ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI و روابط عاطفی بین تیپ های شخصیتی

ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI چگونه است؟ هر فردی دارای تیپ شخصیتی خاصی است و حتی ممکن است در داخل یک خانواده با یک نوع تربیت دو خواهر و برادر دارای تیپ های شخصیتی کاملاً متفاوتی باشند. با وجود این بعضی از تیپ های شخصیتی خصوصیات و ویژگی‌های مشابه با یکدیگر دارند که آنها به یکدیگر نزدیک می‌کند. اینگونه افراد درک بهتری از همدیگر دارند و راحت تر می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. یکی از آزمون های مربوط به تیپ های شخصیتی mbti است انواع گوناگونی از تیپ ها را در بر می گیرد. برای آشنایی کامل با ازدواج تیپ های شخصیتی mbti از مشاوره قبل از ازدواج راهنمایی بخواهید.

 

تماس با مشاور

تست شخصیت شناسی mbti

این تست یکی از مدل‌های شخصیت‌شناسی میباشد که با تحلیل آن متوجه می شوید چه ویژگی هایی دارید و یا چه مشاغلی مناسب شما هستند. تست MBTI بر اساس نظریه کارل یونگ توسط کاترین بریگز و مایرز ایجاد شده است. این ازمون یکی از کاربردی ترین تست های شخصیتی در سطح جهان می باشد. شما با انجام این تست متوجه می شوید که نقاط ضعف و قوت شما چه چیزی است و اینکه چه توقعاتی میتوانید از خودتان داشته باشید. علاوه بر این خواهید فهمید که چه نوع تیپ هایی با تیپ شخصیتی شما سازگاری و توافق بیشتری دارند و یا با کدام تیپ ها اختلاف نظر شدیدی خواهید داشت و نمی‌توانید آنرا درک کنید. به نوعی با انجام این تست به خود شناسی می‌رسید.

ایده طبقه بندی افراد بر اساس روانشناسی شخصیت به جنگ جهانی دوم بر می گردد که می‌خواستند افراد را از نظر بهره وری طبقه بندی کند. مایرز در آن زمان روانشناس بود وعقیده داشت که اگر افراد خود را بشناسند خیلی از اشتباهات در محیط‌های کاری کم می شود و افراد از شغل هایی که بر اساس شخصیت و توانایی خود پیدا می کنند لذت می برند. او در سال ۱۹۶۲ اولین بار این تست را ارائه کرد.

 

ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI | انواع شخصیت ها

این تست نوعی ارزیابی است که شخصیت را بر اساس چهار معیار می‌سنجد و از ۹۳ سوال درست شده و انجام آن معمولا ۱۰ دقیقه زمان می برد. هیچگونه جواب درست یا غلط برای این تست وجود ندارد و افرادی که قصد انجام آن را دارند خواسته می شود که بدون تاثیر پذیری به سوالات جواب دهند. در مجموع ۱۶ تیپ شخصیتی از این تست به دست می آید. برای آشنایی با تیپ های شخصیتی MBTI  کلیک کنید.

سازندگان این تست معتقدند که رفتارهای افراد بر اساس نوع شخصیتی که دارند منحصر به فرد است. هر یک از حروف اختصاری این تست با کنار هم قرار گرفتن تیپ شخصیتی فرد را تعیین می کند. برونگراییE و درونگراییI- حسیS و شهودیN- منطقیT و احساسیF- قضاوت گرJ یا ادراکیP . در ادامه به شرح این علائم پرداخته می شود.

1-ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI | افراد برون گرا

همانطور که از اسم آن پیداست این افراد با قرار گرفتن در جمع و کنار دیگران و گروه‌های اجتماعی پر انرژی می شوند. آنها کسانی هستند که با داشتن تعامل با دیگران و مهارت ارتباط کلامی میان فردی و اجتماعی بودن می توانند انرژی را به از دنیای بیرون بگیرند. معمولاً مشاغلی را انتخاب می‌کنند که در گروه‌های بزرگتری کار کنند و کار به تنهایی و به دور از انسان ها برای آنان خسته کننده و کسل کننده به نظر می‌رسد.

2-ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI | افراد درونگرا

این افراد برعکس برونگراها دوست دارند در تنهایی و به صورت یک نفره کارها و مشاغل خود را دنبال کنند. از تنهایی کار کردن لذت می برند و از آن انرژی می‌گیرند. آنها ترجیح می دهند که به جای وقت گذراندن با دیگران کارهای بزرگتری انجام دهند و یا به جای داشتن دوستان زیاد فقط چند دوست داشته باشند. افراد درونگرا انرژی خود را به درون و جهت ایده پردازی و تفکر معطوف می‌کنند. آنها مشاغلی را انتخاب می‌کنند که تا حد امکان نیاز به مشورت و تعامل کمتر با دیگران داشته باشند. برای آشنایی با درونگرایی کلیک کنید.

3-ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI | افراد شهودی

این افراد دوست دارم که به نظریه های انتزاعی و آینده و احتمالات بیندیشند و از این کار لذت می برند. آنها عاشق تخیل هستند و خلاقیت پنهانی درونی دارند. کانون توجه ایشان بر الگوها و تصورات است. معمولاً دوست دارند به کارهایی که در آینده می خواهند انجام دهند بیندیشند و به سمت نتیجه گیری حرکت کند. الهام پذیری از اعتقادات آنان است. معمولاً مشاغلی را انتخاب می کنند که با پتانسیل شغل سر و کار داشته باشند تا بررسی شرح وظایف شغلی.

4-ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI | افراد حسی

این افراد هنگام جمع آوری داده ها و اطلاعات عینی و واقعی را در اولویت قرار می دهند. آنها در مشاهده و به خاطر سپردن اطلاعات خاص توانمند هستند. افرادی حسی دوست دارد بیشتر توجهشان را بر واقعیت‌های موجود معطوف کنند و دنبال تجربه کردن باشند. آنها از انجام عملی کارها به عنوان راهی برای درک ایده ها و نظریات بهره می برند. افراد حسی بر مزایا مکان و حقوق شغل بیشتر تمرکز دارند.
ازدواج تیپ های شخصیتی  مختلف

5-افراد منطقی

افراد منطقی هنگام انجام دادن هر کاری بیشتر به نتایج آن فکر می‌کنند. این افراد هنگام تجزیه و تحلیل وضعیت و اتفاقات احساسات خود را نادیده می گیرند تا بتوانند نظرات موافق و مخالف را بررسی کنند. غالب افراد با این تیپ شخصیتی به دنبال نقد و تجزیه و تحلیل وضعیت و پیدا کردن راه حل برای مسائل هستند. مهارت حل مسئله خوبی دارند و برای بررسی هر اتفاقی تمام گزینه ها را در نظر می گیرند و سراغ علت و معلول می روند.

6-افراد احساسی

معمولاً این افراد بر خلاف افراد منطقی هنگام تصمیم گیری ها احساسات خود را دخیل می کنند. همذات پنداری و همدردی در آنها قوی است و معمولاً بر اساس ارزشهای خود در مورد دیگران تصمیم گیری می کنند. این افراد انرژی خود را از تایید و پشتیبانی دیگران کسب می کند و دنبال اموری هستند که از بقیه تحسین بگیرند. آنها انسان هایی دلسوز هم درد و مهربان هستند. افراد احساسی توجهی به تاثیر انتخاب های شغلی خود بر زندگی خود و دیگران ندارند و در لحظه و آنی تصمیم گیری می کنند.

7-افراد قضاوت گر

این افراد دوست دارند که زندگی بر اساس نظم سازمان و برنامه ریزی شده پیش برود. در زندگی شغلی و کاری خود برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت را دارند و مایلند تصمیماتی قاطع بگیرند تا در لحظه آخر دچار استرس نشوند. این افراد از انجام دقیق کارها طبق برنامه و به موقع لذت میبرند و معمولاً اهدافی را برای شغل خود مشخص می‌کنند. داشتن برنامه ریزی دقیق به کاهش استرس شغلی در محیط کار کمک می کند.

8-افراد ادراکی

افراد ادراکی سبک زندگی انعطاف پذیر و خودجوش را در اولویت خود قرار می دهند. ارزش اصلی آنها به جای تلاش برای مدیریت زندگی تجربه و فهم آن می باشد. آنها غالباً با انجام دادن لحظه‌ای کارها و به تعویق انداختن آن مشکلی ندارند و گاهی ترجیح میدهند امور را تا لحظه آخر انجام دهند تا بتوانند تغییراتی روی آن پیاده کنند.

 

ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI

تیپ های شخصیتی افراد در تعامل آن ها با دیگران تاثیر گذار است. برخی از تیپ ها نمی توانند با یکدیگر ارتباط خوبی داشته باشند. در عوض برخی از آنها می توانند مکمل یکدیگر باشند. در ادامه ازدواج برخی از تیپ های شخصیتی بررسی خواهد شد.

1-ازدواج برونگرا و درونگرا ها

برونگراها همان طور که می دانید افرادی اهل معاشرت و تعامل و مهمانی هستند و ترجیح شان برای ازدواج کسانی است که مانند خودشان اهل تعامل باشند. اگر می‌خواهید با این تیپ شخصیتی ازدواج کنید بدانید که تنهایی برای آنان مانند سم می باشد و باعث وجود افکار و احساسات ناخوشایند می شود. همان طور که می دانید تیپ شخصیتی درونگرا ترجیح شان کار های انفرادی و شنونده بودن است تا گوینده. هرچند ازدواج درونگرا و برونگرا با یکدیگر غیر ممکن نیست اما اگر شناختی از شریک زندگی تان و تیپشخصیتی او نداشته باشید و تجربیات و علایق او را ندانید قطعاً در زندگی به چالش‌های زیادی برخواهید خورد.

2-ازدواج حسی ها با شهودی ها

شهودی فردی است که از حس ششم و حتی و گمان و الهام برای بیشتر کارهایش استفاده می کند در حالی که فرد حسی به تخیل و فانتزی اهمیت نمی دهد. برای او واقع بینی و جزئی نگری مهم است. حالا تصور کنید دو نفر با چنین تفاوت هایی زیر یک سقف بخواهند با یکدیگر زندگی کنند و شناختی هم از خصوصیات یکدیگر نداشته باشند قطعاً در زندگی به مشکلاتی بر می خورند.

3-ازدواج تیپ شخصیتی فکری با احساسی

تیپ شخصیتی حسی هنگام ازدواج نظر و تایید دیگران برایش به شدت مهم است. آنها هر تصمیمی در زندگی را بر اساس احساسات خود می گیرند در حالی که تیپ شخصیتی فکری هنگام ازدواج جدی و قاطع هستند. آنها بیشتر بر عقل و منطق خود تکیه دارند تا نظر و احساسات دیگران. اگر این دو تیپ شخصیتی بخواهند با یکدیگر زندگی کنند یکی از آنها دنبال تایید و راضی نگه داشتن دیگران است در حالی که فرد دیگر برای انتخاب های زندگی منطق و شواهد را در اولویت قرار می دهد.

4-ازدواج تیپ ساختارگرا با منعطف

افراد تیپ ساختارگرا به نظم و ترتیب برنامه‌ریزی در زندگی کاری و شخصی خود اهمیت می دهند و دوست دارند هر کاری از قبل با برنامه‌ریزی دنبال شود. تیپ شخصیتی منعطف به طرز پیش بینی نشده ای عمل می کنند و می توانند در هر لحظه چند کار را انجام دهند. به آنها دقیقه نودی هم گفته می‌شود. اگر این تیپ شخصیتی را هنگام ازدواج در نظر نگیرید ممکن است هنگامی که با فردی منعطف زندگی می کنید تصور کنید که او فردی لجباز است و یا احساسات و افکار شما را نادیده می‌گیرد. برای آشنایی با پیش بینی کننده های ازدواج موفق کلیک کنید.

 

آیا تشابه شخصیت ضامن خوشبختی است؟

طبق تحقیقات تشابه بین تیپ های شخصیتی با ازدواج موفق رابطه مستقیمی دارد. هنگامی که بین افراد از جهات شخصیت هماهنگی و نزدیکی وجود داشته باشد یکدیگر را بهتر درک می کنند و راحت تر می توانند از دریچه نگاه هم دیگر به دنیا و اتفاقات بنگرند. این را بدانید که بعضی از تیپهای شخصیتی به شدت با یکدیگر تفاوت دیدگاه دارند و ازدواج با آنها قطعاً می‌تواند یک زندگی موفق را از هر دو نفر بگیرد. گاهی دو نفر در ازدواج خیلی مسائل را رعایت می کنند اما به دلیل داشتن دو نوع طرز تفکر و نگاه متفاوت به دنیا ممکن است که نتوانند یک مسیر و یک هدف را دنبال کنند.

با وجود این که افراد به دنبال ازدواج با فردی مانند تیپ شخصیتی خودشان هستند اما ازدواج با برخی تیپهای شخصیتی متفاوت با ما هم می تواند موفقیت آمیز باشد. هنگامی که زوجین برای درک و احترام و حل مشکلات زندگی زناشویی با یکدیگر تلاش می‌کنند بهتر می توانند همدیگر را درک کنند و به هم انگیزه بدهند و هر یک نقاط ضعف خودش را جبران کند. اینکه شما بتوانید افکار و عقاید و طرز تفکر همسر و خانواده همسرتان را به رسمیت بشناسید و به آنها احترام بگذارید برای داشتن یک زندگی زناشویی موفق حیاتی است.

به عقیده روانشناسان دوران نامزدی و تاکید بر شناخت و آشنایی قبل از ازدواج برای انتخاب همسر جهت فهمیدن تفاوت ها و نیازهای یکدیگر اهمیت دارد. بنابراین اگر تیپ های شخصیتی را بشناسید و در مورد مزایا و معایب هرکی اطلاعاتی کسب کنید ازدواج برای شما راحت تر می شود و نگرانی های کمتری سراغتان می‌آید.

 تیپ های شخصیتی مکمل برای ازدواج

مزایا و معایب ازدواج با تیپ شخصیتی همسان

این که شما بخواهید با فردی نزدیک به تیپ شخصیتی خودتان زندگی کنید مزایای زیادی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها این است که در برخورد با مسائل و مشکلات یکسان به دنیا می نگرید. به نوعی جهان بینی های شما همانند هم است و قضاوت مشابهی در مورد مشکلات و راه حل های آن خواهید داشت. در اصل شما با همسر خود تفاهم کامل خواهید داشت.

مثلاً در مورد موضوع مانند بچه دار شدن یا نشدن نظرات یکسانی دارید و هر کدامتان به طرز متفاوتی با این قضیه برخورد نمی کنید. یکی دیگر از مزایای ازدواج با فردی همانند خودتان این است که شما تعامل و ارتباط مناسبی با یکدیگر خواهید داشت در مورد هر موضوع در زندگی مشترک چگونه با یکدیگر گفتگو کنید تا به تفاهم در زندگی مشترک برسید.

معایب ازدواج با فردی که تیپ شخصیتی او همانند شما است این است که هر دو دید یک دیدگاه به دنیا دارید و این خودش در عین حال که می تواند یک مزیت باشد یک عیب هم هست. چرا که اگر هر دو راه حل شما اشتباه باشد و باعث یک تصمیم گیری غلط شود آن موقع چالش‌های زیادی را تجربه می کنید. یکی از زوجین راه حلی را ارائه می دهد و دیگری نمی تواند ایده جدید و متفاوتی را بیان کند. بنابراین چنین عاملی می شود که فردی نباشد تا دلیل تصمیم گیری اشتباه شما را گوش زد کند و از زاویه دیگری به مسائل بنگرد تا نگاه شما وسیع تر شود.

 

ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI | سخن آخر

ازدواج یکی از حساس ترین و مهمترین انتخاب حیاتی هر فردی می باشد که تاثیر گسترده ای بر تمام وجود زندگی او می‌گذارد. آشنایی با انواع تیپ های شخصیتی و روحیات و علایق آنان هم به تعامل شما با دیگران کمک می‌کند و هم باعث خودشناسی و همچنین انتخاب بهتر برای ازدواج می شود. اگر شما هم می خواهید ازدواج موفقی داشته باشید و اکنون در دوره آشنایی یا نامزدی به سر می برید پیشنهاد می شود که از نظرات مشاوران و درمانگران با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. برای دریافت خدمات  مشاوره روانشناسی و مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*