ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مصرف ماری جوانا و سرطان ریه | تاثیر مصرف گل بر بیماران سرطانی

مصرف ماری جوانا و سرطان ریه چه ارتباطی دارد؟ ارتباط بین سیگار کشیدن و سرطان ریه غیرقابل انکار است، اما آیا کشیدن ماری جوانا باعث سرطان ریه نیز می شود؟ ماری جوانا ماده مخدری است که عوارض شدیدی مانند بیماری های قلبی، ریوی و مشکلات سلامت روان بر جای می گذارد. این نوشته به بررسی ارتباط مصرف ماری جوانا و سرطان ریه می پردازد. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.  

تماس با مشاور

عوارض استفاده از ماری جوانا

سرطان، دانشمندان گزارش می دهند که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه سیگار کشیدن ماری جوانا خطر ابتلا به سرطان هایی را که اغلب با مصرف دخانیات مرتبط هستند، مانند سرطان های ریه، سر و گردن افزایش می دهد، وجود ندارد و اضافه می کنند که تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا مصرف ماری جوانا با حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط است مورد نیاز است. با این حال برخی شواهد نشان می دهد که کشیدن ماری جوانا ممکن است باعث حمله قلبی در افراد مبتلا به بیماری قلبی شود. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کشیدن ماری جوانا در دوران بارداری با وزن کمتر هنگام تولد در فرزندان مرتبط است.

1-آسم

بیماری آسم و سایر مشکلات مزمن تنفسی شواهد نشان می دهد که کشیدن ماری جوانا به طور منظم با برونشیت مزمن مکرر و علائم تنفسی بدتر مانند سرفه مزمن همراه است. اما به طور دقیق مشخص نیست که آیا این دارو خطر ابتلا به آسم یا بیماری مزمن انسدادی ریه را افزایش می دهد یا خیر.

2-مصرف ماری جوانا و سرطان ریه | اختلالات روانی

مشکلات سلامت روان در حالی که این گزارش به برخی تحقیقات اشاره می کند که نشان می دهد استفاده از ماری جوانا ممکن است خطر ابتلا به اسکیزوفرنی یا سایر اختلالات اضطراب اجتماعی را افزایش دهد، دانشمندان هشدار می دهد که ممکن است توضیحات دیگری برای این ارتباط وجود داشته باشد. به عنوان مثال، به سادگی می تواند این باشد که افرادی که این مشکلات سلامت روانی را دارند بیشتر احتمال دارد ماری جوانا بکشند.

3-اعتیاد

اختلالات سوء مصرف مواد مخدر برخی از والدین نگران هستند که استفاده نوجوانانشان از حشیش باعث ایجاد مشکلاتی شود و این گزارش در نتیجه گیری های خود در این مورد متفاوت بود. محققان می گویند شواهدی مبنی بر اینکه ماری جوانا دروازه ای برای آزمایش مواد مخدر دیگر از جمله تنباکو است پیدا کرده اند. همچنین بر اساس تحقیقات شروع مصرف ماری جوانا در سنین پایین تر، احتمال ایجاد وابستگی را افزایش می دهد، که می تواند بر عملکرد تحصیلی و تعاملات اجتماعی تأثیر بگذارد.  

اثرات ماری جوانا

اثرات ماری جوانا بر سلامتی تا حد زیادی به نحوه مصرف آن بستگی دارد. ماری‌جوانا معمولاً با استفاده از لوله‌ها، بونگ‌ها، کاغذهای لوله شده و... از جمله وسایلی که ماری‌جوانا را با آن مصرف می‌کنند. ماری جوانا همچنین می تواند از طریق ده ها محصول مختلف از جمله سیگارهای الکترونیکی، آبنبات، براونی و سایر محصولات فراوری شده، کپسول ها، نوشیدنی ها و بسیاری دیگر مصرف شود. در حالی که این بیانیه بر ماری جوانا و سلامت ریه تمرکز دارد، توجه به این نکته مهم است که سایر نگرانی‌های بهداشتی خارج از ریه‌ها به مصرف ماری‌جوانا نسبت داده می‌شود که در اینجا به آنها اشاره نشده است، از جمله اثرات عصبی و شناختی. علاوه بر این، نگرانی های بهداشت عمومی قابل توجهی در ارتباط با مسمومیت های کودکان ناشی از مصرف تصادفی محصولات ماری جوانا خوراکی وجود دارد.

1-دود ماری جوانا

دود برای سلامت ریه مضر است. چه از سوزاندن چوب، تنباکو یا ماری جوانا، سموم و مواد سرطان زا از احتراق مواد خارج می شوند. نشان داده شده است که دود حاصل از احتراق ماری جوانا حاوی بسیاری از سموم، مواد محرک و سرطان زا مانند دود تنباکو است.ماریجوانا علاوه بر آنچه در دود به تنهایی وجود دارد، معمولاً متفاوت از تنباکو دود می شود. سیگاری‌های ماری‌جوانا تمایل دارند عمیق‌تر استنشاق کنند و نفس خود را برای مدت طولانی‌تری نسبت به سیگاری‌ها حبس کنند، که منجر به قرار گرفتن بیشتر در هر نفس در معرض قطران می‌شود. همچنین درمورد ماده مخدر گل بخوانید. دود ماری جوانا دست دوم حاوی بسیاری از سموم و مواد سرطان زا است که در دود ماری جوانا استنشاق مستقیم یافت می شود. این دود اثرات منفی سلامتی، به ویژه در میان کودکان آسیب پذیر در خانه را به همراه دارد. اما همچنان تحقیقات بیشتری در مورد اثرات سلامتی دود ماری جوانا دست دوم مورد نیاز است.

2-مصرف ماری جوانا و سرطان ریه |سلامت ریه و ماری جوانا

کشیدن ماری جوانا به وضوح به ریه انسان آسیب می رساند. تحقیقات نشان می دهد که کشیدن ماری جوانا باعث برونشیت مزمن می شود و نشان داده شده است که دود ماری جوانا به پوشش سلولی راه های هوایی بزرگ آسیب می رساند، که می تواند توضیح دهد که چرا کشیدن ماری جوانا صنعتی منجر به علائمی مانند سرفه مزمن، تولید خلط، خس خس سینه و برونشیت حاد می شود. کشیدن ماری جوانا همچنین با مواردی از حفره های هوا در بین هر دو ریه و بین ریه ها و دیواره قفسه سینه، همچنین حباب های هوای بزرگ در ریه ها در میان بزرگسالان جوان تا میانسال، که عمدتاً ماری جوانا مصرف می کنند، مرتبط است.با این حال، نمی توان مشخص کرد که آیا این موارد در میان مصرف کنندگان ماری جوانا بیشتر از جمعیت عمومی رخ می دهد یا خیر.

3-دود ماری جوانا و تاثیر آن بر سیستم ایمنی

کشیدن ماری جوانا می تواند به اعضای بیشتر از ریه ها و سیستم تنفسی آسیب برساند - همچنین می تواند بر سیستم ایمنی و توانایی بدن برای مبارزه با بیماری ها تأثیر بگذارد، به ویژه برای کسانی که سیستم ایمنی آنها قبلاً در اثر داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا بیماری هایی مانند عفونت بیماری ایدز ضعیف شده است. کشیدن ماری جوانا با از بین بردن سلول هایی که به حذف گرد و غبار و میکروب ها و همچنین ایجاد مخاط بیشتر کمک می کنند، به اولین خط دفاعی ریه ها در برابر عفونت آسیب می رساند. علاوه بر این، سیستم ایمنی بدن را نیز سرکوب می کند. این اثرات می‌تواند منجر به افزایش خطر عفونت‌های دستگاه تنفسی تحتانی در میان سیگاری‌های ماری‌جوانا شود، اگرچه شواهد واضحی مبنی بر شایع‌تر بودن این عفونت‌های واقعی در میان سیگاری‌های ماری جوانا وجود ندارد.  

تاثیر ماری جوانا بر سرطان ریه

ماری جوانا و سرطان ریه

محققان دریافته‌اند که استفاده منظم از ماری‌جوانا باعث آسیب به مجاری هوایی می‌شود که می‌توان آن را به‌طور قابل مشاهده و زیر میکروسکوپ مشاهده کرد. همچنین گزارش‌هایی مبنی بر افزایش علائم تنفسی مانند خس‌خس، تنگی نفس و سرفه‌های مداوم گزارش شده است. در افرادی که سیگار می کشند، به نظر نمی‌رسد که کشیدن منظم ماری جوانا هیچ تغییر قابل توجهی در عملکرد ریه ایجاد نمی‌کند و به نظر نمی‌رسد خطر ابتلا به انسداد ریوی مزمن را افزایش دهد که یک عامل خطر مستقل برای سرطان ریه است. اما با نگاه کردن به آسیب ریه از دیدگاهی دیگر، به نظر می رسد که این خطر را به حداقل می رساند. یک مطالعه  که به بررسی تأثیر کشیدن حشیش مصنوعی بر کیفیت ریه‌هایی که برای پیوند استفاده می‌شود، نشان داد که سابقه مصرف حشیش هیچ تأثیری بر پیامدهای پیوند ندارد و اینکه سابقه مصرف شاهدانه در اهداکننده خطر بروز مشکلات پس از پیوند را افزایش نمی دهد. به نظر نمی رسد که سیگار کشیدن ماری جوانا باعث تغییرات قابل توجهی در عملکرد ریه شود.

افزایش خطر سرطان ریه

تحقیقات نشان می دهد می تواند خطر سرطان ریه را افزایش دهد کمک می کند. بسیاری از مواد سرطان زا و سرطان زا موجود در دود تنباکو نیز در دود ماری جوانا وجود دارد. سیگار کشیدن ماری جوانا باعث التهاب و آسیب سلولی می شود و با تغییرات پیش سرطانی در بافت ریه مرتبط است. ماری جوانا باعث اختلال در عملکرد سیستم ایمنی می شود که از نظر تئوری می تواند افراد را مستعد ابتلا به سرطان کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مواد مخدر و سرطان کلیک کنید. نتیجه نهایی در مورد مصرف ماری جوانا و خطر ابتلا به سرطان؟ اگرچه ماری جوانا در مقایسه با سیگار کشیدن به احتمال زیاد خطر ابتلا به سرطان را کمرنگ می کند، اما بهتر است احتیاط کنید. دلایلی علاوه بر خطر سرطان ریه  برای اجتناب از ماری جوانا وجود دارد. ماری جوانا احتمالاً خطر ابتلا به سرطان بیضه، سرطان پروستات، سرطان دهانه رحم، نوعی تومور مغزی و خطر ابتلا به سرطان خون را در فرزندان زنانی که در دوران بارداری از علف های هرز استفاده می کنند، افزایش می دهد.

مصرف ماری جوانا در بیماران سرطانی

وقتی در مورد ماری جوانا و سرطان صحبت می کنیم، به طور کلی دو بحث متفاوت وجود دارد. هنگامی که در مورد علت سرطان صحبت می شود، نتایج با برخی از مطالعات نشان می دهد که سیگار کشیدن ماری جوانا خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و برخی دیگر می گویند که ماری جوانا ممکن است در عوض از سرطان محافظت کند، مخلوط می شود. کشیدن ماری جوانا ممکن است به برخی افراد کمک کند تا با سرطان کنار بیایند. کانابینوئیدها ممکن است در درمان عوارض جانبی مرتبط با سرطان فواید داشته باشند. برخی از عوارض جانبی که ممکن است با استفاده از علف های هرز بهبود یابد عبارتند از حالت تهوع، از دست دادن اشتها، درد و اختلالات خواب. از آنجایی که کاشکسی سرطان ترکیبی از علائم از جمله از دست دادن اشتها، کاهش وزن ناخواسته و تحلیل عضلانی علت مستقیم مرگ در 20 درصد افراد مبتلا به سرطان در نظر گرفته می‌شود، استفاده از کانابینوئیدها توسط بیماران سرطانی مستحق مطالعه بیشتر است. برخی از مطالعات نشان دادند که ماری جوانا ممکن است در بیماران مبتلا به یک نوع تومور مغزی راجعه سودمند باشد.  

مصرف ماری جوانا و خطر سرطان ریه

ترک اعتیاد به ماری جوانا

علیرغم این تصور که مصرف ماریجوانا نسبتاً خوش خیم است، تحقیقات نشان می دهد که مصرف زیاد می تواند برای بسیاری از افراد مشکل ساز شود و باعث اختلال شناختی و کمبود انگیزه در مدرسه و محل کار شود. در برخی موارد، حتی ممکن است  افراد را در معرض خطر ابتلا به برخی اختلالات سلامت روان قرار دهد. متأسفانه تنها حدود 10 درصد از مصرف‌کنندگان روزانه یا تقریباً روزانه ماری جوانا واقعاً به دنبال درمان هستند.برخی از مطالعات نشان می‌دهند که موانع درمان عبارت از عدم اعتقاد به اعتیادآور بودن ماری جوانا، فقدان انگیزه برای تغییر و تمایل به اجتناب از انگ مرتبط است. سوء مصرف ماری جوانا  باید جدی گرفته شود. بسیاری از افراد برای بازیابی سلامت جسمی و روانی خود نیاز به درمان دارند. بسته به شدت اختلال مصرف، گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد که بسته به اینکه فرد دارای چه خصوصیاتی هستد می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. درمان موثر باید به تمام افراد توجه داشته باشد، نه تنها اختلال مصرف ماری جوانا. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

روش های درمان اعتیاد به ماری جوانا

درمان‌های روان‌درمانی برای اختلال مصرف شاهدانه در کاهش دفعات و مقدار مصرف بسیاری از افراد مؤثر بوده است. آزمایشات بالینی نشان می‌دهند که ترکیبی از درمان شناختی-رفتاری (CBT)، درمان تقویت انگیزشی و مدیریت اقتضایی می‌تواند کاملا مفید باشد. درمان شناختی رفتاری بر برهم زدن الگوهای فکری منفی و رفتارهای بعدی و توسعه مهارت های مقابله ای سالم، رفتارهای اجتماعی، و راهبردهای پیشگیری از عود تمرکز دارد. تقویت انگیزش به فرد کمک می کند تا دوسوگرایانه خود را به روشی بدون تقابل کشف کند تا انگیزه فرد و همکاری او در رسیدن به هدف را افزایش دهد. با پاداش دادن به فرد، رفتارهای مثبت را تقویت می‌کند. این مقاله تاثیر ماری جوانا بر بیماران سرطانی و همچنین رابطه مصرف گل و ابتلا به سرطان ریه را بررسی نمود. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*