ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست ماریجوانا یا گل | علل منفی شدن تست اعتیاد به ماریجوانا ( ماده مخدر گل )


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تست ماریجوانا پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


یکی از راه‌های تشخیص مصرف و یا اعتیاد به ماریجوانا انجام تست ماریجواناست. ماریجوانا یا ماده مخدر گل از جمله مواد مصرفی شایع در بین جوانان است که در طبقه کانابیس‌ها قرار دارد؛ اما به دلیل خاصیت توهم‌زایی آن به عنوان مواد توهم زا نیز شناخته می‌شود. بسیاری از خانواده‌ها نگران اعتیاد فرزندان و یا خواستگار دختر خود به این ماده هستند به همین دلیل از فرد مورد نظر می‌خواهند که تست اعتیاد انجام دهد. باید بدانید که تست اعتیاد ماریجوانا عاری از خطا نیست و همین مسئله زمینه تقلب کردن در نتیجه تست اعتیاد را برای بسیاری از افراد فراهم می‌سازد. اما با اطلاع از راه‌ها و روش‌های تقلب کردن در تست ماریجوانا می‌توانید از این موضوع پیشگیری نمایید. با مطالعه این مقاله می‌توانید به آگاهی لازم در مورد تست ماریجوانا دست‌ یابید.

تماس با مشاور


برخی از علائم مصرف ماریجوانا یا گل

مصرف گل یا علف، معمولا فرد را سرخوش کرده و  بعد از شروع مصرف خلق و خوی او را به طور چشم گیری تغییر می‌دهد. البته برخی عقیده دارند که ماریجوانا تنها احساس آنی فرد را در زمان مصرف به مقدار قابل توجهی تشدید می‌کند. از جمله علائم ماریجوانا می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

_افزایش ضربان قلب
_قرمزی و تورم چشم
_افزایش بسیار شدید اشتها
_خشک شدن دهان
_عدم هماهنگی حرکتی
_مشکل در تفکر و درک
_توهمات دیداری، شنیداری و لمسی
_کند شدن گذر زمان
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ماده مخدر گل کلیک کنید.


اینفوگرافیک تست ماریجوانا یا گل

اینفوگرافیک تست ماریجوانا یا گل

تست ماریجوانا | نحوه تشخیص فردی که ماریجوانا مصرف کرده است

دقت داشته باشید که هرگز پس از دیدن علائم زیر، به فرد برچسب یا اتهام معتاد بودن نزنید. در صورت انتقال احساس مچ گیری یا سوءظن شما، فرد ممکن است بیشتر به مصرف گرایش پیدا کرده و یا هر نوع مصرفی را انکار کند. حتی ممکن است فرد اصلا مصرف نکرده باشد و به دلایل دیگری دچار این علائم شده باشد. بنابراین واکنش شما باید صبورانه و محترمانه باشد. برای اطمینان از مصرف فرد می‌توانید از مشاوره اعتیاد کمک بگیرید. مصرف ماریجوانا اغلب با برخی از علائم زیر همراه است:

_گیجی و غیر عادی شدن راه رفتن
_تغییرات ناگهانی خلق و خو
_خواب آلودگی بعد از مصرف و بی خوابی در صورت مصرف نکردن
_خنده‌های بی دلیل و بلند
_چشمان خمار، قرمز و متورم
_اختلال در حافظه کوتاه مدت
_اضطراب، پریشانی و پرخاشگری
_خواب آلودگی و خواب سنگین پس از بین رفتن اثر سرخوشی
_دچار شدن به کابوس‌های شبانه
برای کسب اطلاعات در زمینه مواد توهم زا کلیک کنید.

آیا در آزمایش پیش از ازدواج مصرف ماریجوانا بررسی می شود؟

متأسفانه در آزمایش‌های پیش از ازدواج، آزمایش مصرف موادی مثل ماریجوانا نادیده گرفته می‌شود. این مسئله مشکلات زیادی در آینده زندگی افراد به وجود می‌آورد. یکی از راه‌های جایگزین، دریافت خدمات مشاوره پیش از ازدواج زیر نظر متخصص روانشناسی است. روانشناس با داشتن آگاهی بیشتر از اثرات مصرف، با انجام مصاحبه بالینی می‌تواند به تشخیص بهتری برسد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره پیش از ازدواج کلیک کنید.

تست اعتیاد به ماریجوانا (گل)

روش‌های تخصصی و حرفه‌ای مثل روش کروماتوگرافی گازی / اسپکتروفتوم ( GC/MS ) و آزمایش آنتی بادی مونوکلونال نیز به صورت اختصاصی برای تشخیص سطح مصرف ماریجوانا در ادرار توسط آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها انجام می‌شود.

اما یک روش خانگی و در دسترس، کیت‌ها یا رپیدهای تست حشیش است که با عنوان نوار تست، می‌تواند مصرف ماریجوانا را نیز تشخیص دهد (حشیش هم خانواده ماریجوانا و از خانواده کانابیس‌هاست). ماده اصلی این خانواده، THC نام دارد و تشخیص به وسیله وجود این ماده در ادرار فرد مشخص می‌شود. در ادامه به چند نکته مهم برای انجام تست ماریجوانا در خانه اشاره کرده‌ایم:

_ناشتا بودن در این آزمایش اهمیتی ندارد.
_ادرار باید در یک ظرف خشک و تمیز و به عمق یک سانتی متر باشد.
_برای انجام تست ماریجوانا ابتدا باید نوار تست و نمونه ادرار به دمای اتاق برسد.
_استفاده از نوار تست نباید طول بکشد.
_نوار تست را به صورت عمودی، تا خطی که مشخص شده در ادرار وارد کنید و تا 15 ثانیه نگه دارید. سپس نوار تست را در سطح صافی که جذب کننده ادرار نباشد قرار دهید. تایمر را روشن کنید و منتظر بمانید تا خطوط رنگی آشکار شود.
_در تست‌های خانگی نتایج تا 5 دقیقه بعد از انجام تست قابل تفسیر است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نشانه های اعتیاد به حشیش و کانابیس ها کلیک کنید.

شیوه تفسیر نتایج تست ماریجوانا یا گل

سه نتیجه کلی را می توانید بعد از انجام تست ماریجوانا مشاهده کنید که عبارتند از :


1. منفی

در صورتی که نتیجه تست منفی باشد، یک خط در ناحیه کنترل (C) و خط رنگی دیگر در ناحیه تست (T) ظاهر می‌شود. این نتیجه منفی نشان می‌دهد که غلظت حشیش یا ماریجوانا کمتر از میزان قابل ردیابی تست است. (50 نانوگرم در هر میلی لیتر)

نکته این است که شدت رنگی که در ناحیه تست ایجاد می‌شود می‌تواند متغیر باشد. ولی آشکار شدن خط رنگی، حتی اگر کمرنگ باشد نشانه منفی بودن جواب آزمایش است.

2. مثبت

در صورت مثبت بودن نتیجه، یک خط رنگی در ناحیه کنترل (C) ایجاد می‌شود و هیچ خطی در ناحیه تست (T) ایجاد نمی‌شود. به این معنی که غلظت حشیش بالاتر از سطح ارزیابی است و فرد تشخیص مصرف حشیش و گل را می‌گیرد.

3. تست ماریجوانا | نامعتبر

تست در صورتی نامعتبر است که خط کنترل تشکیل نشود. حجم ناکافی نمونه یا روش اجرای نادرست آزمایش، شایع‌ترین دلیل عدم تشکیل خط (C) است. مراحل انجام را مرور کرده و دقت کنید که صحیح انجام شده باشد.

نکته این است که در این روش محدودیت‌هایی مثل احتمال خطا در اثر وجود مواد دیگر در ادرار و ناتوانی نوار در تشخیص دقیق نیز وجود دارد. به همین دلیل لازم است روش‌های تخصصی آزمایشگاهی و مشورت با روانشناس متخصص نیز در نظر گرفته شود.

زمان ماندگاری ماریجوانا در بدن

پس از مصرف ماریجوانا، اثرات مشهود آن به سرعت در بدن قابل رؤیت است و به طور معمول 2 تا 3 ساعت دوام می‌آورد. اما گاهی تا 10 ساعت نیز اثرات آن در بدن باقی می‌ماند. در افرادی که مصرف محدود دارند، ماریجوانا 3 تا 10 روز و در افرادی که سابقه مصرف زیاد دارند، حتی تا یک ماه نیز اثر ماریجوانا و مشتقات آن در بدن قابل شناسایی است. البته این مسئله تا حد زیادی به تفاوت‌های بدن افراد نیز بستگی دارد. برای کسب اطلاعات در زمینه ترک اعتیاد ماریجوانا کلیک کنید.

مدت زمان ماری جوانا در ادرار

میزان THC در بسیاری از موارد در ادرار بررسی می شود. افرادی که برای اولین بار ماری جوانا مصرف می کنند، THC تا دو روز پس از مصرف در ادرارشان قابل تشخیص است.این مدت در اثر مصرف طولانی مدت ماری جوانا به دو ماه افزایش می یابد.

مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در خون

متابولیت های THC بسته به تناوب مصرف دو تا هفت روز در جریان خون باقی می مانند.

مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در سلول های چربی

THC-COOH یکی از فرآورده های جانبی THC و متابولیت اصلی است که در آزمایش ادرار اندازه گیری می شود.

دوز مصرف ماری جوانا

هرچه دوز مصرف ماری جوانا در بدن بالاتر باشد، THC مدت بیش تری در بدن باقی می ماند. با این حال تخمین دوز مصرف با توجه به متغیر بودن درصد THC در ماری جوانا دشوار است.

روش مصرف ماری جوانا

مدت زمان قابل تشخیص بودن متابولیت های THC در ادرار در حالتی که ماری جوانا به صورت خوراکی است، بیشتر از حالتی است که ماری جوانا استنشاق می شود.

سرعت متابولیسنم

افرادی که متابولیسم سریع تری دارند، کانابینوئیدها سریع تر در بدنشان تجزیه می شود و در نتیجه مدت زمان شناسایی متابولیت ها در بدنشان کوتاه تر است.

راه های منفی شدن تست ماریجوانا

تقلب و منفی کردن تست ماریجوانا

گاهی افراد برای منفی شدن سریع آزمایش خود دست به راه‌های خطرناکی می‌زنند. طبیعتاً با مصرف نکردن چندروزه ماریجوانا اثر این ماده از بدن خارج می‌شود. اما برخی برای خروج سریع آن از بدن، از قرص‌هایی به نام B2 که به عنوان داروی ترک اعتیاد و سم‌زدا به کار برده می‌شود، استفاده می‌کنند.
در حالی که خود این دارو از خانواده مخدرها بوده و مصرف خودسرانه B2 احتمال وابستگی و اعتیاد را به وجود می‌آورد. اضافه کردن موادی مثل آبلیمو یا قرص‌های ضد بارداری در آزمایش ادرار نیز می‌تواند آزمایش را منفی کند. اما در مراکز آزمایش اعتیاد، قوانین بسیار سخت گیرانه بوده و امکان چنین تقلبی عملاً وجود ندارد. چرا که در صورت مشکوک بودن تست با انجام تست‌های تکمیلی نتایج واقعی آشکار خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تقلب کردن در نتیجه تست اعتیاد کلیک کنید. 

اگر تست مثبت شد چه کنیم؟

معمولا آزمایشات اعتیاد از سه حالت خارج نیستند. برای ازدواج، یا برای شغل و یا به اصرار خانواده است:

1. مثبت شدن اعتیاد پیش از ازدواج

فرد و خانواده او باید این نکته را در نظر بگیرند که ازدواج راهی برای ترک اعتیاد نیست. لازم است که فرد، ابتدا به‌طور کلی ماریجوانا را کنار گذاشته و از نظر روانی و جسمی کاملاً از آن جدا شود. سپس تصمیم به ازدواج بگیرد. طبیعتاً مشکلاتی که مصرف گل در ازدواج و زندگی زناشویی ایجاد می‌کند سخت‌تر از ترک آن است. توصیه می‌کنیم که حتماً از مشاوره قبل از ازدواج استفاده نمایید.

2. مثبت شدن اعتیاد برای استخدام

در این زمینه هم مثل ازدواج، فرد باید ابتدا مشکل اعتیاد خود را حل کند و بعد دنبال کار باشد. طبیعتاً کاهش بازدهی شغلی و مشکلاتی که می‌تواند با کارفرما یا مشتری ایجاد شود باید از قبل پیش‌بینی گردد. ممکن است به دلیل تأثیرات مخرب مواد در شغل خود شکست بخورید. به دلیل آسیب‌پذیری روحی بالا در زمان اعتیاد، شکست شغلی می‌تواند به تشدید اعتیاد بیانجامد. 

3. تست ماریجوانا | آگاهی خانواده از اعتیاد فرد

نحوه برخورد خانواده با اعتیاد فرد می‌تواند نقش سرنوشت سازی برای او ایفا کند؛ چرا که حمایت خانواده از اساسی‌ترین فاکتورهای ترک اعتیاد محسوب می‌شود. درست است که آگاهی از اعتیاد یکی از اعضای خانواده بسیار نگران کننده و آزاردهنده است؛ اما اگر این با این مسئله مواجه شدید در درجه اول تلاش کنید تا هیجانات منفی خود را مدیریت کرده و به دنبال بهترین اقدام به دور از هیجان باشید تا راه حل مناسبی برای آن پیدا کنید. برای آگاهی بیشتر می‌توانید مقاله نقش خانواده در ترک اعتیاد را مطالعه نمایید.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

ترک اعتیاد به ماریجوانا با اراده قوی و خواست خود فرد کاملا امکان پذیر است و به راحتی می‌توان به آن غلبه کرد. اما فرایند ترک باید تحت نظر یک فرد متخصص صورت گیرد تا با موفقیت کامل انجام شود. همچنین در صورتی که به اعتیاد یکی از نزیکان خود شک کرده‌اید، با کمک روانشناس می‌توانید بهترین برخورد را داشته باشید و او را به سوی ترک هدایت کنید. متخصصان و روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در هر کجا که هستید در این زمینه یاری‌تان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

سوالات متداول

_چه چیزی اثر ماریجوانا را از بین می‌برد؟

برای از بین بردن سریع علائم مصرف ماریجوانا بهتر است مقدار زیادی آب بنوشید و از فلفل استفاده کنید.

_اثر ماریجوانا تا چند روز در بدن می‌ماند؟

ماندگاری اثر ماریجوانا در بدن به میزان و شدت مصرف بستگی دارد. به طور معمول در افراد با مصرف کم برای مدت تقریبی 3 روز و در افراد با مصرف بالا برای مدت یک ماه باقی می‌ماند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*