ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ازدواج بعد از فوت همسر


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ازدواج بعد از فوت همسر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ازدواج بعد از فوت همسر یکی از رویدادهای است که نیاز به بررسی و تامل بیشتری نسبت به ازدواج اول دارد. چرا که ازدواج نمی‌تواند راه حل مناسبی برای کنار آمدن با سوگ همسر باشد. فوت همسر یکی از سخت‌ترین سوگ‌هایی است که افراد در طول زندگی خود با آن مواجه می‌شوند. سازگاری با تغییرات ایجاد شده در زندگی بعد از فوت همسر نیازمند زمان زیادی است. برخی افراد به شدت از ازدواج مجدد امتناع کرده و برخی دیگر خیلی سریع اقدام به ازدواج می‌کنند. در حالت دوم عوامل زیادی ممکن است فرد را مجبور به چنین ازدواجی بکند که بی توجهی به درستی انتخاب‌شان آن‌ها را با مشکلات خانوادگی پیچیده‌ای مواجه خواهد کرد. به ازدواج مجدد نباید به عنوان یک ضرورت و پذیرش بی چون و چرای شرایط نگاه کرد. قربانی کردن خود به دلیل شرایط خاص و مشکلات موجود بدترین کار ممکن است که متاسفانه از بسیاری از افراد سر می زند. در ازدواج مجدد بعد از فوت همسر نیز مانند ازدواج اول باید تمام شرایط را سنجید و بی گدار به آب نزد. مشاوره ازدواج یکی از راهکارهای مفید و اساسی است که می تواند در این زمینه راهگشا باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره ازدواج کلیک کنید.


تماس با مشاور


زمان مناسب برای ازدواج بعد از فوت همسر

این مساله بسیار حائز اهمیت است که شما زمان مناسبی را برای ازدواج مــجدد انتخاب کنید. فوت همسر، به خصوص مرگ ناگهانی او ضربه عاطفی شدیدی را به افراد وارد می‌کند. به همین خاطر شما به بازه زمانی 6 تا 12 ماه نیاز دارید تا بتوانید هیجانات خود را مدیریت کرده و با تغییرات ایجاد شده در زندگی‌تان سازگار شوید. برای تحمل مرگ عزیزان و کنار آمدن با غم از دست دادن آن ها نیاز به زمان دارید.

برای آن که بفهمید آیا زمان مناسب برای ازدواج فرا رسیده یا خیر حتما قبل از گرفتن این تصمیم، شرایط روانی خود را بررسی کنید. بسیاری از افراد ممکن است پس از فوت هــمسر سال‌ها در سوگ باقی بمانند و به شرایط روانی پیش بازنگردند. اگر شما نیز این شرایط را تجربه می‌کنید باید بدانید که این وضعیت روانی زنگ خطری برای شماست؛ چرا که می‌تواند به تصمیم گیری‌های هیجانی و نادرستی منجر شود.

پس اگر احساس می‌کنید که هنوز به وضعیت روحی و روانی باثباتی دست پیدا نکرده‌اید و از احساس غــم و اندوه شدید یا احساس گناه رنج می‌برید، حتما قبل از ازدواج برای بهبود وضعیت خود مشاوره روانشناسی دریافت کنید. فوت همسر ضربه سختی است که به انسان وارد می‌شود پس کمک گرفتن از روانشناس برای بازگشت به شرایط عادی ضروری است.

اینفوگرافیک ازدواج بعد از فوت همسر

اینفوگرافیک ازدواج بعد از فوت همسر

نکاتی برای انتخاب درست در ازدواج بعد از فوت همسر

مسلما مواجه شما با مرگ همسرتان، آسیب پذیری روانی شما را افزایش می‌دهد. برای این که در ازدواج مجدد خود دچار ضربه و شکست نشوید باید به یک سری نکات توجه کنید:

1. در مورد شرایط خود به روشنی صحبت کنید

هنگامی که تصمیم به ازدواج دوباره می‌گیرید، بسیار اهمیت دارد که در جهت ایجاد تــفاهم در زندگی مشترک درمورد شرایطتان به طور واضح و روشن با همسر آینده خود صحبت کنید. بسیار مهم است که او درک متقابلی از وضعیت شما داشته باشد. ممکن است پس از ازدواج بخواهید بر سر مزار همسر سابقتان بروید و یا در مراسماتی مثل سالگرد او شرکت کنید. این مسئله نباید از جانب همسر شما تعبیر به عدم حس وفــاداری به همسر و زندگی فعلی شما شود. اینکه شریک آیندۀ شما می‌تواند در این زمینه پذیرش و درک درستی از وضعیتتان داشته باشد یا خیر، در کیفیت زندگی مشترک شما تاثیر بسزایی خواهد داشت.

2. ازدواج بعد از فوت همسر | شرایط فرزندان را در نظر بگیرید

اگر از همسر فوت شده خود فرزند یا فرزندانی دارید، ضروری است که آن‌ها را نیز از نظر روانی برای این رویداد آماده کنید. تاثیرات مرگ والدین بر کودکان فشار روانی بسیاری را بر آن ها تحمیل می کند. بسیار مهم است که شریک آینده شما خصوصیاتی داشته باشد که بتواند ارتباط خوبی با فرزندانتان برقرار کند. البته این مساله قابل درک است که بسیاری از فرزندان صرف نظر از ویژگی‌های کسی که قرار است در جایگاه پدر یا مادر فوت شده آن‌ها قرار بگیرد، نسبت به زندگی با والدین ناتنی احساس خوبی ندارند و پذیرش کمی از خود نشان می‌دهند. در واقع این واکنش‌ها به خاطر تعلق خاطری است که آن‌ها به والد از دست رفته‌شان دارند. اما شما باید به فرزندتان نشان دهید که او را درک کرده و برای احساساتش ارزش قائل هستید.

اگر کودک شما مشکلات و بحران‌های زیادی را در این مورد تجربه می‌کند، شرکت در جلسات مشاوره کودک می‌تواند برای شما و کیفیت زندگی آینده‌تان بسیار مفید واقع شود.

3. برای خود حد و مرز تعیین کنید

اگر ازدواج مجدد شما دائما حول و محور زندگی قبلی‌تان بچرخد، مسلما شریک زندگیتان را آزار خواهد داد. این که هرگز همسر مرحوم‌تان را فراموش نخواهید کرد، نباید باعث شود تا شریک جدید زندگیتان را نادیده بگیرید یا رفتارهایی نظیر مقایسه کردن او با همسر قبلیتان را انجام دهید. مقایسه همسر با دیگران حتی با یک فرد فوت شده باعث رنجش همسرتان شده و ممکن است نوعی بی احترامی به او تلقی شود. پس تلاش کنید تا برای خود و احساساتتان حد و مرزی قائل شوید.

ازدواج بعد از فوت همسر | سخن آخر

به طور کلی برای اینکه ازدواج مجدد شما از یک تصمیم درست نشات بگیرد و به رابطه‌ای رضایت بخش منجر شود، باید بتوانید شرایطی را که برایتان ایجاد شده به خوبی مدیریت کنید. آسیب‌های هیجانی، فشارهای اقتصادی و متعاقب آن ازدواج به خاطر پول، یا فشار دیگران برای اینکه ازدواج مجدد داشته باشید، می‌تواند به مسیر نادرست و انتخاب غلطی منجر شود که عواقب آن آسیب‌های بیشتری برای شما به بار بیاورد.  مسلما در هر کدام از انواع ازدواج توجه به اختلافات در ازدواج ضرورت دارد و باید  تمام جوانب آن بررسی شود. بنابراین لازم است از مشورت گرفتن و مشاوره ازدواج خود را محروم نکنید. همچنین صحبت با کسانی که تجربه مشابه داشته اند نیز می تواند بسیاری از جنبه های مبهم موضوع را برای شما روشن و آشکار کند. در اینصورت با ذهنی آماده و چشمانی باز قدم در مسیر ازدواج مجدد خواهید گذاشت.

خدمات مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

متخصصان و روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی به شما کمک می‌کنند تا احساسات خود را نسبت به همسر سابقتان مشخص کرده و آن‌ را به تعادل برسانید؛ به طوری که بتوانید زندگی مشترک خود را با شریک جدیدتان به بهترین شکل شروع کرده و ارتباط موثر و موفق با او برقرار نمایید. مشکلات فرزندان با والد ناتنی نیز از مسائل شایع در ازدواج‌های مجدد است که با کمک روانشناس می‌توانید شرایط را بهبود بخشید. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمتتان هستند تا در هرکجا که هستید شما را یاری‌ کنند. برای کسب اطلاع از مشاوره روانشناسی کلیک کنید. 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*