ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روانشناسی ازدواج چه کمکی به ما می کند؟

روانشناسی ازدواج از مباحثی است که قبل از ازدواج می‌تواند خیلی از مسائل را برای افراد مشخص سازد. ازدواج از مهم‌ترین مراحل زندگی انسان است که نگرانی‌های بسیار زیادی را ایجاد می‌کند. ازدواج موفق و یا ناموفق بر روی سلامت جسمانی و روان شناختی فرد تاثیر می‌گذارد. توجه بسیاری از روانشناسان، متخصصان بالینی و حتی پژوهشگران برروی کیفیت روابط زناشویی، رضایت زوجین و تأثیر آن در سلامت خانواده بوده است. آنچه که روانشناسی ازدواج قصد پرداختن به آن را دارد بررسی عوامل مؤثر بر ازدواج و عوامل ارتقاء دهنده شرایط کیفی آن است. در این حوزه مباحثی مانند نقش عوامل مادی، فرهنگی، روانی و شخصیتی در تصمیم‌گیری برای ازدواج بررسی می‌شود. کسب مهارت‌های لازم برای ازدواج از مقولاتی است که طرفین باید نسبت به آن آگاه باشند. برای اطلاع بیشتر در زمینه مهارت های لازم برای ازدواج کلیک کنید.

تماس با مشاور

روانشناسی ازدواج: تاریخچه روانشناسی ازدواج

در ابتدا شاید لازم باشد که تاریخچه‌ی مختصری از روانشناسی ازدواج در اختیارتان قرار دهیم. ازدواج مقوله‌ای بسیار پیچیده در دوران بزرگسالی است.  مطالعات علمی و دقیق این رشته از حدود سال 1930 میلادی آغاز شد اما در سال ۱۹۵۰ مطالعات و تغییرات عمیق‌تری در آن شکل گرفت. اولین تحقیق منتشر شده در رابطه با روانشناسی ازدواج مربوط به ترمن و همکارانش می‌شود. آن‌ها سعی داشتند تا تفاوت‌های میان ازدواج موفق و ناموفق رابررسی کنند که یکی از زمینه‌های روانشناسی ازدواج مربوط به همین موضوع است. برای اطلاع از کتاب های روانشناسی ازدواج کلیک کنید.

اینفوگرافیک روانشناسی ازدواج

اینفوگرافیک روانشناسی ازدواج

مباحث مهم در روانشناسی ازدواج 

روانشناسی ازدواج دو حوزه‌ی کلی را در بر می‌گیرد. یک دسته مباحثی است که مربوط به قبل از ازدواج می‌شود و درواقع تصمیم‌گیری برای ازدواج را در بر می‌گیرد. دسته‌ی دیگر مباحث بعد از ازدواج است که بسیار گسترده و پیچیده‌اند. یادگیری و اطلاع یافتن از این مباحث شما را در به‌کار‌گیری راه‌کار‌های عملی و بهبود زندگی مشترک یاری می‌دهد. در ادامه به توضیح تعدادی از مباحث روانشناسی ازدواج پرداخته‌ایم. ضمن اینکه مباحث مربوط به رشد فردی نیز در همین حوزه جای می‌گیرند. 

1. روانشناسی ازدواج: تصمیم گیری برای ازدواج

همان‌طور که گفتیم یکی از مباحث روانشناسی ازدواج تصمیم‌گیری برای آن است که نقش مهم و حیاتی در زندگی شما ایفا می‌کند. اگر در این زمینه اطلاعات کافی نداشته باشید و دست به انتخاب اشتباه بزنید، ممکن است در زندگی مشترک با مشکلات بسیاری مواجه شوید. در این مرحله روانشناسان و مشاوران ازدواج سعی می‌کنند تا به چنین سوالاتی پاسخ دهند. این‌که هرکس چگونه می‌تواند زوج مناسبی برای خود انتخاب کند؟ چه اولویت‌هایی برای انتخاب همسر باید درنظر گرفته شود؟ شرایط مادی ‌و خانوادگی تا چه حد اهمیت دارند؟ آیا عاشق شدن قبل از ازدواج لازم است؟ همچنین این مبحث عوامل شخصیتی در انتخاب همسر را نیز بررسی می‌کند. برای کسب اطلاع در زمینه افرادی که برای ازدواج باهم مناسب نیستند کلیک کنید.

تاثیر روانشناسی ازدواج بر تصمیم‌گیری برای ازدواج

روانشناسی ازدواج به شما می‌گوید که از کجا می‌توان مطمئن بود دونفر با یکدیگر تناسب دارند و مکمل هم هستند یا نه. افرادی که برای ازدواج باهم مناسب نیستند، می‌توانند با روانشناسی ازدواج متوجه عدم تناسب خود شوند. این علم با در نظر گفتن ضمیر ناخودآگاه برای ازدواج کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید. برای آگاهی بیشتر در زمینه ضمیر ناخودآگاه برای ازدواج کلیک کنید. 

مثلا اینکه ازدواج فردی از طبقه اقتصادی بسیار بالا با فردی که وضعیت مالی خوبی ندارد می‌تواند مشکل‌ساز شود. از طرفی عدم تناسب ویژگی‌های شخصیتی نیز در این بین نقش دارند. مثلا تصور کنید فردی برون‌گرا با یک شخص درون‌گرا ازدواج کند. افراد برون‌گرا تمایل زیادی به حضور در اجتماع و تعامل با اطرافیان دارند و برعکس افراد درون‌گرا ترجیح می‌دهند که بیشتر به درون خود بپردازند و به کارهای شخصی خود رسیدگی کنند. احتمال خیلی کمی دارد که چنین ازدواجی به سرانجام برسد. روانشناسام توصیه می‌کنند که بهتر است با اولویت بندی و امتیاز دهی به هر یک از جنبه‌های مورد نظرتان در شخص مقابل تصمیم درستی برای ازدواج بگیرید. برای کسب اطلاع در زمینه زوج درمانی کلیک کنید.

2. شروع زندگی مشترک و پایداری ازدواج

در این مرحله مباحثی مطرح می‌شوند که آغاز یک زندگی مشترک و پایداری آن‌را تحت تأثیر قرار می‌دهند. ممکن است تصور کنید با وجود تفاوت‌های موجود که بخشی از آن‌ها مربوط به تفاوت‌های جنسیتی و بخشی مربوط به مسائل اقتصادی، فرهنگی، تربیتی و خانوادگی می‌شوند، رسیدن به خط تعادل در زندگی مشترک سخت باشد. در اوایل ازدواج مشکلات کم‌تر بروز پیدا می‌کنند.

لازم است تا افرادی که قصد ازدواج دارند و به خصوص زوج‌های جوان اطلاعات خود را در جهت عواملی که منجر به آسیب به رابطه می‌شود را افزایش دهند، در این زمینه آموزش ببیند و از آن عوامل دوری کنند تا به استحکام در خانواده برسند. روانشناسی ازدواج با آموزش‌هایی در زمینه آشنایی با تفاوت‌های زن و مرد، روند حل مسأله، مواجهه با تغییرات اساسی و شیوه تعامل با یکدیگر به کمک شما می‌آید. تست های تفاهم قبل ازدواج یکی از متدهایی است که روانشناسان برای بررسی زوجین به کار می‌برند. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه تست های تفاهم قبل ازدواج کلیک کنید. 

 

روانشناسی ازدواج | چه عواملی بر ازدواج ناموفق موثرند؟

عوامل متعددی بر عدم موفقیت ازدواج تاثیر می‌گذارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

1. عدم آگاهی زوج‌ها از چگونگی برقراری ارتباط بایکدیگر

زمانی که زن و شوهر روابط متعادل‌تر و صمیمانه‌تری برقرار می‌کنند، در بیشتر موارد موفق‌ترند. بیشتر زوج‌هایی که طلاق می‌گیرند هیچ‌کدام از اصول برقراری رابطه مثبت آگاهی نداشته و یا بیش از حد به روابط مثبت بها داده‌اند، به طوری که بین آن‌ها تنها وابستگی بدون صمیمیت و کشش به‌وجود آمده‌است. بنابراین همان‌طور که سردی روابط موجب رنجش می‌شود علاقه مفرط و بیش از اندازه که حالت چسبندگی و وابستگی ایجاد می‌کند نیز مشکل‌ساز است.

2. نداشتن مهارت‌های حل مسئله

هر کسی در مواجه با مسائل و مشکلات زندگی خود به نوع خاصی با آن‌ها برخورد می‌کند. برخی از اصولی برای حل مسئله استفاده می‌کنند که ممکن است مثبت یا منفی باشد. زوج‌هایی که قدرت حل مسئله به شیوه‌ای مثبت را در خود پرورش داده باشند و به جای اعمالی همچون قهر، داد و بیداد و دعوا که شیوه‌های منفی هستند، از بحث و گفتگوی آرام و... استفاده کنند در حل مشکلات و پایداری زندگی خود موفق‌تر خواهند بود. همچنین از مشاوره ازدواج هم می‌توان به عنوان کمک بهره برد. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره ازدواج کلیک کنید.

تست های روانشناسی ازدواج

در این تست ها سوالاتی مطرح می شوند که پاسخ های بسیار کلیدی اما ساده خواهند داشت. پس از پاسخ دادن به این سوالات، روانشناس تست را بررسی و تفسیر می کند و از این طریق به زوجین کمک می کند تا نقاط قوت و ضعفی که در ارتباط شان دارند را شناسایی نمایند. تست های ازدواج تمرینی هستند که به زوجین کمک می کنند تا ارزشیابی از خود قبل از ازدواج داشته باشد و این گونه بتوانند ارتباطات میان خود را تقویت کرده و ازدواج موفق تری داشته باشند.

اهداف تست های روانشناسی قبل ازدواج

به طور کلی هدف این تست ها این است که تفکری را در زوجین ایجاد نماید و باعث می شود که زوجین تعهد میان خود را تقویت کنند و عشق ورزیدن را در زندگی خود و به یکدیگر افزایش دهند.

1. ارتباط موثر

در این تست ها سوالاتی مطرح می شود تا ارتباط میان زوجین را بررسی نماید. این نمونه سوال ها عبارتند از:

_آیا از رابطه میان خود راضی هستید؟

_آیا به قدر کافی برای برقراری ارتباط موثر با یکدیگر زمان دارید؟

_آیا با هم تفریح می کنید؟

_آیا مایه افتخار یکدیگر هستید؟

2. حل تعارض ها

این سوالات به زوجین کمک می کند تا بتوانند مشکلات ارتباطی در هنگام تعارض و مشکلات را شناسایی نمایند و آن ها را تغییر دهند. نمونه سوالات عبارتند از:

_آیا در هنگام عصبانیت با یکدیگر صحبت می کنید و مشکل خود را واضح بیان می‌ کنید؟

_آیا می توانید عصبانیت خود را کنترل نمایید؟

_آیا در کنار دیگران با یکدیگر دعوا می کنید؟

3. مسائل مالی

مسائل مالی بخش بسیار بزرگی از زندگی هستند و می‌توانند عامل بزرگی برای مشکلات باشد. برخی از این نمونه سوال ها عبارتند از:

_در رابطه با مسائل اقتصادی چه نگرشی دارید؟

_آیا از درآمد همسر خود اطلاع دارید و چه مقدار از آن راضی هستید؟

4. روابط جنسی

رابطه جنسی بخش مهمی از زندگی زناشویی است و وجود مشکل در آن می‌تواند بر رابطه عاطفی نیز تاثیر بگذارد. برخی از این سوالات عبارتند از:

_آیا در رابطه با مسائل جنسی می توانید با یکدیگر راحت صحبت نمایید؟

_آیا به نظرتان رابطه جنسی یک مسئله لذت بخش است است و باعث عشق بیش تر میان شما می شود یا یک مسئله اجباری است که باید آن را تحمل نمایید؟

5. فرزندآوری

علاقه به فرزند آوری و تعداد کودکان و زمان بچه دار شدن مسائلی است که باید قبل از ازدواج به درستی مورد بررسی قرار گیرد. برخی از این سوالات عبارتند از:

_آیا در رابطه با زمان بچه دار شدن و تعداد فرزندان با یکدیگر صحبت کرده و تفاهم دارید؟

_نظرتان در مورد تربیت فرزند چیست و چه روشی را مناسب می دانید؟

6. مذهب

نگرش های مذهبی در ازدواج بسیار مهم هستند و در صورت که زوجین در رابطه با عقاید مذهبی، نگرشی مشترک داشته باشند احتمالاً رضایت بیش تری را در زندگی تجربه خواهند کرد. برخی از سوالات در این زمینه عبارتند از:

_آیا مذهب هر دوی شما یکسان است؟

_آیا برای برگزاری مراسم های مذهبی با یکدیگر صحبت می کنید؟

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

همانطور که گفته شد مشاوره و روانشناسی ازدواج کمک بسیار زیادی به افراد می‌کند تا بتوانند بهترین تصمیم را گرفته و ازدواج موفقی داشته باشند. اما امروزه بسیاری از افراد به دلیل مشغولیت زیاد و کمبود وقت امکان مراجعه حضوری به روانشناس را ندارند و در نیتجه از انجام این کار صرف نظر می‌کنند. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی این امکان را برای شما مهیا کرده تا در هر کجا که هستید، به صورت تلفنی با مشاوران و متخصصان این مرکز ارتباط برقرار کنید و بهترین خدمات روانشناسی را با صرف کمترین وقت دریافت نمایید. برای اطلاع بیش تر از مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*