روش جراحی است که شامل اتصال مجدد انتهای بریده شده واز دفران است. تخمین زده شده است که 10 درصد از مردانی که وازکتومی می‌کنند، به دنبال انجام برگشت وازکتومی و باز کردن لوله ها هستند. 
این روش بیشتر از روش وازکتومی طول می کشد زیرا مراحل بیشتری دارد. این امکان برای شما وجود دارد که حتی چندین دهه پس از وازکتومی، عمل معکوس را انجام دهید. همان طور که در نظر گرفتن کامل پیامد های انجام وازکتومی مهم است، فکر کردن به معکوس کردن عمل نیز مهم است. در حالی که فرصت بازگشت اطمینان‌ بخش است، افزایش تعداد معکوس‌ها باعث کاهش میزان موفقیت می‌شود.

شیوع اختلالات جنسی در وازکتومی

ایجاد ناتوانی جنسی یا ایجاد اختلال نعوظ (ED) از طریق عمل وازکتومی نادر است. قوی ترین پیوند بین (ED) و وازکتومی عمدتاً روانی است. افسردگی و استرس می تواند شانس شما را برای اختلالات نعوظ (ED) افزایش دهد. این احساسات می توانند با احساسات جنسی تداخل داشته باشند. اگر در مورد اختلال نعوظ و وازکتومی نگران هستید، خیالتان راحت باشد که تقریباً هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.
پزشکان از دهه 1800 وازکتومی انجام داده اند. با بیش از صد سال تحقیق در مورد عمل وازکتومی، هرگز شواهد قابل توجهی مبنی بر ایجاد ناتوانی جنسی وجود ندارد. جراحی های مرتبط با اختلال نعوظ (ED) شامل پروستات یا بیماری های ناحیه لگن می شود. وازکتومی آلت تناسلی، بیضه ها یا سایر اندام های داخلی را درگیر نمی کند.  

مزایا و معایب عمل وازکتومی مردان

وازکتومی یک روش موثر و دائمی برای جلوگیری از بارداری است. برای مردانی که مطمئن هستند بچه نمی‌خواهند؛ این عمل بهتر است. وازکتومی هیچ اثر ماندگاری بر فعالیت یا عملکرد جنسی طبیعی  ندارد. وازکتومی آسان تر و کم هزینه تر از عقیم سازی زنان است. زوج هایی که تصمیم به داشتن فرزند در آینده گرفته اند باید گزینه های خود را با پزشک در میان بگذارند.

معایب

عیب اصلی وازکتومی این است که از عفونت های مقاربتی محافظت نمی کند. عمل معکوس ممکن است در برخی شرایط امکان پذیر باشد، اما همیشه یک گزینه ی عالی نیست. معکوس کردن پیچیده تر از روش اولیه است. عمل وازکتومی یک روش جزئی است، اما خطرات دیگری نیز وجود دارد که باید از آن ها آگاه باشید. اگر علائم عفونت مانند خون ریزی یا افزایش درد وجود داشت، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. برخی از مشکلات فوری پس از وازکتومی عبارتند از:

 • ورم و کبودی
 • خون ریزی داخل کیسه بیضه
 • خون در منی
 • عفونت یا درد مزمن
 • بودی در کیسه بیضه
 • عفونت در اطراف بریدگی ها
 • تجمع مایع در بیضه
 • بارداری

 

عوارض احتمالی عمل وازکتومی مردان

انجمن اورولوژی آمریکا (AUA) تخمین می‌زند که سالانه 175000 تا 500000 مرد در ایالات متحده وازکتومی انجام می‌دهند. در حالی که خطرات عوارض بسیار ناچیز است، ممکن است عوارض جانبی طولانی مدتی را تجربه کنید. گاهی اوقات ممکن است چند ساعت تا چند روز پس از انجام وازکتومی عوارض جانبی را تجربه کنید. این عوارض جانبی اغلب از دوره بهبودی فراتر نمی روند. با این حال، اگر حس کردید مشکل بزرگی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

1-درد و ناراحتی

برخی از مردان ممکن است درد مزمن کیسه بیضه را به دنبال وازکتومی داشته باشند. این درد می تواند از مبهم و دردناک تا خفیف متغیر باشد. (AUA) تخمین می زند که حدود 1 تا 2 درصد از مردان پس از عمل درد مزمن کیسه بیضه را تجربه می کنند. آن ها به ندرت نیاز به جراحی بیشتر برای اصلاح درد دارند. 
در حالی که این روش معمولاً بسیار کوتاه است، احساس ناراحتی و درد بعد از آن غیر عادی نیست. اگر این اتفاق افتاد، مصرف مسکن‌ های بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن ممکن است کمک کند. گزینه ی دیگر پوشیدن لباس زیر حمایتی است که بیضه ها را بلند می کند. این ممکن است مقداری تسکین درد را نیز فراهم کند.

2-تغییر رنگ کیسه بیضه

پس از وازکتومی، مقداری کبودی و تورم در کیسه بیضه قابل انتظار است. این معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. اغلب به سرعت برطرف می شود. برخی از پزشکان ممکن است استفاده از کیسه های یخ پوشیده از پارچه را در فواصل 10 تا 15 دقیقه ای روی کیسه بیضه توصیه کنند. آن ها هم چنین ممکن است مصرف دارو های ضد التهابی (OTC) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن را برای کاهش التهاب توصیه کنند. در این رابطه مطالعه مقاله رنگ زرد اسپرم نشانه چیست پیشنهاد می شود.

3-خون ریزی یا هماتوم

گاهی اوقات ممکن است عوارض کوتاه مدت مرتبط با خون ریزی پس از وازکتومی رخ دهد. این ها شامل خون ریزی از محل جراحی یا هماتوم است. هماتوم مجموعه ای از خون است که می تواند بر سایر ساختار های مجاور بدن فشار بیاورد. کارشناسان تخمین می‌زنند که خون ریزی یا هماتوم در 4 تا 20 درصد از وازکتومی‌ ها با منبع مطمئن اتفاق می‌ افتد. با این حال، خون ریزی معمولاً پس از این عمل خود به خود برطرف می شود.‌ اگر خون ریزی ادامه داشت که باعث خیس شدن پانسمان می شود، با پزشک خود تماس بگیرید.

4-عفونت محل جراحی

هر زمانی که برش یا ابزاری در بدن وارد شود، احتمال عفونت بعد از عمل وجود دارد. پزشک اقداماتی را انجام خواهد داد تا این خطر را به حداقل برساند. این شامل مواردی مانند شستن دست‌ ها، پوشیدن دستکش استریل و تمیز کردن ناحیه با محلول صابون مخصوص قبل از ایجاد برش است. پزشک شما معمولاً برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز نمی کند، مگر این که در حال حاضر عفونت فعال یا سایر عوامل خطر، مانند سابقه عفونت محل جراحی داشته باشید. تورم بعد از وازکتومی می تواند به دلایل مختلفی باشد، مانند:

 • خون ریزی
 • هماتوم
 • تشکیل جمع آوری مایع ساده پس از جراحی

تورم مربوط به این عوارض معمولا با گذشت زمان از بین می رود. اگر این طور نیست، ممکن است پزشک شما نیاز به تخلیه ناحیه آسیب دیده ی شما داشته باشد.

5-شکست رویه

انجام وازکتومی یک روش فوری کنترل بارداری نیست. درعوض، پزشک به شما توصیه می کند که 8 تا 16 هفته پس از عمل برای تهیه نمونه مایع منی مجدداً مراجعه کنید. آن ها نمونه را برای وجود اسپرم آزمایش می کنند تا مشخص کنند آیا شما و همسرتان می توانید از روش های دیگر کنترل بارداری چشم پوشی کنید یا خیر.
خطرات حاملگی پس از وازکتومی 1 در 2000 برای مردانی است که قبلاً نمونه‌ ای از منی داشتند که اسپرم را نشان نمی‌ داد. اگر به پزشک خود مراجعه کنید و تعداد اسپرم شما هنوز وجود دارد، ممکن است نیاز به وازکتومی دیگری داشته باشید. این در کمتر از 1 درصد از مردانی که وازکتومی انجام می دهند ضروری است. بهبود خودبخودی وازکتومی غیر معمول است، اما ممکن است اتفاق بیفتد. اگر چنین شود، شریک جنسی شما ممکن است در خطر احتمال حاملگی باشد.

6-شکست جراحی با تاخیر

پس از وازکتومی، مرد باید اسپرم منفی یا غیر متحرک در نمونه ی منی خود داشته باشد. در موارد نادر، مجرای دفران بریده شده ممکن است در طول زمان دوباره رشد کنند. در نتیجه، یک مرد می تواند شکست وازکتومی تاخیری را تجربه کند و دوباره اسپرم زنده در نمونه منی خود داشته باشد. تحقیقات اخیر تخمین می‌زند که این مورد در 0.05 تا 1 درصد از همه مردانی که تحت عمل وازکتومی قرار می‌گیرند، این شکست عمل روی می‌دهد.

7-اپیدیدیمیت

اپیدیدیم مجرای است که در پشت بیضه ها قرار دارد. اپیدیدیم این اجازه را می دهد تا اسپرم به مجرای دفران جریان یابد. وقتی مردی وازکتومی می‌ کند، اسپرم هم چنان می‌ تواند از اپیدیدیم به مجرای دفران جریان یابد، اما به دلیل بریده شدن مجرای آن، اسپرم پشتیبان می‌شود. در برخی از مردان، این می تواند باعث التهاب غده یا اپیدیدیمیت شود. علائم مرتبط با این بیماری شامل درد و تورم است. اپیدیدیمیت به دنبال وازکتومی در حدود 1 تا 3 درصد از همه مردان پس از وازکتومی رخ می دهد.

8-فیستول عروقی

فیستول عروقی یک عارضه ی بسیار نادر وازکتومی است. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌ های خونی متعدد به مجرای دفران می‌ چسبند و پس از انجام وازکتومی مرد آسیب می‌ بیند. این می تواند منجر به تجمع خون شود که منجر به ایجاد فیستول یا اتصال غیر طبیعی بین مجرای دفران و رگ های خونی مجاور می شود. علائم فیستول عروقی ممکن است شامل خون در ادرار یا انزال باشد. در حالی که این عارضه بسیار نادر است، در صورت داشتن این علائم فورا به پزشک مراجعه کنید.

9-گرانولوم اسپرم

گرانولوم اسپرم توده ای از اسپرم است که می تواند برجستگی های کوچک یا کیست هایی به اندازه 1 میلی متر تا 1 سانتی متر ایجاد کند. یک فرد می تواند ضایعات متعددی را تجربه کند. آن ها معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. با این حال، برخی از مردان ممکن است در نواحی گرانولوما درد داشته باشند. کارشناسان تخمین می زنند 15 تا 40 درصد از مردانی که تحت وازکتومی قرار می گیرند، گرانولوم اسپرم را تجربه می کنند. در برخی موارد، یک مرد ممکن است مجبور شود گرانولوم را با جراحی خارج کند.  
عمل وازکتومی مردان

تصورات غلط درباره عمل وازکتومی مردان

اغلب تصورات غلط یا نگرانی های دیگری در مورد عمل وازکتومی و عوارض جانبی آن وجود دارد. وازکتومی فقط به این معنی است که انزالِ شما اسپرم ندارد و نمی تواند تخمک را بارور کند. اسپرم کمتر از 3 درصد از انزال شما را تشکیل می دهد. بعد از وازکتومی تغییری در ظاهر، طعم و مقدار مایع منی وجود ندارد. هم چنین باور های اشتباه درباره ی عمل وازکتومی مردان عبارت است از:

 • بر مردانگی یا جنسیت تأثیر می گذارد
 • سطح تستوسترون شما را تحت تاثیر قرار می دهد
 • حجم انزال خود را تغییر دهید
 • آسیب به سایر اندام های جنسی
 • باعث درد شدید می شود
 • از عفونت های مقاربتی (STIs) پیشگیری می کند

ارتباط بین سرطان پروستات و عمل وازکتومی نیز رد شده است. اگر سوال و نگرانی خاصی دارید از پزشک خود بپرسید. اگر قبل از جراحی به نگرانی های خود رسیدگی کنید، ممکن است احساس آرامش بیشتری داشته باشید. وازکتومی روشی موثر برای پیشگیری از بارداری است، اما خطراتی دارد. هم چنین، همیشه قابل برگشت نیست. اگر تصمیم دارید که در آینده بچه نمی‌خواهید، این روش ممکن است گزینه ی خوبی برای صحبت با پزشکتان باشد.  

نکات مهم درباره عمل وازکتومی مردان

وازکتومی روشی برای پیشگیری از بارداری است. اگر چه این یک روش کم خطر است، اما ممکن است بعد از وازکتومی دچار عفونت، درد مزمن و سایر عوارض شوید. با این حال، وازکتومی مستقیماً باعث ناتوانی جنسی نمی شود یا بر روی جنسیت شما تأثیر نمی گذارد. روند بدن برای نعوظ و اوج گیری ارتباطی با این روش ندارد. اگر به فکر انجام وازکتومی هستید، ممکن است بخواهید قبل از انجام این عمل موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • در نظر بگیرید که آیا متعهد هستید که دیگر بچه دار نشوید.
 • در مورد تصمیم خود و اثرات بلند مدت آن با همسرتان صحبت کنید.
 • در مورد روش و عوارض جانبی با پزشک خود صحبت کنید.
 • بپرسید چه چیزی باید در روز انجام عمل همراه خود بیاورید و ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند.
 • بدانید چه عوارض جانبی احتمالی وجود دارد و چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید.

وازکتومی از بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کند و سه ماه یا 20 انزال طول می کشد تا مایع عاری از اسپرم شود. اگر نظر خود را در مورد بچه دار شدن تغییر دهید، می توانید سال ها بعد وازکتومی را معکوس کنید. برای پاسخ به سوالات جنسی یا دیگر سوالات خود در حیطه روانشناسی، با مشاوره روانشناسی مرکز حامی هنر زندگی تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*