ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ازدواج با فرد وسواسی شدنی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ازدواج با فرد وسواسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ازدواج با فرد وسواسی بی شک یکی از چالش برانگیزترین نوع ازدواج است. زیرا رفتارهای وسواسی علاوه بر آزار رساندن به خود فرد، اطرافیان و زندگی زناشویی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. وسواس در طولانی مدت بر عملکرد ذهنی و عملی افراد تاثیر گذاشته و آن ها را تضعیف می کند. اگر چه وسواس انواع گوناگونی دارد و از لحاظ شدت وضعف در افراد مختلف در نوسان است. اما هر درجه از وسواس می تواند اثرات مخربی در اذهان باقی بگذارد. اضطراب و افسردگی اولین نتایج بیماری وسواس است. در ازدواج با فرد وسواسی معمولا نارضایتی جنسی زوجین اتفاق می افتد و تنش های زناشویی و خانوادگی را به همراه دارد. به همین دلیل لازم است افرادی که قصد ازدواج دارند نسبت به این مسئله مهم دقت نظر بیشتری داشته باشند. در همین راستا می توانید از مشاوران حوزه خانواده و ازدواج نیز راهنمایی بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ازدواج کلیک کنید.

تماس با مشاور

ازدواج با فرد وسواسی : تمیز باشید

 فردی که دچار بیماری وســواس است اطرافیانش را به شدت آزار می‌دهد، خصوصاً همسرش را ! او دیگران را وادار به انجام کارهایی می‌کند، اما واقعا قصدش آزار نیست. بلکه معتقد است این کارها ضروری هستند.

معمولا نشانه های وسواس به وضوح قابل رویت است .زمانی که مهمان به خانه شما می‌آید همه باید به صف و مرتب منتظر باشند ابتدا کفش‌هایشان را به‌طور قرینه جفت کرده و بعد داخل شوند. تازه بعد از آن‌ همگی باید قبل از هرکاری دست‌های خود را با صابون بشویند و... اگر فردی اجتماعی هستید که دوست دارید زیاد رفت و آمد داشته باشید، زندگی با فرد وسواسی بسیار برایتان سخت می‌شود.

اینفوگرافیک ازدواج با فرد وسواسی شدنی است یا نه؟

اینفوگرافیک ازدواج با فرد وسواسی شدنی است یا نه؟

وسواس فکری

فرد مبتلا به وسواس فکری عملی بدون این‌که متوجه باشد افکار مزاحم تمام ذهنش را در برمی‌گیرد. مثلا گاهی افکار خشونت‌آمیز به سرش زده و می‌ترسد که با چاقو کسی را بکشد. این فکر آن‌قدر ذهنش را درگیر کرده و آن‌قدر در ذهن خود تجسم سازی می‌کند که برای جلوگیری از کشتن دیگران با خود عهد می‌بندد که دیگر دست به چاقو نزند و هرگونه وسیله‌ی تیزی را از خودش دور می‌کند.

فرد مبتلا به وسواس فکری خودش می‌داند که همه افکارش مزاحم و بی دلیل هستند و تنها حاصل ذهنش هستند و مدام سعی در انکار آن‌ها دارد. اما در نهایت نمی‌تواند آن‌ها را کنترل کند و تسلیم می‌شود. وسواس فکری در موارد حاد تبدیل به اختلال می‌شود و ممکن است عملکرد روزانه فرد را دچار مشکل کند. پس قبل ازدواج با فرد علائم وسواسی را در خواستگار و یا نامزد خود جدی بگیرید. برای کسب اطلاع در زمینه تشخیص وسواس و راه‌های درمان کلیک کنید.

فرد وسواسی مسئولیت‌پذیری افراطی دارد

فرد وسواسی بسیار متعهد و مسئولیت پذیر است. اما چرا؟ دلیل آن این است که ترس شدیدی از وقایع ناگوار دارد. به همین دلیل سعی می‌کند به طور بیمارگونه‌ای همه چیز را کنترل نماید. از ترس آتش‌سوزی، بسته بودن شیر گاز را بارها چک می‌کند. از ترس دزد بارها درب خانه را قفل کرده و با این حال بازهم خیالش راحت نیست و ممکن است وسط راه شما را مجبور به بازگشت و چک کردن مجدد نماید. اینجاست که مشخص می‌کند فرد وسواس فکری دارد و دچار وسواس وارسی کردن است. ممکن است گزارش کاری‌اش را صدها بار چک کند که غلط املایی و انشایی نداشته‌ باشد. در برخی موارد که به حالت اختلال وسواس جبری می‌رسد، افراد وسواسی کمال‌گرا شده و می‌خواهند به بالاترین سطح برسند. به همین دلیل همه‌چیز را کنترل کرده و یا دیگران را مجبور به انجام کارها می‌کنند. در چنین شرایط در ابتدا باید راهکارهای غلبه بر کمال گرایی را آموزش دیده و به کار ببندد.

رابطه جنسی با فرد وسواسی

اگر به رابــطه جنسی در زندگی خود اهمیت می‌دهید ممکن است زندگی در کنار فرد وسواسی کمی برایتان سخت باشد. افردی که نسبت به آلودگی و نجاست بسیار حساس هستند اغلب رابطه جنسی را دوست ندارند و حتی گاهی آن را منزجرکننده می‌دانند. واقعا هم دست خودشان نیست. افراد وسواسی تا زمانی که بدنشان کاملا تمیز نباشد، آرامش ندارند و زمانی که ذره‌ای آلودگی در بدن خود مشاهده کنند تمام فکر و ذکرشان تمیزکردن هرچه سریعتر آن است. فرد وسواسی ممکن است حتی از ترشحات بدن خود نیز دچار حس چندش شود. چنین کسی قطعا در رابطه جنسی مضطرب شده و دچار اختلالات کژکاری جنسی خواهد شد.

ازدواج با فرد وسواسی : خصوصیات بارز

ویژگی بارز افراد وسواسی حساسیت بیش از حد به آلودگی، خیسی و کثیفی است. شاید نامزدتان را ببینید که با وجود کنده شدن پوست دست‌هایش بازهم بارها آن‌ها را با صابون می‌شوید. افراد وسواسی همه چیز را می‌شویند حتی مدادها و خودکارها. حمام رفتن آن‌ها ممکن است ساعت‌ها طول بکشد. او دائم درحال شستشو و غسل دادن است. مجبورتان می‌کند در بیابان بی آب و علف کیلومترها با آخرین سرعت بروید و به دنبال آب بگردید تا دست‌هایش را بشوید. هیچ‌وقت از سفر لذت نمی‌برد و ترس شدیدی از بیمار شدن دارد. این نوع وسواس، به عنوان وسواس شستشو شناخته می شود که یکی از شایع ترین نوع وسواس است.
یکی دیگر از نمونه های بارز وسواس، وحشت از آلودگی و ترس از بیماری است. فرد وسواسی زمانی که با کوچکترین آلودگی تماس پیدا می کند مدام در ذهن خود به فرایند نفوذ میکروب ها به داخل بدن و تکثیر آن در ارگان های داخلی و بروز یک بیماری سخت فکر می کند و دچار اضطراب می شود.

تاثیر خدمات روانشناسی بر ازدواج با فرد وسواسی

تشخیص وسواس در دوره نامزدی و قبل ازدواج بسیار اهمیت دارد. چراکه فهمیدن آن پس از شروع زندگی مشترک، شرایط را کمی سخت خواهد کرد. به همین دلیل ضروری است که از مشاوره قبل ازدواج کمک بگیرید تا اینگونه موارد به خوبی بررسی شوند. در صورتی که پس از ازدواج نیز متوجه وسواسی بودن همسرتان شدید، با کمک روانشناس می‌توانید بهترین برخورد را با او داشته باشید  و حتی در فرایند درمان وسواس نیز به همسرتان کمک کنید. متخصصان مجرب مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمتتان هستند تا با ارائه راهکارهای مفید کاربردی و عملی در این زمینه شما را یاری کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید. 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*