ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ازدواج با فرد افسرده | افسردگی درد بی‌درمان نیست


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ازدواج با فرد افسرده پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ازدواج با فرد افسرده می‌تواند زندگی مشترک را با چالش‌های عمیقی مواجه کند. بطور معمول، هرچقدر افسردگی فرد شدیدتر باشد رفتارهای روزمره او مانند عملکرد شغلی و خانوادگی نیز با آسیب بیشتری مواجه خواهد شد و در نتیجه زندگی برای سایر افراد خانواده نیز سخت‌تر می‌شود. اما راه چاره چیست؟ آیا یک فرد افسرده هرگز قادر نخواهد بود که زندگی مشترک موفقی داشته باشد؟ اگر شما هم سوال‌هایی از این قبیل در ذهن خود دارید، در این مطلب به مسائل مهم راجع‌ به ازدواج با فرد افسرده پرداخته‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما سودمند باشد. اولین قدم این است که راه‌های کمک به فرد افسرده را بیاموزید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مشاوره خانواده نیز می تواند بهترین راهکارهای تخصصی را در اختیار شما بگذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

ازدواج با فرد افسرده منجر به طلاق می‌شود؟

برخی از افراد با این سوال مواجه می‌شوند که آیا افسردگی همسر می‌تواند دوام ازدواج را تحت تاثیر قرار دهد به طوری که منجر به طلاق شود؟ متخصصان می‌گویند افسردگی به طور مستقیم منجر به طلاق نمی‌شود. اما اگر تلاشی برای بهبودی فرد صورت نگیرد، این اختلال به پیامدهای ثانویه‌ای می‌انجامد که آن‌ها می‌توانند جدایی نهایی را بوجود بیاورند.

بهتر است راجع به افسرده خویی هرچقدر می‌توانید آگاهی کسب کنید. فردی که افسرده است به مرور زمان اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد، نسبت به اطرافیان خود گوشه‌گیر می‌شود و تنهایی را به بودن در جمع ترجیح خواهد داد. اگر بگذارید افسردگی شدت پیدا کند مسلماً این علائم به زندگی مشترکتان آسیب خواهند زد و بین شما و همسرتان سردی و فاصله عاطفی ایجاد می‌کنند. این فاصله در بسیاری از موارد به جدایی قطعی و یا طلاق عاطفی منجر خواهد شد.

در حقیقت افسردگی از طریق تاثیر گذاری بر یکسری عوامل به صورت غیر مستقیم به زندگی مشترک آسیب می‌رساند. در واقع فرد افسرده جزء افراد نامناسب برای ازدواج به شمار می آید. زیرا فرد افسرده ممکن است انگیزه‌ای برای کارهایی نظیر فعالیت شغلی نداشته باشد. بیکاری و مشکلات اقتصادی که در پی این بی‌انگیزگی ایجاد می‌شود کانون خانواده را با چالش‌های زیادی مواجه خواهد کرد. در نتیجه اگر قصد ازدواج با فردی را دارید که سابقه افسردگی دارد باید پیش از این که تصمیم قطعی به ازدواج  بگیرید، اطمینان حاصل کنید که افسردگی او تحت کنترل است و او تحت درمان قرار گرفته باشد. بهتر است با راهکارهای افزایش انگیزه در بیمار افسرده آشنا شوید و هرچه زودتر آن‌ها را بکار گیرید.
 

اینفوگرافیک ازدواج با فرد افسرده

 اینفوگرافیک ازدواج با فرد افسرده

ازدواج با فرد افسرده | موارد مهم

قبل ازدواج با فرد افسرده باید نکاتی را بدانید که به شرح زیر می‌باشند:

1- عملکرد روزانه فرد را بررسی کنید

عملکرد روزانه زندگی فرد نظیر عملکردهای شغلی، تحصیلی و خانوادگی اطلاعات خوبی درباره شدت بیماری فرد مورد نظر به شما خواهد داد. اگر او در چند وقت اخیر دچار مشکلات زیادی در حوزه‌های مختلف زندگی خود شده و نمی‌تواند کارهایش را به درستی انجام دهد، احتمالا افسردگی او شدت زیادی دارد و حتما نیازمند دریافت خدمات مشاوره روانشناسی است. افسردگی یکی از اختلالات روانی است که ابعاد منفی و گسترده آن می تواند تمام زندگی شخصی و زناشویی او را تحت الشعاع قرار دهد. فرد افسرده مدام در حالت اضطراب و احساس گناه به سر می برد. خوشبختی در زندگی مشترک برای او معنا و مفهومی نداشته و مدام جنبه های منفی را بزرگ نمایی می کند.

2- ازدواج با فرد افسرده | ازدواج درمان افسردگی نیست!

برخی از زوجین فکر می‌کنند ازدواج می‌تواند همه مشکلات و اختلالات روانی آن‌ها را حل کند. در واقع آن‌ها عشق را راه حلی برای تمامی مشکلات می‌دانند. درست است که دریافت حمایت اجتماعی مطلوب از جانب اطرافیان به خصوص از جانب همسر در بهبود شرایط فرد و مشکلات او تاثیر بسزایی دارد. اما این در صورتی است که فرد قبل از آن درمان مورد نیاز خود را دریافت کرده باشد. در غیر این صورت پس ازدواج و به مرور زمان، زندگی مشترک نیز به محلی برای تشدید اضطراب و افسردگی تبدیل خواهد شد. بهداشت روانی در ازدواج یکی از ملاک‌های اصلی ازدواج و انتخاب همسر می باشد که نبود آن را نمی‌توان نادیده گرفت.

3- مشکلات همراه با افسردگی را نیز در نظر بگیرید

در بسیاری از مواقع مشکل افسردگی تنها مشکل فرد نیست. بلکه بیماران افسرده اکثرا از مشکلات دیگری نظیر اختلالات اضطرابی نیز رنج می‌برند. در صورتی که شما تصمیم به ازدواج با چنین فردی می‌گیرید، باید تمامی شرایط و مشکلات ناشی از افسردگی همسر را با دیدِ باز در نظر بگیرید تا بتوانید درست‌ تصمیم بگیرید. به دست آوردن شناخت کافی در مورد سایر مشکلات فرد مسیر آینده شما را با وضوح بیشتری ترسم خواهد کرد و به شما در انتخاب همسر مناسب کمک بسیاری می‌کند. برای اطلاع بیشتر در زمینه انتخاب همسر مناسب کلیک کنید. 

4- اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

همه افراد قبل از ازدواج با مراجعه به مشاوره پیش از ازدواج می‌توانند به انتخاب‌های بهتری دست یابند. در صورتی که شما قصد ازدواج با فرد افسرده را دارید، مراجعه به روانشناس اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. روانشناس به شما کمک خواهد کرد تا مشکلات و چالش‌های پیش روی خود را در زندگی با فرد افسرده بیشتر بشناسید و با بررسی مهارت‌های زندگی و مهارت‌های سازگاری، بتوانید در تصمیم خود با قاطعیت بیشتری عمل کرده و راهکارهای موثری در زمینه رفتار با همسر افسرده بیاموزید.
 

تاثیر خدمات روانشناسی بر ازدواج با فرد افسرده

امروزه بسیاری از افراد و خانواده‌ها ازدواج را درمانی برای افسردگی می‌دانند در حالی که اینطور نیست. مساله ازدواج به تنهایی بسیار پیچیده است و مشکلات خود را دارد که زوجین باید به آن‌ها بپردازند. در این میان افسردگی درمان نشده و نهفته یکی از طرفین می‌تواند مشکلات جدی را برای هر دو ایجاد کند. ازدواج با فرد افسرده ممکن است. اما ازدواج نباید تنها با هدف درمان انجام گیرد. توصیه می‌شود که قبل ازدواج، برای درمان افسردگی خود اقدام نمایید تا ازدواج موفقی نیز داشته باشید. متخصصان و روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند، تا در این زمینه یاری‌تان کنند. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.
 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*