ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مراکز آزمایش ازدواج تبریز | آدرس بهتر

آزمایشگاه ازدواج در تبریز کجاست؟ آشنایی با مراکز آزمایش ازدواج تبریز و برای افرادی که در آستانه ازدواج هستند، اهمیت زیادی دارد. مکان، لیست مهمانان و لباس‌ها از جمله تصمیماتی است که زوج‌ها هنگام برنامه‌ریزی عروسی باید اتخاذ کنند. اما یکی از جنبه های مهم اطمینان از سلامت زوجین است. معاینات قبل از ازدواج یا غربالگری های سلامت قبل از ازدواج باید بخشی ضروری از برنامه ریزی‌های خانواده باشد. آزمایشگاه ازدواج مهم‌ترین پایگاه برای بررسی موارد ذکر شده است. این مقاله در صدد ایجاد شناخت بهتری از آزمایشات قبل از ازدواج، اهمیت آن ها و معرفی مراکز آزمایش پیش از ازدواج تبریز است. برای کسب آگاهی بیشتر در این رابطه از مشاوره قبل از ازدواج راهنمایی بگیرید.

تماس با مشاور


آزمایشات قبل از ازدواج چیست؟

یکی از مهم‌ترین آزمایشات قبل از ازدواج شامل تست ناباروری است که در آزمایشگاه ازدواج در تبریز و شهرهای دیگر انجام می شود. ناباروری وضعیتی است که در آن با وجود رابطه جنسی مکرر محافظت نشده به مدت یک سال یا بیشتر، باردار شدن امکان پذیر نباشد. در سطح جهانی، 15 درصد از زوج های در سنین باروری تحت تاثیر ناباروری قرار دارند. زوج هایی که به دنبال ازدواج و باردار شدن در چند سال آینده هستند، باید برای بررسی باروری و سایر مسائلی که می تواند بر تنظیم خانواده تأثیر بگذارد، معاینه قبل از ازدواج را انجام دهند. برای آشنایی بیشتر با این مسائل مقاله توصیه های مهم قبل از ازدواج را مطالعه نمایید. معاینه قبل از ازدواج شامل آزمایش های مشابه با غربالگری های معمول سلامت به همراه برخی آزمایش های اضافی است. آزمایشات اضافی مربوط به تشخیص عوارض باروری و سلامتی و همچنین نقص های ارثی می شود. دلیل اهمیت زیاد آنها قبل از تشکیل خانواده این است که برخی از افراد از بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشند آگاه نیستند، به خصوص اگر علائم رایج را تجربه نکنند. انجام یک غربالگری سلامت قبل از ازدواج این اطمینان را به شما می دهد که برای مرحله بعدی زندگی خود آماده هستید.

آزمایشگاه ازدواج در تبریز | فواید آزمایشات قبل از ازدواج

معاینات قبل از ازدواج بخش جدایی ناپذیر از برنامه ریزی صحیح خانواده برای همه زوج ها است. در حالی که زوج‌ها اغلب آزمایش‌های باروری را منفی می‌بینند، نتایج معمولاً مثبت است. با مراجعه به آزمایشگاه ازدواج در تبریز و انتخاب معاینات قبل از ازدواج و آزمایش های باروری، زوج ها می توانند از مشکلات متعدد جلوگیری کنند و با خیالی آسوده ازدواج خود را آغاز کنند. معاینات قبل از ازدواج مزایای متعددی دارد، از جمله:
 • ارزیابی آمادگی زوجین برای فرزندآوری
 • شناسایی مشکلات بالقوه یا شرایط مرتبط با سلامتی که می تواند بر بارداری و جنین تأثیر بگذارد
 • افزایش باروری از طریق یک برنامه درمانی مناسب
 • برنامه ریزی قبلی برای اقدامات جایگزین، مانند رحم جایگزین یا IVF
این آزمایشات بخش مهمی از سلامت کلی هستند و به شناخت پیش از ازدواج کمک می کنند.  
آزمایشات قبل از ازدواج

آزمایشات و معاینات مورد نیاز قبل ازدواج

قبل از شروع یک معاینه جامع قبل از ازدواج، یک متخصص زنان و زایمان تاریخچه پزشکی و هر گونه اطلاعات مربوط به سلامتی هر دو طرف را می گیرد. آزمایش‌های غربالگری برای زوج‌ها شامل موارد زیر می شود:

1. ارزیابی سلامت عمومی در مراکز آزمایش ازدواج تبریز

ارزیابی سلامت عمومی به ارزیابی وضعیت سلامت کلی زوج کمک می کند. ارزیابی معمولاً شامل موارد زیر است: وزن، قد، فشار خون، عملکردهای تنفسی، عملکردهای قلبی عروقی، معاینه سینه، معاینه شکم

2. انجام آزمایش خون در آزمایشگاه ازدواج در تبریز

آزمایش خون می تواند به شناسایی علائمی که می تواند منجر به شرایط غیر طبیعی شود کمک کند. آزمایشات خون برای معاینات قبل از ازدواج عبارتند از: گروه خونی، بیماری های زمینه ای مانند فشار خون بالا و دیابت، بیماری های ارثی مانند تالاسمی. تالاسمی اختلالی شابع و یکی از انواع بیماری های ارثی است که باعث اختلال در کارکرد مغز استخوان و در نتیجه عدم تولید هموگلوبین می شود. این بیماری در دو نوع مینور و ماژور دسته بندی می شود؛ افراد مبتلا به تالاسمی مینور می توانند ازدواج کنند اما در صورتی که فرد مقابل نیز مبتلا به این نوع از تالاسمی باشد، احتمال 25درصد ابتلای فرزند آن ها به نوع ماژور تالاسمی وجود دارد. تالاسمی ماژور فرد مبتلا را به مشکلات قلبی و عروقی، پوکی استخوان، دیابت، مشکلات گوارشی و… گرفتار می کند. در صورت ابتلای هر یک از زوجین آن‌ها را به مراکز درمانی ارجاع می دهند.

3. معاینات زنان و زایمان آزمایشگاه ازدواج در تبریز

معاینات زنان و زایمان برای ارزیابی سلامت دستگاه تناسلی زنان طراحی شده است. معاینه عمومی معمولاً از یک اسپکولوم برای بررسی دهانه رحم و واژن استفاده می کند. این معاینات به تشخیص شرایط و ناهنجاری های زنانه کمک می کند که می توانند بر شانس بارداری تأثیر بگذارند. علاوه بر این، از روش های تخصصی مانند پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم استفاده می شود.

4. کلاس های تنظیم خانواده

در این مراکز علاوه بر آزمایشات، آموزش هایی برای تنظیم خانواده نیز ارائه می شود. این آموزش ها به صورت اجباری است. در این جلسات آموزش هایی درباره بهداشت خانواده، بارداری و شرایط آن، زایمان، سلامت مادر و فرزند، بیماری های ارثی، سن مناسب بچه دار شدن و تعداد مناسب بچه و … ارائه می شود. تعداد و زمان جلسات تنظیم خانواده محدود است با این حال بررسی و حل بسیاری از مشکلات زناشویی را پوشش می دهد. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله مشاوره خانواده را مطالعه کنید.

5. تست وی دی آرال در مراکز آزمایش ازدواج تبریز

این تست بری آقایان و خانم هایی که قصد ازدواج مجدد دارند الزامی و اجباری است. این تست می تواند برای جلوگیری از انتشار بیماری های مسری مفید باشد. همچنین انجام این آزمایش به صورت مداوم در دوران بارداری برای پیشگیری از بروز بیماری بیماری سفلیس الزامی است. در صورت وجود بیماری و مثبت بودن نتیجه آزمایش، ارجاع به مراکز درمانی صورت می گیرد و بعد از پایان دوره درمان، گواهی ازدواج توسط مراکز آزمایش ازدواج صادر می شود.

6. تزریق واکسن کزاز در مراکز آزمایش ازدواج تبریز

کزاز بیماری خطرناک است که به خاطر آلوده شدن زخم ها توسط هاگ باکتری بروز پیدا می کند و منجر به تولید سم می شود. این سم به واسطه رشته های عصبی وارد نخاع شده و نتیجه آن انقباض تمام عضلات بدن است. استفاده از لوازم آلوده در فرآیند پانسمان، بریدن بند ناف، سوراخ کردن گوش و یا ختنه عامل بروز بیماری است. به دلیل کشنده بودن کزاز، پیشگیری از آن الزامی است به همین علت لازم است قبل از ازدواج واکسن آن را تزریق کنید. در دوران بارداری نیز تزریق واکسن تا ماه ششم از ابتلای جنین به بیماری جلوگیری می کند.
مراکز آزمایش ازدواج تبریز

لیست آدرس مراکز آزمایش ازدواج تبریز

 1. تبریز، خیابان آزادی، روبروی پمپ بنزین، ساختمان آزادی، طبقه زیرزمین، مرکز آزمایش ازدواج محدث اردبیلی
 2. تبریز، خیابان ۱۷ شهریور، مجتمع پزشکی سپید، مرکز آزمایش ازدواج بیرونی
 3. تبریز، خیابان آزادی، سه راه گلگشت، پشت ساختمان پارک علم وفن آوری، مرکز آزمایش ازدواج پزشکی بنیادی-تبریز
 4. تبریز، خیابان آزادی، سه راهی گلگشت، ساختمان بهاران، طبقه سوم، مرکز آزمایش ازدواج ابن سینا 2
 5. تبریز، خیابان آزادی، روبروی گلگشت، نرسیده به اداره گازشهرستان تبریز، مرکز آزمایش ازدواج جهاد دانشگاهی تبریز
 6. تبریز، ۱۷ شهریورجدید، روبروی برج آذربایجان، مرکز آزمایش ازدواج رحمانی
 7. تبریز، خیابان منجم، نرسیده به چهارراه ناصر، مرکز آزمایش ازدواج هفتم تیر
 

ضرورت دریافت مشاوره قبل از ازدواج

شرکت در جلسات مشاوره قبل از ازدواج و پایبندی به روند جلسات این امکان را برای افراد ایجاد می کند تا به شناخت بهتری نسبت به روحیات یکدیگر دست پیدا کنند. علاوه بر این نسبت به نیازها و معیارهای خود آگاهی یافته و می توانید میزان سازگاری و رضایت و تفاهم میان خود و طرف مقابل را مورد ارزیابی دقیق تری قرار دهید. در جلسات مشاوره پیش از ازدواج تست های روان شناختی و آزمون های شخصیت برای ارزیابی میزان تفاهم بین زوجین مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار کلاس های تنظیم خانواده که زمان محدودی دارند، جلسات مشاوره ازدواج می توانند بسیار راهگشا باشند و بینش و آگاهی بیشتری در اختیار شما قرار دهند.  

مراحل انجام آزمایشات در مراکز آزمایش ازدواج تبریز

 1. مراجعه به دفتر خانه: برای انجام آزمایش ابتدا به دفترهای ثبت ازدواج مراجعه کنید و یک برگه معرفی نامه دریافت نمایید. این برگه نامه محضر برای انجام آزمایشات شما است. که عکس زوجین در بالای آن ضمیمه شده است.
 2. مراجعه به آزمایشگاه ها: می توانید با همراه داشتن برگه و دیگر مدارک به این مراکز مراجعه نموده و آزمایشات را انجام دهید که هزینه آن هم تقریبا 200-300 هزار تومان می باشد.
 3. کلاس های مشاوره : پس از انجام آزمایش به کلاس های کوتاه مدت مشاوره قبل از ازدواج معرفی خواهید شد.مدت این کلاس حدود یک ساعت است که برای آشنایی شما با مسائل حقوقی و جنسی ازدواج است.
 4. تحویل جواب آزمایش: در آخرین مرحله جواب آزمایش شما آماده است که اگر به بیماری خاصی مبتلا نباشید و مشکلی نباشد به همراه تاییدیه شرکت در آموزش ها به شما تحویل داده خواهد شد. و سپس برای ثبت ازدواج به دفتر خانه خواهید رفت.
مدارک لازم برای انجام این آزمایشات:
 • کارت ملی زوجین
 • یک قطعه عکس
 • شناسنامه پدر دختر
 

عوارض نادیده گرفتن معاینه قبل از ازدواج

اگر زوجی از معاینه قبل از ازدواج خودداری کنند، ممکن است مشکلات مختلفی ایجاد شود. برخی از مسائل مربوط به سلامتی که ممکن است رخ دهد عبارتند از:
 • اقدام دیرهنگام برای درمان مسائل باروری که می‌توانستند زودتر شناسایی و درمان شوند
 • عدم برنامه ریزی صحیح بارداری
 • استرس و اضطراب شدید در دوران بارداری به دلیل عدم آمادگی و برنامه ریزی
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری های جدی در دوران بارداری مانند کم خونی، دیابت یا قند خون و اختلالات تیروئید
 • عوارض جنینی مانند سقط جنین و زایمان زودرس
در صورت نیاز به مشاوره یا کسب آگاهی بیشتر درباره ازدواج و مسائل مربوط به آن از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*