ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نکات مهم همسرداری


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نکات مهم همسرداری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا از نکات مهم همسرداری اطلاع دارید؟ برای داشتن ارتباط مناسب با همسر و بالا بردن سطح آرامش در خانواده، به مهارت آموزی در حیطه‌های مختلف نیاز دارید. زندگی مشترک آغاز مسیری است که زن و مرد باید با همکاری و تعاون یکدیگر آن را طی کنند؛ در واقع شما و همسرتان مانند دو همسفر هستید. مسلما در این سفر پرچالش هر چه بهتر بتوانید با یکدیگر تعامل داشته باشید و از مهارت‌های لازم برای ازدواج موفق آگاه باشید این سفر برایتان لذت بخش‌تر خواهد بود. نکات مهم همسرداری در بردارنده ارکان اصلی ازدواج است که میانبرهای صعود به قله خوشبختی را پیش رویتان می‌گذارد. مشاوره ازدواج، فرصتی مناسب است تا بتوانید با آشنایی از نکات مهم همسرداری و شیوه تعامل مناسب با همسرتان در جهت زندگی توام با آرامش حرکت کنید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره ازدواج کلیک کنید.

تماس با مشاور

نکات ضروری برای همسرداری موفق

برای داشتن یک رابطه سالم و تجربه ازدواج مــوفق با همسرتان در طول زندگی نیاز به تلاش و صرف انرژی دارید. برای داشتن یک ازدواج سالم باید سخت کار کرد تا به نتیجه مطلوب و رضایت بخش از رابطه رسید. همانطور که تغذیه خوب و ورزش منظم می تواند به داشتن بدنی سالم کمک کند، کارهایی وجود دارد که می توانید برای داشتن یک ازدواج سالم انجام دهید که جزیی از نکات همسرداری به شمار می روند. در اینجا نکات کلی همسرداری را با هم مرور می‌کنیم:

1- نکات مهم همسرداری | ارتباط صحیح 

هر رابطه‌ای برای دوام خود نیاز به عناصری دارد که اگر این عناصر وجود داشته باشند، ارتباط به سمت سالم بودن پیش می‌رود:

1_ اولین نکته‌‌ی مهم این است که شما بتوانید همسر خود را همانطور که هست بپذیرید. هیچ وقت با هدف تغییر همسر بعد از ازدواج، وارد رابطه و ازدواج نشوید. هر فردی ممکن است ویژگی‌های منفی خود را داشته باشد. به عنوان یک قانون این را در ذهن خود نگه دارید؛ شما حق تغییر دادن کسی را ندارید.
علاوه بر این، حواستان باشد هر انسانی حق دارد هر احساس یا فکری داشته باشد. هیچ گاه همسرتان را به خاطر داشتن احساس یا عقیده‌ای سرزنش نکنید. ممکن است شما جنبه‌هایی از رفتار فرد مقابل را دوست نداشته باشید؛ اما نباید به دلیل اختلاف فرهنگی در ازدواج به او این احساس را بدهید که دوست داشتنی نیست، مگر شرایطی که شما می‌خواهید را داشته باشد.

2_ به درد و دل‌های همسرتان گوش دهید. در هنگام صحبت کردن همسرتان، فقط به صحبت‌های او گوش دهید و هیچ کار دیگری نکنید. به حرف‌هایش واکنش مناسب نشان دهید و احساساتش را به رسمیت بشناسید. با استفاده از مهارت همدلی سعی در درک او داشته باشید و سرزنش و تمسخر را کنار بگذارید چرا که قرار است شما یک شنونده همدل باشید.

3_ به همسرتان احترام بگذارید و او را تحقیر نکنید. با احترام به همسر مخصوصا در جمع و جلوی بستگان و دوستان نکات مثبت وی را بیان کنید. اگر مشکلی با او دارید آن را در حریم خانه خود مطرح نمایید نه اینکه جلوی دیگران با تمسخر یا دلخوری بیان کنید.

4_ با یکدیگر وقت بگذرانید. شرکای متاهل برای قوی و عمیق شدن رابطه نیاز به صرف زمان با یکدیگر دارند. برنامه ریزی منظم برای شب های کنار هم بودن در یک زمان و تاریخ مشخص و فعالیت های آخر هفته از آن جمله اند. اگر قرار گذاشتن فوری امکان پذیر نیست آن را به عنوان یک هدف در نظر بگیرید که برای رسیدن به آن تلاش کنید. با گذراندن وقت با شریک زندگی خود، تفاوت های خود و نحوه مذاکره با مشکلاتی که ممکن است ایجاد کنند را بهتر درک خواهید کرد. بحث «کیفیت در مقابل کمیت» را فراموش کنید. ازدواج های سالم به هر دو نیاز دارند.

_5 سعی کنید روی خودآگاهی و کشف کردن خود کار کنید. بسیاری از شرکا بدون شناخت کافی از خود وارد روابط می شوند. در نتیجه برای شناخت شریک زندگی خود دچار مشکل می شوند. یادگیری در مورد خودتان، شما را برای رشد به عنوان یک فرد و یک شریک تجهیز می کند. صرف نظر از مدت زمانی که با هم هستید، همیشه چیزهای بیشتری وجود دارد که می توانید در مورد او یاد بگیرید. رویاهای او برای آینده چیست؟ بدترین ترس او چیست؟ اگر متعهد به کشف چیزهای جدید در مورد یکدیگر باشید، می توانید پیوندی را تصور کنید که در طول یک عمر با هم به اشتراک خواهید گذاشت.

2- نکات مهم همسرداری | ارتباط با خانواده‌های اصلی 

یکی از ابعاد مهم ازدواج، حفظ ارتباط مناسب با خانواده خود و خانواده همسر می‌باشد. یکی از بزرگترین چالش‌های زناشویی معمولا بر سر همین قضیه پیش می‌آید.

1_ در مورد توقعات و انتظارات دو طرفه به توافق برسید و حدود رابطه با خانواده همسر و خانواده خودتان را مشخص کنید. برای مثال یک روز در هفته را مشخص کنید که به اتفاق همسرتان به منزل پدری خود بروید و یک روز را هم برای خانواده همسرتان در نظر بگیرید.

2_ بدگویی نکنید. اگر چیزی شما را ناراحت می‌کند، باید آن را به شیوه‌ای سالم، بدون تحقیر و تمسخر مطرح کنید. از بی احترامی به خانواده همسر اجتناب کنید. یعنی برای مثال اگر از حرفی که مادرشوهرتان در جمع به شما زده است ناراحت شده‌اید، به همسرتان نگویید که مادرت همیشه چرت و پرت می‌گوید. می‌توانید از عبارت بهتری استفاده کنید مثلا وقتی مادرت فلان حرف را زد، من ناراحت شدم.

3_ در بیان اختلافات و انتقاد‌ها از جملات کلی استفاده نکنید. برای گفتگوی موثر و سالم اصول خوب صحبت کردن را یاد بگیرید. مثال واضح و روشن از یک موقعیت بزنید و بحث اختلافات گذشته را به میان نکشید.

4_ از نکات مهم همسرداری این است که در ارتباط با خانواده همسرتان جانب اعتدال را رعایت کنید. ارتباط بیش از حد نزدیک و بدون هیچ حد و مرزی مناسب نیست. نه خیلی نزدیک، نه خیلی دور.

5_ تصمیمات مهم زندگیتان را دونفری و با مشورت یکدیگر بگیرید. مشاوره گرفتن از بزرگترهای با تجربه خوب است، اما نگذارید برایتان تصمیم بگیرند. زیرا در این صورت خود شما زمینه دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی را فراهم نموده اید.

6_ توقعاتتان را از آن‌ها صاف ومستقیم بگویید. بدون جار و جنجال و قاطعانه صحبت کنید. به جای جملات منفی از جملات مثبت استفاده کنید. مثلا نگویید من دوست ندارم با من اینجوری حرف بزنید. بلکه بگویید من دوست دارم این کار را در حقم بکنید.

7_ از دیگر اعضای خانواده همسرتان، پیش یکی از اعضا شکایت نبرید.

8_ لزومی ندارد همه مسائل زندگی خود را برای خانواده‌ها تعریف کنید. حریم خصوصی خود و همسرتان را حفظ کنید.

3- نکات مهم همسرداری | تقسیم وظائف 

یکی از مواردی که زمینه اختلاف را فراهم می‌کند و لازم است در مورد آن با همسر خود به توافق برسید، مسئله تقسیم وظایف است. این موضوع در همسرداری برای آقایان نیز تاکید شده است.

1- توقعاتتان در مسائل عاطفی و مالی را بیان کنید. صحبت در مورد مسائل مالی با همسر می تواند در مدیریت بهتر مالی و اقتصادی خانواده تاثیر گذار باشد.

2- با هم قرار بگذارید. فکر نکنید که همسرتان توانایی ذهن خوانی دارد و از آنچه شما می‌خواهید با خبر است. مادامی که شما به زبان نیاورید و در موردش با وی به توافق نرسید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که او به چیزی که شما می‌خواهید عمل کند.

3- عادل و منصف باشید. اگر همسرتان بیرون از خانه شاغل است و بخشی از هزینه‌های زندگی را بر عهده دارد، توقع نداشته باشید تمام کارهای منزل و بچه داری هم بر عهده او باشد. تقسیم وظایف در خانه با توجه به شرایط هر خانواده ای متفاوت خواهد بود.

4- از نکات مهم همسرداری این است که هر وقت توانستید به یکدیگر کمک کنید. یکی از منابع آرامش در خانواده حمایت از همسر است.

5- اگر همسرتان در مواردی که با هم توافق کرده بودید کوتاهی کرد، سرزنش نکنید یا پرخاشگرانه برخورد نکنید. انتظارات خود را با توجه به شرایط همسر در نظر بگیرید. ازدواج مسیری برای رسیدن به تکامل است. با در نظر داشتن انتظارات غیر منطقی در زندگی زناشویی آرامش و تکامل روحی و روانی افراد میسر نخواهد شد.

4- نکات ضروری همسرداری | حل مسئله و حل اختلاف 

اختلاف در هر خانواده و رابطه‌ای پیش می‌آید. تفاوت‌ها بسیار طبیعی هستند و مهم نحوه برخورد شما با چالش‌ها هستند. تعارض بخشی عادی از هر رابطه است. با این حال، نقطه ای وجود دارد که می تواند شدت آن افزایش یابد و از نظر احساسی و گاهی اوقات از نظر فیزیکی ناامن شود. حل مشکلات در یک رابطه با درک مسائل شما و نحوه بحث در مورد آن ها شروع می شود. منابع زیادی برای کمک به یادگیری نحوه برخورد با تعارض در دسترس هستند. استفاده از این منابع می تواند کمک زیادی به حفظ امنیت شما و شریک زندگیتان کند.

1_ اگر دلخوری دارید، آن را بیان کنید. همسر شما توانایی ذهن خوانی ندارد، با سرسنگین رفتار کردن یا قهر کردن مسئله‌ای حل نمی‌شود و او نمی‌فهمد مشکل کجاست تا آن را حل کند. اصول مهارت گــفتگو موثر زوجین را تمرین کنید. در این صورت مشاهده خواهید کرد که ارتباط شما و همسرتان بسیار متحول شده است.

2_ هر مسئله و دعوایی که پیش می‌آید، هر دو طرف در آن سهم دارند. ممکن است سهم یک نفر بیشتر و دیگری کمتر باشد. سهم خود را در مسئله شناسایی کنید و مسئولیت آن را قبول کنید و بابت آن عذرخواهی نمایید.

3_ در هر دعوا در مورد همان مساله بحث کنید. گذشته‌ها مرتبط با مسئله الان نیستند. مشکلات را کلی نکنید؛ تو همیشه همینطور هستی، تو کلا همینی و... از عبارات کلی استفاده نکنید.

4_ قهر نکرده و در هنگام دعوا رختخوابتان را از هم جدا نکنید. جدا خوابیدن زن و شوهر تاثیرات منفی در روابط آن ها خواهد داشت.

5_ اجازه ندهید اختلافاتتان طولانی شود. در اولین فرصت وقتی خالی کرده و در موردش صحبت کنید. اجازه ندهید مشکلات و ناراحتی‌ها تلمبار شوند. تا وقتی مسئله حل نشده و ناراحتی برطرف نشده از مسئله گذر نکنید.

6_ مشکل را به خانواده‌ها نکشانید. مشکلاتتان را خودتان دو نفری حل کنید.

7_ تحقیر و توهین نکنید. تحقیر شدن در رابطه بذر کینه را در دل می کارد و بعدها تبدیل به عقده های روانی شده و مشکلات بسیاری برای فرد و اطرافیانش به همراه خواهد داشت.

8_ جلوی فرزندتان دعوا نکرده و او را درگیر نکنید یا او را قاضی دعوا قرار ندهید.

5- نکات مهم همسرداری | روابط جنسی 

روابط جنسی یکی از ارکان مهم صمیمیت شما است. سعی در بهبود آن داشته باشید و برای لذت بردن خودتان و همسرتان بکوشید.

1- راجع به آن با هم صحبت کنید.

2- برای داشتن تنوع در سکس تلاش کنید.

3- محبت فیزیکی خود را محدود به رابطه جنسی نکنید. در آغوش گرفتن و بوسیدن همسرتان تاثیر فوق العاده‌ای در رابطه‌تان خواهد داشت.

با رعایت نکات ذکر شده می‌توانید در روابط عاطفی و زناشویی خود را بهبود ببخشید. رعایت نکات همسرداری باعث پیشگیری از خیانت همسر، طلاق عاطفی و ایجاد فضایی مناسب برای رشد فرزندان خواهد شد.

تاثیر خدمات روانشناسی بر همسرداری موفق

همسرداری یک مهارت است که افراد باید آن را با آموزش و تجربه یاد بگیرند. این مهارت به شما کمک می‌کند تا خانواده سالم و موفقی داشته باشید. با همسرداری صحیح کیفیت رابطه خود را ارتقا داده و زندگی مشترکتان را به مسیر بهتری هدایت می‌کنید. روانشناس نکات مهم همسرداری را به شما آموزش داده و در مسیر زندگی یاری‌تان می‌کند. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با کادری مجرب آماده ارائه خدمات تلفنی و حضوری به شما می‌باشد. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*