ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

وظایف مرد در زندگی مشترک | وظایف قانونی و اخلاقی مردان در ازدواج

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با وظایف مرد در زندگی مشترک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


وظایف مرد در زندگی مشترک شاید به اندازه وظایف زنان مورد توجه قرار نگرفته باشد، اما با مشاهده سیستم‌ معیوب برخی خانواده‌ها ، متوجه خواهید شد که بار بسیاری از مسئولیت‌ها و وظایف تنها به عهده زنان خانواده است. در بیشتر مواقع عدم اطلاع خانم‌ها از حقوق‌شان باعث می‌شود که در زندگی زناشویی سختی‌های زیادی را تحمل کنند. شاید فکر کنید در چنین شرایطی مردان پیروز زندگی بوده و فقط آن‌ها از زندگی لذت می‌برند. اما با نگاهی دقیق‌تر می‌توان فهمید که در چنین وضعیتی مردان نیز طعم لذت واقعی را نمی‌چشند. چرا که با همکاری و تقسیم وظایف، هر دو طرف به ارزش حقیقی داشته‌هایشان در رابطه زناشویی‌ پی خواهند برد. متاسفانه در بسیاری از مواقع عدم آگاهی از حقوق و وظایف زن و شوهر در زندگی مشترک منشاء بسیاری از مشکلات خانوادگی می شود. بهتر است برای بهبود روابط و ارتقاء سطح آگاهی زناشویی با راهنمایی گرفتن از متخصصان روانشناسی حوزه خانواده، اقدامات موثری انجام داد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

اهمیت نقش پذیری مرد در زندگی مشترک

ازدواج سالم نیاز به کار و تلاش دارد. نقش شوهر به اندازه نقش زن مهم است. وظایف و مسئولیت های مشخصی برای زن و شوهر وجود دارد که کمک می کند کارها آسان تر پیش برود. در زمان‌های قبل، مرد نان‌آور خانه و زن صرفا در نقش مراقب و پرستار بود. با این حال، امروزه زن و مرد می توانند نقش یکدیگر را بر عهده بگیرند و یک ازدواج مسالمت آمیز را حفظ کنند. اگر متاهل هستید یا در شرف ازدواج هستید، بهتر است بدانید نقش شوهر چیست. این آگاهی به شما کمک می کند انتظارات خود را تعیین کنید و از بحث های ناخواسته جلوگیری کنید. برای آشنایی بیشتر با نقش شوهر در ازدواج موفق، ادامه مطلب را بخوانید.

پیشینه نقش شوهر در ازدواج قدیمی و عصر جدید

آیا می‌دانستید که اصل کلمه شوهر ’husband’ از house band «بند خانه» می‌آید که به معنای شخصی است که خانه را کنار هم نگه می‌دارد؟ نقش شوهر در ازدواج این بود که محافظ یا نگهبان خانه باشد. برخلاف گذشته، امروزه یک شوهر 50 درصد در ازدواج شریک است. در حالی که پیش از این، تمام خانواده برای آوردن پول و غذا و محافظت از زن و فرزندان به مرد وابسته بودند. او به عنوان "نجات دهنده" به تصویر کشیده شد و همه خواهان یک شوهر قوی بودند.

با این حال، در دنیایی که امروز در آن زندگی می کنیم، نقش یک شوهر در حالی که تا حد زیادی از جهاتی به همان شکل باقی مانده است، تغییراتی را به خود دیده است. زیرا زنان سهم 50 درصدی خود را در ازدواج به دست گرفته اند. بیشتر کتاب‌های مذهبی مانند کتاب مقدس، وداها و قرآن به این موضوع اشاره می‌کنند که مرد باید به همسرش احترام بگذارد و دوستش داشته باشد. علیرغم این وضعیتی که برای زنان قائل شده بود، ازدواج در روزهای قبل عمدتاً تحت سلطه و کنترل شوهر بود. علیرغم پیشرفت جامعه مدرن، هنوز موقعیت هایی وجود دارد که در آن زنان توسط مردان پست و دسته دو و موجوداتی عاری از قدرت تشخیص تلقی می شوند. بنابراین، زنان به عنوان همسر، هیچ قدرت تصمیم گیری و آزادی انتخاب کار یا تعیین جهت به صورت عملی برای زندگی شخصی خود ندارند. در بسیاری از موارد، این همسران ناخودآگاه این نقش محدود را می پذیرند زیرا آن را به عنوان وضعیتی که موجود است» پذیرفته اند. هنوز در بسیاری از فرهنگ‌ها و کشورهای جهان اتفاق می‌افتد که جایی که مردان از همسران خود تقاضای تشکیل خانواده می‌کنند در واقع به زنان خود صرفا به‌عنوان بچه‌دار و بزرگ‌کننده نگاه می‌کنند.

وظایف حقوقی و قانونی مرد در زندگی مشترک

نقش اصلی شوهر در ازدواج این است که همسرش را بدون قید و شرط و بدون ولی و اما دوست داشته باشد. اغلب به شوهر به عنوان تکیه گاه محکم خانواده و کسی که زن می تواند در شرایط سخت خود به او تکیه کند نگاه می شود. صرف نظر از سن و سال، شوهر در ازدواج همیشه فردی قوی‌تر، مردانه‌تر و کمتر عاطفی فرض می شود. امروزه، نقش‌ها در ازدواج به نوعی «آمیخته» می‌شوند. تعجب آور نیست که ببینیم مردی وظایفی را انجام می دهد که سنت ها و عادات رایج به یک زن محول می کنند و بالعکس. که هیچ اشکالی ندارد. آنچه مهم است تعادلی است که شرکای ازدواج بر اساس عشق و احترام متقابل ایجاد می کنند.

وقتی شوهری همسرش را واقعاً و به طور کامل دوست دارد، احترام و عشق تقریباً بلافاصله به دنبال یکدیگر می آیند. پیش از این، زنان به‌عنوان جنس ضعیف‌تر در نظر گرفته می‌شدند و شوهران این وظیفه را بر عهده می‌گرفتند که امنیت و محافظت از همسرانشان را تضمین کنند. امروزه یک شوهر دست در دست همسری به همان اندازه خود قوی، راه می رود. این کلید یک ازدواج موفق در عصر امروز است. توصیه می‌شود پیش از آن که زوجین مشکلات روابط زناشویی خود را به دادگاه کشانده و به رابطه‌شان بیشتر آسیب بزنند، از مشاوره خانواده استفاده کنند.

وظایف حقوقی

وظایف مرد در زندگی مشترک از نظر قانونی به شرح زیر است:

1- تهیۀ غذا و پوشاک در حد متعارف زمان، مکان و موقعیت زن

2- تهیۀ مسکن و لوازم آن در حد متعارف زمان، مکان و موقعیت زن

3- تهیۀ لوازم آرایشی و تزئینی در حد متعارف زمان، مکان و موقعیت زن

4- تهیه خدمتکار (اگر شأن اجتماعی و خانوادگی زن اقتضا دارد و یا اگر زن مریض باشد)

5- مداوای بیماری زن در صورت مریضی

البته در مورد مسائل زناشویی نیز قانون برای مردان وظایفی مشخص کرده است، برای مثال در زمینۀ رابــطه جنسی شوهر مکلف است، هر چهار ماه یک بار با زن خود نزدیکی جنسی داشته باشد و این از حقوق زنان محسوب می‌شود.
 

اینفوگرافیک وظایف مرد در زندگی مشترک

 اینفوگرافیک وظایف مرد در زندگی مشترک

سایر وظایف مرد در زندگی مشترک

تمام وظایفی که مردان نسبت به همسر خود دارند صرفا در وظایف قانونی ذکرشده خلاصه نمی‌شود. مردان باید از سایر وظایف و مسئولیت‌های خود آگاهی داشته و مهارت‌های لازم برای انجام این وظایف را در خود پرورش دهند. مردان نقش اصلی در ایجاد وحدت خانوادگی دارند، پس باید نسبت به انجام وظایف خود در خانواده توجه زیادی داشته باشند.

در ادامه به برخی از توصیه‌های روانشناسان در مورد وظایف مردان در زندگی مشترک اشاره خواهیم کرد:

1. عشق ورزی بی قید و شرط از وظایف مرد در زندگی مشترک

درست است که بسیاری از ارتباطات غیرکلامی عشق و محبت شما را به همسرتان نشان می‌دهند؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که با وجود همه رفتارهای غیر کلامی، زنان به محبت کلامی هم نیاز دارند. در نتیجه از همسرتان توقع ذهن خوانی نداشته باشید. گاهی اوقات گفتن جملات ساده ای مثل "دوستت دارم"  بیش از آنکه فکر کنید در القاء محبت به همسر شما تاثیر خواهد گذاشت.

2. پرهیز از رفتارهای تند و خشونت آمیز

عصبانیت و رفتارهای تند و خشونت آمیز ناآگاهانه و یا آگاهانه تاثیرات بسیار منفی در همسر شما خواهد گذاشت. این رفتارها عزت نفس زنان را به شدت خدشه دار کرده و سلامت روان او را به میزان زیادی تحت تاثیر قرار می‌دهد. مادری که از سوی پدر خانواده محبت کافی دریافت نکند، در تربیت و عشق ورزی به فرزندان خود به احتمال بیشتری با مشکل مواجه خواهد شد. همچنین زنانی که در معرض خشونت خانگی قرار می گیرند خطر ابتلا به اختلالات اضطرابی و افسردگی در آن ها بیشتر است.

3. قرار دادن خانواده در اولویت اصلی

پس از ازدواج به طور طبیعی اولویت‌های زندگی شما نیز تغییر می‌کند. در واقع پس از تشکیل خانواده، حفظ و پایداری در زندگی زناشویی باید برای شما در اولویت قرار داشته باشد. به همین منظور مردان باید برای خانواده خود وقت بگذارند، نیازهای همسر و فرزندان را بشناسند و در جهت رفع آن‌ها گام بردارند. درست است که افراد در کنار خانواده به روابط با دوستان و همکاران هم نیاز دارند، اما این روابط نباید جایگزین رابطۀ شما با خانواده شود و تمام وقت شما را بگیرد.
یکی از راهکارهای اساسی در خصوص توجه به خانواده، یاری رساندن به همسر در امورات خانه است. معمولا مردان از تقسیم وظایف در خانه استقبال نمی کنند. آنان معتقدند که اشتغال بیرون از خانه کفایت می کند و نیازی به کمک رسانی در خانه نیست. اما باید در نظر داشت تعامل و همکاری هرچند اندک و ناچیز در خانه می تواند ضمن افزایش صمیمیت بین زوجین، موجب دلگرمی زنان و سبک تر شدن وظایف خانه داری آن ها شود.

4. وفاداری به همسر

در بسیاری از فرهنگ‌ها آنقدری که  به زنان در مورد وفاداری تاکید می‌شود، در مورد مردان مورد تاکید و توجه قرار نمی‌گیرد. شما به عنوان یک مرد باید بدانید که وفاداری به همسر و زندگی، بخشی از وظایف اساسی شما در زندگی زناشویی است؛ در واقع وفاداری میزان مسئولیت پذیری شما را نسبت کانون خانواده نشان می‌دهد. وفاداری دو طرفه منجر به احساس امنیت در رابطه و بهبود روابط عاطفی می‌شود. بی وفایی یا همان خیانت، سلامت روان کلیه اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در چنین شرایطی سلامت خانواده بیشتر از هر وقت دیگری به خطر می‌افتد. برای آشنایی بیشتر با ویژگی های یک خانواده سالم کلیک کنید.

خدمات روانشناسی هنر زندگی

برای موفقیت در زندگی زناشویی لازم است که زن و مرد با ایجاد تفاهم در زندگی مشترک به وظایف خود نیز آگاه بوده و آن‌ها را به درستی انجام دهند. روانشناس به شما کمک می‌کند تا نسبت به وظایف خود و نیازهای همسرتان شناخت پیدا کرده و در جهت انجام آن‌ها گام بردارید. با کمک یک روانشناس می‌توانید رابطه خود و همسرتان را بهبود بخشید و به این صورت خانواده موفق و سالم‌تان را تشکیل دهید. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی، با کادری مجرب در خدمت شما هستند تا با ارائه راهکارهای تخصصی و کاربردی شما را در رفع مشکلات خانوادگی تان یاری رسانند. برای کسب آگاهی از  مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*